Šta je novo?

Samsung 840 EVO (Samsung MEX controller, TLC 19nm Toggle Mode 2.0 NAND, TurboWrite)

Ne moras ni to (defragmentaciju da diras), win ce vec da je iskljuci samo za ssd...
AHCI moras da podesis u biosu da bude upaljen
 
Ako uradis clone diska Acronisom, trebalo bi da vrati sve particije. Meni je najlakse to uraditi iz Linuxa - napravim resize Windows particije tako da bude nesto veca od podataka koji su na njoj, i uradim dd diska dd if=/dev/sd? of=/dev/sd? bs=512 conv=noerror,sync. Ovo je vec treci SSD na kom se nalazi isti Windows 8.1 sa svim particijama. A izbegavanje tih skrivenih particija nema nekog smisla.
 
... izbegavanje tih skrivenih particija nema nekog smisla.

Postoje situacije u kojima one samo komplikuju zivot. Uzmi situaciju koja se meni desila... u toku noci, racunar je (s razlogom) ostao upaljen, ja cvrsto spavao u drugoj sobi, iznenada (tokom noci) naletelo nevreme, grmelo, nestajala struja, rezultat... CRKO sistemski HDD :(
E, sad... obzirom da ja redovno radim image sistemskog HDD-a (Acronis), i cuvam ga na drugom (i trecem) disku, logicno bi bilo da je dovoljno samo staviti novi disk u masinu, formatirati ga, pokrenuti Acronis, i iz sacuvanog image fajla vratiti stari sistem na novi HDD. Ali, KAKO to uraditi kada na novom disku ne postoje te skrivene particije koje su mi neophodne jer ih u image fajlu imam sacuvane (stari sistem ih je imao)? Ako Acronis ne vrati SVE tamo gde treba (ukljucujuci tu i skrivene particije, i sve ono sto treba upise unjih) sistem se jednostavno nece dici. Ili mozda mislis da se to ne desava, a ako se bas i desi, jednostavnije je uraditi fresh instalaciju na novi disk, pa sve ispocetka?
Zato sam ja i pitao pravi li neki ozbiljan problem ako se formatiranjem samog diska pre instalacije Windowsa onemoguci kreiranje tih skrivenih (System reserved) particija, smeta li to cemu, usporava li sistem, cini li ga nestabilnijim, sta god... i ako je odgovor na sva ova pitanja NE, onda meni to "izbegavanje" itekako ima smisla.

Pozz
 
Poslednja izmena:
Ma ne treba mi to i ovo uzimam samo za wot tako da ide na cisto sve. Stari hard ide sav na format i u policu
 
@karldesign
Acronisov restore ti na novi prazan disk vraca i sakrivene particije tj sve ono sto si stavio na backup.
 
Moze li objasnjenje KAKO? Da ne bude zabune, NE PROVOCIRAM ovim pitanjem, ozbiljno pitam, ne znam. :(

Kod mene je slucaj takav da prilikom RESTORE-a, i selektovanja image fajla koji zelim da "vratim", Acronis iscita da u tom image fajlu imaju (recimo) 2 particije, jedna je sistemki disk, jedna je (nevidljiva) System restore.

Sledeci korak gde selektujes target, je "taj trenutak" o kom ja pricam... Stavio si u masinu novi disk, formatiran, i on ima SAMO JEDNU particiju. Pokrenuo si Acronis sa butabilnog diska, ides na RESTORE, i dodjosmo do onoga sto ja ne znam... KAKO dve (ili vise u slucaju Win8.1) particije iz image fajla, smestiti na taj novi disk gde postoji samo jedna?

Pri tome, znas i sam, ako to ne uradis, sistem se jednostavno nece dici... provereno.

Pozz
 
Poslednja izmena:
Moze li objasnjenje KAKO? Da ne bude zabune, NE PROVOCIRAM ovim pitanjem, ozbiljno pitam, ne znam. :(

Kod mene je slucaj takav da prilikom RESTORE-a, i selektovanja image fajla koji zelim da "vratim", Acronis iscita da u tom image fajlu imaju (recimo) 2 particije, jedna je sistemki disk, jedna je (nevidljiva) System restore.

Sledeci korak gde selektujes target, je "taj trenutak" o kom ja pricam... Stavio si u masinu novi disk, formatiran, i on ima SAMO JEDNU particiju. Pokrenuo si Acronis sa butabilnog diska, ides na RESTORE, i dodjosmo do onoga sto ja ne znam... KAKO dve (ili vise u slucaju Win8.1) particije iz image fajla, smestiti na taj novi disk gde postoji samo jedna?

Pri tome, znas i sam, ako to ne uradis, sistem se jednostavno nece dici... provereno.

Pozz

How to clone a Hard Drive or SSD
 
CLONE i RESTORE nisu iste radnje.

Sa CLONE mogu da se slikam ako NEMAM STA da kloniram. Lepo sam opisao situaciju koja mi se desila. Sistemski disk je CRKO, od njega imam sacuvan image fajl, kupio sam novi disk, formatirao ga (jer ne zelim sve ispocetka da radim, za sta takodje postoji dovoljno jak razlog), stavio u masinu, podigao Acronis, i...?

Sa cega da uradim CLONE? Sa crknutog diska?
 
AHCI nisam nasao al sam je prepoznao ssd i evo pocinje instalacija... samo vidim on je 120 a prikazujdm pri instalaciji 111giga

Nasao sam posle pa prebacio treba li ponoviti win?
 
Poslednja izmena:
Da imas zapravo 111gb, proizvodjaci hdd/ssd drugacije racunaju kapacitet, sa ssd-om od 250gb zapravo ima 232.89gb...

AHCI nisam nasao al sam je prepoznao ssd i evo pocinje instalacija... samo vidim on je 120 a prikazujdm pri instalaciji 111giga

Nasao sam posle pa prebacio treba li ponoviti win?
 
CLONE i RESTORE nisu iste radnje.

Sa CLONE mogu da se slikam ako NEMAM STA da kloniram. Lepo sam opisao situaciju koja mi se desila. Sistemski disk je CRKO, od njega imam sacuvan image fajl, kupio sam novi disk, formatirao ga (jer ne zelim sve ispocetka da radim, za sta takodje postoji dovoljno jak razlog), stavio u masinu, podigao Acronis, i...?

Sa cega da uradim CLONE? Sa crknutog diska?

Ne treba da formatiraš novi disk, mada ni to ne bi trebalo da bude problem za acronisovu restore proceduru. Dakle ne treba ni da ga particionišeš to treba acronis da odradi kad radi restore. Tudom?

Ako uradis clone diska Acronisom, trebalo bi da vrati sve particije. Meni je najlakse to uraditi iz Linuxa - napravim resize Windows particije tako da bude nesto veca od podataka koji su na njoj, i uradim dd diska dd if=/dev/sd? of=/dev/sd? bs=512 conv=noerror,sync. Ovo je vec treci SSD na kom se nalazi isti Windows 8.1 sa svim particijama. A izbegavanje tih skrivenih particija nema nekog smisla.

Zašto samo 512 za block size, ja stavljam 128M. Kojom brzinom ti kopira sa tako malim bs?
 
Poslednja izmena:
Ne treba da formatiraš novi disk, mada ni to ne bi trebalo da bude problem za acronisovu restore proceduru
Ako je disk particionisan to jeste problem za Acronis proceduru, i to tako nece moci da odradi posao kako treba... ili da budem jasniji, posle restorea sistem se nece dici. Acronis NE MOZE dve definisane particije, da ugura u jednu. Tudom?

Dakle ne treba ni da ga particionišeš to treba acronis da odradi kad radi restore.
Jesi li ti ovo ikada probao u praksi, i mozes da potvrdis da to 100% radi??

Ja nisam, i zaista ne znam sta da mislim, ali obzirom da mi novi disk dolazi za par dana, veruj mi da me nece mrziti da probam i napisem ovde epilog.
 
Acronis pregazi sve postojeće tako da ima li ili ne particija je irelevantno. nema šta de se tu ugara u jednu particiju ili šta god, ili verovatnije da ga ne koristiš pravilno, i pitanje koja verzija.
A to je ovde radilo 100 ljudi već. Uostalom ukucaj u pretragu "acronis", zar je to teško?!
 
Ako je disk particionisan to jeste problem za Acronis proceduru, i to tako nece moci da odradi posao kako treba... ili da budem jasniji, posle restorea sistem se nece dici. Acronis NE MOZE dve definisane particije, da ugura u jednu. Tudom?


Jesi li ti ovo ikada probao u praksi, i mozes da potvrdis da to 100% radi??

Ja nisam, i zaista ne znam sta da mislim, ali obzirom da mi novi disk dolazi za par dana, veruj mi da me nece mrziti da probam i napisem ovde epilog.

Što bi meni rekao zubar kad sam krenuo da mu se mešam u posao (čovek inače završio medicinu pa onda usput i stomatologiju i radi kao profesor na fakultetu):

Gle pile našlo da uči koku :)

mdm je manje više sve rekao, a tvoj problem se svodi na to da li si radio full system image backup ili si parcijalno bekapovao particiju. Ako si bekapovao samo jednu particiju, a na prethodnom sistemu si ih imao više onda ćeš morati da naknadno podesavas particiju kako bi ona bila boot i sistemska ali i to je izvodljivo uz posedovanje nesto znanja.
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da je obracanje tipa "koka-pile" u stavri smislen odgovor na pitanje da li si ti ovo...

Dakle ne treba ni da ga particionišeš to treba acronis da odradi kad radi restore
...licno probao, i tvrdis da to 100% radi?

Da ne idemo dalje u off, i ne zaostravamo situaciju, obzirom da je ovo obracanje sa "pile-koka" ocigledan znak da ti cenis sagovornika po broju postova, a ne onom sto pise, reci cu prosto... Acronis koristim licencno preko 10 godina, trenutno koristim ver.2014, koristim ga ZA POSAO, a ne kao "hobi-crack-user", i sa tog aspekta mogu reci da to sto je @mdm rekao u svojoj prvoj recenici, jednostavno nije tacno. Acronis u RESTORE proceduri, a sa vec formatiranim novim diskom tako ne radi, i u toj proceduri nema sta da se pogresi. Takodje, rekao sam i da ovo sto si ti rekao, da stavim u masinu neformatiran disk, i da ce Acronis pri RESTORE proceduri sve sam formirati, formatirati, kreirati i odraditi kako treba, jos nisam probao, ali da cu to danas (obzirom da mi stize nov disk) probati, i javno ti se ZAHVALITI ako to uspe. Bilo bi fer da isto tako, UKOLIKO TO NE USPE, i ja ovde napisem kako ide cela procedura, i egzaktno objasnim zasto ovo sto je @mdm napisao nije tacno, se ti i on javno izvinite za ovako nadobudan ton, i obracanje sa aspekta "koka-piletu" i "pitaj Acronis". Posteno?

Pozz

p.s.

...tvoj problem se svodi na to da li si radio full system image backup ili si parcijalno bekapovao particiju.
Naravno da sam radio full system backup. Meni je kompletan sistem, programi i sve ono sto je Win SAM TOKOM INSTALACIJE NAPRAVIO(System reserved, skrivene particije) na jednom, fizicki odvojenom disku, sve ostalo (ukljucujuci i image fajlove) na drugom, trecem. Nekako mi dodje logicno da radim full backup, bas zbog tih skrivenih particija, obzirom da mi backup bez njih BAS NICEMU ne bi sluzio, zar ne?
 
Poslednja izmena:
Evo, da ne ostanem duzan, stigao novi disk, pa sad ovim redom:

- nov, neformatiran disk ubacujem u masinu
- sa boot diska pokrecem Acronis
- sa eksternog diska ucitavam image fajl, kojim zelim da vratim stari sistem na nov disk
- u "Recovery Method", ja od ponudjene dve, MORAM da izaberem opciju "whole disk and PARTITIONS" jer mi "chosen files and folders" nikako ne moze pomoci ;)
- pod "What to recover" MORAM da chekiram i System Reserved (skrivene) particije i disk na kom mi je Win i svi programi (tj CEO SISTEM), znaci fizicki DVE particije (kod Win 8.1 bi ih bilo najmanje 3)
- i onda dolazimo do toga da Acronis pita GDE da smesti svaku od njih ponaosob. Posto je disk prazan, ceo prostor je "unallocated", ja nemam drugi izbor nego da i System Reserved i samu sistemrku particiju uputim na taj "unallocated" prostor. Drugog prostora nema, jel te?
- pustam PROCEED, otvara se OPERATION PROGRESS ekrance, i... evo sedim kraj masine vec sat i po, i jos se nista nije pokrenulo. (u normalnim okolnostima restore proces traje 10-ak minuta).

Od mene u ovoj temi toliko, dalje stvarno ne bih isao u off.

Nadam se da je sad bar malo jasnije zasto ja mnogo vise volim da formatiram disk pre instalacije samog windowsa, i tim cinom mu ne dozvolim da mi pravi te svoje skrivene particije tokom instalacije. Mnogo manje muke posle za mene. I dokle god me neko argumentovano ne ubedi zasto to ne valja, i cemu to moze da skodi, mislim da je bespredmetno dalje polemisati, pogotovo sa stanovista pileta i koke.

Pozz
 
Poslednja izmena:
Nisam se uključio da ti nešto saopštavam sa visine iako mislim da imam više iskustva od tebe (radio sam sa storage sistemima u firmi koja se bavi ISP poslom), već sam reagovao na tvoju paniku da tvrdiš da nešto ne može, a da pri tom nisi ni probao. Umesto da to prihvatiš relaksirano ti si našao da kritikuješ jedina dva čoveka koji su te uopšte saslušali i koji pokušavaju da ti pomognu.

Ono što sam tvrdio je sledeće:

1. Ako acronis nije u stanju da kreira potrebne particije automatski to što ćeš mu ti formatirati disk neće pomoći.
2. ESP, MSR i ostale skrivene particije nisu esencijalne, dovoljno je da imaš sistemsku particiju jer je ona kljucna za podizanje "starog sistema"

Reci nam koji je sistem bio instaliran i na koji nacin?

Da li je reč o u UEFI sitemu i GPT particionisanju?
 
Acronis koristim licencno preko 10 godina, trenutno koristim ver.2014, koristim ga ZA POSAO, a ne kao "hobi-crack-user", i sa tog aspekta mogu reci da to sto je @mdm rekao u svojoj prvoj recenici, jednostavno nije tacno. Acronis u RESTORE proceduri, a sa vec formatiranim novim diskom tako ne radi, i u toj proceduri nema sta da se pogresi. Takodje, rekao sam i da ovo sto si ti rekao, da stavim u masinu neformatiran disk, i da ce Acronis pri RESTORE proceduri sve sam formirati, formatirati, kreirati i odraditi kako treba, jos nisam probao, ali da cu to danas (obzirom da mi stize nov disk) probati, i javno ti se ZAHVALITI ako to uspe. Bilo bi fer da isto tako, UKOLIKO TO NE USPE, i ja ovde napisem kako ide cela procedura, i egzaktno objasnim zasto ovo sto je @mdm napisao nije tacno, se ti i on javno izvinite za ovako nadobudan ton, i obracanje sa aspekta "koka-piletu" i "pitaj Acronis". Posteno?

Teško meni ako ga koristiš preko 10 godina, a imaš ovakva pitanja...
Elem, prve dve slike odabir diska ili particije za backup, slike 3 i 4 odabir vraćanja diska ili particije. Dakle, ako se bira ceo disk i vraća disk očigledno je da ni ne pita već gazi sve postojeće particije (isto bi bilo da sam odabrao i bilo koji drugi disk). A čisto da napomenem slika 5, izabrati recover files bi naravno bilo totalno pogrešno.

I naravno i dalje nisi koristio pretragu, zar ne? :rtfm: Po meni definicija - gotovan. Što je jedino što mi smeta, i kada neko tvrdi nešto i neće da prihvati tuđi savet, a očigledno ne zna.
Ne znati i pitati nije problem, ali na ovaj način, i ton.No comment...

P.S.
Paradigma me preteče! :D
 

Prilozi

  • 01.JPG
    01.JPG
    21.3 KB · Pregleda: 58
  • 02.JPG
    02.JPG
    31.6 KB · Pregleda: 66
  • 03.JPG
    03.JPG
    42.6 KB · Pregleda: 63
  • 04.JPG
    04.JPG
    75.7 KB · Pregleda: 65
  • 05.JPG
    05.JPG
    20.3 KB · Pregleda: 58
Poslednja izmena:
@Paradigma,

Nije bilo panike, moj sistem je relativno star, nemam UEFI, nema GTP particija. Ja sam samo pokusao da objasnim zasto, kad se spremam da uradim svezu WIN instalaciju, ja mnogo vise volim prvo da sam formatiram particiju (disk) na koji cu ga instalirati, nego da njemu dozvolim da mi prilikom instalacije pravi (pogotovo kod 8.1) svoje skrivene particije. Glavni razlog sam vec pomenuo, i to ne jednom. Sistem koji je tada bio instaliran je bio Win 7 Pro, sa jednom skrivenom (system reserved) particijom.

@mgn

Ovaj tvoj poslednji post zaista ne bih mnogo komentarisao. Za razliku od tebe, ja sam procitao sta si, i kako, ti napisao, i hvala ti na objasnjenju koje meni nije i nece biti od koristi, sto ne znaci da nekom drugom nece valjati, i dobro je sto je tu. Ipak cu ti reci da si promasio temu, jer sam ja ovde govorio o dizanju sistema sa Acronis boot diska, i vracanju image fajla na novi "untoucheed" (ili prethodno vec formatiran) disk. Ako ja treba ponovo da instaliram Win, i posle njega opeti Acronis, samo da bi iz njega odradio ovo na nacin na koji si ti to prikazao screenovima... yebes gimnastiku.

Ako nemas neko smisleno objasnjenje na pitanje ZASTO gore opisana procedura jos uvek nije krenula, a proslo je skoro 3 sata od kad sam je pokrenuo, onda nemoj dalje ni sa ovim gotovan, neznanje, pile, koka, itd...

Pozz
 
Poslednja izmena:
A gde si ti drug?
BG ili NS pa da ti mdm ili Paradigma svrate (ili ti do njih) i odrade to... naravno tezga se placa koliko se dogovorite.
Momci meni 5% za ugovaranje posla :D
 
Iste opcije imaš i u boot disku samo izgledaju drugačije (kao u starijoj win verziji), a iz očiglednih razloga uzimanja screenshot-a sam koristio OS verziju, ali evo potrudio sam se uzeti ih iz samog Acronis uputstva koje očigledno nikada nisi pročitao:
1.JPG2.JPG

Ako primetiš pod "What to recover" kada čekiraš samo particije pa makar i sve, tamo gde piše "Disk 1" ostaje puna kocka i pita gde za svaku - pogrešna metoda!
A ako upravo tu kućicu štikliraš, neće ni pitati gde da povrati particije već ceo disk - pravilna metoda!

Dakle tvoji koraci pod "What to recover" su totalno pogrešni, i moja tvrdnja da ne znaš pravilno koristiti program apsolutno stoji! Pa ni ja ne bi komentarisao dalje... ;)

@P307
+1! :d
 
Obzirom da imas takav nastup, ovo cemo ici do kraja.

Reci su ti OPET da JAKO GRESIS, i da tvoja tvrdnja apsolutno ne stoji ;)

Sve jedno je da li je u "What to recover" CEKIRANO SVE (sve particije i MBR and tracks) kao na "ispravnoj slici", ili je tamo gde pise "Disk 1" puna kocka... Acronis te i u jednom i u drugom slucaju u sledecem koraku PITA za putanje gde (na koju particiju) da smesti System reserved particiju, a gde samu sistemsku?

Znaci, KAKO GOD OKRENES, bilo da je "Puna kocka" ili "sve stiklirano" sledeci korak TE PITA gde treba da povrati te particije.

Hoces da idemo dalje... mislim, ja sedim pored laptopa sa upaljenim Acronisom, a ti ? ;)
 
Poslednja izmena:
Vidim da sam menjaš priču, a prvo si tvrdio da te pita za particije gde koju tj. da ih ti čekiraš jednu po jednu, a sada isto nonšalatno preskačeš, iako očigledno nisi znao da se treba čekirati "kocka", da ponovim "Disk 1" ne da bude puna - već čekirana!, te nije svejedno. Bira se samo disk, a ne particije, jer ponavljam iako se odaberu sve particije "Disk 1" kocka ostaje puna (a i to sam gore naveo), ali tebi očito se mora baš sažvakati, ne? I znači da nisi ni čitao šta sam napisao i još stavio slike.
I ne nije tačno, kad odabereš ceo disk ne pita ništa osim na koji disk!

Dalja konverzacija očito gubi svrhu, izvinjavam se ako sam bio dosadan...
 
Poslednja izmena:
Nista ja ne preskacem, niti menjam pricu, nego ti UOPSTE NE CITAS sta sam ja pisao, vec donosis zakljucke PAUSALNO.

Lepo sam ti rekao SVE JEDNO JE da li je ovo gde pise "Disk1" CEKIRANO, ILI PUNA KOCKA, i u jednom, i u drugom slucaju slucaju te posle toga Acronis pita GDE konkretno da smesti KOJU particiju. Znaci NE CEO DISK, pa da nesto gazi, vec GDE KOJU PARTICIJU. Ako imas 2 particije u image fajlu, moras imati i dve particije na koje ces da ih smestis.

Ja ti opet kazem... na stranu sto se yebavam Acronisom bar 10 godina, i sto mislim da dovoljno dobro znam da radim sa njim, na stranu i to ko sam i sta sam, na stranu i to sto ti mislis da sam ovakav, onakav, i sto dozvoljavas sebi ovakav prizeman nacin komunikacije iako sad vec sigurno vidis i sam da nisi u pravu, probaj da ukapiras bar elementarno... ja sve vreme sedim kraj laptopa sa butovnim Acronisom, i sa "lica mesta" ti kazem da to sto ti pises NIJE TACNO. Ostaje mi jos jedino da te pitam da li hoces da snimim neki video klip u kome bi video da je to sto ti ja pisem BAS TAKO i nikao drugacije, a ne tako kako ti to zamisljas.


Hoces to?
 
Poslednja izmena:
Ja ne bi ni pisao da prvo nisam i sam probao, u stilu da proverim sebe. Dakle mene kad štikliram disk ne pita ništa osim koji disk, i automatski opcije za particije levo nestaju čim se štiklira. Te sigurno nešto radiš pogrešno, ili je i sam backup odrađen pogrešno, ili samo kod tebe ne radi.
 
Nazad
Vrh Dno