Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

ssd.png

Danas kupio 250gb. Planiram jos jedan, iako je obelezen na 540/500 kod mene su 30-ak mb/s otisli, kontam to je ok ne trebam da brinem ? AHCI mi je bio default, doduse sada mi stoji blizu stranice kad zatvorim komp, manje vise dodiruje dno ali visi, ne moze da padne bitno.

Ako je to okej brzina onda je to to. Samo ako neko ima savet gde da kupim fiokicu za njega i uopste ssd ? Ne nalazim po sajtovima :/

P.S OS mi nije instaliran kada sam radio taj bench
 
U redu je to. Možda s novijim drajverom izvučeš par megabajta više.
Ništa dalje ne diraj, osim što bi mogao da proveriš s Magician da li ima novi firmware.
 
U redu je to. Možda s novijim drajverom izvučeš par megabajta više.
Ništa dalje ne diraj, osim što bi mogao da proveriš s Magician da li ima novi firmware.

ssd2.png

Uradio u ovom drugom deluje ok. Mozda mi je pauziran battlenet pokrao malo tada, kontao da je sve ok tako ali izgleda je do njega bilo. Jos nisam OS na njemu, verujem da ce 99,9% ljudi da kaze da instaliram OS na njemu medjutim ne radi mi se trenutno to iz razloga sto imam previse stvari gde cu da puknem ceo dan na sredjivanje, a vidim da aplikacije i instalirani softveri rade vidno brze, pogotovo igre bez stutteringa sto mi je bio najvise cilj da kupim kad vec imam ove komponente, a vucaram sata diskove. Ne znam da li bi nesto bilo jos bolje ako stavim OS na njemu ali meni racunar radi po 3 dana uglavnom bez restarta, fast boot i sl meni je totalno nebitno a prebacio sam startup aplikacije i ostale stvari na njemu. Kontam da OS moze da radi na sata2 disku kao do sada dok koristim prednost i punih 250gb na aplikacijama. Mada ako kupim jos jedan definitivno stavljam ove 3 sata diskove u stranu za backup.

P.S Ako moze neki savet gde da kupim te "fioke" za ssd da ih postavim kao hdd-ove valjano u kuciste na pm.
 
Poslednja izmena:
Instalirao 850 EVO 250 GB u novu mašinu. BIOS na ploči nije imao opciju za isključivanje Secure Boot, pa sam ostavio uključen. Boot i instalacija W10 sa USB3 čitača, sve prošlo odlično. Nisam instalirao nikakav update za disk, ni neki poseban drajver. Instalirao neke programe, neki su i rezidentni, a neki i bili pokrenuti kad se setih da pokrenem CrystalMark test. Nigde u W10 ne vidim program za slike (Paint), pa evo tekstualno rezultata:

Test count: 5 1 GiB, disk popunjen 11 %
Read Write
Seq Q32T1 552,2 512,7
4K Q32T1 366,7 309,9
Seq 504,9 485,1
4K 35,86 129,3

Ništa posebno podešavano, tek malopre isključio i hibernaciju.
 
Planiram kupovinu ovog diska za novu mašinu. Imaće W10 (x64), z170 čipset, 16 GB memorije. U mašini će biti i trenutni sistemski disk, WD Black.
Nisam nikada instalirao SSD, samo okvirno pamtim da je ranije to bila kritična procedura. Pročitah celu ovu temu. P307 je ukratko naveo ispravke u odnosu na PCPractic uputstvo. Da li je sve i dalje tako? Za swap fajl, mislim da je ranije bilo preručljivo da se stavi na disk koji nije SSD. Da li i to još važi? Ideja je da sistem i programe instaliram na SSD, download bi išao na WD. Da li i sve programe treba da podesim tako da za temp fajlove koriste drugi disk (npr, Adobe Premiere)? Šta raditi za keš browser-a? Koristiću 2-3, pa je malo komplikovano ako sve treba tako da podesim. Postoji li još nešto bitno?

Ma koj ce ti swap fajl na 16GB ram memorije. Ja sam to iskljucio cisto da mi ne uzima prostor na SSD i da ne koristi toliko upisivanje SSD-a tj time se trosi ne puno ali ipak se trosi sam SSD a nista ne donosi sem zauzetog prostora u 80% slucejeva. A i ne verujem da ces skorije vreme biti u prilici da popunis 16GB ram memorije pa da onda dodje u koriscenje swap prostor... Jedino ako se bavis sa AE i tim slicnim stvarima gde nekad i 16GB moze da bude malo, e jedino u tom slucaju se isplati imati swap, premda nista nije bolje od samog ram-a ;)
 
Jel znaci nesto onaj rapid mode u magicenu?
Jel je to realno ubrzanje?
 
Ma koj ce ti swap fajl na 16GB ram memorije.

Iskreno, nisam ni razmišljao na temu, a memorije obično nikad nije bilo dosta.
S druge strane, definitivno pravim video montaže, pa bi moglo da zafali. A ploča je mITX, samo dva podnožja, pa zato 16 GB. Nije da sam imao još 100 evra viška, ali module od po 16 GB nisam ni video. Inače, mITX najbolja stvar ikada, kome dodatni slotovi i puno internih diskova nisu važni.
 
Pogledajte ovo: https://blog.algolia.com/when-solid-state-drives-are-not-that-solid/
When Solid State Drives are not that solid

Bez komentara.... da li je moguce da se ovo desava sa TRIM-om, i to na SLMSUNG-u svevisnjem. Prvo mi uvale 840 evo sa gomilom problema na duge staze, a onda sad ne mogu ni da ga koristim na serveru, jer mozda izgubim sve podatke....

Identifikovali su problem i postoji linux kernel patch koji rešava problem. Nije do Samsunga.
 
Bez komentara.... da li je moguce da se ovo desava sa TRIM-om, i to na SLMSUNG-u svevisnjem.

Pa lepo piše:

2) Linux kernel error can affect any SSD under the same operating conditions

Niti je do njihovog SW, niti je do Samsung SSD-a, već greška u samom kernelu linuxa. Za 840 jeste Šljamsung kriv, al za ovo i nije.
 
Hm da, ali vidite da im npr. Intel SSD-ovi nisu napravili taj problem i pre patch-ovanja.
 
Jel znaci nesto onaj rapid mode u magicenu?
Jel je to realno ubrzanje?
Ne.
Pogledajte prilog 190702

Uradio u ovom drugom deluje ok. Mozda mi je pauziran battlenet pokrao malo tada, kontao da je sve ok tako ali izgleda je do njega bilo. Jos nisam OS na njemu, verujem da ce 99,9% ljudi da kaze da instaliram OS na njemu medjutim ne radi mi se trenutno to iz razloga sto imam previse stvari gde cu da puknem ceo dan na sredjivanje, a vidim da aplikacije i instalirani softveri rade vidno brze, pogotovo igre bez stutteringa sto mi je bio najvise cilj da kupim kad vec imam ove komponente, a vucaram sata diskove. Ne znam da li bi nesto bilo jos bolje ako stavim OS na njemu ali meni racunar radi po 3 dana uglavnom bez restarta, fast boot i sl meni je totalno nebitno a prebacio sam startup aplikacije i ostale stvari na njemu. Kontam da OS moze da radi na sata2 disku kao do sada dok koristim prednost i punih 250gb na aplikacijama. Mada ako kupim jos jedan definitivno stavljam ove 3 sata diskove u stranu za backup.

P.S Ako moze neki savet gde da kupim te "fioke" za ssd da ih postavim kao hdd-ove valjano u kuciste na pm.
Kloniraj sistem na SSD.
 
Ne.

Kloniraj sistem na SSD.

A uradio svez sada. Testirao par aplikacija i igre, mindblown + sam ubacio 2x8gb 1866mhz sto naravno ne utice na performanse ali poboljsava osecaj krastavac :) Konacno komp koji odgovara komponentama s'tim da cu jos jedan ovakav ssd kroz nedelju dana, znam da je pametnije bilo 500gb al isto tako bolje da imam 2 zasebna :)

Pitanje kratko (paranoja kad kupim nesto novo), da diram li pagefile (menjanje velicine ili prebacivanje na hdd) ? I kontam da ne trebam da se cimam oko "veka trajanja", jer mrzim kad vidim neki process iz windowsa da radi 96-100% na ssd-u dok sam idle makar na kratko.
 
Pitanje kratko (paranoja kad kupim nesto novo), da diram li pagefile (menjanje velicine ili prebacivanje na hdd) ? I kontam da ne trebam da se cimam oko "veka trajanja", jer mrzim kad vidim neki process iz windowsa da radi 96-100% na ssd-u dok sam idle makar na kratko.
posto imas 16gb memorije ja bih iskljucio page file...ja sam u magicianu stavio na maximum reliability, uradio ove tweakove klik i pomerio temp,tmp na hdd-u...
 
posto imas 16gb memorije ja bih iskljucio page file...ja sam u magicianu stavio na maximum reliability, uradio ove tweakove klik i pomerio temp,tmp na hdd-u...

Hvala :) Procitacu link detaljno i sve prebaciti, googlao sam i ja da se prebace jos neke stvari osim my documents na hdd-u ali sam uvek nailazio na "ali" i onda probleme. Zahvaljujem. Takodje se radujem prvom unpacku na steamu od preordera, umesto onih bednih 60 minuta unpacka dok igru skinem za 20 :)


4. Move temporary files


Da li pomeram oba i TEMP i TMP i da li radim to sa find browser opcijom ?
 
Poslednja izmena:
A uradio svez sada. Testirao par aplikacija i igre, mindblown + sam ubacio 2x8gb 1866mhz sto naravno ne utice na performanse ali poboljsava osecaj krastavac :) Konacno komp koji odgovara komponentama s'tim da cu jos jedan ovakav ssd kroz nedelju dana, znam da je pametnije bilo 500gb al isto tako bolje da imam 2 zasebna :)

Pitanje kratko (paranoja kad kupim nesto novo), da diram li pagefile (menjanje velicine ili prebacivanje na hdd) ? I kontam da ne trebam da se cimam oko "veka trajanja", jer mrzim kad vidim neki process iz windowsa da radi 96-100% na ssd-u dok sam idle makar na kratko.
Možeš, ali ne moraš da gasiš pagefile. Sve ostalo ne diraj, ugasi hibernaciju ako je ne koristiš da ne zauzima mesto.
 
Da li pomeram oba i TEMP i TMP i da li radim to sa find browser opcijom ?
Da oba foldera i firefox cache stavis na hdd i evo upravo sam uradio novi profile u mozili koji sam stavio na hdd, jer sam primetio u ssd life-u data written, GB povecava se za 0.1 veoma brzo, upalio resourse monitor i vidim da mozilla nonstop nesto upisuje u tim profilima:sqlite, cookies i sl...https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Profile_Manager ovo skines i napravis novi profile na hdd, stari prebacis u novi i obrises ga...
 
Možeš, ali ne moraš da gasiš pagefile. Sve ostalo ne diraj, ugasi hibernaciju ako je ne koristiš da ne zauzima mesto.

A dobro prebacio sam kao temp/tmp folder (ako uopste jesam) i iskljucio indexing jer sam procitao o cemu se radi i to mi je totalno nebitno. Pagefile cu ostaviti po default..ionako planiram jos jedan ssd a i tu je garancija ako nesto drasticno ode u out. Ne verujem da jedan pagefile moze toliko da smanji performanse vremenom..

P.S Oko hibernacije, moze link kako se gasi ili barem potvrda da li je to jednostavno u power options opcija ? Hvala ;)
 
Da oba foldera i firefox cache stavis na hdd i evo upravo sam uradio novi profile u mozili koji sam stavio na hdd, jer sam primetio u ssd life-u data written, GB povecava se za 0.1 veoma brzo, upalio resourse monitor i vidim da mozilla nonstop nesto upisuje u tim profilima:sqlite, cookies i sl...https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Profile_Manager ovo skines i napravis novi profile na hdd, stari prebacis u novi i obrises ga...

Uh koristim Chrome vec dosta dugo, videcu da li moze isto da se napravi i tamo isto tako. Bolje da se ne opterecujem "ssd life-om" jer cu tek tada da dobijem glavobolju :)
 
Stvarno. Uzmes SSD da bi ga stedeo i cache fajlove cuvao na matorom hardu. :smajli_promasena_tema_totalno:
 
Kao sto rekoh, promasena tema, ali totalno :) Pre ce hard disk da crkne od silnog upisa i citanja nego SSD. To je totalno suluda opcija, stedis SSD koji nema mehaniku a maltretiras HDD koji ima i moze da gekne mnogo lakse?!

A ako vec treba da se stedi sto se tice finansija, onda ima i jevtinije robe od Slmsung, i to dosta, a pruza apsolutno isto za 99% korisnika. Ali svi bi da imaju i mecku i prase a plata 200e, samo kako?!
 
Kao sto rekoh, promasena tema, ali totalno :) Pre ce hard disk da crkne od silnog upisa i citanja nego SSD. To je totalno suluda opcija, stedis SSD koji nema mehaniku a maltretiras HDD koji ima i moze da gekne mnogo lakse?!

A ako vec treba da se stedi sto se tice finansija, onda ima i jevtinije robe od Slmsung, i to dosta, a pruza apsolutno isto za 99% korisnika. Ali svi bi da imaju i mecku i prase a plata 200e, samo kako?!

Pare nisu problem, ali trenutno. Gledam da ono sto uzmem potraje, recimo dok traje garancija, najbolje da rikne bas pre isteka :) Ali necu ni da mi rikne nakon par meseci a da radim nesto pogresno. Recimo palim igru 6gb ram usage a pagefile na 10 gigabajta. Jednostavno ja, koji ne zna skoro nista o SSD-u osim tog tripa sa "life time"-om nemam izbora nego da pitam na forumu jer ne znam nekog licno. Uzeo sam ssd zbog igre ne ni zbog sistema, one rade bolje, sistem je svejedno na njemu, cache sam prebacio iz razloga eto opet da ne opterecuje ssd a pagefile ne bih ni pogledao ako je taj lifespan duzi od 3 godine.

Svejedno, uzeo sam Samsung za ove pare ocekujem bez tripovanja da se ne opterecujem sa sitnicama ali opet dobijam savete ne samo ovde, iskljuci ono prebaci ovo i onda opet isto.

Sto vise citas nadjes da treba i neki softver/drajver ovo ono. Uradio sam bench, video 500/500 skoro prosek, sistem se bootuje brzo, igre ne stekaju/loading time brzi/instalacije brze/unpack za preordere brzi, ocekujem da nastavi da radi kako treba bez obzira na pagefile u ovom slucaju. Ma samo sam proverio da je AHCI ukljucen, a bio je po defaultu, drugo nisam ni takao. Tako gledam na stvari, ali forum je tu da se pita valjda i utvrdi barem po vecini sta je najpametnije ;)

Posto igram dosta igre, photoshop radi par sati dnevno uz render sa premierom ali je on sa hdd-a jer mi ne ubrzava stvari, kontam bice ssd ok koju godinu i to je to.
 
Poslednja izmena:
To je nepostojeći problem. Jasno? Ne slušaj šta pričaju ljudi bazirajući informacije na prvim generacijama od 32GB.

Dakle koristiš SSD kao i hard disk. Sve što može na njega, nabij. Ne prčkaj, i staviš moderan OS koji zna da radi s SSD-om.
Kraj priče, neće da ti crkne od pisanja.
 
Ja nisam reko da ce da crkne nego se trosi, brzina upisa i citanja mu opada (jer se razne stvari konstatno upisuju i citaju a nisu bas neophodne) i onda koja je svrha SSD-a? Da postane HDD vremenom po pitanju brzine? Ako niste znali i USB memorija radi na istom principu, posle 2 godine stalne upotrebe daj boze da upisuje 7-10mb a u startu upisuje 35-45mb (narvano govorim o usb 3.0) Tako isto i sa SSD-om samo sto je kod SSD-a mnogo duze ali za kapacitete od 512GB, 1TB a 250GB i 128GB koji ima samo jedan/dva (ne racunam kontroler i zavisi od modela do modela) cipa gde trpa sve te info. ne bih se slozio. Zato ako se bas ne susreces cesto sa page file da ti treba, slobodno to ugasi ako ti ista znaci brzina. A sto se tice toga da ce HDD pre da rikne nego SSD... :d U proseku isto oni traju ali HDD ima konstatnu brzinu dok SSD je gubi vremenom ;)
 
Jok, ako je kršten SSD i ima OK kontroler sa dobrim GC-om to se neće desiti.

4 godine sam arčio Intel 320 series 120Gb u svom službenom laptopu gde je bio jedini disk, ništa nisam optimizovao (sem što sam ugasio hibernate), dakle tu mi bili i PF i temp programi, podaci, gazio mu instalaciju 2 puta, download-ova na njega velike ISO fajlove skoro svaki dan.

Posle 4 godine isto je radio kao i u početku, nit je bilo razlike u testovima ni u realnom radu.

Zamenio sam ga za Transcend SSD370 256GB samo zbog prostora, sam disk i dalje radi, samo više nije kod mene.

SSD-ovi koji usporavaju vremenom su recimo oni sa SandForce kontrolerima zbog loše odrađenog GC-a, ali i to nije trajno pošto se može rešiti sa SE.

850-ca nema tih problema.
 
Poslednja izmena:
Sve jasno ! Reklamacija vazi 5 godine, zanima me kada moze da se reklamira ? U slucaju pada brzine ispod odredjene brojke ili samo u slucaju kvara ? Eto to odstranjava celu moju polemiku jer u svakom slucaju radim reinstall OS-a svakih 6 meseci pa cu nakon svakog formata i bench da startujem.

P.S Imao sam problem sa moje 2 SATE ranije i pagefile-om, pa sam pagefile prebacivao na hdd odakle mi se ne startuje ni igra ni sistem i resavao sam pitanje shutteringa medjutim ssd radi posao ocekivano, zato mi je jedina nedoumica bila ugasiti ili ne (po svaku cenu) zbog konstantnog pisanja tokom igranja.
 
Poslednja izmena:
Nista ne gasis sem hibernacije (ako ti ne treba) i ne prebacujes nista, slobodno i igre na njega ako ima prostora... ostavi barem 10% prazno na ssd-u.
 
A sto se tice toga da ce HDD pre da rikne nego SSD... :d U proseku isto oni traju ali HDD ima konstatnu brzinu dok SSD je gubi vremenom ;)
:zgran: :trust:
Znaci definitivno da se vratimo full na HDD-ove, to je zakljucak jer SSD-ovi em sto nista nisu brzi na duge staze od HDD-ovi em sto isto traju. Well done. :sceptic:
 
:zgran: :trust:
Znaci definitivno da se vratimo full na HDD-ove, to je zakljucak jer SSD-ovi em sto nista nisu brzi na duge staze od HDD-ovi em sto isto traju. Well done. :sceptic:


Al si dobro protumacio, svaka ti cast... :d :laugh:
 
Nazad
Vrh Dno