Šta je novo?

SBB D3i Platforma iskustva

Probaj kod ortaka da se ubodes direktno u modem ili switch koji imas tamo. Ako to ne radi, onda je neki UPNp ili neki protokol isecen kod njega na ruteru. Cini mi se da ne radi stream u multicast-u. Ako radi kod drugara, a ne radi kod tebe, onda je neki problem kod tebe. Radi postepeno dijagnostiku pa ces vec iscackati. Ne reche koju opremu imate, kakva su ti natovanja, da nisi napravio NAT na NAT (jedan kod njega gore i dedan kod tebe) !?
 
Jedno pitanje: Imam net preko Totala (20 Mbps, realnih 16), dva kompa povezana. Nemam kablovsku, sad bi da se povežem, i realno bi bilo da odem na Total TV (odnosno Total Mix), jer sam na selu i nemamo SBB niti slične provajdere, a i zbog cene jer sam već na netu kod njih, ali se dvoumim da li bi mi ovaj D3i bio bolji izbor s'obzirom da bi morao da platim 4 ili 6 hiljada motažu Totala. Izbor kanala je isti čini mi se. Šta mislite?
 
Bilo je već pisano da D3i ima malo lošiju sliku od klasične kablovske, konkretno pominjan je nedovoljan broj slika u sekundi (FPS) i uz to relativno nizak bitrate kao i na D3Go kanalima. Lično nisam video, samo prenosim iskustva ljudi koji jesu. Bilo bi dobro ako možeš da D3i negde vidiš u radu pre nego se odlučiš da uzmeš ili ne.
 
Pa bila je promocija od mesec dana kada si mogao da vratiš stb bez penala.

Enivej, moja preporuka je da ne preporučujem d3i, pošto sam uzeo, koristio i s gađenjem vratio. Prodaju nam rupu na saksiji.

Nisam koristio total TV, ali čini mi se da je ta platforma bolja i stabilnija od d3i. HD kanali su svakako neupotrebljivi na d3i, a total tv ima i daleko bolju ponudu kanala.
 
Poslednja izmena:
Promocija još uvek traje. Probaću, ništa me ne košta. Najbolje tako. Samo što sad nemam nikakvu kablovsku pa neću moći da uporedim.
 
D3i se u poslednje vreme popravlja, nema više problema sa FPS-om na sport HD kanalima, i najavljuje se i poboljšanje slike i na postojećim SD kanalima. Neka iskustva sa satforuma kažu ljudi da je bolji od Totala, a ponuda kanala je sigurno na strani d3i! http://www.novisf.com/wbb/board141-...tv/99012-sbb-d3i-iptv/index5.html#post1221409

Lepo je što promocija još traje.

Nije mi samo jasno kako će da poboljšaju kvalitet slike bez podizanja bitrate-a?

A ako podignu bitrate, onda im najavljivanih 4 Mb neta neće biti dovoljno, tako da sumnjam da mogu ikako da poboljšaju kvalitet slike.

Ali dobro je da je barem rešen fps problem sa sportskim hd kanalima, samo nisam nigde uspeo da nađem na netu (osim tvoje izjave) da je to zaista rešeno.

Sve u svemu, ovo mi deluje kao opcija za one koji nemaju drugih opcija, a zbog toga i mislim da neće nešto previše ulagati u njen dalji razvoj, no videćemo.
 
Poslednja izmena:
Ja imam D3i tako da govorim iz svog iskustva, ja sam prvi koji je kritikovao problem sa FPS-om. Što se tiče povećanja bitrate-a, on je podignut na nekim kanalima (ne svim) i trenutno iznosi 3,1 za SD i 6Mb za HD kanale. Uz mpeg4 kompresiju ovo nije ni malo loše, ne kažem da je idealno ali po meni verovatno bolja solucija od Total tv-a!
 
Bas bih voleo da neko da grafik protoka za SD i HD kanale, ja sam D3i davno vratio ali u toj prvoj fazi HD nije u piku prelazio 3.1-3.2 Mbps (mereno DD-WRT ruterom). Ako su podigli na 5-6, to je vec druga prica. Prosta racunica: solidan 1080p rip ide 1.5GB/sat tj 3.4Mbps. Ok, ripovi nisu full screen ali ni D3i nije progresivan vec interlaced, tako da prosecnih 3Mbps/5-6 Mbps max vec treba da bude odlicna slika.
 
Poslednja izmena:
Koliko onda na IPTV TS vuce HD kanal,koliko znam 8-12Mbit. Kako onda moze biti bolja slika HD kanala na D3i?
 
Pa i ja sam vratio opremu, ali još pre nego što je produžena promocija.

S obzirom da nemam drugih opcija za HD kanale osim CS-a (u šta ne bih sada da investiram), ne znam da li da uzimam ponovo na probu.
 
Pa i ja sam vratio opremu, ali još pre nego što je produžena promocija.

S obzirom da nemam drugih opcija za HD kanale osim CS-a (u šta ne bih sada da investiram), ne znam da li da uzimam ponovo na probu.

Cisto sumnjam da ce nam opet dati na probu. Ista prica, ili ovo ili cs (komplikovano, nemam gde da okacim antenu sa motorom). Cekam da vidim sta ce od ovoga ispasti, doduse opet ostaje problem HD sporta koji mora da ima jos veci protok, tu bi tek 6Mbps bilo dobro.
 
mislim da gresis, IPTV je isto MPEG4/h264
 
Mozda, imao sam nekad i IPTV al se stvarno vise ne secam. Opet, nije tako lako definisati potreban bit rate, jedan je za filmove , drugi za "live" program, opet treci za sport. Na satelitu je HD 10-15Mbps pa i vise, al' zato sto im se moze, pitanje je dali bi bilo realne razlike sa manjim protokom.
 
Na Sport Klubu su popravili problem "duhova", ne verujem da je bio u pitanju manji broj frejmova. I sad je uživanje gledati. Što se tiče brzine protoka, ja imam 5 Mb/s (što će reći oko 4,4 Mbps bruto kad merim na softveru STB-a). Nemam nekih problema sa gledanjem televizije i istovremenim korišćenjem youtube-a od 480p, tek na 720p počinje da koči. Prioritet ima net, tako da koče kanali na televiziji, dok Youtube radi. Vratio sam IPTV pre nekih 20-ak dana i mislim da se nisam pokajao. Slika je identična kao na IPTV, nema trash kanala, ako hoću da skidam torente, prebacim na radio ili ugasim, tako da ništa na protoku ne gubim. Zasad mi je jedino krivo što nema HBO, a kako stvari stoje neće ga ni biti. Bar kako su mi odgovorili na njihovom forumu.

P.S. Popravili su i problem sa sinhronizacijom pojedinih prevoda, ako je to nekome važno. Vidim da su postavili prevod i na kanal Fishing&Hunting, nisam ni znao da je lokalizovan. Ono što se povremeno desi na nekim kanalima, jeste da se slika zamrzne, ali ne na klasičan način, vrti se unedogled ista slika kad se prebaci na taj kanal, nekih 30-ak sekundi, pa se onda zakoči. Trenutno je tako na RTS HD. Što dokazuje da se baferovanje vrši negde kod njih, jer kad se isključi ADSL ruter ili promeni IP slika na kanalima ide još nekih 30 sekundi. Zbog toga je razlika između realne slike i D3i oko jedan minut kašnjenja.
 
Poslednja izmena:
meni je oprema stigla posle dva dana od kad sam ih zvao da se prijavim.
 
He he dobio sam i ja danas uredjaj i evo nekih mojih utisaka.

Prvi utisak je bio veoma veoma los dok se nisam setio da mi na hdmi 3 portu nije kalibrisana slika kao na drugim input portovima koje sam vec odavno podesio i na to zaboravio. Kada sam smanjio sharpness, ugasio noise reduction i podesio jos nekih 5-6 opcija slika je postala prilicno solidna. I dalje mislim da to moze da bude dosta bolje cak i za sd sliku ali je generalno prihvatljiv kvalitet.

Ono sto meni predstavlja najveci problem je sto recimo televizijska slika treba da ide u 50hz i bude tecna i prijatna oku a ovde ide u 25hz i lako se uoci. To je slucaj cak i za sportklub kanale gde bi situacija bas trebalo da bude obrnuta a moze lako da se primeti i na rts 1 i 2 za bilo koji materijal koji je sniman interlaced. Cak i dok gledas prenos skupstine ili kajron koji prolazi u dnu ekrana vidis da je tecnost pokreta prepolovljena i efekat je vise filmski umesto televizijski. Dovoljno je samo da prebacim input na kablovsku (analognu) i da direktno uporedim prakticno isti trenutak prenosa jer signal na d3i kasni u mom slucaju tacno 30 sekundi.

E sad da stvar bude komplikovanija na RTS HD u slucaju kad preuzimaju rts 1, isti taj kajron ide tecno bas kao i na kablovskoj! Isto je bilo i za prvenstvo sveta u rukometu. I tamo je utakmica izgledala tecno i isla u 50hz sto je apsurdna situacija. Moje misljenje je da ta platforma koju SBB ima, prima tv signal, de-interlejsuje kod njih na serverima i onda enkoduju to kao 25p a jedino u slucaju RTS HD emituju signal u 50p (de-interlejsovali u dupli fps). Moje pitanje je zasto onda obicni sportklubovi takodje ne idu poput RTS HD u 50p kad je i u tu vrlo bitna fluidnost slike?

U ovom probnom periodu ima naravno samo dva HD kanala - 24kitchen HD i RTS HD. Da kazem koju stvar i o kvalitetu slike. Ovaj kitchen izgleda prilicno ok za nesto sto izgleda koristi samo 3 do 3.5 mbit-a. U mom slucaju kad uradim speedtest dok koristim d3i jedva da i 2 megabita predje. Kad idu recimo neke reklame sa uniformnom i cistom pozadinom e onda se lako primeti koliko je to ustvari kompresovano dok emisije izgledaju ok. Ne moze da se poredi sa satelitskom ili digitalno kablovskom po ostrini i detaljima sto je i logicno jer tamo koriste uvek oko 8 mbit-a prosecno. Rekao bih da je prosecnom korisniku slika sasvim ok, dok ce zahtevniji i oni koji su se vec nagledali tona hd materijala lako naci mane. Vrlo je bitno ako imate lcd tv da ga dobro kalibrisete. Moj TV je obican 32 inch-a LG koji na default podesavanjima zna da bas degradira sliku. U mom slucaju preveliki sharpness moze da unisti fine linije i da napravi ruzan mosquito noise oko slova i ivica objekata.

Za RTS HD signal (rukomet koji je bio malopre) mogu reci da sam vec razocaran jer cak i logo deluje previse mekano i nedovoljno ostro. Najiskrenije, deluje mi kao da je 720p upscale. Znam da RTS HD na DVB-T2 moze da izgleda odlicno kad prenosi u 1080i neku utakmicu. Nemam DVB-T2 ali sam video nekoliko sample-ova koji su izgledali fenomenalno. Zao mi je sto u probnom periodu ne mogu da vidim i ostale hd kanale, pogotovo sportklubove jer bih sigurno imao jos bolji utisak oko HD kanala.

Ono sto me je pozitivno iznenadilo je prebacivanje kanala, apsolutno nemam problema sa tim, 2 sekunde mu treba da prebaci a upravo sam tu nocekivao da ce da radi kilavo. Testiracu jos malo, mozda se promeni situacija ali zasad radi stabilno. Ono sto mi jeste kilavo je ovaj D3 softver. Nije problem u sporosti koliko u tome sto ja u ovome ne mogu lako da se snadjem. Sve je nekako nabacano i konfuzno. Ako nista bas mogu da smanjim vreme trajanja onog banera dole na 2 sekunde.

Toliko od mene zasad.
 
@Angelos, posto si imao obe platforme, koja je objektivno bolja, posto se i ja dvoumim ?
 
Da li je neko imao problem sa hdmi, naime na LG televizoru kad je povezan sa hdmi slika dodje na sekundu pa se izgubi pa dodje i sve tako. Isto kao na prvom postu ove teme. Pozdrav
 
@dzekica
Ja ne gledam sportske kanale tako sto se tice tih duhova ne mogu biti objektivan. Meni zavrsava posao, zamerka mi je sto je nedostatak HBO kanala. Ja imam 42 Philipsa 1080i i slika mi je sasvim okej. Chini mi se da su malo preterali sa cenom i da su mogli dati uz ugovor jos boxova. Ovako je svaki box, odvojena pretplata. Sa druge strane, telekom je poceo da mi opet ide na zivce, desava se da se na kanalima zacrni slika (izgubi se signal) i pixelizacija ponekad. Kada se samo setim onog nesrecnog Kopernikus-a, ovo je milina jedna.
@gurualizam
Ja sam imao identican problem sa HP LP2475w monitorom, slika se pojavljivala na sekunde i nestajala. To je neki problem sa izlaznom frekvencijom slike ili neka vrsa nekompatibilnosti. Na Hp monitoru nije teo da radi, mozda ponekad ako se smilostivi kroz Scan opciju da uhvati sliku. Na tv radi bez problema. Ja se ne razumem u prenos slike i te modulacije i standarde. Mozda neki elektronicar ili AVT-ovac moze da kaze koji problem u konekciji izmedju boxa i pojedinih tjunera?! Da li frekvencija slike, broj frejmova, falican interfejs HDMI.....
 
Meni na tv-u preko hdmi i ovaj d3i i xbox i ps3 rade ovako: povezem kabl, na ekranu pise connecting... onda crna slika sa "no signal", sacekam 2-3 sekunde i onda ekran trepne i pojavi se slika. Taj hdcp je jedno veliko smece i cuo sam za razne slucajeve gde uredjaji imaju problema sa tim handshaking-om i hdcp. Mozda da proba da updatuje firmware TV-a...
 
Poslednja izmena:
Updatovao sam tv, ali opet isto. Znam i ja da je problem taj hdcp ali ne znam kako da ga resim. Ako neko zna bio bih mu beskrajno zahvalan.Nemojte da mi kazete da guglam jer to radim vec 2 dana. Pozdrav.
 
Sta se desava kad promenis na drugi input pa posle 10 sekundi vratis na hdmi? Jesi li probao da iskljucis stb ili TV nakratko, sta se posle desava?
 
Uvek isto, promenio sam 3 razlicite kable, probao sve varijante sa inputima, probao da prvo ukljucim tv pa box i prvo box pa tv i uvek isto. Ne znam vise sta da radim, izludecu. Gledam ovo cudo na cinceve, a kvalitet slike nista bolji nego kopernikus, samo malo bolji izbor kanala.
 
Ako ima taj tvoj televizor DVI ili VGA, možeš da probaš da pozajmiš negde HDMI to DVI ili VGA adapter, pa zvučnike povežeš preko činča. Ja sam doskora imao CRT, otkako sam prešao na D3i, bila je greota da ostanem i dalje. Pošto mi je bilo skupo da kupujem novi televizor, kupio sam Benq monitor 24 inča za 13 hiljada i povezao sa HDMI to DVI kablom, a zvuk preko nekih starih zvučnika za komp preko činča. Možda i kod tebe upali na TV-u.
 
E pa resio sam problem. Prebacio sam iz sobe drugi tv na kom sve radi bez problema. Taj HDCP je jedno veliko g...no, ko ne dobije sliku iz prve taj tesko moze vise ikad da je dobije. Koliko sam citao ovih prethodnih dana po forumima ako se handshake ne obavi kako treba u startu, ne postoji nacin da se resetuje sem novog firmware-a. Pozdrav i hvala na predlozima.
 
Nazad
Vrh Dno