Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne znam sto ste toliko zapeli za optiku, ona je potpuno nebitna u ovoj prici. Docsis 3 je sasvim dobra tehnologija i SBB moze da parira sa njom bez problema. Optika je nebitna za 99% korisnika (a tih 1% kojima nesto znaci su oni kojima treba bas veliki upload).

Evo da vas pitam: zar je bitno koja tehnologija se koristi ako vam SBB ponudi npr. 20/2 po ceni sadasnjih 10/1?

Apsolutno se slažem, Docsis 3 omogućava jako lepe brzine, bez problema može da izgura recimo 300/100 ako je potrebno.
SBB bi trebalo da radi na umnožavanju čvorišta, podizanju kvaliteta postojeće infrastrukture (zakopavanje kablova ili makar kvalitetnije vezivanje) i unapređivanjem ponude (više HD kanala, bolji paketi za net).
 
Apsolutno se slažem, Docsis 3 omogućava jako lepe brzine, bez problema može da izgura recimo 300/100 ako je potrebno.
SBB bi trebalo da radi na umnožavanju čvorišta, podizanju kvaliteta postojeće infrastrukture (zakopavanje kablova ili makar kvalitetnije vezivanje) i unapređivanjem ponude (više HD kanala, bolji paketi za net).

Nothingman i veliko : Ajede da nebudem slazem se sa vama da SBB mora da sredi infrastrukturu to stoji cvorista da dodaje kanale i td ali dzaba sve to ako sve to ide do krajnjeg kupca koaksianlim kablom to je isto kao kada bi uzeo "Ferari " i pokusao da ga vozis na blatnavoj njivi :)

Zbog tog koaksialnog kabla puca internet tv radi manje vise ocajno neko mi je rekao ko se razume da ko ima optiku jednostavno nece morati da neko dolazi i da mu namesta da ceka majstore da se nervira nego ce se sve odmah i iz centrale SBB podesavati osim ako se nedesi da kabl negde se osteti ili dodje do ostecenja elektronike odakle kabl dolazi ....
 
Poslednja izmena:
Sta to oni nisu u pravu ?
Demantuj ih primerom a ne tako da naklapas.
 
@defcoon221
Koaksijalni kabl nije ni najmanje kriv za probleme korisnika kod kablovskih provajdera. Krivi su provajderi. Ako provajder nakaci previse ljudi na jedno cvoriste, ili ako su lose postavili infrastrukturu, ili ako ih mrzi da dodju i da rese kvar (ili mozda ne znaju da ga rese), tu je najmanje kriva docsis tehnologija i koaksijalni kabl. Ako ocekujes da ce promena tehnologije da nadomesti ove gore pobrojane karakteristike nasih internet provajdera, onda ces da se razocaras kada sve te probleme budes video i kada u potpunosti predjemo na optiku :)

Problemi koji se desavaju na srpskom ISP trzistu nisu posledica koriscenih tehnologija, nego su posledica pohlepe i teznje da se ustedi/zaradi svaki dinar, cak i po cenu loseg funkcionisanja mreze.

Inace FTTH tehnologija jeste stvar buducnosti (jer omogucava izuzetno velike brzine), ali ona u ovom momentu jos uvek nije neophodna da bi se u nju ulagao neki ogroman novac. Docsis 3 moze bez problema da izgura jos par godina sve potrebe za brzinama rezidencijalnih korisnika, a nakon toga ce ili postojati potreba za FTTH ili ce uvesti neki novi docsis standard. Ni u ostatku Evrope ne zure sa uvodjenjem FTTH, mali je broj domacinstava koji ima pristup toj tehnologiji, i relativno sporo se povecava taj broj.

Jednostavno niko ne zeli da ulaze ogroman novac u nesto za cim jos ne postoji potreba, tj. za cim ce postojati potreba tek kroz par godina. Da li provajder sada treba da ulozi milione evra da bi mogli da kazu kako u ponudi imaju brzinu od 500 mbps, koju ce da im kupe 3 coveka u zemlji? :)
 
Znaci nikakav konkretan info od insajdera, da li ce biti tj koliko ce povecanje brzine biti ove jeseni???
 
Ako vam nešto znači ja imam jako nepouzdan info da će biti dva ubrzanja do kraja godine.
Izvor je osoba iz kompanije koja sarađuje sa provajderom.

Iskreno verujem da će biti novih paketa što se tiče optike + nekog ubrzanja (prvenstveno up) za standardne korisnike.
 
Da li ce biti ubrzanja, novih paketa zna samo najvisi menadzement firme. Ko god dolazi ovde sa nekim insajderskim informacijama, prosto receno laze, jer niko nema takvog insajdera. U razgovoru sa drugom, koji inace radi za sbb, rekao mi je da na nasem trzistu postoje samo dva ozbiljna igraca, telekom i sbb, ostalo je nevidjena boranija. Sa izuzetkom targa, oni su ozbiljan igrac u najavi, ali za sada kvare planove sbb-u jedino u Beogradu. Tako se sbb i postavlja u praksi, ne zanimaju njih veratove, orionove, ikomove akcije. Njih u principu zanima samo telekom, jer samo telekom ima tu moc da im nekom dobrom akcijom otme veliki broj korisnika i finansijski ih dobro "opauci". Sto u prevodu znaci, nece se sbb mnogo cimati dok telekom ne reaguje, a telekom cuti duze vreme, tako da i oni ne zure. Sadasnji paketi su im i vise nego konkurentni, jedino im targo malo kvari idilu, ali su za sada prisutni samo u Beogradu, a tamo se i oni spremaju da razvuku optiku, sto je u stvari i dokaz cele ove moje price, reaguju tek posle poteza konkurencije. Sto znaci, telekom je "kljuc" :).
 
Ja mislim da imaju razloga da se cimaju, jer ljudi koji imaju pristup za TT precice kod njih i dobiti za 1500din 10/5, bez placanja osnovne pretplate koja je kod SBB-a obavezna, taj novac mogu da dodaju i uzmu kod TT jos neki veci/brzi paket! I po meni totalno jadno, da oni krecu bas na onim lokacijama sa optikom, samo gde je TT. Sto znaci da ko zna jos koliko bi cekali optiku da nije dosao TT na nasem trzistu!
 
NEmaju, još godinu-dve ... ADSL je sa ULoadom došao tu negde do maksimuma, a čuveni TT znaš kada će da doje kod mene u PO ? Sve se to računa, prijatelju .....

Pa nijedna firma danas neće da ulaže u nešto dok ne mora .... mnogo teško se danas do para dolazi ...
 
@jox
Moj drug radi na odrzavanju mreze i centrala i ne moze imati informacije sa najviseg nivoa u firmi. Ili nisi pazljivo procitao moj post, ili imas potrebu, eto, nesto da kazes. Mislim da je jasno kao dan na koje sam insajdere mislio, na one koji odlucuju o paketima, akcijama, na ljude iz vrha firme, moj drug je ovo rekao na osnovu dosadasnjeg iskustva kome ia u sbb-u, a ne zato sto ima neke insajderske informacije, cini mi se da je to i vise nego jasno. Ako nemas nista pametno da kazes, onda bolje cuti, ovako skreces temu na nebitne stvari.
 
Ja mislim da imaju razloga da se cimaju, jer ljudi koji imaju pristup za TT precice kod njih i dobiti za 1500din 10/5, bez placanja osnovne pretplate koja je kod SBB-a obavezna, taj novac mogu da dodaju i uzmu kod TT jos neki veci/brzi paket! I po meni totalno jadno, da oni krecu bas na onim lokacijama sa optikom, samo gde je TT. Sto znaci da ko zna jos koliko bi cekali optiku da nije dosao TT na nasem trzistu!

Targo u naredne tri godine nece imati ni 5% pokrivenosti koju ima SBB, tako da definitivno ne moraju da se cimaju zbog njih. Oni su za SBB kao komarac, zuje okolo, mogu malo da zasmetaju u Beogradu, ali da ce nesto da se preterano cimaju oko njih - tesko. Daleko realnija varijanta je ta da ce Targo da sklopi dil sa SBB-om, jer vecu opasnost predstavlja SBB za Targo, nego obrnuto. U kranjoj meri SBB moze da na Novom Beogradu (u delu koji pokriva Targo) da napravi neku akciju i ponudi internet ispod cene i tako unisti Targo, a da ovi jos nisu ni poceli sa radom :)
 
Nekome komarac, nekome slon. Sve zavisi ko gleda a najbitnije je kako korisnici gledaju. :)
 
Kad postoji vise velikih igraca onda cene padaju, dokazano.

p.s. Telekom se u ovoj racunici ne racuna, drzavna firma i prema tome korumpirana i samim tim ne ponasa se "dovoljno" trzisno.
 
Jedino što SBB može da uradi, i treba, je da poveća upload da se koliko toliko izjednači sa Targo ponudom i odnosom 2:1.
 
Izjednacavanje sa odnosom down/up sa Targom bi bilo vise nego odlicno ali sa ovim modemima i trenutnom tehnologijom ne znam koliko je izvodljivo to 2:1...
 
Nazalost nije izvodljivo. SBB ne moze da ima 2/1 odnos u praksi sa postojecom tehnologijom i mrezom.
 
Pa zato i kazem, jedno su nase zelje a drugo su mogucnosti trenutne realne.
 
Nije veliki problem podići upload korisnicima do odnosa od 2:1 na SBB-u. Dobar deo mreže bi to podneo i bez unapređenja infrastrukture. Naravno treba srediti infrastrukturu malo kako bi svi imali tu mogućnost i zameniti modeme nekim korisnicima koji su već na ivici. Kod mene konkretno mogu bez problema da puste i 1:1 odnos ukoliko žele.
 
Ne bih rekao da to bas tako lako ide, nek se ukljuce i ovi koji poznaju materiju bolje pa nek objasne..
 
Bez konkretnijih informacija o stanju SBB mreže teško da neko može dati više informacija od "tehnički je moguće, možda mogu". :)
 
Naravno da je moguce dati precizniji odgovor i bez poznavanja stanja mreze. Tri faktora su najvaznija kod docsis 3 tehnologije:
-odnos downstream/upstream brzine po jednom kanalu (ovo mozemo aproksimirati sa 2/1 odnosom d/u u idealnim uslovima)
-broj downstream/upstream kanala po parcetu hardvera (najcesce su u opticaju 2/1, 4/1, a u poslednje vreme i 1/1 odnosi downstream/upstream kanala)
-koja modulacija se koristi, a to zavisi mnogo od kvaliteta mreze, a dalje utice na stvarne brzine kanala. Npr. ako se u upstreamu koristi qpsk, to znacajno utice na maksimalno ostvarivi downstram/upstream odnos po kanalu.

Cak i da pretpostavimo da provajder ima savrsenu mrezu, i koristi QAM 64 u upstreamu, odnos downloada i uploada opet ne moze ni teoretski biti bolji od 2/1. A tih teoretskih 2/1 su i u slucaju te modulacije tesko ostvarivi jer sumnjam da bilo koji provajder u Srbiji (a i sire) ima jednak broj downstream i upstream portova. To bi znacilo da imaju samo kartice sa 1/1 odnosom portova i da su svu stariju opremu prodali/bacili, sto je realno naucna fantastika i za najjace svetske provajdere a da ne pricam o nasima.
 
Poslednja izmena:
iluzorno je uopste i raspravljati o 2:1 odnosu :), kada svi znamo da to sbb nece nikada ponuditi. Sve vise mislim da ove jeseni nece ni biti nekih promena paketa. Nema apsolutno nikakvih najava, bio sam danas do poslovnice sbb-a, zaposleni nemaju pojma o tome.
 
^ jao pa oni nikad nista i ne znaju :) kakve crne poslovnice SBB-a...
 
wh da je ovaj targo dosao pre par godina, sada vi imali puno bolju situaciju na trzistu. Trebace im par bodina dz prosire optiku po Srbiji, ako uopste to i imaju u planu. Cini mi se da ce se koncetrisati a Beograd i par vecih gradova u Vojvodini, cini mi se da nemaju u planu juznu Srbiju.
 
Al' su se koncentrisali na Beograd, svaka im cast...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno