Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

možda buffer radi drugačije i zahteva više memorije. koliko rama ima rpi?
Možeš li da povećaš swap.
btw, šta si instalirao? ja vidim da je lineage os najpopularniji.
Ima 2GB rama, da lineage sam i instalirao. Lineage 17.1. Sad ću da probam to za swap onda.
 
Domaci dobijaju krajem januara.
Punjaci ce biti do kraja meseca, a kucista i hladnjaci se cekaju jos.
 
Jedno pitanje: Vidim da se na AliExpress-u mogu naci razni modeli Raspberry Pi. Da li su to originali ili neke kopije?

Pitam jer razmisljam odkle je najpovoljnije nauriciti (ukoliko su ovi na AliEx-u originali).

Npr.
Raspberry Pi 3 model A+
Na malina314 je 4,999 (kao snizeno sa 6190) - https://malina314.com/proizvod/raspberry-pi-3-model-a/
Na AliEx je 3,860 (+ 307 din za postarinu bez tracking-a) - https://www.aliexpress.com/item/32956134669.html

Raspberry Pi Zero 2 W
Na malina314 je 3,490 - https://malina314.com/proizvod/raspberry-pi-zero-2-w/
Na AliEx 2,341 (+ 376 din za postarinu bez tracking-a) - https://www.aliexpress.com/item/1005005792181612.html

Znaci, da li su ovi RPI-ji na AliEx-u originali i da li se isplati narucivati ih? Mislim, cenovno se isplate, ali me zanima da li je neko narucivao (ako su naravno originali) i da li se desilo da se 'izgube' u transportu (s'obzirom da uz dodatno placanje za tracking # preko DHL-a u iznosu od 10,000 din odnosno 5,000 din se ne ispate jer je skupo a bez trackinga je 'sve kocka'), kao i da li je carina placana i koliki je iznos bio?
 
Postavlja se pitanje za sta ti treba Pi? Sto se tice da li su sa Ali originali to ti niko ne moze odgovoriti, ja verujem da jesu, ali opet ti niko nece reci 100% da su... Sto se tice DHL da ti dostavi zaboravi na to, izace te previse... Malina314 su dobra opcija i to ti kazem iz iskustva. Preporuka da se uzme od njih.
 
Treba mi za razne stvari. Ali konkretno sada npr. trenutno razmisljam da li da se upustim u DIY projekat da sklopim mikroskop (za ispitivanje elektronike i lemljenje). Jedan DIY projekat koristi Raspberry Pi 3 model A+ a drugi Raspberry Pi Zero 2 W. Zato sam i naveo ta dva modela. Naravno trebace mi i kamera i dodatna (barlow) sociva. Da li cu koristiti kamere sa AliEx-a zajedno sa adapterima ili bas RPI kameru (kako mnogi preporucuju) bolju Sony IMX477R, videcu. Sve je trenutno u fazi razmatranja i kalkulacija. Pa sam se, evo, konacno nakanio da pocnem da sklapam kockice. :)

U vezi DHL-a, naravno da ne bih platio 5.000 tj. 10.000 za DHL postarinu. Cisto sam naveo kao podatak da ne zelim DHL postarinu, vec 'obicnu' (od 307 tj. 376 din) koja ne ukljucuje tracking #, pa je tu 'rizik' jer mi nista nije garantovano. Ali oba prodavca imaju jako visoke ocene za sve tri stavke (description, communication, shipping speed). Sve su preko 4.8 tj. 4.9. I oba prodavca su na AliEx-u od 2011. tj. 2014. pa verujem da su 'ok'. Pa ipak... rekoh da pitam ovde dal' je neko narucivao i da li su to originalni RPI-ji.
 
Poslednja izmena:
1. na aliju su originali. Mozda postoji neki scam koji moras da vidis, ali nema problema po pitanju originalnosti. Modeli 3 koji su se prodavali su bili made in china dok su po evropi bili made in uk. Ja sam 3 b+ uzeo sa alija pre dosta godina.
2. batali 3 A+, 3B+ je isti samo sa drugacijim formatom. Isti softver ce raditi na oba tako da ti podesavanje nece biti drugacije. Pratices identican tutroijal.
3. Ne moras da uzmes nov. Slobodno uzmi polovan ako nadjes, mada sad na KP nisam nasao neki oglas na brzinu. Skuplji su nego malina. Mozes i sam da okacis oglas ovde na benchu, sigurno ima dosta clanova kojima model 3 stoji u fioci.
 
@twister kod jedne verzije je bila različita boja PCB-a između one koja se pravila u UK i one iz kine i to je jedina razlika.
RPi se pravi i u kini tako da imaš originale na AliEx, obe prodavnice koje si linkovao postoje jako dugo i imaju dobre ocene i teško da je prevara pogotovo što cena nije nerealno niska.
I moje iskustvo sa malina314 je dobro, razlika u ceni nije tolika da bih ja lično čekao mesec dana na paket iz kine plus što nemaš garanciju. Naplate ti PDV i razlika ispadne još manja.

Kako god da se odlučiš srećno sa projektima i piši ovde kako napreduješ. :)
 
@TwistedMind :
1. Hvala, to sam zeleo da cujem. :)
2. U formatu i jeste stvar. DIY projekat sa RPI 3 A+ modelom koristi aluminijumsko ultra-thin CNC kuciste u koje je smestena RPI ploca i bas lepo izgleda sve kada se zavrseni projekat pogleda.
Evo linka kucista: https://geekworm.com/products/raspberry-pi-3a-a-cnc-ultra-thin-aluminum-alloy-metal-case
E sad, nevolja je sto na geekworm sajtu nema izbora Srbije za zemlju u koju salju.
Ali sam ih nasao na Aliju: https://www.aliexpress.com/item/4001267167470.html

^ zato sam 'zapeo' bas za to alu ultra-thin kuciste za RPI 3 A+ model.

@Kimins :
Hvala na odgovoru i jos jednoj potvrdi da se na AliEx mogu naci originali. Sto se tice malina314, hvala svima na preporuci. A u vezi eventualnog cekanja od mesec dana kod kupovine na AliEx... stvar je u tome sto za ovaj projekat ima dosta 'kockica' koje se moraju sklopiti (pocev od izbora kamere, sociva, kucista itd.) pa mi sama cinjenica da bih imao kod sebe rpi plocu dok cekam sve ostalo (za sta se jos nisam odlucio sta konkretno da narucim) bas i ne znaci mnogo, pa ni tih mesec dana cekanja. Moracu da izvagam koji projekat od 2-3 cu ispratiti.
Kod jednog se npr. 'hakuje' kamera (ali mora biti ona 'starija' verzija valjda od 6mpx). Kod drugog DIY projekta se instalira OS na nacin da je read-only pa se moze direktno 'cupati' kabl iz struje bez straha da ce se ostetiti memorijska. (sistem se automatski podigne po ukljucenju i prikaze kameru). Videcu sta cu odluciti. Mozda iskoristim od oba projekta po nesto pa sklopim 'moju' trecu verziju.
 
Mozes i sa Galago Marketa poruciti pa ti dodje za par dana na adresu.
 
Znam, ali ako sam dobro shvatio, oni su u Sloveniji, a mislim da im postarina nije 'dzabe'. :)

EDIT:
Da, evo opet proverih njihov sajt, pise:
"Troškovi isporuke: DHL Express: 20.00 EUR "
 
bilo ranije 5eur. Tako sam ja uzeo sve svoje cetvorke.
Poslednji put kada sam gledao, bilo je 10eur, a sada eto 20. krastavac, to bas odvlaci od njih, mada oni nemaju veze sa time, oni su fantastican prodavac i zvanicni partner.
Sto se kucista tice, imas identicno kuciste kao to za model, samo sto za model B jednostavno strce dupli usb i ethernet. Ne gubis nista posebno ako ti je A dovoljan naravno.
compute module bi ti legao savrseno u tom slucaju, samo ako postoji odgovarajuci shield za to sto tebi treba
 
Zdravo drugari.
Sutra treba da mi dodje ovo cudo al bez OS-a.
Sta mi treba i kako da podignem/instaliram sistem da bih uredjaj mogao koristiti?
 
 
Evo ga, pokrenuo i sve super radi, Pi 4 B rev 1.2. ne šteka 1080p YT video.
Nego u nekim komp. magazinima sam pročitao da ovaj uredjaj podržava emulatore za stare igrice za Spectrum,C64,Amiga ali nmg da nađem uputstvo kako da to probam.
Zna li neko da mi pomogne sa linkom da to probam te emulatore?
 
Pun ti je internet informacija oko toga
Odlično, hvala na info, istraživat ću čim budem imao vremena.

Nego da li ovaj uređaj treba aktivno/pasivno hlađenje?
 
Nije neophodno aktivno, ali je lepa razlika u aktivnom i pasivnom. Imaš povoljna kućišta da nadješ za njega.
 
Koji adapter sa AliEx-a moze da se naruci (a da valja) za RPi 3 modele? (A+ i B+) ?
'Originalni' bi trebalo da isporucuje 5.1V 2.5A . Na AliEx-u ima adaptera od 5V 3A. Nedge sam procitao da kao 'moras' da imas originalni jer se 'gasi' sa 'ne-originalnim adapterom' a i 'moze da osteti RPI'. Koliko je to tacno? Vidim masa ljudi na Aliju porucivala kod istog prodavca. Samo jedan lik se javio da kaze kako adapter ne moze da isporuci potrebnu struju.

Koje vi adaptere koristite? Ako nisu originalni a rade pos'o bez problema, da li moze neko da okaci sliku da vidim kako izgleda adapter?
Kinezi nude micro USB adapter sa 'prekidacem' i 'bez prekidaca'. Moze li neki savet / komentar u vezi ovoga?
 
Po mom iskustvu (B i B+) samo originalno, 5.1V.
Sa 5V nećeš da izbegneš CPU low voltage throttle.
Naravno struja od min 2.5A se podrazumeva.

Znam, pitao si za zamensko (jeftinije), ali ja nisam naišao na adekvatno.
 
Za model 3 rade zamenska napajanja, ali ne sva. Ja sam koristio jedan ispravljac proizvodjaca wentronic. Ono se vise ne proizvodi. Cudno je da je ispravljac od 2.5A radio savrseno, a isti taj istog proizvodjaca od 3.15A je pravio problem.
Koristio sam jos par zamenskih, cak i sam farnell prodaje kompatibilne ispravljace (barem za 3 i 4)i rade normalno iako rpi jeste izbirljiv.
Kada sam napravio svoje napajanje od 10A, rpi se bunio. Ima neka komunikacija i rpi nekada ne vuce dovoljno iako mu treba.
Zato sam od modela 4 presao na zvanicne ispravljace.
 
Ako se koristi ispravljač sa USB izlazom nemojte zaboraviti koliko je kabl bitan.
 
Hvala na odgovorima. Meni ce konkretno trebati adapter (napajanje) za RPi 3 Model A+.
Koliko sam video na AliEx-u prodaju 'originalna' (a vrlo verovatno to i jesu) sa cenom od $12-$17.
Ono sto se meni ne svidja jeste sto su sve to beli adapteri. A ja ceo moj projekat zelim da bude crne boje i bas ne bih da mi sada napajanje i kablic odstupaju od te zamilsli kada sam skoro sve vec 'uklopio' tj. isplanirao. :)
 
Po toj ceni ima i kod nas (za RPi 3B, ali je kompatibilno).
U malini belo za ~1300, ili u 012lab crno za ~1700-1800.
 
Ok, gledam nekoliko napajanja na 012lab-u.

T6716DV - 1695 Din (5.2V / 2.5A)
T6090DV - 1695 Din (5.1V / 2.5A)
MC002546 - 1795 Din (5.1V / 2.5A)

Koje je sada 'zvanicnije' (Ofifcial)?
Ovo prvo mi 'deluje' da je to-to, ima PDF datasheet koji deluje kao da je originalno.
Ovo drugo koje koristi slican nacin oznacavanja (T**** DV) ima 'adaptere' koji se 'nabacuju' za UK i EU stekere.
Ovo drugo, koristi drugi nacin oznacavanja u odnosu na prva dva, ali kao i drugo napajanje (T6090DV) ima adaptere za UK i EU stekere, pa samim tim ne znam zasto je skuplje u odnosu na ovo drugo. A i ova dva zadnja dva kada sam ih googla-o upucuju na Farnell, pa me zanima da li su to Farnell napajanja koja 'rade' kao sto je @TwistedMind spominuo i koja rade (ali valjda nisu 'official')? Ako je tako, mozda ni ovo prvo nije originalno vec je takodje Farnell-ovo?

I da, ovo prvo koje mi deluje kao 'bas' Official je deklarisano na 5.2V dok za RPi treba da bude 5.1V. Sad' treba biti 'pametan' sta naruciti?

Mozda cete reci 'sve ce to raditi', medjutim kada sam gledao YT snimke u vezi ovog projekta koji radim (koristi se HQ 12PM kamera sa Sony IMX477R senzorom) desavalo se da ljudima na delic sekunde pocrni ekran tj. nestane slika koju kamera prikazuje preko RPi-a. Pa mi pada na pamet da nije to bilo do napajanja? Ne bih da imam tako nesto da me iritira. Zato sam probirljiv i gledam da uzmem nesto sto bi radilo. (Znam, necu znati dok ne isprobam, ali pokusavam da bas ne razbacujem novac)

Dakle koje naruciti a da radi 'savrseno' ?
 
Nazad
Vrh Dno