Šta je novo?

Sata - Ata

Alf

Čuven
Učlanjen(a)
10.11.2003
Poruke
54
Poena
609
Interesuje me misljenje da li je OK uzeti plocu sa ATA kontrolerom ili im je vreme definitivno odzvonilo.
 
Pa svaka ploca ima PATA kontroler, a pitanje je da li treba uzimati sa SATA kontrolerom, tj. da li je SATA dovoljno sazrela da bi se potpuno preslo na nju ;)
E sad, druga je stvar ako si mislio na ATA vs SCSI :)

BTW zivece PATA i SATA jos dugo.
 
Nisam pominjao SCSI već je problem u tome da li će u naredne 2-3 godine moći u regularnoj prodaji još uvek da se nađu obični ATA diskovi pošto SATA neminovno postaje standard.
 
u naredne 3 godine, p aiskreno mislim da je 3 godine u svetu kompjutera uzasno dug period tako da verovatno SATA 150 diskovi ce vec biti stari i postojace neke brze varijante SATA...
 
Alf je napisao(la):
Interesuje me misljenje da li je OK uzeti plocu sa ATA kontrolerom ili im je vreme definitivno odzvonilo.

Ja mislim da je ok.
Ako je za nekog nedovoljno npr. 120GB ATA u redu, al mislim da su takvi redji. Osim toga verovatno ce u neku aktuelnu (ata) plocu moci da se ubode i poseban kontroler za sata, koji ce kada to bude korisniku potrebno, verovatno biti pogodniji od onih koji se sada integrisu na plocama (sto rece Crni o sazrevanju...i kjgkreek o brzinama).
Meni jos uvek rade posao dva ata diska od 10 i 4GB. Za zabavu bih mogao da imam i vise, al` me ni ovo postojece ne ogranicava mnogo.
A za one koji voli da imaju aktuelan hrdwr i prate trendove i novije tehnologije - to je sasvim druga prica; kao i za one koji vole da imaju best money can buy.

Ovde&sada, a za ono sto bi moglo da se nazove "prosecnim korisnikom" mislim da je i ata ok i za sledecih npr. 3 godine. Meni ce sigurno biti.
 
Sto se tice novih standarda oni uvek dolaze , ali da li i ostanu dugo i poprime masovnu upotrebu to je vec drugo. Prognoziram da ce se cd/dvd/hdd po pata specifikaciji(bilo to udma133 ili neka druga) proizvoditi jos 4 godine, a prodavati jos 5. Posle toga ce verovatno biti neki drugi standard, ali brzi od sadasnjeg sata . Dobro, dosta fantaziranja :D nego da vidimo kako trenutno stoje stvari, nijedan pa cak ni onaj na 15000 rpm hard(odnosno scsi) ne moze da prebaci protok od 150MB/s koliki je maximum za sata, tako da ce jos dugo biti pata hardova.
 
stromen je napisao(la):
Sto se tice novih standarda oni uvek dolaze , ali da li i ostanu dugo i poprime masovnu upotrebu to je vec drugo. Prognoziram da ce se cd/dvd/hdd po pata specifikaciji(bilo to udma133 ili neka druga) proizvoditi jos 4 godine, a prodavati jos 5. Posle toga ce verovatno biti neki drugi standard, ali brzi od sadasnjeg sata . Dobro, dosta fantaziranja :D nego da vidimo kako trenutno stoje stvari, nijedan pa cak ni onaj na 15000 rpm hard(odnosno scsi) ne moze da prebaci protok od 150MB/s koliki je maximum za sata, tako da ce jos dugo biti pata hardova.
Taj protok ce sporo rasti kao i do sada jer je glavni problem spora mehanika i tu nazalost nema leka. Uglavnom se sva ubrzanja postizu povecanjem gustine zapisa, pa kad se glava krece istom brzinom i prelazi istu povrsinu, ako je veca gustina pakovanja podataka automatski je i veca brzina citanja/pisanja.
Moja je procena da ce se u neko dogledno vreme koristiti Flash diskovi ili nesto slicno, ali pre toga mora da im padne cena :)
 
Pa da samo sto ne verujem da ce ikad flash memorija biti masovna zamena za magnetne hard diskove, sada je ona mnogo sporija, i mnogo skupa, a bogami i mala. Sada i da naprave hard od flash-a sto vec valjda ima od jedno 40GB verovatno bi kostao 2000$. Dok postane jeftiniji, veci i brzi od obicnih hardova neka druga bolja tehnologija( verovatno materijal itd.) ce biti blizu njih.
 
stromen je napisao(la):
Pa da samo sto ne verujem da ce ikad flash memorija biti masovna zamena za magnetne hard diskove, sada je ona mnogo sporija, i mnogo skupa, a bogami i mala. Sada i da naprave hard od flash-a sto vec valjda ima od jedno 40GB verovatno bi kostao 2000$. Dok postane jeftiniji, veci i brzi od obicnih hardova neka druga bolja tehnologija( verovatno materijal itd.) ce biti blizu njih.
Moguce je da ce se pojaviti nesto novo, ali dok to pojeftini valjda ce se Flash diskovi usavrsiti/ubrzati/pojeftiniti...
 
Da li bi neko mogao da proceni (adekvatno):
imam WesternDigital WD 800JB 80GB 7200rpm 8MB cache
i imam situaciju da umesto njega stavim Maxtor DiamondMax+9 80GB S-ATA 8MB 7200rpm
da li neko zna da mi uporedi ta dva harda i da mi kaze da li vredi da zamenim wd za Maxtor S-ATA

ps: ja sam do sada bio naklonjen WD firmi ali nema nigde u ponudi WD S-ATA...
 
Po mom skromnom misljenju Crni je potpuno u pravu. Flash hard diskovi su definitivno buducnost. Magnetni hard diskovi su mehanicki tj. imaju pokretne delove, tako da postoji granica koliko se mogu ubrzati. Novi standardi, SAS i SATA donose povecanje protoka informacija, ali oni nikada ne mogu dostici vrednosti kakve bi teoretski imao disk sa Flash memorijom, iz prostog razloga sto on ne mora da vrti ploce.
E, sad cena...
U svetu vlada manjak Flash memorije (citaj: digitalni prenosni uredjaji postaju sve popularniji) tako da ce se definitivno proizvoditi sve vise, a sa tim ide i veci novac u istrazivanje. Ipak ne ocekujem da ce pojeftiniti tako brzo.
Ali nesto ce definitivno morati da se preduzme, jer zamislite za par godina procesore na 10 GHz koji sa ostatkom sistema komuniciraju brzinom od 60 GB/s uparene sa hard diskovima koji sa sistemom komuniciraju na 150 MB/s.
Deki, ti diskovi su tu negde... Neces ni primetiti ubrzanje.
 
I ja mislim da ne vredi uzimati sata diskove pogotovu za one koji imaju disk sa 8MB kesa, pritom mislim da ti maxtor sata su samo prepravljeni pata 100/133.
 
Nazad
Vrh Dno