Šta je novo?

Savet u vezi protoka vazduha u kucistu

P$ych0

Slavan
Učlanjen(a)
07.06.2005
Poruke
2,029
Poena
390
Igrao sam se danas sa coolerom na strani kucista i jednostavnim modovanjem sam ga uspeo nagurati bez potrebe busenja stranice i plastike (nije mogao stati zbog visine cpu coolera - cm hyper 212).
Uostalom to nije ni bitno. Sad mi se javlja dilema: KAKO da ga postavim? Da li da uduvava vazduh direktno u graficku ili da izduvava? U pitanju je palit 8800GT sonic kartica sa plavim kulerom koji ne izbacuje vazduh van kucista direktno, vec izbacuje vazduh koji napajanje svojim tihim kulerom izbacuje van. Igrao sam se malo u photoshopu i napravio shemu kakav mi je trenutan raspored fanova (bocni nisam crtao).

Svaki predlog je dobrodosao. Hvala unapred.
 

Prilozi

  • Airflow A900.jpg
    Airflow A900.jpg
    120.2 KB · Pregleda: 444
Imas dva koja uduvavaju i tri koja izduvavaju, racunica je jasna kako treba da duva taj fan,
samo da sam na tvom mestu ja bi redukovao broj ventilatora, a ne povecavao.
 
Imas dva koja uduvavaju i tri koja izduvavaju, racunica je jasna kako treba da duva taj fan,
samo da sam na tvom mestu ja bi redukovao broj ventilatora, a ne povecavao.

Znaci da uduvava, ok. Imas li neki poseban razlog za redukovanje ili cisto onako odokativno ti se cini da ih je previse? Svi fanovi (sem onog na grafickoj) su 12cm, a gornji je valjda 25cm. U svakom slucaju onaj bocni je obavezan jer temperatura graficke cesto pri naprezanju dostize i 65C, a corsair ima tihi ventilator koji radi buke "zrtvuje" obrtaje. Samim tim se vise greje.
 
Da izduvava ;)
Moja testiranja pokazuju tako, ti probaj oba na neko vreme pri kome ces napregnuti grafu i pratiti temperature a u istim okolnostima sa okrenutim ventom na ovu ili onu.

ALi opet tebi je napajanje dole pa izbacuje sto i nije problem vec je to sto ti je vent taj na bocnoj malo vise od grafe pozicioniran a? Ne bije direktno u nju vec malo iznad?
 
Poslednja izmena:
Da izduvava ;)
Moja testiranja pokazuju tako, ti probaj oba na neko vreme pri kome ces napregnuti grafu i pratiti temperature a u istim okolnostima sa okrenutim ventom na ovu ili onu.

ALi opet tebi je napajanje dole pa izbacuje sto i nije problem vec je to sto ti je vent taj na bocnoj malo vise od grafe pozicioniran a? Ne bije direktno u nju vec malo iznad?

Testirao sam duvanje u grafiku. Pokazalo se ok, temp nije presla 61 (clockovi grafe u potpisu), u idle se smanjila sa 48-49 na 44-45. Probacu suprotno sutra. Sto se tice pozicije 12cm kulera, taj bije direkt u nju, cak sam ga malo modovao i spustio za 0.5cm dole :)
 
posedujem isto kućište i ništa ja tu neb dirao,jedino gornji vent stavi na medium i to je to...
 
Imas li neki poseban razlog za redukovanje ili cisto onako odokativno ti se cini da ih je previse?

Pa utvrdi sam nije ti to nuklearna fizika :d .
Iskljuci ona dva prednja i meri temperature, mozda ce ti se samo povecati temperatura harda za par stepeni. Tako da sam na njih mislio, mada i onaj u centru ako ne hladi (a ti upravo ubacio jos jedan) grafu nije potreban.
 
Pa utvrdi sam nije ti to nuklearna fizika :d .
Iskljuci ona dva prednja i meri temperature, mozda ce ti se samo povecati temperatura harda za par stepeni. Tako da sam na njih mislio, mada i onaj u centru ako ne hladi (a ti upravo ubacio jos jedan) grafu nije potreban.

Hladi, probao sam, 2-3c razlike, ali necu ga dirati. Sto se tice onog bocnog, za sada cu ga ostaviti da uduvava kako bi pritisak vazduha bio bolje balansiran. Hvala na odgovorima.

Zahvaljujuci trenutnom protoku vazduha i hyper 212 u idle mi je cpu 27C, full load ne prelazi 49C ;)
 
Poslednja izmena:
Problem kod tog uduvavanja takoreci je unos prasine, ako se ne poseduju filteri, i onda se vremenom to nakupi na hladnjacima i smanjuje im efikasnost. A probaj u svakom slucaju da stavis taj i da izduvava, i isprati temperature. :)
 
Poslednja izmena:
kupuio sam tri kulera pa me interesuje kako da ih raspodelim u kucistu i de da ih stavim.
za sad sam ih montirao tako da jedan mi izduvava odmah ispod napajanja, drugi mi gruva direktno na procesor, a treci mi je mnotiran kod graficke i on izduvava vazduh napolje.
na grafickoj imam pasivno hladjenje pa me interesuje da li da okrenem ovaj da duva na nju a ovaj kod procesora da okrenem da izdyvava.
ili sta vi mislite kako je najbolje da raspodelim ove kulere u kucistu?
 
Problem kod tog uduvavanja takoreci je unos prasine, ako se ne poseduju filteri, i onda se vremenom to nakupi na hladnjacima i smanjuje im efikasnost. A probaj u svakom slucaju da stavis taj i da izduvava, i isprati temperature. :)

Ako više ventilatora izbacuje zrak, u kućištu se javlja niži tlak od okolnog, pa zrak ulazi kud može, opet povlači prašinu za sobom, pa je rezultat toga prašina nabijena na konektore, u CD-ROM-u... Bolje je da je omjer malo u korist onih koji upuhuju zrak, ali da imaju filtre.
 
+1 za izvlachenje vazduha i pored prashine
to se pokazalo kao najbolje za pravljenje vazdushnog tunela u kucistu.
a prashina, pa ochistish komp s vremena na vreme, zatvorish nepotrebne shupljine i to je to :)
 
Nazad
Vrh Dno