Šta je novo?

Sky Star 2

Tih 10-tak programa RTS-a će biti aktuelni posle 21.februara,a verovatno i 20-tak dana kasnije,za kada je zakazano lansiranje HB7a ili kako će se već zvati.Još je rano o tome pričati(zadnje lansiranje nekog HB satelita je bilo neuspešno).

@castor
Ideje ti nisu sulude.Sve zavisi od novca.

Ne razumem baš tačno prvo pitanje pa će i odgovor možda biti skroz pogrešan.Postoje mnoge DVB-S kartice,a ne samo SS2 koja je najpopularnija.Obično u svakom DVB programu(ili na njihovom sajtu) možeš saznati koje su kartice podržane za taj program.

Odgovor za drugo i treće pitanje ćeš najsigurnije dobiti u nekom poznatijem servisu sat opreme.Uglavnom,sve se može napraviti ali se kao i uvek sve vrti oko novca.Pre oko 2 godine sam se i ja raspitivao za neke zajedničke sat sisteme i koliko se sećam isplativost takvog poduhvata zavisi od broja korisnika;za 2,a možda čak i za 4 korisnika zbirna cena tog sistema je ista ili neznatno manja od 2 ili 4 pojedinačna sistema,dok je za 8 ili više korisnika takva investicija sasvim opravdana.
Da ne bi nagađali najsigurnije ti je da se raspitaš.(Usput,pitaj i za potrebnu papirologiju da ne bi posle bilo neprijatnih iznenađanja).
 
noki je napisao(la):
Za one bez SS2 kartice,vazna informacija,Nacionalna televizija pustila odnedavno digitalni paket sa 10-tak kanala visokog kvaliteta (AC3,DVB,MPEG2) koji kosta 300 dinara i naplacuju ga preko racuna za struju.

Ne razumem o cemu se ovde prica?Kakvih kanala?Preko satelita,zemaljskih???
Sorry ali ne kontam o cemu se prica.Ja sam cuo za neki srpski paket koji krece preko HB-a?Jel to to?
 
merlin je napisao(la):
Na tvoje drugo pitanje je odgovor NE. Jedino možeš napraviti sistem da ono što ti gledaš gledaju i komšije.

Samo da razjasnim kojom sam logikom išao. Ako je moguće spojiti preko nekog "razdjelnika" više TV aparata na jedan spoj na kablovski sistem, onda bi trebalo da može da se spoji i više receivera na jedan tanjir. Pa da svi jedemo satelitski program iz tog jednog tanjira... :d

Ili da se napravi neka redna veza između receiver-a, pa da na kraju niza bude neka kartica za gledanje program preko kompjutera i internet.

E, sad tu dolazi baš poznavanje materije (barem po meni) - logično bi bilo da tanjir isporučuje sve što primi (a trebao bi da primi sve, mislim na satelite/programe/kanale), a da receiver razdvaja to šta ti konkretno hoćeš da gledaš. Ako je tako, onda je broj korisnika jednog tanjira ograničen samo slabljenjem signala kroz određenu dužinu kabla.

Ili sam se je grdno previše strašno mnogo zajebao u razmišljanju?

Ali, opet... Obzirom da ne znam ništa od ovoga, valjda mi je i za oprostiti... :d
 
castor je napisao(la):
E, sad tu dolazi baš poznavanje materije (barem po meni) - logično bi bilo da tanjir isporučuje sve što primi (a trebao bi da primi sve, mislim na satelite/programe/kanale), a da receiver razdvaja to šta ti konkretno hoćeš da gledaš. Ako je tako, onda je broj korisnika jednog tanjira ograničen samo slabljenjem signala kroz određenu dužinu kabla.

Ili sam se je grdno previše strašno mnogo zajebao u razmišljanju?

Dečko silno si se zajebao u razmišljanju. Gledaj ovako. Imaš 10 resivera, svaki šalje malo struje ka prijemniku, i kad tih 10 risivera pošalje po malo struje, jedino što ćeš moći da gledaš je kako gori prijemnik :) Šalu na stranu to što si ti zamislio neće moći da radi, tako su meni rekli ljudi koji to rade, tj moguće je ali je i skupo. Ja i komšija smo o tome razmišljali (pošto obojica imamo satelitsku, a samim tim i po tanjir) da on okrene svoj tanjir ka Astri i Hotu, a ja moj ka Hispasatu i da obojica gledamo ova tri satelita, ali nam je obajšnjeno da nam je mnogo jeftinije da svako kupi po jos jedan tanjir. Tako da koliko sam ja upućen u materiju to što ti hoćeš je NEMOGUĆE.
 
E, Neo, to mi je vidiš trebalo. Dakle, moguće je, ali košta previše. Jeftinije je uzeti još tanjira da može čitava porodica normalno da klopa. :d

Jesam li sad potrefio?
 
castor je napisao(la):
Ili sam se je grdno previše strašno mnogo zajebao u razmišljanju?

Bojim se da jesi.
U kućnoj varijanti možeš priključiti kabel koji dolazi od antene u recimo receiver i ako taj receiver podržava mogućnost da prosledi signal do recimo SS2 kartice na receiveru ćeš moći gledati kanale koje hoćeš,a na na SS2 koji su na onoj polarizaciji(horizontalnoj ili vertikalnoj) na kojoj su i na receiveru.Kad je receiver isključen na SS2 gledaš šta hoćeš.Znači ovo rešenje je praktično samo unutar jednog stana/kuće.
Za više nezavisnih korisnika mora onako kako sam pokušao da objasnim u svo m prethodnom postu(znači neka varijanta koju verovatno nećeš moči sam da uradiš bez pomoći servisa).

Inače,receiver ili SS2 kartica ne primaju sve što prima i antena.Ako imaš 2 LNB-a moraš imati i diseqc switch koji omogućuje da ti samo jedan kabel ulazi u SS2.Bilo bi pravo mučenje da svaki put kad hoćeš da pogledaš šta ima na drugom satelitu moraš da isključiš PC pa da promeniš dolazni kabel itd...

Isto tako i ako poseduješ motorizovani sistem.

Kod višekorisničkih sistema se obično postavlja fiksna antena sa recimo 4 LNB-a(motor je ovde besmislen,a više LNB-a preskupi) za praćenje kanala na 4 različita satelita koji su interesantni većini pa se zatim odgovarajućim komponentama reguliše da svaki korisnik može nezavisno od ostalih da bira šta će gledati.

Itd,itd...Uglavnom najbolji odnos cena/kvalitat je samostalni motorizovani sistem

Pozdrav
 
Znači kao što je česni rekao najbolje je da svako sebi lepo kupi Stronga (85-90e) i antenu sa 2LNB-a, Diseq i to je to, sve ovo košta oko 120-130e, a čini čuda. Jedina prednost SS2 u odnosu na reciver je što možeš da snimaš na komp, i offline download, a po meni je prednost recivera ta što na kompu uvek možeš nešto drugo da radiš, ili da ga ugasiš :)
 
Pazi 'vako...

Ja u ovakvu investiciju ne bi ni ulazio sam, već bi ulazilo nas više. I u tom slučaju mi je najbolje, najjednostavnije i najsigurnije da mi to neko postavi i podesi fizički. Za sve ostalo, u principu, mogu da se snađem...

@Čensi G.
A kog reda veličine bi bila ova oprema koju spominješ za 4 LNB-a? Ne mora tačna cifra, samo okvirno da imam predstavu da li bi mogli tu da se uklopimo nekako...

Pozdrav i hvala, naravno. ;)
 
Da bi shvatio problematiku treba da znaš sledeće. Na satelitu postoji horizontalna i vertikalna polarizacija, u zavisnosti od toga na kojoj polarizaciji gledaš neki kanal tvoja kartica ili risiver šalje u LNB struju određene jačine 12.5v - 14.5v za vertikalu i 15.5 - 18v za horizontalu. Znači jenad LNB ne može u isto vreme da prikaže i horizontalu i verikalu, što znači da na jedan običan LNB ne može dva risivera a da rade normalno. :d
To što ti hoćeš može da se izvede uz pomoć nekog ko se razume upotrebom Quad LNB-a ili Quattro LNB-a i Multiswitcha.
 
castor je napisao(la):
Da li je moguće napraviti satelitski sistem (pokretni/fiksni) za komšiluk? Dakle, skrpimo se nas 10ak, podijelimo troškove i gledamo svi satelitsku tv... I na koji način bi to bilo izvodljivo?

Da, moguće je (fiksni sistem) - potrebno je samo par preduslova: neko centralno mesto (u odnosu na sve korisnike) gde će se postaviti antena (antene), i da do najudaljenijeg korisnika ide maksimalno 50 m antenskog kabla (posmatrano u odnosu na izlaz sa Multiswitch-a). Takođe je potrebno napajanje (220 V) za Multiswitch uz samu antenu ili u neposrednoj blizini (najbolje neka zatvorena prostorija), tj. do 10-15-ak metara udaljenosti.

Glavne komponente su:

Multi-switch - što više ulaza/izlaza, tj. satelita/korisnika tim skuplje, računaj negde oko 350 € za 17/12 Multiswitch (ulaz za 4 satelita, izlaz za 12 korisnika, cena u Nemačkoj)

Antene - ne znam cene kod nas

Quattro LNB: oko 30 € po komadu (za svaki satelit po 1)

Dosta kvalitetnog antenskog kabla (neka bude prosek po korisniku 30 m, 10 korisnika = 300 m, znači najmanje 350-400 m).

Multiswitch 17/12:
 

Prilozi

  • 17-12.jpg
    17-12.jpg
    57.3 KB · Pregleda: 143
Poslednja izmena:
A evo i jedne lepe slike.
 

Prilozi

  • slika1.jpg
    slika1.jpg
    75.5 KB · Pregleda: 223
Da kazem i ja nesto o zajednickim sistemima, kao neko ko se vec vise godina bavi satelitskom opremom na domacem trzistu :type:

Postavili smo relativno dosta zajednickih sistema do sada, za od 2 do 16 korisnika.

Uglavnom su to bili dual sistemi za Astru i HB, a bile su i varijante sa Astra + HB + Sirius + Thor. Izbor satelita je nebitan.

Za 2 korisnika usteda je simbolicna, recimo 10 eura manje po korisniku nego da se rade nezavisni sistemi. Manje jedan tanjir i montaza, ali skuplji konvertori, pa dodje blizu..

Za 4 korisnika usteda je primetno veca nego u prvoj varijanti.

Za 8 korisnika usteda je vec znacajna.

16 korisnika dodje slicno kao i za 8 posto mora da se koristi multiswitch koji poskupljuje pricu, a smanjuje pouzdanost, pogotovo kod upotrebe SS2 kartice koja zna da pravi probleme i sa obicnim 2/1 switchom.

Sve je krajnje jednostavno, postavi se i usmeri antena na satelit, za 2 korisnika ide twin konvertor, za 4 konv sa 4 nezavisna izlaza za 8 sa 8 izlaza.
Nikakav switch do 8 nije potreban. Konvertori sa vise izlaza se ponasaju kao da imate 2/4/8 konvertora, tj. kao da svako ima svoj potpuno samostalni sistem, sve radi bez ikakvih kompromisa.

Naravno, ako je Astra + HB, svako ima svoj 2/1 switch, ako je 4 satelita 4/1 switch.

Do svakog korisnika ide po jedan kabl, normalno, na koji moze da se kaci ss2, risiver nebitno.

Duzina kabla nije uopste kriticna.. stavljali smo i po 100m kabla bez znacajnih gubitaka.

U principu, ako se neko odluci za Astra + HB sistem, bez pretenzija ka pokretnom, koji je bez dileme najbolja varijanta, nadje jos 3/7 komsija, svakako ce proci primetno jeftinije, a nikakvu razliku nece osetiti sto se funkcionalnosti tice.

@delija sever: ne znam
:trust:
 
delija_sever031 je napisao(la):
Ne razumem o cemu se ovde prica?Kakvih kanala?Preko satelita,zemaljskih???
Sorry ali ne kontam o cemu se prica.Ja sam cuo za neki srpski paket koji krece preko HB-a?Jel to to?
pokusacu govore ironicno opravdano ili ne o kvalitetu domacih programa, a do 2010 otprilike zemaljske tv stanice u nasoj zemlji emitovace program u digitalnoj tehnologiji pa ce naplata programa biti pitanje izbora gledaoca na primer kao sada sa satelitskim programom.
 
Poslednja izmena:
Lappy, nas u komšiluku i ima 8. Ideja je moja, skoro nastala, ali ostaje pitanje koliko to izlazi pojedinačno, pa da vidim sa komšijama da se dogovorimo oko toga. Ako bude išlo.

Obzirom da si radio višekorisničke sisteme, koja bi (u grubo) bila cifra za sistem za 8 korisnika?

Pozdrav i hvala.
 
Poslednja izmena:
Sa 8 korisnika izadje 80 eura po korisniku prikljucak. Za varijantu sa dva satelita Astra + HotBird. Znaci kabl do stana sa sve montazom usmeravanjem i tako to. Na brzinu sam nesto iskalkulisao (ne bih da deluje kao moja ponuda, nego, eto, pa da znas da te neko ne "odere" ovo je sasvim dovoljno para za to). To je sve ako ne ide vise od 300 metara kabla sve ukupno (a i da ide kilometar to povecava samo 10 e po korisniku, tako da nije bitno).

Mogu da budu i dva tanjira, jedan na Astri a drugi na HB, tako da bi bio maksimalan signal sa oba (kada su na istom tanjiru jedan kupi signal sa strane, nije u fokusu antene, pa normalno ne postize se max signal). Zajednicki sistemi se obicno rade sa zasebnim tanjirima za svaku poziciju. Takva varijanta bi bila 85 eura po prikljucku.

Onda svako moze da kaci sta hoce, digitalni risiver, skystar karticu ili nesto trece i sve je isto kao da ima svako svoj sistem, nema nikakve interferencije.

A kosta tacno 50% manje svakog od vas u poredjenju sa istim takvim individualnim sistemom ( naravno u varijanti: komponetne + montaza itd..)

:wave:
 
Samo još jedno pitanje i onda sam ja završio sa pitanjima.

8 korisnika = 8 receiver-a = ≤8 TV aparata ili 8 korisnika = 8 receiver-a = ≥8 TV aparata

Ovo mi je bitno, jer skoro svako ima po 2 ili 3 TV-a. :d

PS: Znam da smo se udaljili od teme SS2, ali mislim da je svima od koristi.

Pozdrav.
 
Samo jedan risiver po prikljucku. Risiver je tjuner sto znaci moze da prima samo jednu frekvenciju odjednom, a na njega se kaci TV. Mada bih, ako hocete da prodjete sto jeftinije a da imate najvise, preporucio SS2 (da se vratimo na temu :)).
Mogu da se prikljuce dva ili vise TV-a na risiver, ali samo kanal odabran na risiveru je na svim TV.
To sto si pitao bi onda bio sistem za 16-24 korisnika i svako bi morao da kupi risiver za svaki TV.

Ako sada nesto nije jasno :whip:
 
A jel u tu cenu od 80e po korisniku ulazi i resiver?
 
Vidim da je pitanje tendenciozno, ali da odgovorim :)

Ne moze manje da kosta zato sto su skupe komponente. Zajednicki sistemi postaju jeftini tek kada ima puno vise od 8 korisnika. Jedan LNB sa osam izlaza je celih 145 eura, osam switcheva, + u zajednicki sistem po pravilu ide aluminijumski tanjir. I niko nece besplatno da se vere po krovovima i to postavlja, tako da no way da bi mogla da bude manja cena. U BG se dual feed antena sa montazom naplacuje 120 eura, pa je opet 40 € manje. :eyebrows:
 
Poslednja izmena:
Ipak je 8 korisnika suviše malo da bi se to isplatilo. Kad kažem isplatilo mislim da je bolje dodati još malo para i imati sopstveni pokretni sistem. Trenutno je Hispasat veoma atraktivan. Možda je interesantna ideja da se napravi mini kablovska a možda da podelite i neki internet. ;)
 
Pa ideja i jeste da se zaobiđe (živoderska i slabo valjana, te ograničena) kablovska i da se pristup hispeed internetu obezbjedi za sto manje love. Kad 1M DL za 30 jevrejčića podijelim na nas 8, to izađe džabe...

Meni lično je problem 3 TV-a, tj. bilo bi 2 TV-a i SS2 kod mene u kompjuteru. To jedan pokretni sistem ne može da zadovolji, zar ne? :wall:
 
To oko deljenja interneta nije tako jednostavno kao kod kabla. Kod satelitskog interneta ti koristiš i telefon i zemaljskog provajdera.
Sa ovim što je Lappy predložio moći ćeš da koristiš samo na jednom televizoru satelit.
 
Poslednja izmena:
Jel mi moze ko objasniti o cemu se radi sa tim kanalima kod RTS-a?ja sam cuo da ce biti srpskog paketa na HB-u jel to vi pominjete zato ovih 10 kanala ili sta?
I jel konacno neko provalio kako da stranicu txt-a na ProgDVB ucinim providnom?
 
Pozdrav svima!!!

Delije - Sever.................. Mislis na HB na BBC Prime?
Ili na nesto drugo? :)
 
Merline druže, telefon u čitavoj priči je najmanje bitna stvar. Bitno mi je rješavanje ovog mnogo većeg problema sa receiver-ima i televizorima. :d
 
Delija-Sever......

Ja batice opste nemam Teletext na BBC Prime... na HB-u?
Opste mi nezasvetli ona ikonica u ProgDVB-u!!!
Zasto?
 
Nazad
Vrh Dno