Šta je novo?

RAID pitanja

SeeBeen

Jež
Učlanjen(a)
10.01.2005
Poruke
2,855
Poena
380
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD ThreadRipper 3960X
Matična ploča
Asus ROG Zenith II Extreme Alpha
RAM
8x8GB Corsair Vengeance RGB Pro @ 3600MHz
GPU
MSI GeForce RTX 3090
Storage
4x Samsung 980 Pro 1TB
Zvuk
Integrale + Logitech Z-5500
PSU
Asus ROG Thor 1200W
Kućište
Lian Li PC-011D XL
Monitor
3x 27"
Miš & tastatura
ZSA Moonlander + Logitech MX Master 3
Laptop
MBP 14 M1
Mobilni telefon
Samsung S22 Ultra
Pametni uređaji
Smartwatch
Steam
coola_m
Pristup internetu
  1. Optički internet
Za relativno male pare (~$180) sam našao ovu RAID karticu: LSI MegaRaid 9271-4i

Trebalo bi da mi stigne za 3-4 nedelje, pa imam neka pitanja u vezi sa istom.

Trenutno u mašini od sistemskih diskova imam:
-Samsung 840Pro SSD - 256GB
-2xWD black Sata3 od po 1TB (64MB cache-a).

Pošto mi stižu još takva dva blacka, a mogu i da uzmem isti SSD za male pare zanima me sledeće:

1) Da li da guram dva SSD-a u RAID. Kutija mi je svojevremeno pričao da SSD ne bi trebalo da ide u RAID preko ploče zbog TRIM-a i još nekih stvari
1a) Guranje ova četiri WD-a i SSD-a na karticu bi mi oslobodilo sve sata portove, pa bih mogao da ugasim sve sata portove na ploči.
2) Da li da jurim BBU za ovu karticu zbog Write-back keširanja, ili da ne brinem previše s obzirom da mi je ovo desktop, a ne server mašina
3) Na kraju bi trebalo da imam četiri blacka (kao što rekoh). Gurnuo bi ih sve u RAID0. Da li mi je neophodno da se zezam sa svim dodatnim podešavanjima koja ova kartica nudi.
4) CrystalDiskMark mi kaže da mi trenutni RAID0 sa dva blacka ima 400MB sequential read, ovaj LSI je PCIe3 8x. Je l' udaram u neki zid sa četiri diska, tj. dva SSD-a?

Molim vas samo konkretni odgovori, ne nagađanja :)

P.S. There is no such kill as overkill
 
1. Mozes. Posto LSISAS2208 ne podrzava TRIM, na pamet mi padaju dva resenja.
Jedno je da radis pass-through preko dodatnog HBA.
Drugo resenje je da iskuliras TRIM totalno. Controller na SSDu ce cesce raditi garbage collection. Kako bi se zastitio od over provisioninga i wear outa, trebao bi da ostavis jedan deo SSDa kao prazan prostor. Usput bi se zastitio od pada performansi.

1.a. Koja je pogodnost?
2. Na tvom mestu, ja bih jurio. Preporucujem i tebi. Za svaki slucaj ukoliko nekad ne stigne da flushuje cache.
3. Nemam pojma, sto da ne. :D
4. Jok. Teoretski 8GB/s je maksimalni propust. U praksi tek nakon testa. :D
 
Poslednja izmena:
Ne ocekuj 8GBps protok cak i da imas dovoljno diskova ;) U stvari ne ocekuj ni 1GB/s.
SSD nema potrebe da guras u RAID, osim zbog organizacije, jer tesko da ces za bilo sta moci da iskoristis te brzine, osim kopiranja sa SSDa na SSD. (a nemas bas puno prostora da kopiras sa black RAIDa na SSD RAID, pa ce ti to retko, ako i ikada znaciti)

Bateriju jedino juri ako vidis da su ti write performanse lose. Inace se ne zamaravaj time.

Ne secam se koliko ta kartica ima realni maximum throughput (imao sam je). Mislim da ce dva SATA3 SSDa preci njen limit.
 
SSD ne prebacaj na taj LSI, ostavi ih na Intel-ovom kontroleru, sem ako ne želiš da se oboriš performanse. SSD-ovi ti sigurno neće brže raditi na istom, a ostaješ bez TRIM-a.

Ako baš želiš da praviš RAID od SSD-ova ostavi ih na intel-ovom kontroleru, bolje će raditi, a i imaćeš TRIM (sa IRST drajverima).
 
Jedino mi nije jasno sta ce ti sata 4xRaid0? Ovo sve ostalo su ti lepo odgovorili.
 
Ma pitam sta ce mu jer nece dobiti time nista specijalno.
 
Je l' si vrteo nekad 6-8 virtuelnih masina, od kojih minimum 3-4 vrte MySQL :)
 
Ja sam pre nekih godinu dana vrte na sličnom kontroleru (9240-8i) vrteo 6-7 VM na RAID 10 ( 4 komada Seagate ST2000DM001).

Za samo 6 meseci, 3 od 4 su imali na stotine loših sektora. Srećom to je bio neki demo / PoC.

Od tada više VM vrtim ili na SSD-ovim ili na SAS diskovima. Desktop diskovi mogu da budu za jednu - dve VM ili za storage, ali ako mi trebaju IOPS-i i više VM da udara po njima, neka hvala.

Znam da bi Black trebao da bude bolji od ozloglašenog ST2000DM001, ali nadam se da ćeš imati dobar i čest backup i da ti to nije produkcija, pošto za RAID 0 od 4 desktop diska koji će se koristiti kao datastore za VM nije pitanje da li će, nego kada će crći.
 
Ja sam pre nekih godinu dana vrte na sličnom kontroleru (9240-8i) vrteo 6-7 VM na RAID 10 ( 4 komada Seagate ST2000DM001).

Za samo 6 meseci, 3 od 4 su imali na stotine loših sektora. Srećom to je bio neki demo / PoC.

Au jbt :trust:

Od tada više VM vrtim ili na SSD-ovim ili na SAS diskovima. Desktop diskovi mogu da budu za jednu - dve VM ili za storage, ali ako mi trebaju IOPS-i i više VM da udara po njima, neka hvala.

Znam da bi Black trebao da bude bolji od ozloglašenog ST2000DM001, ali nadam se da ćeš imati dobar i čest backup i da ti to nije produkcija, pošto za RAID 0 od 4 desktop diska koji će se koristiti kao datastore za VM nije pitanje da li će, nego kada će crći.

Ma jok, za lokalni developement i PoC-ove.

Kad su masine u pozadini, onda kopiranje ide ovako :(

xlIfM3L.png


Naravno da desktop hdd nije Enterprise SAS i naravno da ce da crkne...

Al' zato je sav kod na gitu i zato postoji garancija od 5 godina :D
 
Ok, al nemas ti u tim diskovima IOPS za to. 10k minumum za toliko baza. Ili to,ili SSD kes(ZFS).
 
SSSS (Samo SSD Srbina Spasava) :)
Samo nemoj RAID5 da stavis na tom kontroleru...
 
Nazad
Vrh Dno