Šta je novo?

Realme 8 / 8 pro

Najavljeno je da će ovde postati dostupni 8. aprila, dakle za nedelju dana. Čitam utiske vlasnika iz Indije, prosek ocene lepih 4.5 od 5. Uglavnom se žale na kamere.

Kod mene će cena presuditi. Xiaomi Redmi Note 10 sa 6+128 GB memorije je oko 220 evra, ako Redmi 8 ne bude skuplji, ima da se USUDIM DA ĐIPIM.
Misliš Realme 8?
Meni je sad glavni favorit i Best buy GT neo, samo ako bude do 250e.. uhhh biće baš dobar izbor. Znam da je više gamerski nego R8 ali mislim da je i malo bolje zaokružen fon.
 
Jeste, Realme 8. Toliko je sličan brand da ih mešam u pisanju. Sad vidim i da sam na početku ove teme pogrešno pisao Realmi umesto Realme.

Od toga kako cena Realme 8 bude pretočena u evre će ti zavisiti i koliko će GT Neo sutra koštati.
 
Fotografije sa Gsmarene. Noćni mod, glavni senzori. Slikane su na različite datume, tako da se ne radi o pravom poređenju, nego onom što može da se izvuče iz pojedinačnih testova sa Gsmarene. Tako da ne uzimati zdravo za gotovo.

1. poređenje:

Redmi note 10 pro


best free image sites

Realme 8 pro


best free image sites


Redmi note 10 pro


best free image sites


Realme 8 pro


best free image sites

Redmi note 10 pro


best free image sites


Realme 8 pro



best free image sites




2. poređenje:




Realme 7 pro


best free image sites


Realme 8 pro


best free image sites


Realme 7 pro


best free image sites



Realme 8 pro


best free image sites




Realme 7 pro


best free image sites




Realme 8 pro



best free image sites





3. poređenje:



Redmi K20 pro



best free image sites


Realme 8 pro


best free image sites



Redmi K20 pro


best free image sites





Realme 8 pro


best free image sites


Redmi K20 pro



best free image sites


Realme 8 pro



best free image sites
 
Usput vidim da je od danas stigao u mts ,R7 i R7 pro ..konačno .Nadam se da je ovo samo početak i da će polako biti i novijih modela.
 
Realme 8 sutra traba da stigne ovamo, pratiću pažljivo da ne bude neka promocija.

Jedino ostaje pitanje zašto je kamera ovoliko loša. Telefon bi trebalo da ima isti Sony IMX682 senzor koji je bio na Realme 7 seriji i koji je dobrog kvaliteta, mada nešto sad čitam i da telefon umesto njega ima senzor iz Samsungove OV familije. Softverski apdejt koji se pojavio skoro sasvim je fokusiran na kameru, valjda će je doterati. Postoji i gcam za ovaj telefon, ako je problem zaista samo softverski.
Post automatically merged:

Pojavio se prvi u online prodaji, za model sa 6GB traže 220 evra + 3e za isporuku na koju se čeka 4 do 10 dana. Dakle tu negde koliko sam očekivao, ali više nego što sam se nadao. Da sačekam par dana da stignu i druge ponude.

8 Pro je naveden po ceni od 300 evra, mislim da u toj kategoriji on nema šta da traži.
Post automatically merged:

Tek sad kapiram zašto Realme na evropskom sajtu navodi samo 8 Pro. Tačno je šta je jedan reviewer naveo, vanila 8 neće biti dostupan za evropsko tržište. Ove osmice koje su listovane u Grčkoj su za Indiju, nemaju NFC. Totalni fail. Nosi se, Realme!
Post automatically merged:

I danas zvanično predstavljen. Realme 8 definitivno nema NFC, ne bih se uopšte iznenadio da je u kutiji punjač za indijsku utičnicu sa adapterom.

Cena za 4GB je 199 evra, 6GB je 219 evra, dok je Pro 300 evra, naručiš telefon sada, pa čekaš kad ćeš da ga dobiješ. I to su još promotivne cene, od 20. aprila rastu za 10%. Možemo da se komotno pozdravimo sa idejom da će Realme GT Neo sutra biti pristupačan.

Crnjak. Ako želim AMOLED (a želim) onda ili da progutam da nemam NFC, ili da za 250 evra idem na Realme 7 Pro kojim nisam uopšte oduševljen ili da dam 300 evra za Redmi Note 10 Pro i platim features do kojih mi nije stalo. Mogu i da čekam Redmi Note 10s, ali niko mi ne garantuje da će on imati NFC.
Post automatically merged:

Realme 8 Pro koji se prodaje u Grčkoj takođe nema NFC, izgleda da je i on za indijsko tržište, pošto je na Realme EU sajtu naveden NFC u specifikacijama. Ovde je 8 Pro za oko 40 evra skuplji od 7 Pro, ali u Indiji je situacije već obrnuta, pa je sedmica skuplja od osmice. Po specifikacijama to i jeste downgrade, punjenje je sporije, a gubiš i stereo zvuk i tri godine garancije, jedino je kamera bolja. Izgleda da Realme želi da spusti celu ovu seriju u niži segment, i 7 Pro bi bio downgrade u odnosu na 6 Pro da nije dobio AMOLED ekran. Ja na kraju kupio 7 Pro, iskoristio što svi žele svetlo plavu verziju, pa je tamno plava celih 8 evra jeftinija. Vrlo impresivan telefon, za sad sam zadovoljan. Mislim da o Realme 8 (Pro) više nema šta da se kaže, generalno telefoni za izbegavanje, osim ako ih neko veće pojeftinjenje ne učini interesantnim.
 
Poslednja izmena:
Sta mislite o ovom telefonu? Kazu da su sasvim ok kamere?
Pogledaj samo koliko je prazna tema- sve ce ti se samo kazti.
Nema sta ovi telefoni da traze u tom cenovnom rangu u kom su. Izgledaju osakaceno po specifikacijama pored ostalih telefona sa tim cenama - nemaju nista sto privuce kupca. Suv prosek iznad cene.
 
Na Kimovil piše da ima Nfc.Ja bih za sebe gledao 8icu sa 6 giga rama, to mu je neka prednost u odnosu na Redmi 10.
 
Pogledaj samo koliko je prazna tema- sve ce ti se samo kazti.
Nema sta ovi telefoni da traze u tom cenovnom rangu u kom su. Izgledaju osakaceno po specifikacijama pored ostalih telefona sa tim cenama - nemaju nista sto privuce kupca. Suv prosek iznad cene.
A sta bi mu ti predlozio u tom cenovnom rangu da kupi?
 
Cena za Realme 8 je sad sasvim fina, tako da je interesantan telefon. Realme 8 Pro je i dalje fail, nemoguće ga je preporučiti osim ako neko baš želi tu 108 MP kameru. Za jedno mesec dana će Realme 9, prethodni model treba da pojeftini, a i živo me zanima na šta će novi da liči.
 
Ja imam realme 7 pro dobar telefon,ne isplati se preci broj više ni po kom osnovu .
 
Pogledaj samo koliko je prazna tema- sve ce ti se samo kazti.
Nema sta ovi telefoni da traze u tom cenovnom rangu u kom su. Izgledaju osakaceno po specifikacijama pored ostalih telefona sa tim cenama - nemaju nista sto privuce kupca. Suv prosek iznad cene.

Moram da odgovorim na ovo, pošto je da ne kažem izrečena teška glupost, više je neuka glupost.

Čisto repera radi, celi život sam bio na Xiaomiju kao best buy opciji, dok skoro nije došlo vreme za zamenu pređašnjeg telefona i uvida po svim dužinama i širinama interneta o svim mogućim problemima na skoro svim aktuelnim Xiaomi telefonima, bilo to neki MIUI bagovi, problemi sa ekranima, sa proximity senzorizima, i slično.

Realme je ponudio u tom smislu već jednu stvar u startu jer skoro nigde nisam nailazio na žalbe i zamerke slične prirode, druga stvar je cena koja je takođe u rangu sa Xiaomijevim best buy pedigreom, a treću stvar ne možeš da shvatiš dok ne probaš Realme telefon.

Prevashodno Realme UI je koplje ispred MIUI, znači Xiaomi telefon sa svojim OS-om deluje kao nešto od pre 3 godine kada se uporedi sa širinom opcija, mogućnosti i dojma korisničkog interfejsa koje nudi Realme UI... Bukvalno su pokupili od svih ponajbolje elemente i ugradili u vlastiti OS kako bi pružili najširi mogući spektar korisničkog iskustva.
Druga stvar, taj OS radi savršeno, bloat je skoro nepostojeći, sistem je lagan, fluidno radi kod mene na 4GB RAM-a u kombinaciji sa G95, neprimetno drugačije u odnosu na prethodni RN8 Pro sa 6GB RAM-a.
Nema bagova, nema problema sa notifikacijama, nema problema sa proximity senzorom, o dužini korisničke podrške ne mogu da pričam.

Dakle u startu rade pouzdano, pružaju daleko bolje iskustvo Android uređaja od Xiaomija i po konkurentnoj ceni nude podjednako ako ne i više od Xiamoja. Konkretno Realme 8 nudi mnogo moćniji procesor u odnosu na RN10 kao pandana.

Ne znam gde si ti video tu osakaćenost u specifikacijama, gde su ti kardinalni zaostaci, ali očigledno porediš telefone sa papira što je daleko od relevantnog suda. Telefoni verovatno još nisu popularni jer Xiaomi ipak suvereno vlada kao sinonim za najbolju kupovinu, ali evo ja prvi kažem da nema šanse da bih se sa Realmea vratio na Xiaomi telefon u trenutnoj postavci stvari.
 
Ne nego cu porediti telefon po jabukama. Naravno da cu porediti po specifikacijama. Nisam ja rekao da nevaljaju telefoni, ali nisu interesantni uopste. Mislis ti da ljude generalno zanima ColorOS da je fluidniji? Sve se to svodi na licni utisak. Imam drugara koji je clan foruma i covek nevidi razliku 60hz i 90hz ekran. I onda ljudi dolaze do takvih zakljucaka, kao sto ne ColorOS je bolji i sta ja znam. Prvo utisak svakog kupca je Wow 108mp camera, wow 5G, wow jaci CPU... 99,9% kupaca ne kaze Wow Color OS je bolji od Miui... Kapiras moju poentu?
Nemam ja nista protiv Realme. A opet i meni ide Miui na onu stvar polako zato i cekam sa upgradeom telefona jer me smara polako ali sigurno miui.
 
Zato od tih 99% kupaca polovina se zapita zašto im telefon ne gasi ekran kada ga prislone uhu.

A što se tiče interesantnosti, već rekoh, preko površinske percepcije tako nešto ni ne može da se dojmi, bez da se proba ili podrobnije istraži kroz tuđa iskustva... A ako nekome nije dovoljno interesantno da mu telefon bude pouzdan, da ne živi od zakrpe do zakrpe i da ne želi da uživa u uređaju koji nudi bogatije korisničko iskustvo telefona i Androida, pa onda iskreno ne znam šta mu preostaje drugo da bi okvalifikovao kao interesantno.

No naravno nije ni svaki profil kupaca isti i to stoji na kraju.
 
Pa sad preterujes, 99% ljudi ima problem? Ja sam imao puno modela pa samo na jednom problem sa proximity senzorom. Ti imas neku internu informaciju ili samo i ti "izrices gluposti"?
 
Nisam nigde rekao da 99% ima problem, nego sam plastično rekao da polovina prijavi problem...

Ne radi se o internoj informaciji nego o dojmu koji samo stekao listajući utiske o par Xiaomi modela koje sam merkao, kako ovde, tako na XDA, 4PDA, Redditu,... Merkam recimo Mi Note 10 Lite, vidim svuda se spominje neki black crush ekrana, pogledam nešto od Mi 10T vidim ljudi se žale na senzor blizine pa gataju hoće li naredni update da ispravi, pogledam za RN10 Pro vidim po XDA, Redditu spominju neki flickering ekrana, i tako slično...
Gde god da sam zašao da podrobnije pročitam utiske o nekom modelu uvek se javi neko sa problemom.
I sve mi je to bilo iznenađujuće jer sam imao pozitivna iskustva tokom korišćenja RN 8 Pro, ali sam zaključio da je Xiaomi zbog hiperprodukcije izgubio na pouzdanosti.

Onda sam počeo da istražujem Realme, koji mi je do nedavno bio nepoznanica, i istina našao sam na daleko manju bazu utisaka ali uopšte nije bilo prisutnih prigovora na rad ili neke probleme. Dakle ja nisam prosečan kupac koji uđe u prodavnicu i gleda specifikacije, nego izrovari što više može o konkretnom modelu, sabere utiske pa odluči o kupovini.

Tako je bilo sa Realme 8. Za 24k telefon koji nudi samoled ekran, dosta dobar G95, relativno ugodnu veličinu, 30W punjenje, i Realme UI koji mi je otkrovenje u odnosu na MIUI je svakako interesantan telefon rekao bih, unapređenje u odnosu na moj pomenuti RN8 Pro koji sam platio pre godinu i po skoro 10k više.

Zato kažem, različiti su profili kupaca, neko će da pogleda specifikacije a neko će da prevrne forume recimo, a ovde kako sam prelistavao koju Xiaomi temu ono aktuelna priča oko nekog problema, i to je prosto razlog dovoljan da kao kupac se fokusiram na drugu stranu.

I kao što rekoh, najveći skok sam dobio u korisničkom iskustvu, i sada iz ovog ugla mi nije jasno kako MIUI tako stagnira, praktično je bazičan kada ga uporedim sa Realme UI koji prosto kao OS jednog telefona predstavlja jedan od ključnih momenata korisničkog iskustva nekog telefona, barem meni.
I naravno, pouzdanost, stvarno ne bih voleo da na telefonu iskusim neke iritirajuće probleme za koje bih morao da se molim da budu zakrpljeni pre ili kasnije.

Na kraju možda moj naredni telefon opet bude Xiaomi ako u tom momentu bude nešto afirmisano kao dobar uređaj za ne preterano velike pare koje radi kako bi trebalo.
 
Meni je ta kompletna Realme 8 serija promašena. Ništa novo nisu doneli u odnosu na Realme 7 seriju, a Xiaomi je svaki njihov model poklopio nekim Redmi modelom koji daje sve što daje Realme, pa i još ponešto pride. Na primer, Redmi Note 10 S ima sve što ima i Realme 8, s tim što još ima i stereo zvučnike, koje Realme 8 nema. Nadam se da će Realme 9 serija doneti nešto stvarno novo, pošto i mene nervira MIUI.
 
Ali imaj u vidu da 10s 4/64 kosta 5.000 vise od Realme 8 4/64. A vala stereo zvuk sigurno ne vredi tih para, a izuzev toga su kao jaje jajetu.

Ja sam se ukljucio u Realme pricu tek od serije 8 ali sam skontao da nisu bas napravili pomak u odnosu na 7, posebno kada je Pro model u pitanju.
 
Realme 8 4/64 160e, 6/128 180e
Redmi Note 10s 6/64 179e, 6/128 185e
 
Govorim o ovlascenoj prodaji i zvanicnim cenama.
 
Koliko dugo će ovaj telefon dobijati softverskih nadogradnji?
 
Samo da kazem, nakon par nedelja koriscenja da moj Realme 8 radi savrseno sa 4GB RAM-a, ako nekoga interesuje da li je dovoljno...

Ja sam malo bio skeptican s obzirom da se presao sa telefona sa 6GB i s obzirom da ljudi obicno kazu da je 6GB neki optimum danas, medjutim uopste nema nikakvih razlika u radu kada uporedim ovaj i predjasnji RN 8 Pro.
Ne izbacuje aplikacije iz memorije, bas gledam, oko 20 ih je u pozadini, multitaskuje fludino.

Jedino preptostavljam da za igrice nije bas 4GB najsavrsenije. Ali ovako sam odusevljen optimizacijom sistema.

Jedino izludih sto mi se baksuzu razbi kamera i sad ludim zbog toga, ali sam vec sad odlucio da necu popravljati niti kupovati novi isti pre nego sacekam 9-ku, a koliko sam skontao semptebar ili oktobar je meses kada ce biti najavljen.
 
Tako i računam... A baš baksuz, postavio sam sliku na onoj posećenijoj temi štete koja mi se desila... Jeste da mi je telefon pošteno udario direkt na kamere, ali sam siguran da je ovo rešenje izbačenih sočiva ne baš najidealnije kada je zaštita kamera u pitanju... Baš se videlo da je staklo (ako je uopšte staklo) jako jako tanko, i ne pruža baš mnogo zaštite.
Mnogo sigurnije to deluje kada se skloni iza jednog komada stakla, standardno onako kao na prethodnim telefonima. Recimo ovo staklo oko "ringli" ni ogrebotinu nije dobilo, ali zato ovo preko sočiva užas.

D4QVurm.jpeg
 
Vidim da stiže uskoro 8i...

2e3e47f1b564db6984a53a416ce2badaffffdc86.jpeg


Bogami ovo će po manjoj ceni od običnog 8 da bude konkurentna alternativa... 120Hz ekran, doduše LCD ali razumljivo, novi MTK G96, 50MP kamera...

Vala ako ovo bude oko 20k, a pretpostavljam da hoće u odnosu na cenu Realme 8, ovaj moj olupani ću da zamenim njim.
 
Nazad
Vrh Dno