Šta je novo?

Retro mašina 486 DX5 133 ili Socket 7 Plus AMD K6

Okk, a sta sa kućištem, da li ima neka moderna alternativa, moze li se ubaciti u neko moderno kuciste, posto je pitanje da li cu moci da nadjem neko AT trenutno.. da bar pasuje da se usrafi, a gde ide backplate rupcaga…
Sta mislite da li vredi probati sa ovom karricom….
 
Poslednja izmena:
Okk, a sta sa kućištem, da li ima neka moderna alternativa, moze li se ubaciti u neko moderno kuciste, posto je pitanje da li cu moci da nadjem neko AT trenutno.. da bar pasuje da se usrafi, a gde ide backplate rupcaga…
Sta mislite da li vredi probati sa ovom karricom….

Ok je S3 Trio64V+, on je svojevremeno bio neki nazovi standard kod nas (1MB osnovna verzija, proširiva do 2MB) kod konfiguracija koje su se prodavale po oglasima sredinom 90-ih. Fino tera 2D stvari i 3D (u native rezoluciji naravno), kompatibilnost sa svim naslovima odlična mada ipak njega ostavi za sam kraj ako baš ne nadješ nešto malo bolje.

 
A sta kazete za monitor? Da li da uzmem neki 17 lcd ili crt? Samsung 753DFX treba da je dobar monitor a ima ga za neke jeftine pare....
 
Ako hoces full iskustvo, taj samsung je odličan. Bilo je i nekih belinea, cini mi se 19"
 
A sta kazete za monitor? Da li da uzmem neki 17 lcd ili crt? Samsung 753DFX treba da je dobar monitor a ima ga za neke jeftine pare....
Problematika sa CRT-ovima je u tome što je vrlo teško danas naći takav monitor a da nije puno korišćen, lakše ćeš naći krokodila u dunavu nego nekorišćen CRT.
A oni koji su aktivno korišćeni par godina pa ostavljeni 99,99999% je šansa da je katodna cev oslabila, a to se manifestuje tako što slika izgleda tamno, bela boja izgleda
sivo, loš kontrast i generalno ako pokreneš neku staru igru biće toliko mračna slika i izgledaće vrlo ružno da ne vredi ni pokušavati.

Tako da, ako kupuješ takav monitor najbolje ako možeš da ga pogledaš lično i iztestiraš, u suprotnom ogromne su šanse da naletiš na loš primerak.
Ima još mnogo toga da se kaže o tome ali ovo ti je ukratko...
 
Problematika sa CRT-ovima je u tome što je vrlo teško danas naći takav monitor a da nije puno korišćen, lakše ćeš naći krokodila u dunavu nego nekorišćen CRT.
A oni koji su aktivno korišćeni par godina pa ostavljeni 99,99999% je šansa da je katodna cev oslabila, a to se manifestuje tako što slika izgleda tamno, bela boja izgleda
sivo, loš kontrast i generalno ako pokreneš neku staru igru biće toliko mračna slika i izgledaće vrlo ružno da ne vredi ni pokušavati.

Tako da, ako kupuješ takav monitor najbolje ako možeš da ga pogledaš lično i iztestiraš, u suprotnom ogromne su šanse da naletiš na loš primerak.
Ima još mnogo toga da se kaže o tome ali ovo ti je ukratko...

To je tipično za arkadne monitore što je i logično jer su isti radili od jutra do večeri po igraonicama pa je nastajao često i tzv. screen burn na njima. Sa klasičnim PC CRT to nije toliko čest slučaj sem ako nisu korišćeni tipa za neki video nadzor, u bankama, poštama, TV stanicama i sl.
Slažem se da treba proveriti uvek pozadinu korišćenja monitora koji se kupuje a takodje treba obratiti pažnju i na same modele jer je recimo većina onih profi pravljena da izdrži ogroman broj radnih sati ali su zato i koštali papreno a ni danas nisu jeftini, izmedju ostalog nude vrhunski kvalitet i sve. Tu mislim naravno pre svega na Sony, IIYAMA, Mitsubishi, EIZO...
Zavisi sve šta neko hoće i šta traži, za casual igrače može bilo šta da prodje....njima sigurno ne treba Sony PVM od soma eura
 

@ripkid

Ja sam se bavio popravkom CRT TV-a i monitora dok su bili u upotrebi, a i sakupljam ih, imam 15-ak komada i obicnih sa "shadow mask" ekranom i "slot mask" ali i one premium modele
"trinitron" i "diamondtron", zato znam kakva je situacija danas.

Klasičan PC monitor - sa "shadow mask" ekranom može da izdrži max 5 godina aktivnog korišćenja (pod aktivno korišćenje podrazumevam 6 časova dnevno), naravno postoje izuzeci
(ali su vrlo retki) koji mogu da izdrže duže, ali uglavnem većina njih oslabi i pre tog perioda.

Ja sam siguran da kad bi smo pogledali sve ove monitore sto ima na oglasima teško da bi smo našli neki primerak kome nije oslabio ekran (katodna cev) a čak i kad bi smo našli jedan
ima velike šanse da ima takozvano trovanje katode (cathode poisoning) izazvano običnim uključivanjem nakon par godina ne korišćenja.
 
Ja sam zadnjih meseci po oglasima našao dva CRT-a 17" Compaq MV720 i Hyndai Q770 oba su (hvala Bogu) odlična,očuvana i slika im je vrlo dobra,da ne kažem "kristalna"....koštali su po 1000-2000 din...ne znam baš kakva im je bila slika kad su bili novi pre 20 i više godina,ali po meni ova sadašnja slika im je više nego OK..

Mislim ono,imaju vrlo dobar kontrast,crna je crna,bela bela i ostale boje su OK....slika je nekako "oštra" na pogled,nemaju nekih anomalija po ekranu i slično...

Inače,po meni za retro gaming i uopšte "retro" korišćenje računara je bolji CRT monitor nego neki LCD (4x3) monitori od pre 10-15 godna.....mada za te retro stvari su i ti 4x3 LCD monitori bolji nego današnji wide monitori......ako ništa dugo,bar su četvrtasti pa neće dolaziti do kojekakvih uvrnutih razvlačenja slike itd...

Nikada u životu nije do mene stiglo više monitora nego u zadnje vreme......pored tih retro CRT monitra upravo očekujem novi "ultra moderan" Gigabyte M32UC blago zakrivljen monitor 32",VA,2160p,144hz......i sav se "tresem" zbog panel lutrije,da li će imati mrtve pixele,preveliko probijanje "svetla" itd....tj hoću da kažem da nije svejedno ni kad se kupuje nov a ni retro monitor star 100 godina... :LOL:
 
Poslednja izmena:
Mislim da za 486 ne moze PS/2 mouse? Samo serial, jel tako? Gde to da nadjem tek 😅
 
Mozda ja imam neki microsoft sa kuglicom. Ali ipak mislim da je ps/2. Imas I adapter. A neke ploce su valjda imale i Ps2, ne sećam se
 
Ja sam zadnjih meseci po oglasima našao dva CRT-a 17" Compaq MV720 i Hyndai Q770 oba su (hvala Bogu) odlična,očuvana i slika im je vrlo dobra,da ne kažem "kristalna"....koštali su po 1000-2000 din...ne znam baš kakva im je bila slika kad su bili novi pre 20 i više godina,ali po meni ova sadašnja slika im je više nego OK..

Mislim ono,imaju vrlo dobar kontrast,crna je crna,bela bela i ostale boje su OK....slika je nekako "oštra" na pogled,nemaju nekih anomalija po ekranu i slično...
Da video sam na tvojoj fotografiji u onoj temi o jumperima da ti je monitor dobar, imao si sreće da nađeš dobar primerak koji je vrlo malo ili povremeno korišćen.
I ja sam nabavio nekoliko dobrih ali ima mnogo škarta i baš sam se pomučio dok sam našao šta mi odgovara.

Inače, ako CRT belu i crnu prikazuje ok onda su i sve druge ok, jer bela je zbir 3 osnovnih - crvene, zelene i plave.
 
 
Hvala za linak za kuciste. Kupljeno je :) Plocu, Cpu i memoriju sam platio 80e, smanjio je cenu malo… Kakvi ide kablovi mi treba da povezem HDD, floppy i CD? Sta od CD uredjaja smem da uzimam? Dockog kapaciteta HDD moze? Bese 8Gb max? Da li bi ATa HDD od 10Gb radio bez problema?
 
Poslednja izmena:
Recimo ovaj HDD?

Seagate ST310014ACE - 10GB​

 
Trebaju ti ide kablovi sa 40 zica, mada mislim da mozes i ove sa 80, trebalo bi da su kompatibilni unazad.

Jel znas da podesis dzampere na diskovima i cd-u?
 
Poslednja izmena:
Znam, ono master/slave…. A ovaj hdd da li ce da sljaka?
 
Mislim da je 8gb bio limit, a i to je bilo problematico. Nadji neki od 1 - 2gb, ionako ne mozes da ga popunis
 
Mislim da je 8gb bio limit, a i to je bilo problematico. Nadji neki od 1 - 2gb, ionako ne mozes da ga popunis
Ja na mojoj retro mašini imam win 95 koji je instaliran na HDD-u od 20 gb.....jes'' da nije baš istorijski autentično,ali radi bez problema a i prostora nikad dosta :)
 
Pentium 200mmx,64 mb ram-a,riva tnt2 pci....
 
Mislim da pentium već imaju podršku za veće diskove. Svakako može da pro a sa tim od 10gb ako nije mnogo skup
 
Hvala puno Ripkid. Ako ima neko neki hdd od 1Gb, nek javi :)
 
Procesor nema veze sa velčinom diskova nego BIOS, stare verzije BIOS-a ne mogu da vide diskove veće od 2GB, dalje: Win95 (prva verzija) "razume" samo FAT16 file system
pa je samim tim ograničen na max 4 particije od po 2GB.
Tek je Win95 OSR2 došao sa podrškom za FAT32 ali ništa to ne vredi ako bios ne vidi disk. Postoji način da se zaobidje takvo ograničenje u vidu adaptera:

ili
 
Hvala puno Ripkid. Ako ima neko neki hdd od 1Gb, nek javi :)

Stari hard diskovi se teško nalaze a i nisu pouzdani jer je velika većina otprilike na izdisaju. Šta ti vredi da uzmeš i tipa rikne ti posle par meseci.
Najbolje je zato uzeti CF Card od 8GB i CF to IDE adapter externu varijantu (da bi po potrebi mogao lako da prebacuješ fajlove sa modernog PC-a). CF Card ti takodje ubrzava učitavanje, brži je od standardnih IDE diskova, u rangu je maltene SCSI brzine ako ne možda i brži.

CF to IDE externi adapter + 8GB kartica kod kineza na Aliju ti je tipa oko 15€ sa sve shipping-om. Može da se nadje i kod nas sve ali naravno mnogo skuplje.

cf.jpg
 
Nazad
Vrh Dno