Šta je novo?

Kućna multimedija Samsung Mini LED ili LG OLED

Koji TV, projektor, zvučnike, soundbar i ostale multimedijalne komponente kupiti?

Ljanmi

Slavan
Učlanjen(a)
01.02.2006
Poruke
2,075
Poena
380
Kupujem TV koji ce da mi zameni monitor kao sto to radim poslednjih 10 godina. Uzimam 65" LG C1 ili Samsung QN90A, 5-12 sati dnevno otvoren Chrome i 10-15 konstantnih istih staticnih tabova. Zasto postavljam temu - plasim se BURN IN na C1 . Dakle koristim za posao Chrome i tabove koji se ne pomeraju i po 14 sati nekada, naravno da uvece gledam filmove i volim i igru da opletem ponekada. Odusevljen sam OLED bojama i kontrastom i licno preferiram manji brightness jer mi smeta ocima jer previse vremena provodim gledajuci u ekran. Prostorija je prilicno zamracena zbog samog polozaja i mali brajtnes OLED-a mi savrseno odgovara samo sto verujem da cu zbog svakodnevnog koriscenja Chrome i tabova 100% izgoreti ceo gornji red panela i upropastiti ga a TV nije ni malo jeftin da bih kupovao drugi ponovo. Ako uzmem Samsung QN90A opet cu smanjiti brajtnes jer mi prija ocima tamnija i smirenija slika. Neka misljenja i predlozi? Znaci TV se dosta koristi za surf svakodnevno vezan na PC.
 
OLED je i dalje na prvom mestu što se kvaliteta tiče. Čak će i Samsung izbaciti svoje modele. Lično mislim da je burn-in malo izvikan čemu je doprineo i sam Samsung ali bojim se da će u tvom sličaju (14 sati Chrome) predstavljati problem.
 
Pa sta cu, dosta citam svaki dan. Znaci informacije su na prvom mestu - web surfing, YT - cak i YT kada gledam tabovi stoje gore i favorites, home dugme zatim back i forward - profilna slika na Chrome. Dark mode je uvek on svuda sad dal to ime veze, nebtno. Nema sta - navikao sam da zivim ovako vec 10 godina - nema nazad da se odricem komfora zarad kvaliteta slike iako je breftejking :( a hteo bih apgrejd . Danas sam bio lajt bas na Chrome i eto mozda neki 5-7 sati tabovi i sve ostalo stoji gore :)
 
Na tvom mestu bih zaobišao OLED. Mislim da bi svaki dan razmišljao koliko dugo je nešto statično bilo na ekranu a dao si 2000+e na TV/monitor.
 
Može OLED kao monitor ali zavisi od primene. Skoro je Gigabyte izbacio 48" model baziran na C1 ali ga reklamiraju kao Gaming (AORUS FO48U Gaming Monitor). Ciljna publika gameri a oni ne provode mnogo vremena u programima tako da ova priča pije vodu.
Mislim da ti je Samsung odličan izbor. Samo sačekaj da joše neko od kolega sa foruma da mišljenje. Tema je još sveža.
 
Moj use case je slican tvom i, posle malo citanja po netu, nisam imao dilemu. OLED ne dolazi u obzir, nazalost i porucio sam QN95A.

Kada sam otpisao OLED zbog potencijalnih problema sa burnin-om, ostala su mi dva glavna kriterijuma, kvalitet prikaza i podrska za gaming poslednje generacije i nisam uspeo da nadjem bolje od tog Samsunga tako da, po mom skromnom misljenju nema potrebe da gledas dalje od toga.
 
Moj use case je slican tvom i, posle malo citanja po netu, nisam imao dilemu. OLED ne dolazi u obzir, nazalost i porucio sam QN95A.

Kada sam otpisao OLED zbog potencijalnih problema sa burnin-om, ostala su mi dva glavna kriterijuma, kvalitet prikaza i podrska za gaming poslednje generacije i nisam uspeo da nadjem bolje od tog Samsunga tako da, po mom skromnom misljenju nema potrebe da gledas dalje od toga.
Kako si zadovoljan? Kazu da verzija za EU ima 4x HDMI 2.1 umesto 1x HDMI 2.1 koju na YT nalaze kao manu. Ima Nvidia G-Sync sto je meni jako bitno, AMD FreeSync msm da nema - mozes da potvrdis ovo?

Kazu jos da je za HDR LCD prava stvar, OLED nema jednostavno snagu boje
 
Jedino što OLED nema je peak brightness. Problem je što nema mnogo neutralnih YT opisa. Svako je stavio malo para u džep. Ipak su Samsung i LG ozbiljne firme.
Npr. pogledaj ovaj video posle koga niko ne bi kupio LCD. Poslao mu LG dva TV na testiranje. Istina je negde u sredini.

 
Juce je tek porucen, prekosutra su mi rekli da stize pa cu onda moci vise da ti kazem iz prve ruke. Samsung na sajtu kaze da ima FreeSync Premium Pro, G-Sync zvanicno nije podrzan, ali su na rtings testirali i kazu da funkcionise.

Koliko sam ja shvatio, glavna razlika (ne i jedina, QN90 ima i nesto slabiji peak brigthness) izmedju evropskih QN95 i QN90 jeste Connect box (sa 4 HDMI 2.1) koji ide uz QN95, a ne ide uz QN90 (i koji ima samo 1 HDMI 2.1), Meni je to bilo presudno.
 
Meni treba 65-ica, nisam ni znao za ovaj QN95A. Sacu da pogledam na YT ali prilicno sam siguran da su svuda govorili da podrzava G-Sync a niko nije pomijnao AMD? Nema sta onda - uzimam Mini LED Samsung definitivno. Bas ne mogu da dajem tolike pare za TV/monitor pa da posle mora da ide u kantu pa opet kupuj drugi. Obzirom koliko zevam po programima na PC-u kapiram da ce 100% da mi se to desi. OLED je vise da bude klasican televizor sa povremenim gejmingom u ovom trenutku - ne kazem da slika nije superiornija ali dzaba mu kada je takva situacija.
 
Koristim TV kao monitor preko 10 godina i ne vracam se sigurno na ~30" monitore za 1000e, ne hvala. Prosle godine sam uzeo Q80T i iskreno skroz sam zadovoljan, bilo je opasnih problema sa HDMI 2.1 ali se firmware-om ispeglalo. Cak je i FALD algoritam dosta ispoliran poslednjim updateom 2014, blooming je bas minimalan, recimo prepozna gde su titlovi i uopste ne prenaglasi taj deo, cak su mozda sad i malo tamniji nego sto bih voleo ali boze moj, ne bloomuju. Vidim da si uzeo QN95A i realno on je ove godine jedini izbor jer je jedini ostao VA panel dok su svi ostali neka verzija IPS-a sa ocajnom crnom tako da dobar odabir, ako se ne ide na QN95A onda bih cak pre preporucio Q80/95T od prosle godine jer su VA a za "tv kao monitor" VA je mnogo bolji jer uglavnom gledas direktno u isti i ne treba ti ne znam koji ugao gledanja.

G-Sync provereno radi ali samo u full screen modu, ponudice ti i windowed mod ali to ne funkcionise zaista tako da nemoj da se opterecujes i pokusavas da namestis, ne mere.
 
Ostadoh duzan za utiske. Nazalost, za G Sync ne mogu nista da potvrdim jer moja grafika ne podrzava G Sync preko HDMI, ali nema razloga da ne bude tako obzirom na vise testova gde su potvrdili da radi. Freesync je podrzan zvanicno, stoji u specifikaciji.

E sad, ono sto sam mogao da probam je ostavilo vrhunski utisak. Slika je primetno bolja nego na mom starom Sony KD-75XE9005. Znacajno svetlija slika, crna ne kao na OLED, ali vidljivo bolja od onoga kako je bilo. Blooming primecujem, nazalost, ali nije nesto sto odvlaci paznju pri normalnom gledanju. Primecujem ga samo kada obracam paznju.

HDR je fenomenalan, PS5 4K na 120Hz isto. Ono sto mi najvise smeta je refleksija koju sam ocekivao da ce bolje resiti, pogotovo kada je ukljucena neka od sijalica u stanu. Odsjaj sijalice je prigusen, ali se svetlost "razliva" u liniju duginih boja preko celog ekrana koja ume da prilicno skrece paznju.

Sve u svemu, mislim da nisam pogresio.
 
Jel radi G-Sync u window modu na bilo kom drugom TV-u? I jel podrzan AMD FreeSync?
AMD FreeSync je podrzan na svim novijim Samsung televizorima ustvari FreeSync je samo zvanicno i podrzan. G-Sync radi preko "compatibility moda" tj. od kada je nVidia pustila drivere da G-Sync moze da radi na FreeSync kompatibilnim uredjajima.

Ja na proslogodisnjoj seriji Samsunga (T) nisam uspeo da osposobim windowed mode G-Sync, samo fullscreen i borderless windowed mode (ali opet fullscreen). U troubleshootingu svega toga negde sam procitao da FreeSync ni ne podrzava klasican windowed mode, ako je to tacno zasigurno nece raditi ni u G-Sync compatiblity modu sto je i moje iskustvo potvrdilo. Mada sad evo nigde ne mogu da nadjem neki source za to. Malo je zbrka, fullscreen, borderless window (koji je opet fullscreen) i klasican window su svi razliciti u tome kako se renderuje, da li ide kroz windows desktop manager, svasta nesto, da se ne pravim da previse znam, ne znam :), ali def ima razlika.

Mada, kada igram u windowed modu, na 120Hz i kada je taj framerate ostvariv (da ne pada mnogo) osecam da nema ni potrebe za bilo kakvim VRR modom, nema "cepanja" i sve je vrlo glatko. Iskreno VRR je izgleda bio neophodniji za 60Hz panele ili kada fps pada drasticnije u nekom rasponu 60-90, sve preko toga cini mi se da je vecinski suvisan.
 
Podržava nativno, tj u originalu G-Sync
 
Sve sam uzeo u obzir i na kraju sam zavrsio sa 82UP80003LA za 195k na vrata sa 5 god domace garancije pre 2 meseca. Uporedo sam uzeo i 86" ali je panel bio KATASTROFALNO losiji sto su mi rekli svi oni koji se ne razumeju uopste u TV(i ja sam se naravno slozio sa ociglednim). Osamdeset dvojka je stigla sa prelepim panelom, uniformoscu, bojama itd da ne hvalim. Devojka koja se ne razume ni malo u sve ovo je rekla da je slika cak 50% lepsa/bolja na 82" verziji. Do cega je nemam pojma...
 
Zdravo svima, da se nadovezem na temu.
Da li mislite da Samsung 50QN90A vredi tih para (1100-200 kod "madjara") kao alternativa za oled?
Ili samo hvataju na hajp nove tehnologije - mini led.
U mom slucaju ogranicen sam prostorom na 50" (55" nikako ne staje nazalost)
A posle duge rasprave sa samim sobom i analizom cinjenica sam odustao od Oled-a iako mom oku najvise prija.
Sta biste preporucili jos u klasi oko 800-1000e do 50" non-oled?
 
Samsung 50QN90A deluje kao sasvim solidan TV, ali, iskreno, ne bih nikad dao toliki novac za njega pored jeftinijih (a po skoro svemu) boljih OLED-a.

Zašto si otpisao OLED? Strah od burn-in-a ili?

Koliko vidim, jedina prednost Samsunga je jače osvetljenje (mada meni realno već na 500 nita počinje glavobolja, ne znam kako neko može da gleda 1000+, naročito u mraku).

Od alternativa tu je recimo Sony 50x90j za nešto manje novca, ali je ipak klasičan LED TV sa FALD-om u pitanju. x95j mislim da nema u toj dijagonali.
 
X95J je malo bolji X90J. Kao i QN90 svi oni predstavljaju neki maksimum koji može da se izvuče od LED tehnologije.

Obrni okreni najviše dobijaš za svoj novac ako uzemš OLED.

BTW i meni nije jasno ovo sa forsiranjem peak brightnessa. Probajte da gledate film u mraku na kome imate detalje sa 1500+ nita.
 
Zašto si otpisao OLED? Strah od burn-in-a ili?
Pretezno zbog dugotrajnosti (burn in-a) ako dajem toliko novca 1000+e za tv ocekujem da traje 5-10god (trenutni Sony 43" koristim od 2015) dok ne dodje to tehničke zastarelosti. Naravno sve marke i modeli imaju svoje kvarove i boljke ali ih pretezno pokriva garancija.
Do sad sam citao bas puno tema i ovde na forumu i na stranim forumima i iskustvima, i mnogo je retko da se neko pohvali sa 3+ godine koriscenja bez burn-in-a.
Sa druge strane oled koristim vec godinama na telefonu i postao sam izuzetno kritican prema kvalitetu slike bilo kog drugog LED ekrana u poredjenju.
 
U suštini sve je to lutrija, a većina elektronike je nažalost danas napravljena da crkne nedugo posle isteka garantnog roka (planned obsolescence).

Sa te strane, najbolje je ići na tehniku sa najdužom garancijom. Ne znam koliko Samsung daje, ne vidim da piše da je produžena, znam recimo da Sony i TCL daju po 5 godina, a Hisense i do 7 na jače modele.

Sa druge strane, ja ne bih žrtvovao kvalitet i ugođaj samo zbog garancije, naročito ovde kod nas, gde je rešavanje reklamacija po pravilu recept za glavobolju.

Nemam ličnog iskustva sa OLED TV-ima, ali mi nekako deluje da burn-in nije više toliko problem kao pre. Svaki noviji OLED ima tehnologije (pixel refresh, pixel shifting i slično) koje većinom spreče burn-in, čak i kad je neko nepažljiv, pa ostavlja satima statičnu sliku na TV-u (a verujem da ovo retko ko radi, čak i na običnom LED TV-u).
Takođe sam video ovde na forumu da su ljudi uspešno menjali panel na OLED-u zbog burn-in-a tokom garancije, mada je to pitanje sreće sa servisom.
 
Nisam fan Linus-a ali svako ko 'oce OLED ili razmislja o OLED neka pogleda ukratko - evo najnoviji CX model i sta kaze co'ek - ima i zakljucak na kraju za koga je kao TV i za koga je kao monitor(necu spoilujem ali nije za svakoga) - moja preporuka pogledajte od pocetka do kraja . Izlazi sad EVO panel cela serija sa jacim brajtnesom, bice i prvi put 42-ka i razmisljao sam se da je uzmem i zamenim moju 2014 ili 2015 43-ojku LG LED koju koristim sve ovo vreme kao dejli monitor za rad. Nisam siguran hocu li to da uradim, komentarisite - zelim da cujem misljenja

 
Treba samo izbegavati OLED kao monitor i to je to. Burn-In je neizbežan ako se monitor koristi za rad.
 
Znas nekog sa cx ili c1 da ima burn in ? Da li iko zna? Ja ne , a znam 20-tak ljudi da ih imaju.
 
Znas nekog sa cx ili c1 da ima burn in ? Da li iko zna? Ja ne , a znam 20-tak ljudi da ih imaju.
Da li svi ti ljudi rade u AutoCad-u 8 sati dnevno ili nekom drugom okruženju sa fiksnim interfejsom?
 
Nazad
Vrh Dno