Šta je novo?

Redmi Note 10 / 10 Pro

Onih 1200nita nema ni u snu.

1200 nita je lokalni peak... To znaci da ekran postize toliko samo na delovima ekrana sa reprodukovanim HDR10 sadrzajem.
Tipicni peak je oko 700 nita, odnosno ako je ekran podesen na automatsku kontrolu osvetljenja u uslovima visokog direktnog ambijentalnog osvetljenja, kao sto je na suncu recimo.
A tipican peak je oko 450 nita, odnosno maksimum koji mozes sam da podesis manuelnim podesavanjem slajdera osvetljenja na max.

Tako da prosto receno mogao si gledati i ekran koji je bio na max od 450 nita i cudio se kako je to 1200.

Ja sam na svakoj receniziji do sada samo pohvale video za ekrane na svim modelima.
 
U radnji su izložena oba modela. I pro i običan. Ja sam se zagledao u pro pošto ću uskoro taj model dobiti kao službeni.
Telefon je podešen na max osvetljenje po slajderu i kao takav je ispod prosečno osvetljen. Telefoni stoje na Xiaomi stolu i vrte neki svoj materijal.
Da nisam znao da je Amoled pomislio bi da je IPS.
Uporedio sam svoj S10 plus star dve godine i razlika je nebo i zemlja a poznato je da amoled gubi na inteztitetu osvetljenja nakon protoka vremena.
Sa jedne strane stoji pored mi 10t koji ima ips i taj ips ima bolje osvetljenje od ovog amoleda.
Ako mi ne verujete otiđite sutra do radnje pa proverite sami.
 
Nemam pojma sta lik prica, ali mozda nekom bude zanimljivo da pogleda:


Ja na ovom snimku ne vidim nista katastrofalno lose, mozda malo manje saturisane boje u odnosu na samsung, ali to je vec stvar licnih preferencija...
 
@Hector Ruiz

Mi 10T ima odlican IPS, ovde je (sudeci po ceni) low-end Amoled, sustina je da ne zavisi sve od tipa ekrana, ako je Amoled ne mora znaciti da je dobar, isto tako ako je IPS ne mora znaciti da je los.

Jel mozes da mi proveris da li negde u Nisu ima izlozen RN10 (Pro) ?
 
Pa koja je poenta prelazak na amoled ako će biti lošiji od ips-a?
Šta tu kupac dobija?
Kupac se dovodi u zabludu da kupuje amoled i da dobija više nego ranijih godina sa ips-om.
Ja na mom Samsung-u u zatvorenom ne smem da odvrnem osvetljenje na max, na ovom kada je slajder na pola ne vidiš ništa na ekranu, toliko je mračno.
 
Ja iskreno ne razumem toliku pomamu za amoled ekranima,kao da su IPS ekrani toliko losi
I raniji modeli koji su imali IPS ekran su bili odlicni ,recimo lg pro2 koji sam imao bas odavno ,odlican IPS ekran ,mogu misliti sada kakvi su
Mislim da je sve to malo vise naduvano bez veze
Neka naprave dobar fon ,stave dobar ekran i dobru cenu IPS iki Amoled ,nebitno
 
Zato sto si u u doba Redmi note 5, Redmi note 7 itd mogao vidjeti indijske komentare "No Amoled" "Where is Amoled" "If they put AMOLED". Likovi su kukali za Amoledom, eto Xiaomi im je ispunio zelju.
Isto tako su kukali za snaznim flagship procesorima za manje pare, pa mislim da su im i tu zelju ispunili (Poco F1, Mi10T, Poco F2 pro...).

p.s. ja bih sad volio da krenu kukati o flagship kamerama za manje pare.
 
Najbolje da se svako uveri sam kako mu deluje ekran.
Ja sam pročitao i odgledao desetak recenzija, nijedna zamerka nije upućena na konto ekrana, izuzev što je skrenuta pažnja da je 1200 nita "trik" što je objašnjeno lepo u klipu gore.

Ne pamtim kad sam video "loš" oled ekran da se moglo reći da je loš na nekom budźet telefonu samo kako bi se zamerilo, mada se seċam u slučaju recimo Mi A3 kako su neki lovili okom sokolovim piksele kako bi zamerili što ima 720p amoled, primera radi.

Sad kad je Redmi Note prešao na amoled, a realno nije ni morao, za ove pare bi bilo pristojno da ima LCD lišen screen bleedinga, sada ċe se zamerati što nema panel u rangu Samsunga S serije.
 
Pa koja je poenta prelazak na amoled ako će biti lošiji od ips-a?
Šta tu kupac dobija?

Dobije manju potrošnju ekrana, koliko tačno zavisi od osvetljenja i šta ekran prikazuje, ali može da bude vrlo velika razlika. Dobije tanji i lakši displej, što znači tanji i lakši telefon. Dobije always on display. Samo AMOLED može da ima čitač otiska u ekranu, LCD ne može. Takođe AMOLED može da bude zakrivljen, za one kojima se dopada to.
 
@morbius
1. Manja potrosnja ekrana nebitno utice na autonomiju

2. Tanji i laksi takodje nebitno, ima laganih IPS telefona, ima teskih Amoled telefona

3. AOD jeste prednost

4. FOD ne moze da se poredi sa citacem sa strane ili pozadi kad je u pitanju brzina i pouzdanost, tako da je to i dalje vise mana nego prednost kada telefon ima FOD umesto klasicnog citaca

5. Zakrivljenost je licna preferenca, nije objektivna prednost ili mana

Prednosti Amoleda su svetliji ekran (uglavnom, evo primera ovde da to nije slucaj), uglovi gledanja, cinjenica da nema pozadinsko osvetljenje i prave crne. Opet, prikaz boja, osvetljenost i trailing variraju od modela do modela, tako da po difoltu suditi da je neki ekran bolji jer je Amoled je besmisleno :)

@Hector Ruiz

Amoled je stavljen zbog marketinga naravno, vidis da se telefon reklamira kao "Amoled explorer" 🤣🤣🤣
 
Ja bih na amoled presao jedino zbog AOD, to mi deluje kao zanimljiva stvar. Mada i taj aod treba da tapnes da bi se aktivirao, inace se gasi posle 10sec.

Meni je zanimljivo da je cak i lumia (640 konkretno) imala glance screen koji je super radio i bio stalno aktviran, a ekran je bio ips. Ne scam se da je nesto preterano vise trosio bateriju. Ne razumem se toliko u ekrane, ali ocigledno da je moguce i na ips-u imati aod...

Nisam nasao ni u jednom videu na yt, da li ovaj tel. ima led notifikaciju? Pretpostavljam da nema... Ne znam kako smo od visebojne notifikacije na rn4x dosli do toga da je nepotrebna, meni je to bas zgodna stvar...
Nasao sam ovo u medjuvremenu:
 
Baš sam se naložio da zamenim Note 8 PRO za ovaj, šteta ako je ekran toliko loš :(

Pre N8 pro razbio Mi9 Lite s amoled-om, i ipak mi je amoled znatno bolje iskustvo - baš je bila primetna razlika
 
@morbius
1. Manja potrosnja ekrana nebitno utice na autonomiju

2. Tanji i laksi takodje nebitno, ima laganih IPS telefona, ima teskih Amoled telefona

Netačno. Ekran je i dalje najveći potrošač na telefonu i najveća stavka kad je autonomija u pitanju. Evo kako je Indijac testirao, Poco X3 uprkos najvećoj bateriji ubedljivo gubi od svih testiranih AMOLED telefona.


A pazi, to ti je sa osvetljenjem na maksimumu. Što je osvetljenje na nižem nivou, razlika u potrošnji je sve veća. Za mene koji volim da se uspavam čitajući sa telefona, to bi moglo da napravi oko 3-4 sata SOT razlike između punjenja.

AMOLED ekran će uvek biti tanji i lakši jer ne zahteva pozadinsko osvetljenje. Zavisi od proizvođača kakvu će bateriju i ram da stavi na svoj telefon, ali AMOLED telefoni su po pravili lakši i tanji od drugih.
 
Откуд толико неповерење према Шаоми дисплеју? Користим нешто више од годину-ипо дана mi9t који има одличан амолед дисплеј.Ако је тако на 2 године старом моделу у нижој средњој класи,не видим уопште разлог да redmi note 10 pro на пример има лош,тј.сигуран сам да може само бољи да има.
 
Pa dobro, nije baš, Mi serija je uvek bila eksluzivnija od Redmi.
 
Ja bih na amoled presao jedino zbog AOD, to mi deluje kao zanimljiva stvar. Mada i taj aod treba da tapnes da bi se aktivirao, inace se gasi posle 10sec.
AOD na Xiaomi telefonima je ukljucen non-stop, osim ako ti ne izaberes opciju da se ukljuci samo u unapred odredejno vreme.

A sto se tice LED notifikacije, ona nikada nije ni postojala na telefonima sa oled ekranima, izuzev flagshipova. No opet, ako imas ukljucen AOD, LED lampica je bespotrebna.
Tu jedino mozes da improvizujes sa aplikacijama koje simuliraju LED lampicu, pa pale samo koji piskel na ekranu da trepcu kao da su led lampica.
 
Porediti u bilo kom smislu Mi 10t Pro sa RedMi 10 Note Pro je slično porediti Real Madrid i Valensiju.
 
AOD na Xiaomi telefonima je ukljucen non-stop, osim ako ti ne izaberes opciju da se ukljuci samo u unapred odredejno vreme.

A sto se tice LED notifikacije, ona nikada nije ni postojala na telefonima sa oled ekranima, izuzev flagshipova. No opet, ako imas ukljucen AOD, LED lampica je bespotrebna.
Tu jedino mozes da improvizujes sa aplikacijama koje simuliraju LED lampicu, pa pale samo koji piskel na ekranu da trepcu kao da su led lampica.
Koliko sam video AOD na RN 10 radi samo kada stignu notifikacije ili kada dodirnes ekran sto je po meni prilicno bezveze i uopste ne vidim razlog tome. Mozda je na RN 10 Pro drugacije, a mozda ovo promene u nekom buducem updateu.
Edit : Moze da radi stalno ako se iskljuci MIUI optimizacija, ali se time gube neke opcije kao sto je 3 finger screenshot, floating windows...
 
Poslednja izmena:
Što se tiče video zapisa ovaj telefon je za sada downgrade u odnosu na Poco x3. Jednostavno Poco x3 ima stabilizaciju pri 4k 30fps i 1080p 60 fps snimanju. Nadajmo se da može nekim apdejtima da se to ispravi, kako kaže ovaj gospodin TT.

 
Koliko sam video AOD na RN 10 radi samo kada stignu notifikacije ili kada dodirnes ekran sto je po meni prilicno bezveze i uopste ne vidim razlog tome. Mozda je na RN 10 Pro drugacije, a mozda ovo promene u nekom buducem updateu.

Ja sam mislio da je ponasanje AOD isto, na nivou MIUI, nevezano za uredjaj. Onda je nesto drugacije.

Ja sam na Mi Note 10 Lite imao 2 opcije za AOD, ili da bude ukljucen stalno ili da izaberes tacno od/do vreme. S tim da sam ga ja ugasio jer sam bojao burn in-a s obzirom da je AOD brljavio nesto, u smislu da je cesto umeo bas dugooo da ostane na jednom mestu osvetljen skroz, iako je po pravilu trebao da se zatamni i pomera cesce po ekranu. Nekad je funkcionisao tako kako treba a nekad zabode totalno u mestu tako.

I meni je recimo nedostajala ta opcija da ga ukljucis na jedan tap, pa da se sam iskljuci nakon 10s.

EDIT: Sad bas citam na netu da stvarno fukncionise tako kratko, posto ima clanaka da se kupci zale AOD zapravo nema always on funkciju.
 

Evo fore za AOD duze od 10 sekundi, ali jos nesto se ugasi screenshot itd....
 
Sve mogu da shvatim, ali zakidanje softverskih opcija na jeftinijim modelima ne mogu. Treba im se načestitati nove godine zbog ovakvih gluposti. Da ne počinjem o tome da im stock launcher već godinama secka a kad stavim Novu ništa. Eeeeee to ne umeju da srede...
 
Sve mogu da shvatim, ali zakidanje softverskih opcija na jeftinijim modelima ne mogu. Treba im se načestitati nove godine zbog ovakvih gluposti. Da ne počinjem o tome da im stock launcher već godinama secka a kad stavim Novu ništa. Eeeeee to ne umeju da srede...

Ja kada sam imao A40, koji ima amoled, AOD nisam imao uopste. 😁 Prosto je bila logika Samsunga, ok, evo vam samoled ekran na jeftinom uredjaju, a AOD bi bio preterivanje.
 
Prednost Xiaomi telefona u odnosu na druge konkurente kod kojih je to veoma tesko uraditi je sto mozes kroz customizaciju sve da doteras po svojoj volji i meri, onako kako koristis telefon tako ga i nastelujes. Otkljucas telefon, ubacis Rom, Root, ubacis koje zelis apk, i ne boli te vise glava da li baguje fabricki launcher,itd, itd..U tim stvarima je Xiaomi neprikosnoven jer ima SD koji dozvoljava igranje i zainteresovanost devova za iste..
Mada vidim kroz teme da sve manje stare garde fleska telefone i customizuje..
 
Prednost Xiaomi telefona u odnosu na druge konkurente kod kojih je to veoma tesko uraditi je sto mozes kroz customizaciju sve da doteras po svojoj volji i meri, onako kako koristis telefon tako ga i nastelujes. Otkljucas telefon, ubacis Rom, Root, ubacis koje zelis apk, i ne boli te vise glava da li baguje fabricki launcher,itd, itd..U tim stvarima je Xiaomi neprikosnoven jer ima SD koji dozvoljava igranje i zainteresovanost devova za iste..
Mada vidim kroz teme da sve manje stare garde fleska telefone i customizuje..

Ja na aosp romove nikako ne mogu da se naviknem, uvek mi fali neka sitnica koju miui ima.

Sto se tice miui based romova, ostalo ih je 2-3 i manje vise su isti. Mi rum je nudio malo vise, ali izgleda da se više ne razvija. Trenutno sam na xiaomi.eu, ne vodim veliku razliku u odnosu na stock rom.
 
Nema vise Mi Room, steta za ljubitelje Miui-a.. Probaj Masik P, malo je drugaciji a baza mu je Miui, ima dodatnih podesavanja.. Mada ako si zadovoljan sa Xeu ne trebas lutati..
Skoro sam se presaltovao na Xeu, video na temama da su zadnji updejtovi dobri i da je hvaljen, izdrzao 2 dana. Ne vredi, dugo sa na Aosp romovima..
 
Nekada je velika razlika bila stock i nonstock rom, ali sada više nije, jer je stock sve bolji. Može da se zabrani net bilo kojoj aplikaciji, može dark interfejs svuda, može kill app bez roota, skoro sve može stock. Meni jedino sada fali malo manje dark interfejs na MIUI sada, nešto kao ova tamna pozadina na ovom forumu, material dark, jer sada je baš black.
 
Nazad
Vrh Dno