Šta je novo?

Samsung Galaxy A54

Zašto nisam ozbiljan? Pa, poznajem dobro android sistem i znam kao napredan korisnik da vidim kada nešto nepotrebno postoji od programa i procesa, a utiče na rad telefona. Svako podešava telefon prema svojim potrebama. Ja kada instaliram novi sistem na računaru tri dana ga podešavam, dok neko samo instalira programe, podesi ih i to je to. Meni računar posle 7 godina korišćenja radi kao od prvog dana instalacije, da ne lažem ima 10-15% sporijeg rada zbog starosti hardware-a i zahtevnosti aplikacija.
 
Kakvo napredno korišćenje...
Da mi sve radi brzo i fluidno za početak, a posle toga da ja budem administrator telefona, a ne on meni... Pod to podrazumevam da mogu da instaliram, brišem, podešavam, premeštam sve što mi padne napamet, jer gomilu aplikacija koje koristim su krekovane premium aplikacije za koje moraš imati neke opcije koje ti fabrički nisu dozvoljene... Ja kameru na telefonu retko koristim i ona mi je najmanje bitna, ali custom firmware i slične stvari poput kernela koji podiže taktove na procesoru koji su fabrički zaključani mi više znači nego kamera... Nadam se da ti telefon ne služi kao meni da čačkaš, pratiš, testiraš... meni je to interesantno, a kao sekundarni imam stari S9 koji je i dan danas bukača od telefona. Naravno, skoro sam mu vratio fabrički adnroid koji je došao uz njega i naravno radi brže od poslednjeg na kome je kasnije i stala podrška... Sve ovo pričam iz mog iskustva i svako može da proba isto to i videće da će telefon svakako raditi bolje bez ažuriranja. Kome su bitne kozmetičke izmene i neke nove opcije, svakako uvek update. Meni to nije bitno, jer mi je prioritet na fludinosti u radu.
 
Samo ti podešavaj i loži se (da si "napredan korisnik" a i da značajno "poboljšavaš" rad telefona) 😉

Jedna stvar je gašenje / disable aplikacija koje nikad ne koristiš a sasvim druga su te tvoje ostale preporuke da se sve gasi čim otvoriš drugu aplikaciju i ništa nikad da ne radi u pozadini.
 
Pa, zašto bi radila aplikacija Instagram u pozadini kada mogu sve da vidim kada je ponovo otvorim? Jedino ako očekujem poruku, pa da vidim kada mi neko odgovori. Isto ti je za aplikaciju od banke, parking, muziku... Ako ne koristim trenutno zašto bi radilo u pozadini i trošilo bateriju na neki sitan protok odlaznog i dolaznog saobraćaja? Zar nije logično podesiti da kada napustiš aplikaciju ona se kiluje u pozadini i ne radi dok je opet ne pokreneš? Ja to isto radim za viber i telefgram. Kome je hitno zvaće me ili poslati sms, a kada imam vremena sednem uz kafu, upalim i stigne mi sve što sam propustio... Baterija drži dva dana bez problema i to mi ostane 30% na kraju drugog dana. Gasim net kada mi telefon nije u ruci, prevozu, džepu ili na poslu, jer ga ne koristim. Ne namećem i znam da je mnogima to komplikovano da gase WiFi i mobilni internet, ali ako hoćeš uštedu baterije mora tako... Pri tome na ovom telefonu su sve super odradili osim baterije, jer je ubačena Litijum Polimer koja je gora od Litijum Jonske, jer ima manju gustinu ćelija prilikom izrade, što drastično brže troši bateriju... Nemam zamerki na telefon i verujem da će mi služiti 5-6 godina kao S9 koji ću opet zameniti nekim srednje klase, a S9 sam menjao, jer sam ovaj dobio u trampi za neku lovu...
 
Pa, zašto bi radila aplikacija Instagram u pozadini kada mogu sve da vidim kada je ponovo otvorim? Jedino ako očekujem poruku, pa da vidim kada mi neko odgovori. Isto ti je za aplikaciju od banke, parking, muziku... Ako ne koristim trenutno zašto bi radilo u pozadini i trošilo bateriju na neki sitan protok odlaznog i dolaznog saobraćaja? Zar nije logično podesiti da kada napustiš aplikaciju ona se kiluje u pozadini i ne radi dok je opet ne pokreneš? Ja to isto radim za viber i telefgram. Kome je hitno zvaće me ili poslati sms, a kada imam vremena sednem uz kafu, upalim i stigne mi sve što sam propustio... Baterija drži dva dana bez problema i to mi ostane 30% na kraju drugog dana. Gasim net kada mi telefon nije u ruci, prevozu, džepu ili na poslu, jer ga ne koristim. Ne namećem i znam da je mnogima to komplikovano da gase WiFi i mobilni internet, ali ako hoćeš uštedu baterije mora tako... Pri tome na ovom telefonu su sve super odradili osim baterije, jer je ubačena Litijum Polimer koja je gora od Litijum Jonske, jer ima manju gustinu ćelija prilikom izrade, što drastično brže troši bateriju... Nemam zamerki na telefon i verujem da će mi služiti 5-6 godina kao S9 koji ću opet zameniti nekim srednje klase, a S9 sam menjao, jer sam ovaj dobio u trampi za neku lovu...
Znaci koristis fon bez multitaskinga? Meni je pak to, najbitnija stavka na telefonu, da mi drzi app u memoriji....
 
Kada mi zatreba, uradim šta mi treba i to je to. Kakav multitasking,nikad nisam to koristio i svakako srče bateriju. Meni je cilj da mi baterija traje što duže, a ne da ga punim svaki dan. Svi telefoni poslednjih 5 godina su u suštini isti, ništa tehnološki napredno. Kada napreve nove baterije koje mogu da traju do 5 dana kao što Kinezi imaju ali ih koriste za druge stvari onda možda i krenem da koristim multitasking. Do tada, ni vidžete... Sve fabričke aplikacije sam vratio na prvobitnu verziju i ažurirao ono za samm pass i plaćanje, jer mi to traži da bih koristio. Ako neko želi na kafu da mu dokažem da telefon radi kao S serija. Sve leti i kada bih drugačije uradio, ažurirao i slično ne bi prošlo 2 godine već bi morao da razmišljam o novom telefonu... Isto ti je kao i sa autom, gledaš da malo troši, a da ide... Tako i sa telefonima. :) Ja sam ovde izneo svoje konfiguracije i stojim iza svega ako se neko žali na usporen rad, na bateriju i slično šta da uradi da bi mu telefon i posle par meseci, godina radio brzo kao kada ga je kupio... Suština je da prave nove verzije aplikacija da što više opterećuju procesor i bateriju, a vade se na to kako je aplikacija puna opcija, tema i slično koje niko i ne koristi... Što jednostavnije treba da bude, a ne neke opcije koje koristi 1% ljudi, a zbog tih 1% ispašta nas 99%. I bitna stvar, od igrica igram nekada šah na telefonu online. Igre ne igram, jer se telefon greje i uništavaš vek trajanja baterije... Trenutno imam ovaj telefon i prezadovoljan sam kako radi sa mojim načinom korišćenja, da ga koristim na drugačiji način bez restrikcija sigurno bih našao manu i zamenio bi ga, kao i svaki sledeći i ne pređeš na kraju na iphone koji organski ne mogu da smislim...
 
Ne bih dalje ista komentarisao.....
 
Koristim telefon tako još od Sony Xperia M4 Aqua. Ne znam na koliko ti menjaš telefon ali meni je bitno da mi radi brzo i da baterija traje što duže. Ako ti imaš neki drugi način da to zaobiđem na moj način kako koristim telefon, vrlo rado ću te poslušati? Nemoj mi samo reći da kupim S seriju, jer to nije rešenje. :D
 
Ako ti imaš neki drugi način da to zaobiđem na moj način kako koristim telefon, vrlo rado ću te poslušati? Nemoj mi samo reći da kupim S seriju, jer to nije rešenje. :D
Rešenje je da ugasiš telefon i baterija će ti trajati mesecima.
To ti je sledeći korak, sve ostalo si već učinio da obesmisliš stvari i da ti služiš telefonu a ne on tebi.
 
Jedini način korišćenja M4 Aqua je bacanje o zid, čist mazohizam na djelu.
 
Koristim telefon tako još od Sony Xperia M4 Aqua. Ne znam na koliko ti menjaš telefon ali meni je bitno da mi radi brzo i da baterija traje što duže. Ako ti imaš neki drugi način da to zaobiđem na moj način kako koristim telefon, vrlo rado ću te poslušati? Nemoj mi samo reći da kupim S seriju, jer to nije rešenje. :D
Ja koristim RN8 4/64 pune 4 godine i koristim njegov pun potencijal svo vrijeme, koji je naravno za današnje standarde smiješan. I tek evo zadnjih pola godine osjetim da je baterija oslabila, a opet nije tragična. I naravno, telefon je malo usporio pa mu slijedi zamjena. Ako 4 godine nije dovoljno da izdrži telefon koji je bio vrlo povoljan, onda ne znam šta bih rekao. Kupiti smartphone i koristiti ga kao digitron nema apsolutno nikakvog smisla. Ti nisi sačuvao bateriju svojim egzibicijama, ti si bacio pare kojim si platio taj telefon.
 
Donekle se slažem sa tobom, ali da mi traje 4-5 godina i da radi brzo, teško da ću moći sa novim ažuriranjem androida i pokrenutim aplikacijama u pozadini. Jedino da daš pare na dosta skuplji telefon S serije i da guraš, ali na njemu je baterija svakako osakaćena i nije kao na ovome 5000mah. Nisam ljubitelj menjanja telefona i kupovine preko operatera, jer u suštini mi kamera nije bitna tako da su svi oni isti... Prave se da se menjaju nakon isteka garancije, a ako je tako gledam šta mogu da uradim da taj rok produžim i budem zadovoljan. Ti sada kada bi vratio fabrički android od pre 4 godine i ugasio sva ažuriranja dobio bi da ti telefon radi dosta brže, ali verovatno ti je jednostavnije da ga zameniš kao što kažeš... :)
 
Donekle se slažem sa tobom, ali da mi traje 4-5 godina i da radi brzo, teško da ću moći sa novim ažuriranjem androida i pokrenutim aplikacijama u pozadini. Jedino da daš pare na dosta skuplji telefon S serije i da guraš, ali na njemu je baterija svakako osakaćena i nije kao na ovome 5000mah. Nisam ljubitelj menjanja telefona i kupovine preko operatera, jer u suštini mi kamera nije bitna tako da su svi oni isti... Prave se da se menjaju nakon isteka garancije, a ako je tako gledam šta mogu da uradim da taj rok produžim i budem zadovoljan. Ti sada kada bi vratio fabrički android od pre 4 godine i ugasio sva ažuriranja dobio bi da ti telefon radi dosta brže, ali verovatno ti je jednostavnije da ga zameniš kao što kažeš... :)

Ajd za ažuriranja donekle i ok, ne morš ažurirati. MAda meni je ovaj pomenuti RN8 sa poslednjim dostupnim ažuriranjem prodisao i počeo raditi skoro kao kada je bio nov. Ali i od tada je prošlo više od godinu i osjeća se da se zamorio i da ga treba mijenjati. Ali zašto ukidanje aplikacija iz RAM-a i time gubitak obavještenja. Pa neću da mi neko čeka na odgovor po 3 sata jer me telefon nije obavjestio da imam poruku. To je besmisleno. I ne kontam, u čemu je problem puniti telefon svaki dan? Sat-dva i gotovo.

Na kraju se postavlja još logičnije pitanje. Ako ti ne treba kamera, ne trebaju ažuriranja, ne trebaju aplikacije u pozadini... Zašto nisi kupio osjetno povoljniji RN12/13 koji ima takođe odličan displej, puno memorije, odličnu bateriju, lijepo izgleda, ima kraću podršku tj. manje ažuriranja i vrlo upotrebljivu kameru ako ti ikada zatreba. I još dobiješ gratis maskicu i punjač koji brže puni nego Samsung sa bilo kojim punjačem?
 
Od mreža imam insta, viber i telegram. Nisam od onih koji se hvataju za džep kada zavibrira... Meni te notifikacije smetaju, imam samo notifikacije za kladionicu, propušten poziv, poruke i viber. Sve ostalo kada pokrenem uz kafu vidim ima li novina. Vodim se logikom, zašto da diram nešto ako radi? Zašto da ažuriram sistem ili aplikaciju kada svakako sve novije zahteva više resursa i slično, a meni ta aplikacija vrši posao na trenutnoj verziji? Ima ljudi koji vole da ažuriraju sve i to im je fetiš, a ima nas koji blokiramo i Windows ažuriranje na desktop i laptop računarima. Poenta je što nevolim da mi ništa radi automatski u pozadini bez mog znanja. Znači, treba mi nova verzija, uđem instaliram i to je to, a ne da je sve automatizovano. Stvar ukusa, ali gomili ljudi sam podesio telefone na mom principu i svi su me častili i nisu verovali da može, a hteli su da bace telefon koliko je bio usporen... Vi ste jedan od onih, kupio sam grafiku od 60000 dinara za komp i teram sve na ultra high detaljima. Ja ne, sve ide na minimum i time se grafika greje manje, a igre rade brže... :D
 
minimum sam 4x procitao ovu stranu i ne verujem sta citam.

Najracionalnije razmisljanje je da kupim nesto i da iz proizvoda/usluge izvucem maximum. Ako to ne zelim ne kupujem tj ako postanem svetan da to sto mi proizvod nudi je previse spustam budzet.

Prosto receno telefon treba da bude moj rob,a ne ja njegov
 
minimum sam 4x procitao ovu stranu i ne verujem sta citam.

Najracionalnije razmisljanje je da kupim nesto i da iz proizvoda/usluge izvucem maximum. Ako to ne zelim ne kupujem tj ako postanem svetan da to sto mi proizvod nudi je previse spustam budzet.

Prosto receno telefon treba da bude moj rob,a ne ja njegov
Problem je u tome što ti to gledaš iz ugla da je neko nekome rob... Meni je to bezmisleno i žalosno. Kakav maksimum da izvlačiš iz telefona koji je generalno smeće, da ne kažem kanta u odnosu na premium modele koji koštaju od 800e, pa na više? Poenta je valjda za manje para napraviti da ti nešto radi kao skuplji uređaj, a ne davati pare u nedogled i hvaliti se, meni sve radi, leti i slično... Ja sam ovim napravio sebi da mi telefon leti i nemam osećaj da je smeće od telefona kao što i jeste, ali sam isto tako svestan da ću morati da ga zamenim posle 4-5 godina što zbog baterije, što zbog zahtevnijih aplikacija i opet ću uzeti neku srednju klasu koji ću nabudžiti i napraviti da mi za male pare radi posao kao onaj od 800e i više. Kakvi robovi telefona i slično, to se podesi jednom i uživaš posle.
 
Problem je u tome što ti to gledaš iz ugla da je neko nekome rob... Meni je to bezmisleno i žalosno. Kakav maksimum da izvlačiš iz telefona koji je generalno smeće, da ne kažem kanta u odnosu na premium modele koji koštaju od 800e, pa na više? Poenta je valjda za manje para napraviti da ti nešto radi kao skuplji uređaj, a ne davati pare u nedogled i hvaliti se, meni sve radi, leti i slično... Ja sam ovim napravio sebi da mi telefon leti i nemam osećaj da je smeće od telefona kao što i jeste, ali sam isto tako svestan da ću morati da ga zamenim posle 4-5 godina što zbog baterije, što zbog zahtevnijih aplikacija i opet ću uzeti neku srednju klasu koji ću nabudžiti i napraviti da mi za male pare radi posao kao onaj od 800e i više. Kakvi robovi telefona i slično, to se podesi jednom i uživaš posle.
Ja mislim da si ti u žestokoj zabludi. Nikada nije bila manja razlika između flagship modela i visoke klase. Nekada si za dobru fotku morao kupiti top klasu, danas su fotke sa telefonom srednje klase odlične. Naravno u top klasi su još bolje, ali dovoljno je što su ove odlične. To je jedan od glupih primjera.

Ti si svojim čačkanjem napravio veću razliku između A i S serije nego što bi to fabrika uradila. Ti si A54 pretvorio u 3310 otprilike i tješiš se da ti radi brzo. Naravno da radi kada od svih smart funkcija ti igraš tetris.

To ti je kao kada bi kupio auto visoke klase sa ful opremom i nikada da ne otvoriš šiber jer će nekada možda zaribati, nikada ne upališ klimu jer je tako nikada nećeš morati puniti, sa 400 KS voziš auto putem 80 da ne trošiš motor. A samim tim si eliminisao razliku između tog top modela i Dačije Logan od 8000 evra.
 
Problem je u tome što ti to gledaš iz ugla da je neko nekome rob... Meni je to bezmisleno i žalosno. Kakav maksimum da izvlačiš iz telefona koji je generalno smeće, da ne kažem kanta u odnosu na premium modele koji koštaju od 800e, pa na više? Poenta je valjda za manje para napraviti da ti nešto radi kao skuplji uređaj, a ne davati pare u nedogled i hvaliti se, meni sve radi, leti i slično... Ja sam ovim napravio sebi da mi telefon leti i nemam osećaj da je smeće od telefona kao što i jeste, ali sam isto tako svestan da ću morati da ga zamenim posle 4-5 godina što zbog baterije, što zbog zahtevnijih aplikacija i opet ću uzeti neku srednju klasu koji ću nabudžiti i napraviti da mi za male pare radi posao kao onaj od 800e i više. Kakvi robovi telefona i slično, to se podesi jednom i uživaš posle.
meni se cini da nisi procitao moj prethodni post
 
Ja mislim da si ti u žestokoj zabludi. Nikada nije bila manja razlika između flagship modela i visoke klase. Nekada si za dobru fotku morao kupiti top klasu, danas su fotke sa telefonom srednje klase odlične. Naravno u top klasi su još bolje, ali dovoljno je što su ove odlične. To je jedan od glupih primjera.

Ti si svojim čačkanjem napravio veću razliku između A i S serije nego što bi to fabrika uradila. Ti si A54 pretvorio u 3310 otprilike i tješiš se da ti radi brzo. Naravno da radi kada od svih smart funkcija ti igraš tetris.

To ti je kao kada bi kupio auto visoke klase sa ful opremom i nikada da ne otvoriš šiber jer će nekada možda zaribati, nikada ne upališ klimu jer je tako nikada nećeš morati puniti, sa 400 KS voziš auto putem 80 da ne trošiš motor. A samim tim si eliminisao razliku između tog top modela i Dačije Logan od 8000 evra.
Jos da dacia kosta i dalje 8000e de bi nam kraj bio kupio bi Vam po jednu da mi nabudzite kao S klasu 🤣
 
Tesko da ce telefoni od 350 evra da traju 4,5 godina.
 
Redmi Note 4x se koristi od marta 2017. ;)
Baterija zamenjena u decembru 2020.
Jedini problem sa telefonom je da power dugme maltene da uopšte ne radi ali to je "crklo" u prvih 6 meseci.
 
Nazad
Vrh Dno