Šta je novo?

Saveti i kritike oko izrade mousepot-a

Mozda u Srbiji ! Jeftina radna snaga . Na zapadu nema sanse da ce ti neko ukljuciti masinu za te pare

Ma pusti kad nece da slusa. Ne moze cak ni u Srbiji jer puna sipka bakra tezine 15-20kg (toliko ima) nije jeftina. 1Kg je oko 800 dinara (10eura), tako da o 100e finalne cene nema ni govora. U najboljem slucaju, sa prijateljem koji ima strug (koji ce 4 sata da "vadi" materijal) i koga moras bar izvesti na klopu (20eura) tesko da ce se sve zavrsiti na ispod 250eura pod uslovom da ne pohabate ni jedan alat (u sta sumnjam), iz prostog razloga sto je bakar jako nezgodan za obradu. Ako pretpostavimo da imas sipku bakra onda mozes zavrsiti 1komad za do 100eura, a cisto sumnjam da ih imas 4-5 (toliko ovde ima zainteresovanih) i jos da si voljan da ih poklanjas za dz?
:wave:
 
Ma pusti kad nece da slusa. Ne moze cak ni u Srbiji jer puna sipka bakra tezine 15-20kg (toliko ima) nije jeftina. 1Kg je oko 800 dinara (10eura), tako da o 100e finalne cene nema ni govora. U najboljem slucaju, sa prijateljem koji ima strug (koji ce 4 sata da "vadi" materijal) i koga moras bar izvesti na klopu (20eura) tesko da ce se sve zavrsiti na ispod 250eura pod uslovom da ne pohabate ni jedan alat (u sta sumnjam), iz prostog razloga sto je bakar jako nezgodan za obradu. Ako pretpostavimo da imas sipku bakra onda mozes zavrsiti 1komad za do 100eura, a cisto sumnjam da ih imas 4-5 (toliko ovde ima zainteresovanih) i jos da si voljan da ih poklanjas za dz?
:wave:

Pa ambicije kod ljudi su drugacije mislim Misko ganja svetske rekorde ja sam koristio priliku da usavrsim malkice iskustvo u lemljenju bakra sa ovim kontejnerom koji sam napravio jer ce mi trebati za phaze change.

Nabavio sam kompletan set autogen aparat na ebayu kostao me 110 evra.
Profesionalni autogen Messer Griesheim sa nekoliko nastavaka , 10m creva , dva umanjivaca priitiska (naznam da li je pravi izraz na srpskom) za Acythelen.

Sve u svemu fali mi samo jos vakum pumpa i imam kompletnu aparaturu za izradu kompresorskih hladjenja i nju cu gledati na ebay da kupim po mogucnosti neku Refco.

Sto se tice kontejnera mogu komad odraditi za nekih 40 Evra.
Temperature na C2D su bile sa mojim kontejnerom odlicne na naponu od 1,4V imao sam cak i -60° stepeni na jezgru.
Na 1,91V imao sam -21°
 
Poslednja izmena:
Pa ambicije kod ljudi su drugacije mislim Misko ganja svetske rekorde ja sam koristio priliku da usavrsim malkice iskustvo u lemljenju bakra sa ovim kontejnerom koji sam napravio jer ce mi trebati za phaze change.

Nabavio sam kompletan set autogen aparat na ebayu kostao me 110 evra.
Profesionalni autogen Messer Griesheim sa nekoliko nastavaka , 10m creva , dva umanjivaca priitiska (naznam da li je pravi izraz na srpskom) za Acythelen.

Sve u svemu fali mi samo jos vakum pumpa i imam kompletnu aparaturu za izradu kompresorskih hladjenja i nju cu gledati na ebay da kupim po mogucnosti neku Refco.

Sto se tice kontejnera mogu komad odraditi za nekih 40 Evra.
Temperature na C2D su bile sa mojim kontejnerom odlicne na naponu od 1,4V imao sam cak i -60° stepeni na jezgru.
Na 1,91V imao sam -21°

To su sasvim realne i ocekivane temperature, nista vise ne bi imao ni sa kontejenrom izradjenim od punog materijala.
 
I danasnja potraga se zavrsila lose.Najdeblja sipka bila je precnika 60mm(firma kod stajge)a debljine zida 1,5mm.Sve kad se sabere moze da se uzme sipka od min 2.5m i ona okvirno kosta oko 4000 dindji,ali nigde nisam nasao podlogu.Najdeblja koja je bila iznosila je 2mm(bas tanko)dodje mi da poludim:wall: .Nema i nema i nema i bas nigde je nema:mad: to sto mi treba i to sto si ti pricao Gorane,ovi u majdanpeku,na postavljeno pitanje "gde i u kojoj firmi mogu da kupim vase proizvde"odgovaraju sarkasticno tipa "na to vam stvarno ne mozemo odgovoriti,jer nemamo tu informaciju".Jedina logicno resenje je da jurim ove sto prave kotlove,tj.kazane za rakiju,ali ni oni nemaju cevi precnika i debljine zida koji mi trebaju.
I sta sad da radim,da kazem montiju da mi salje materijal,nebi se ni usudio(da dosadjujem coveku necu i ne zelim)da nastavim sa potragom imam volju,ali nemam pravac.

Najmanja duzina pune sipke precnika 6cm koja se moze poruciti je takodje 2.5m,e sada nemam pojma gde si ti Misko iskopao precim od 8cm pune sipke i jos da ti mogu da ti mogu otfikariti duzinu po zelji,tj samo 15cm(sto je mala duzina i to bez rasprave).

Uf,uf i sta sad da radim,ovoliko dugo ni lek protiv celavosti ne bi trazio,da znam da ga negde ima:whip:
 
Poslednja izmena:
I danasnja potraga se zavrsila lose.Najdeblja sipka bila je precnika 60mm(firma kod stajge)a debljine zida 1,5mm.Sve kad se sabere moze da se uzme sipka od min 2.5m i ona okvirno kosta oko 4000 dindji,ali nigde nisam nasao podlogu.Najdeblja koja je bila iznosila je 2mm(bas tanko)dodje mi da poludim:wall: .Nema i nema i nema i bas nigde je nema:mad: to sto mi treba i to sto si ti pricao Gorane,ovi u majdanpeku,na postavljeno pitanje "gde i u kojoj firmi mogu da kupim vase proizvde"odgovaraju sarkasticno tipa "na to vam stvarno ne mozemo odgovoriti,jer nemamo tu informaciju".Jedina logicno resenje je da jurim ove sto prave kotlove,tj.kazane za rakiju,ali ni oni nemaju cevi precnika i debljine zida koji mi trebaju.
I sta sad da radim,da kazem montiju da mi salje materijal,nebi se ni usudio(da dosadjujem coveku necu i ne zelim)da nastavim sa potragom imam volju,ali nemam pravac.

Najmanja duzina pune sipke precnika 6cm koja se moze poruciti je takodje 2.5m,e sada nemam pojma gde si ti Misko iskopao precim od 8cm pune sipke i jos da ti mogu da ti mogu otfikariti duzinu po zelji,tj samo 15cm(sto je mala duzina i to bez rasprave).

Uf,uf i sta sad da radim,ovoliko dugo ni lek protiv celavosti ne bi trazio,da znam da ga negde ima:whip:
Fino, vidim da si nasao sipku. Podloga nije problem, to se vec da naci. Uzmes od Miska 100 mm pune sipke fi80 i napravis lepo "dno", a na to zalemis cevku od 500mm i eto ti radosti. Dobijas "vrh" pot. Organizujte se vas nekoliko, pa kupite sipku 2,5m (moze se napraviti 5 kom) i 5x podnozje. ;) Za dno se moze iskoristiti i nesto drugo. Imam ja 60mmx60mmx10mm, ali mislim da ti treba nesto sto je bar 70mmx70mmx20mm. Najzanimljivije ce biti lemljenje. Preferiram "tvrdo" zabog kvaliteta (treba za niske temp.) i pouzdanosti.
 
I danasnja potraga se zavrsila lose.Najdeblja sipka bila je precnika 60mm(firma kod stajge)a debljine zida 1,5mm.Sve kad se sabere moze da se uzme sipka od min 2.5m i ona okvirno kosta oko 4000 dindji,ali nigde nisam nasao podlogu.Najdeblja koja je bila iznosila je 2mm(bas tanko)dodje mi da poludim:wall: .Nema i nema i nema i bas nigde je nema:mad: to sto mi treba i to sto si ti pricao Gorane,ovi u majdanpeku,na postavljeno pitanje "gde i u kojoj firmi mogu da kupim vase proizvde"odgovaraju sarkasticno tipa "na to vam stvarno ne mozemo odgovoriti,jer nemamo tu informaciju".Jedina logicno resenje je da jurim ove sto prave kotlove,tj.kazane za rakiju,ali ni oni nemaju cevi precnika i debljine zida koji mi trebaju.
I sta sad da radim,da kazem montiju da mi salje materijal,nebi se ni usudio(da dosadjujem coveku necu i ne zelim)da nastavim sa potragom imam volju,ali nemam pravac.

Najmanja duzina pune sipke precnika 6cm koja se moze poruciti je takodje 2.5m,e sada nemam pojma gde si ti Misko iskopao precim od 8cm pune sipke i jos da ti mogu da ti mogu otfikariti duzinu po zelji,tj samo 15cm(sto je mala duzina i to bez rasprave).

Uf,uf i sta sad da radim,ovoliko dugo ni lek protiv celavosti ne bi trazio,da znam da ga negde ima:whip:


15cm duzinA je smijesna ima cak i na DryIce sve da vam prekipi tako da ukoliko ne pazite mozete i plocu poslati u vecna lovista.

mene je na 25cm duzine skoro iskipelo na pocetku sesije.

Nije nikakav problem da vam posaljem blok 60x60x20 imam jos jedan ovdje.Sto se cevi tice dovoljan vam je fi 50mm valjda ce te to naci... Po mogucnosti nadjite cev vece zidne debljine 4mm bi bilo idealno mada ni na mom kontejneru nije 4 nego samo 2mm

Takodje mi nije nikakav problem da vam ustupim moj kontejner okoliko zelite da napadate neki WR recimo u 6300 ili 6400 kategoriji.
Mogu vam ga poslati busom i stici ce vam za dva - tri dana.

Tu sam na raspolaganju .... samo javite sta treba ....

cilj je jacanje srpske overclockerske scene gdje sebicnost nebi trbeala da igra ulogu .....
 
Poslednja izmena:
Aj ja jedno pitanje sad:

Zasto to mora da bas bude sipka kruznog preseka ?????

Mislim realno mnoooooooogo je lakse da se napravi kvadratni oblik lemljenjem limova ili slicno a sa dobrom osnovom nece biti nikakvih razlika????

Zato manite se sipki, kupite limove koje god debljine hocete, i idite u Zavod za zavarivanje i zavrsite posao adresa je www.zzz.co.yu mada oni i nisu bas jeftini, ali mogu savrseno da odrade posao ako nemaju vremena ili ljudstva trenutno preporucice vam nekog, mada mislim da svako moze da vam zavari ploce.

Toliko od mene :)

Oh i samo napred u napade na WR-e
 
Poslednja izmena:
koliko ja znam cev treba da bude besavna... Zbog sirenja i skupljanja pri razlicitim temperaturama, tako da ovaj predlog otpada.... Mada mozda ja nisam dobro razumeo sve detalje tehnike ovakvog hladjenja :)
 
cisto da imate predstavu koliko bi kostalo zadovoljstvo full bakrenog kontejnera :

na ovom linku mozete da vidite cijenu E-CU sipke , fi 60mm
http://62.75.219.46/metall-p414h72s75-%D8_60_mm_E_Cu_Kupfer_.html

Znaci cijena se odnosi na duzinu od 10mm ili ti 1cm -> 5.12€ / cm

sto bi znacilo ako uzmete duzinu od 20cm pune sipke da bi vas samo material za sipku bez obrade kostao 102,40 Evra
Na te 102.40 dodju jos dodatnih 10 Evra za sjecenje
 
Poslednja izmena:
cisto da imate predstavu koliko bi kostalo zadovoljstvo full bakrenog kontejnera :

na ovom linku mozete da vidite cijenu E-CU sipke , fi 60mm
http://62.75.219.46/metall-p414h72s75-%D8_60_mm_E_Cu_Kupfer_.html

Znaci cijena se odnosi na duzinu od 10mm ili ti 1cm -> 5.12€ / cm

sto bi znacilo ako uzmete duzinu od 20cm pune sipke da bi vas samo material za sipku bez obrade kostao 102,40 Evra
Na te 102.40 dodju jos dodatnih 10 Evra za sjecenje

20sm je malo, treba 40-50cm za onakav pot kao na slikama.
 
Pazi to oko besavne cevi .... pa i ako na nju navaris dno opet imas var, ali zato sam i pomenuo Zavod za zavarivanje, tamo ce znati sta je raditi, ako hocete mogu ja kad se vratim u Srbiju (13.12) da zovem zavod posto znam mnogo ljudi tamo i da se raspitam oko tog skupljanja sirenja itd, ali skoro da sam siguran da nista nemoze da se desi, pa ****ga i kotlovi u termoelektranam su vareni, a oni se sire na radnoj temp, u ovom slucaju materijal bi se skupljao, tako da nevidim problem oko promene temperature, samo morate da nadjete dobrog varioca koj zna da odradi lep i pravilan sav, i ako je priprema dobro odradjena var postaje bolji od samog materijala koj je zavaren tako da tu sigurno nece puci.
 
20sm je malo, treba 40-50cm za onakav pot kao na slikama.

znam da je i 20 malo , ljudski bi bilo nekih 30-40 cm ali sam naveo zato sto je Misko poceo
sa 15cm kao najjeftiniju varijantu. Moze se i sesija odraditi sa 20cm ali se mora pripaziti dobro....
 
Poslednja izmena:
koliko ja znam cev treba da bude besavna... Zbog sirenja i skupljanja pri razlicitim temperaturama, tako da ovaj predlog otpada.... Mada mozda ja nisam dobro razumeo sve detalje tehnike ovakvog hladjenja :)

savovi nisu problem ako je tvrdo lemljeno. meko lemljenje nije za niske temperature.
Mada u svakom slucaju je pametnije i manje posla naci gotovu cev bila ona ovalna , okrugla ili pravougaona
 
Poslednja izmena:
Mont kakva ti vakum pumpa treba????
Pazi ovako za varenje bakra ide legura srebra to sam radio sa caletom
tako se vare zamrzivaci vitrine hladnjace trpe veliki pritisak a lako se vari.
E ljudi nemorate u ZZ da idete na zavraivanje svaki stariji frigo mehanicar moze perfekto to da uradi.
 
Poslednja izmena:
Mont kakva ti vakum pumpa treba????
Pazi ovako za varenje bakra ide legura srebra to sam radio sa caletom
tako se vare zamrzivaci vitrine hladnjace trpe veliki pritisak a lako se vari.
E ljudi nemorate u ZZ da idete na zavraivanje svaki stariji frigo mehanicar moze perfekto to da uradi.

legura srebra nije potrebna , srebro je znatno skuplje od konbinacije bakra/fosfora
 
E manije uopste skupa par eura je "sipka"a sa sipkom mozes dosta da izvaris.
 
E manije uopste skupa par eura je "sipka"a sa sipkom mozes dosta da izvaris.

dve sipke srebra su nekih 5€
dok su 8 sipki bakrenog fosfora 4 evra :)

To ovdje nije pitanje , naravno da mozes sa srebrom odlicno da lemis.
Htio sam samo da ukazem da je cijena bakrenogfosfora ovdje u germaniji 4 puta jeftinija od srebra. A da se sa istim mogu postici odlicni rezultati zato se ne isplati kupovati srebro.

postoje namjene gdje se bez srebra ne moze to je recimo kad zelis da lemis razlicite metale
recimo bakar i celik onda je srebro bolje od bakra i onda je i isplatljivo ga kupiti.

Prakticna namjena gdje se srebro koristi je recimo kad lemis evaporator za fleksibilnu celicnu cev (kao kod tus-aparata) kod izrade kompresorskog hladjenja.
 
Poslednja izmena:
dve sipke srebra su nekih 5€
dok su 8 sipki bakrenog fosfora 4 evra :)

To ovdje nije pitanje , naravno da mozes sa srebrom odlicno da lemis.
Htio sam samo da ukazem da je cijena bakrenogfosfora ovdje u germaniji 4 puta jeftinija od srebra. A da se sa istim mogu postici odlicni rezultati zato se ne isplati kupovati srebro.

postoje namjene gdje se bez srebra ne moze to je recimo kad zelis da lemis razlicite metale
recimo bakar i celik onda je srebro bolje od bakra i onda je i isplatljivo ga kupiti.

Prakticna namjena gdje se srebro koristi je recimo kad lemis evaporator za fleksibilnu celicnu cev (kao kod tus-aparata) kod izrade kompresorskog hladjenja.

I ja koristim Cu+P (emljenje bakar-bakar), kaze mi prodavac da ima 2% srebra u sta sumnjam, ipak je samo 45 din/kom. Lemi i nerdjajuci celik (ne bi trebalo ako je cisto bakar-fosfor), a posto je ta rebrasta cev za usis od nerdjajuceg celika verujem da se i to moze zalemiti. Pokusaj, ako ne ide, onda ove moje ipak imaju 2% srebra.
 
Poslednja izmena:
Mont kakva ti vakum pumpa treba????
Pazi ovako za varenje bakra ide legura srebra to sam radio sa caletom
tako se vare zamrzivaci vitrine hladnjace trpe veliki pritisak a lako se vari.
E ljudi nemorate u ZZ da idete na zavraivanje svaki stariji frigo mehanicar moze perfekto to da uradi.

Pa treba mi neka koja mi moze zavrsiti posao , Vakuum od 10PA
Nista specialno mislim necu praviti 100 kompresija cisto malkice da se zabavljam.

Gledacu da nadjem neku polovnu Refco na ebay recimo Refco RL-2
 
Pazi lako moze da se napravi vakum pumpa treba samo da iskopas neki stari frizider kome radi kompresor. Izvaris nastavke koji ti trebaju i eto minimalno ulaganje.Sa takvom pumpom sa ja godinama radio sa caletom.Ako te interesuje objasnicu ti detaljno.
 
Komad je konacno stigao, ovih dana ce biti gotov pot, posle sledi sesija do tada veliki pozzz
 

Prilozi

  • Bebica.jpg
    Bebica.jpg
    91.2 KB · Pregleda: 134
Svaka cast SKOMI.... Jos samo da ti neko sve to lepo oblikuje :)
 
Pazi lako moze da se napravi vakum pumpa treba samo da iskopas neki stari frizider kome radi kompresor. Izvaris nastavke koji ti trebaju i eto minimalno ulaganje.Sa takvom pumpom sa ja godinama radio sa caletom.Ako te interesuje objasnicu ti detaljno.

znam ja to komsija da moze sa starim kompresorom ali nije ni blizu dobro kao sa pravom vakuum pumpom. Znam citavu proceduru ipak hvala na pomoci.
 
Komad je konacno stigao, ovih dana ce biti gotov pot, posle sledi sesija do tada veliki pozzz

Samo mi reci gde si uzeo that shit,rekao si da ćes javiti,ali nista od toga.Savetovao bih ti da ipak razmisliš o nadogradnji sipke,odnosno nešto ovako kao na slici.Sad samo nađeš 6cm ili 8cm Šipku dužine nekih 25 cm i nema ti kraja.
 

Prilozi

  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    6.9 KB · Pregleda: 88
nepotrebno...

Koliko videh u ovom postu http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=115515 flatline ima sav potreban alat za izradu tako nechega. Mogao bi da stupish u kontakt sa njim. Ukoliko ti treba precizan nacrt sa sve dejstvom fluida i sila mogli bi da zovnemo mog kuma da ti to iscrta u SolidWorks-u (ne verujem da mu treba vishe od pola sata).
Pozdrav

i alat i materijal (budem ga slikao :D)
za Miska bi ja to odradio besplatno samo je problem u dostavi jer sam jedno 500km daleko :)

a sto se tice izgleda ja imam malu primjedbu :)

ja bi ga napravio do ove crte a sa donje strane bi ga zatokario jedno 7-8 mm na fi 30-40(dijagonala povrsine procesora)
sto se tice rupe nju bi ostavio(ako moze tako) onakvu nakon busenja puntom kakva je, iz profila bi bilo V
 
@pixell, flatline:

Hvala momci puno na zelji da pomognete. cheers
 
Vrh Dno