Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja bih rekao da su to simptomi crkavanja modema/rutera.

Imao sam posebno ruter ranije(kod drugog provajdera, kablovski net), jedva sam uspevao da se konektujem na internet, kad se konektujem gmail nije mogao da se osvezi, jedva, jedva, brzina... bolje reci sporina :D
Zvao podrsku, oni bili merili i sve u redu. Kad jednom uspem da osvezim mejl, i stize mejl sa nekog tech sajta "signs that your router is dying", i tacno ono sto se meni desavalo :D Otrcim odmah kupim ruter, sve proradilo.

Bio danas iz tehnicke. Restartovao sve zivo i na D3 isto. Proradilo kao posle 40min njegovog zezanja. Evo uvece opet isti problem. Opet sam na unifi koji mi prekida. Ovo djubre je crklo!

Nego pitanje za sve. Jel postoji ruter i modem u jednom? Posto sada imam odvojeno modem je taj cisco a ruter/wifi wr740n je tp link verovatno svi dobijemo ovu kombinaciju. Pa me zanima ako ima koji kupujete uglavnom i kojim razlogom menjate? Mrezna oprema mi je slabija strana, nisam imao dodira sa njom pa vidim da ljudi cesto promene odma opremu koju dobiju od provajdera. Nesto se razmisljam da kupim svoj i raskupusam ove kablove.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nemam NAT, u wan pise ipv4 adress170.xxx.xx itd..
 
Ma neka probaju samo da me NAT-uju. SBB ce imati 2 izbora: da mi se skine NAT ili da raskinem ugovor. Alternativa postoji, Telekomov FTTB, kod njih se bar na zahtev skida NAT, a i imaju odlicno akciju (NET 50 5 meseci za 1 din. i ok cenu tog paketa).
 
Sad i povecanje brzine gubi smisao, bar meni, a mislim i vecini. Kud potpisah ugovor :-( .
 
Moze samo malo da se pojasni ako nije problem, sta gubim time ako imam nat ip. I kako mogu da proverim da li imam nat ip?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jos uvek nisam popio CG NAT. Torrente vrlo retko koristim, da nije zbog toga? Ne znam po kom kriterijumu prebacuju na CG NAT, mozda po koriscenju P2P?
 
Evo i malo šireg odgovora SBB-a, ako nekog zanima:
Sent: 15 Sep 2016, 12:36
From: SBB korisnički servis 1

Poštovani,

Naša kompanija je započela sa implementacijom NAT IP adresa.
NAT tehnologija omogućava internet servis provajderima da reše nedostatak IPv4 adresa koje provajderi više nisu u mogućnosti da zakupljuju od kraja 2014.godine.

Kako, nažalost, nemamo mogućnosti dodele javne IP adrese, kao ponuđena solucija je zakup statičke IP adrese po ceni od 610,00 dinara.​


Implementacija NAT IP adresa je započeta i korisnicima kod kojih je implementacija završena, neće dolazi do daljih promena.

U pripadajućem dokumentu Korisničkog ugovora i Opštih uslova, Tehničkim uslovima korišćenja interneta, koji možete pronaći na linku http://sbb.rs/Binary/63/net_tehnicki_uslovi_20131115_v2.pdf , na šestoj stranici su precizirane odredbe za korišćenje opreme i konfiguracije mrežnih parametara. Shodno navedenom dokumentu i navedenim odredbama, ni jedan član ugovora nije prekršen od strane naše kompanije.

Srdačan pozdrav
 
Dakle nema nikakve veze ko koristi torente, svi ce dobiti pre ili kasnije. I lepa ponuda da se predje na staticku ip adresu za "samo" 610 din.
 
Ccc oni siroti su imali samo 2 godine da deo mreže prebace na IPv6... Ali to košta, bolje IPv4 i CG-NAT :p
 
A koja je fora, što baš crnogorski nat, što nije rumunski, bugarski, južnoafrički, msm, otkud to da nas baš tamo šalju?

Sent from my Lenovo A1000 using Tapatalk
 
Evo jos jedne potvrde.
 

Prilozi

  • Screenshot_2016-09-15-14-50-50-1.png
    Screenshot_2016-09-15-14-50-50-1.png
    124.9 KB · Pregleda: 497
Moze samo malo da se pojasni ako nije problem, sta gubim time ako imam nat ip. I kako mogu da proverim da li imam nat ip?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kada je softveru potrebno privremeno ili stalno mapiranje portova na public ip adresi, p2p, voip, online igre, vpn, ip cam, itd.. cg-nat otezava ili potpuno onemoguci, posto nije moguce dodati stalni port mapping (port forward) ili privremeni uz pomoc upnp. Drugi problem je sto jednu ip adresu deli vise pretplatnika, pa ako iz nekog razloga neki server blokira adresu, bice blokiran pristup svima koji dele adresu.
 
Još ja vidim par dana ne mogu da pristupim servisima na svom kućnom serveru, reko možda se zaglupeo, nisam imao vremena da proverim. Ako mi ne isključe NAT, pozdraviće se od moja dva naloga (~7000 dinara mesečno) i ima da ih ispljujem po celom internetu i socijalnim mrežama.

Svoje neulaganje u opremu u nesposobnost prebacuju na korisnike.
 
I gde ćeš onda da odeš? Pošto i Telekom već fura CG-NAT mesecima u nazad. Svaki iole veći provajder u zemlji ako već nije dostigao broj korisnika veći od broja IP adresa koje su zakupili to će dočekati vrlo brzo. I svi će da se odluče za CG-NAT umesto da menjanju postojeću opremu koja ne podržava IPv6.

A ove bisere što u komentarima tvrde "Telekom sklanja sa NAT-a na zahtev/molbu" uzeti ozbiljno kao tvrdnje da isti daje svima PPPoE username i password. Pošto sad u oba slučaja dobija se isti odgovor : zakupi statičku IP adresu za X dinara mesečno.
To je prolazilo uspešno nekom procentu ljudi dok je cela priča bila u test fazi...
 
Da, stavljanje korisnika iza nats je ludost.

Medjutim, postoje servisi koji cevam omoguciti pristupanje vasim uredjajima iza nat-a a da je upit poslat sa intereta.

Ali to zavisi od uredjaja do uredjaja.
Ta priča zavisi od vendora.
 
Drugi problem je sto jednu ip adresu deli vise pretplatnika, pa ako iz nekog razloga neki server blokira adresu, bice blokiran pristup svima koji dele adresu.

O kom broju pretplatnika koji dele istu adresu govorimo?

Ako ima neko voljan da odgovori na par pitanja.
Da li je neko imao problem sa kladionicama jer u njihovim T&C se jasno navodi jedan korisnik po jednoj IP adresi. Makar je tako na većini. Da li je ova pojava uobičajena i u ostatku Evrope pa ću moći da objasnim zašto delim IP sa nekim? Da li ima neko rešenje ukoliko dođe do blokade te IP adrese? Da li je moguće korišćenje VPNa?
 
O kom broju pretplatnika koji dele istu adresu govorimo?

Ako ima neko voljan da odgovori na par pitanja.
Da li je neko imao problem sa kladionicama jer u njihovim T&C se jasno navodi jedan korisnik po jednoj IP adresi. Makar je tako na većini. Da li je ova pojava uobičajena i u ostatku Evrope pa ću moći da objasnim zašto delim IP sa nekim? Da li ima neko rešenje ukoliko dođe do blokade te IP adrese? Da li je moguće korišćenje VPNa?

Uobicajeno je, cgn block su adrese 100.64.0.0 – 100.127.255.255, tako da je stvar jasna o cemu se radi. Mozes da se konektujes kao VPN klijent, stim da pojedini VPN serveri imaju problema kada postoji vise istovremenih VPN klijenata sa istom ip adresom, pa se desava da se medjusobno diskonektuju.

Mislim da je tehnicki moguce do 65k sesija za jednu ip adresu, ali verujem da oni koriste za mnogo manje pretplatnika.
 
Poslednja izmena:
E to nam je ono veliko iznenađenje o kojem se pričalo.

Sent from my Xperia ZR using Tapatalk
 
Svaka im čast, al' su nas iznenadili. Srećom, nisam na ugovoru kod njih, tako da ću posle ovoga samo televiziju da zadržim. :smoke:
 
Sad mogu da ubrzaju koliko hoce. A to sto pricaju skida telekom je prica za malu decu, nema od toga nista.
 
Ja sam laik totalni. Da li ovo znaci da se moze desiti da postane otezano skidanje torrenta i koriscenje nekih servisa?
 
Bas to znaci izmedju ostalog. Procitaj prethodnu i ovu stranu, objasnjeno je prilicno lepo.
 
Bruka je to sto cak i na Telenorovom Surf paketu imam javnu IP adresu (APN net), a SBB ponizava svoje Internet korisnike...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno