Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

Instalirao sam Win 8.1 i mogu reci da vise stedi ssd. Na sedmici stalno nesto upisuje, a ovde kao da stoji upis kad je na idle. Desetka me ne zanima, ne trebaju mi gluposti poput Cortane. Cortani je mesto u Halo-u :)
 
uzeo sam ovaj ssd. da li trebam da instaliram amd chipset drajvere? imam msi 970a-g46 plojku?
 
Mozes a ne moras.
 
čudno mi je to da se sistem istom brzinom bootuje, sa ssd i hdd, friško instaliran.(win 10) treba mu bednih 25 sekundi...pihh...ok, copy/paste sa ssd je brži nego na hdd ali svejedno... firmware je zadnji zvanični
 
Butovanje je NAJMANJE vazno, ostalo daje veliku prednost ssd-u.
 
Pa nebitno sto je najmanje vazno, ali nesto ocigledno nije OK, trebalo bi duplo brze, ako ne i vise.
 
Ne mora biti brze (mnogo) ako ima dosta hdd u masini i slicnih uredjaja po raznim portovima, dok se to sve prijavi...
 
Dal je normalno da se wearing leveling count povecava svaki dan za 1 kod ovog ssd Samsung 850 EVO 120gb.?
Star je oko godinu dana i od pre mesec dana je pocelo to da se desava da svaki dan skace wearing leveling count za 1
Trenutno je na 52.Untitled.png
 
Koliko je upisano TB na njega i koliko upisujes dnevno?
 
Kolko pagefile utice na rad ssd-a generalno ? Da li uopste smanjuje "lifetime" ili je to jedan od mitova ? Prethodnih pola godine sam gasio pagefile i chrome cache stavljao na sata3 disku od 500gb koji je uglavnom bio tu za temp/cache. E sada pocele neke AAA igre da crashuju i prijavljuju low virtual memory pa kontam da je najbolje da ga stavim na system manage i iskuliram ? Kapiram da je garancija 10 godina samo kupljen kod madjara pa da se ne smaram kada mu dodje kraj :D
 
Više puta ponovljeno da to što si uradio nema nikakvog smisla. Upravo suprotno si trebao da uradiš, da uključiš pagefile i da ga naravno postaviš na SSD. Kakav crni lifetime, većina vas ima data usage takav da će vas SSD da sahrani, a ne vi njega.
 
PU PU PU daleko bilo! :D
 
Mozete li Vi skinuti Samsung Magacian sa sajta? I kao da aplikacija ne moze pristupiti netu (samsung serveru), check for update ne radi, ne moze ni firmware provjeriti ?! :) 850 Evo.
 
Pazarih ovaj ssd. Ubacih ga danas umesto HDD-a, ali neće da radu u sata3 modu (win 10 64bit enterprise - to nađoh na netu, inače koristim 7-icu). Samsung magician ponazuje da je AHCI aktivan i TRIM ukljucen. Instalirao sam sve drajvere koje sam našao na netu, ali ne pomaže. Po specifikacijala lap. podržava sata III. Da ne postavljam novu temu, ima li ideju šta da radim? U pitanju je ovaj lap http://www.itsvet.com/proizvod/acer-aspire-e3-112-c590-intel-cel.coreduo-n2840-2.16ghz-2048mb-500gb-11.6-led-wxga-intel-hd-vga-linux/comp_comp_laptop/3/15312
 
... ali neće da radu u sata3 modu ...

Moze objasnjenje sta tebi znaci "nece da radi u sata3 modu"?
Kad kazes sata3 mislis na sata 6Gb/s ?
Moze neka slika, neko merenje nesto da i nama pojasni sta je tu sta...

Jesi siguran da taj laptop ima sata3 podrsku a ne samo sata2 (sata 3Gb/s)?
 
@Zeha

Biće da si u pravu sata2 20161213_213644.jpg . Kada sam ga uzimao na netu sam čitao da po spec podržava sata3 6Gb/s (u to bih mogao da se zakunem, inače i bio hdd sata3). Lagano će bit marketing-muvanje. Podržava sata3 diskove, ali nema sata3 kontroler pa radi kao sata2. Ploča stara 6 godina ima sata3 , a lap model iz 2014 nema :mad:. Izgleda da će ssd završiti u desktopu da se bar iskoristi puni potencijal , a ovaj od 120 iz desktop-a u laptop. Evo rezultata što i odgovara 20161213_200901.jpg. Jeste mnogo življi nego li sa hdd-om, ali mi je krivo pucanja para, a neiskorišćeno u potpunosti.

Hvala ti jer bar nešto naučih novo.
 
Ako tebi treba tih 250gb na laptopu a treba ti vise nego na desktop masini, mada i na desku moze da manjka jer je "samo" tih 120GB, mozda je bolje da ne "rotiras"...
Pare nisi sigurno bacio, bolje je 850-ku na sata2 nego neki njasre najnizeg nivoa.
Razlika je sto samo neces imati max brzine a sve ostalo zbog cega se uzima kvalitetniji ssd je isto...
 
Pročitah svih 18 strana teme tako da sam upio sve informacije :p

Jedino što me zanima u vezi instalacije novog OSa, ako ubacim na SSD Win10 ili Win7 da li moram da brišem C particiju na hardu?
Mislim svakako sam mislio da je formatiram i to, ali sam negde pročitao da ako instaliram Win7 na SSD, a stari Win7 ostane na HDD da može doći do nekih grešaka zbog Registry-a iako nema nikakvog smisla po meni svakako se bootuje sa novog diska ...
 
Raskopcas hdd, ukopcas ssd, odradis instalaciju, posle nakacis hdd i sve fercera ok.
C particiju sa hdd obrisi ako hoces...
A sta ce ti C particija sa starom instalacijom OS na hdd koji radi u kompu?
 
Poslednja izmena:
@Zeha
Ne treba mi C particija, nego sam čitao da može da se zezne ako na HDDu postoji već stari OS. Svakako sam mislio da oslobodim tu C particiju na HDDu i da je formatiram.
Možda mi zbog toga i preporučuješ da raskopčam HDD pre instalacije novog OSa na SSD ?

EDIT:
Sad čitam neke engleske forume pa savetuju ljude da brišu ceo HDD kada ga kopčaju nazad ili da sve fajlove prebace na treći disk pa da formatiraju stari HDD i onda vrate sve podatke. WTF koja logika?
Odo u Offtopic sad ...
 
Poslednja izmena:
Upravo ti zbog toga govorim da raskopcas hdd na kom je OS. Kasnije ga zakacis na drugi kabl na drugi neki konektor na ploci a ssd na 1. sata3 konektor na ploci i to je sva mudrost. Posle obrises, odnosno ukines celu C aprticiju na hdd ili formatiras ceo hdd a podatke koje imas na tom hdd ti sam vidi gde ces pre formata...
Mozes i da kloniras C particiju sa hdd na ssd pa raskopcas hdd (ugasis prethodno komp) i na njegovo mesto zakacis ssd a hdd prekopcas na drugo mesto upalis, obrises, formatiras ...
Naravno u BIOS-u podesi da se sa ssd-a dize sitem!
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko mi je pametno da kloniram C particiju sa HDDa ? Ono radio sam sistem u januaru ali imam dosta aplikacija zbog posla, verovatno se skupilo i dosta đubreta ... verovatno će ići novi OS

Uglavnom uzeo sam danas 850 EVO 250GB, tako da krećem u akciju uskoro.

Nego tražio sam SATA 3 kablove po ovim radnjama niko nema, svi me uveravaju da to nema veze i prodaju mi običan SATA kabel ... naravno nisam uzeo dok se ne konsultujem s ljudima ovde
 
Obican sata kalb moze, isto je sve kao i "sata3" kablovi. Moglo bi se raci da su tzv sata3 kablovi u stvari samo kavalitetnije napravljeni sata kablovi.

Klonira ko nece da dize novi sistem.

Najbolje je instalirati novi operativni sistem sa drajverima svim pa beckap no1.
Onda dodati programe sve bitne pa beckup no2.
Onda eventualno kojesta ostalo i becup no3.
Kad se nesto pokarabudzi eto spreman beckup koji god hocete, mnogo manje se vremena potrosi da se komp vrati u neko "pocetno" ispravno i za rad spremno stanje.
Zavisno od vaznosti i funkcije koju ima komp beckup C articije raditi na 1 mjesec ili cesce ako je MNOGO vazno, a moze i jednom u 3-4-6 mjeseci ako je manje vazno...
Potrosi se 10 minuta max za vracanje kompa u potpuno operativno stanje umesto da potrosi se 2 dana za frisku instalaciju i stavljanje ponovo potrebnih programa...
Mislite o tome. ;)

E da, taj sami je dobar izbor. :)
 
Poslednja izmena:
E hvala na odgovoru, odradiću tako, ipak će ići novi OS za svaki slučaj, a kasnije ću C particiju na HDD formatirati, valjda će biti ok.
Krećem s poslom za vikend, ako mi zatreba pomoć eto me :)
 
Apdejtovao sam Samsung Magician sa verzije 4.9.7 na 5.0.0.

Sad mi pokazuje sledeće:
Interface: Unable to detect
AHCI Mode: Deactivated
TRIM Status: Enabled


Na prethodnoj verziji Magician-a, AHCI je bio aktiviran i pisalo je da je nakačen na sata 3 port, tj. sve je bilo kako treba. Šta da radim? Da li je ovo samo bag u pitanju ili je AHCI stvarno isključen?
 
Izgleda da se problem rešio sam od sebe. Posle par restartovanja kompa, sad piše da je sve aktivirano i da je nakačen na SATA 3 port. Mora da je neki bag u pitanju.
 
Jel ovo dobro ? Ne razumem se u ove podatke :)

1942db206fb949b08facb54afefabd84.png

I jel moze neko uputstvo kako da podesim Magicial za OS. Ubacio sam Win10. Za sad stoji automatski na Maximum reliability.
 
Poslednja izmena:
To su normalne vrednosti. Za Magician - najbolje je da stoji na max reliability. Ali, ovaj novi Magician 5.0.0. je uklonio mogućnost podešavanja načina rada ssd-a, a nema ni one opcije gde automatski gasi servise u Windowsu za bolji rad ssd-a. Ali, to može sve ručno da se odradi.
 
Nazad
Vrh Dno