Šta je novo?

Ryzen 7900x visoke temperature u idle režimu

bekson

Poštovan
Učlanjen(a)
06.10.2015
Poruke
12
Poena
55
Pozdrav svima!

Imam Ryzen 7900x, hlađenje NZXT T120 i Aorus X670 Elite AX matičnu ploču.
1. Temperatura procesora se ne spušta ispod 78-80°C čak i kada procesor nije opterećen (slika ispod). Ono što sam mogao da utvrdim je to da je kuler dobro namontiran. Kolega ima identičnu konfiguraciju i kod njega su temperature znatno niže, oko 40-45 stepeni.
2. Ne znam da li je povezano ali GIGABYTE Control Center stalno krešuje. Radi normalno 10s nakon pokretanje i onda nestane.

Mnogo bi mi značilo ako bih dobio par smernica kako da rešim problem. Koristim komp u profesionalne svrhe pa se bojim da me ne izda kad mi bude najpotrebniji
 

Prilozi

  • Ryzen 7900x Temperatura.png
    Ryzen 7900x Temperatura.png
    491.6 KB · Pregleda: 122
Da li si proverio da li ventilator na kuleru radi i da li radi nekom propisanom brzinom?
Po mom skromnom mišljenju taj kuler je dosta slab za ovaj procesor ali u opterećenju, ne bi trebalo da ima probleme u idle-u.

Ako nemaš već neki program, predlažem Fan control pa probaj da nateraš ventilator kulera na 100% da proveriš da li će nešto da se promeni, Na taj način bih testirao (ipak) da li je kuler zaista montiran kako treba.
Ako reaguje i to je sve u redu, slikaj HWInfo da vidimo parametre šta se tu dešava.
 
Da li si proverio da li ventilator na kuleru radi i da li radi nekom propisanom brzinom?
Po mom skromnom mišljenju taj kuler je dosta slab za ovaj procesor ali u opterećenju, ne bi trebalo da ima probleme u idle-u.

Ako nemaš već neki program, predlažem Fan control pa probaj da nateraš ventilator kulera na 100% da proveriš da li će nešto da se promeni, Na taj način bih testirao (ipak) da li je kuler zaista montiran kako treba.
Ako reaguje i to je sve u redu, slikaj HWInfo da vidimo parametre šta se tu dešava.
To sam prvo proverio i radi. Više puta sam gledao u cooler i imam utisak da se uvek okreće maksimalnom brzinom jer se tako i čuje. Pokušao sam sa Fan controlom da podignem na 100% ali nisam primetio da daje rezultate.
Evo i slike iz HWInfo
 

Prilozi

  • HWinfo.png
    HWinfo.png
    213.2 KB · Pregleda: 68
ako si siguran da cooler lezi vidi onda neki drugir program za temp
 
Hladnjak je sam po sebi loš za taj procesor.
Ali kao što kažu u idle ne bi trebao da ima te temperature.
Jedina varijanta da nije dobro postavljen,nema neke tanke folije na njemu pa da nisi skinuo,osim etikete,to verujem nije ostalo 🙂
 
ljudi ja naslonim cpns7700 zalaman na 13900k i temp budu 50 znaci ne moze da butu tolike temp. 13600k radi testove sa naslonjenim coolerom.
 
ljudi ja naslonim cpns7700 zalaman na 13900k i temp budu 50 znaci ne moze da butu tolike temp. 13600k radi testove sa naslonjenim coolerom.
Slažem se. Znam da AMD tvrdi da ovaj procesor može da radi 24/7 na ovim temperaturama ali sa ovakvim opterećenjem ovo nije normalno pa zato i tražim rešenje jer je problem evidentan.
 
Naravno da nije normalno.

Slikaj HWInfo, ovaj prozor sensors status I sekciju CPU enhanced kao i sekciju maticne ploce gde imas temperaturne i naponske senzore kao i rpm kulera
 
Elem,
je l ima neko ideju zašto Gigabyte Control Center krešuje stalno. Dešava li se to još nekom tj. da li je neko upoznat sa tim problemom?
 
Nisu to normalne temperature, nesto tu ne valja.

Mani se tih Gigabyte i AMD aplikacija, nista dobro ne donose.
 
desava se to da ta aplikacija vrv djubre. Ukljuci Core temp pogledaj sta kaze. Update bios a. Ali pre svega ja i dale nisam siguran ti cooler lezi kako treba
 
Vidim ne pominješ pastu, da li je kuler bio nov kad si ga montirao jer on dođe sa već apliciranom pastom? Svakako bih probao sa novom pastom, tipa MX-6.
 
pasta moze da napravi razliku 5c tj 3 ali ajde i ostaje jos 30
 
Nisu to normalne temperature, nesto tu ne valja.

Mani se tih Gigabyte i AMD aplikacija, nista dobro ne donose.
Ok, možda su loše, verujem da imate više iskustva pa znate šta pričate, ali me buni zašto na drugom kompu identične konfiguracije ove aplikacije pokazuju znatno niže temp. od oko 40-45stepeni.

Gigabyte aplikacija isto krešuje ali sam u međuvremenu pročitao da generalno ima bug na Win111
Naravno da nije normalno.

Slikaj HWInfo, ovaj prozor sensors status I sekciju CPU enhanced kao i sekciju maticne ploce gde imas temperaturne i naponske senzore kao i rpm kulera
Evo nove slike
 

Prilozi

  • HWInfo.png
    HWInfo.png
    322.5 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:
Posedujem isti procesor i temperature u idle jesu malo vise u odnosu na AM4 (recimo 5900X) ali ne bi trebalo da idu preko 45 stepeni. Meni se cini da ti imas neki program ili programe koji nesto rade u pozadini tako da bas i nije u pitanju idle. Evo kako izgleda idle kod mene (obrati paznju da skoro sva jezgra "spavaju"). U svakom slucaju treba da se proveri kako je namontiran cooler, kako su setovani naponi.

P.S. Savetujem ti da batalis taj Gigabyte SW.


1704733986368.png
 
Nema ništa u pozadini, core effective clock mu je 182 mhz na temperaturi CPU-a od 92 stepena.

Ja ovde jedino sumnjam na kuler, tj, na njegovo postavljanje. Ništa mi drugo ne pada na pamet. CPU kuler gura maksimalno, ali prosto ne uspeva ništa da uradi.


@bekson

Molim te uradi još jednu stvar (ako već nisi). Restartuj računar i uđi u BIOS. Ostavi ga koji minut i iz BIOS-a prati temperaturu. Ako je i tamo previsoka, (znači bez podizanja sistema), nije ništa do windows-a i definitivno je hardverski problem.
 
Nema ništa u pozadini, core effective clock mu je 182 mhz na temperaturi CPU-a od 92 stepena.

Ja ovde jedino sumnjam na kuler, tj, na njegovo postavljanje. Ništa mi drugo ne pada na pamet. CPU kuler gura maksimalno, ali prosto ne uspeva ništa da uradi.


@bekson

Molim te uradi još jednu stvar (ako već nisi). Restartuj računar i uđi u BIOS. Ostavi ga koji minut i iz BIOS-a prati temperaturu. Ako je i tamo previsoka, (znači bez podizanja sistema), nije ništa do windows-a i definitivno je hardverski problem.
Probaću sutra pa postavljam odgovor, nisam više pri kompu. Hvala na brzim odgovororima
 
Posedujem isti procesor i temperature u idle jesu malo vise u odnosu na AM4 (recimo 5900X) ali ne bi trebalo da idu preko 45 stepeni.
druze, dzaba ti sto posjedujete isti proceser kad nemate isti kuler...;)
 
Nemamo ali nije da procesor nesto radi specijalno. Doduse, ja sam moj CPU limitirao na 80 stepeni i boost mu je ogranicen na 5650 MHz. Jedino ako je zaboravio covek da skine onu providnu nalepnicu (kao sto se desilo der8auer-u :) )
 
Ako CPU radi u idlu(load1-5%) onda nema pozadinskih procesa, ako je tada CPU temp preko 50, da ne pricam vise, onda je ili do bios-a ili do kulera, ne postoji nista drugo! Ili je CPU rikno!
 
Ako CPU radi u idlu(load1-5%) onda nema pozadinskih procesa, ako je tada CPU temp preko 50, da ne pricam vise, onda je ili do bios-a ili do kulera, ne postoji nista drugo! Ili je CPU rikno!
Ne verujem da CPU riknuo jer je ceo dan vrteo neke proračune bez problema
 
Onda nisi nepo namestio kuler, ili je on defektan, naprslo nesto. Zameni kuler, stavi bilo koji drugi, pre toga izvadi procesor pa ga lepo vrati. Stavi malo paste ako nema i stavi kuler. Ne sme u idlu da ide preko 50c nikad. Pogledaj nosace kulera od maticne da se nisu olabavili pa nema jak stisak?!
 
Kompleksan je taj drugar, CPU. Može da bude neispravan na različite načine.
Mada, ako moja prva pretpostavka nije tačna, a to je da je kuler neispravan/loše montiran, sledeći u nizu bi mi pre bila ploča nego CPU.
 
Nema ništa u pozadini, core effective clock mu je 182 mhz na temperaturi CPU-a od 92 stepena.

Ja ovde jedino sumnjam na kuler, tj, na njegovo postavljanje. Ništa mi drugo ne pada na pamet. CPU kuler gura maksimalno, ali prosto ne uspeva ništa da uradi.


@bekson

Molim te uradi još jednu stvar (ako već nisi). Restartuj računar i uđi u BIOS. Ostavi ga koji minut i iz BIOS-a prati temperaturu. Ako je i tamo previsoka, (znači bez podizanja sistema), nije ništa do windows-a i definitivno je hardverski problem.
 

Prilozi

  • Bios.jpg
    Bios.jpg
    464.1 KB · Pregleda: 82
Preteče me kolega, to je prvi korak.
 
Ljudi, hvala svima na savetima i smernicama. Ovih dana ću se pozabaviti hladnjakom pa javljam rezultate
 
Napokon rešeno. Ipak je, iako su tvrdili suprotno, ostala nalepnica na kuleru. Još jednom hvala svima na smernicama i brzim odgovorima
 

Prilozi

  • 0-02-05-ff3702fbf2f516294c0c51224802c8e40efad197679d00aca7e5cac604b960b4_f65bc2efa5346729.jpg
    0-02-05-ff3702fbf2f516294c0c51224802c8e40efad197679d00aca7e5cac604b960b4_f65bc2efa5346729.jpg
    389.5 KB · Pregleda: 51
mesec dana?
 
Nazad
Vrh Dno