Šta je novo?

RAID kontroler?

Condor

Slavan
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruke
1,198
Poena
395
Zelio bih da kupim nekakav RAID kontroler, sa podrskom za RAID 5-cu (za 3 diska)!?

Kako uopste nisam upucen u ovu tematiku (kako to radi, isplati li se, ima li da se kupi kod nas, na sta da obratim paznju i sl.), svaki savjet je dobrodosao? Ogranicavajuci faktor je naravno cijena, pa bi bilo super neko jeftinije resenje (ako uopste postoji takvo sto).

U medjuvremenu, ja cu malo proguglati (s obzirom da mi Bench search nije bas dao mnogo odgovora), a zamolio bih sve koji imaju iskustva sa ovim spravicama, da podijele svoja iskustva, uz preporuke!?

Hvala unaprijed!
 
Windows/Linux? Pitam jer za Linux ti sasvim lepo radi mdadm. Za Windows to nije slucaj.
Ima jeftinih PCI-e resenja sa RAID5 vani ali kod nas je to retkost, jedino ako nadjes koriscene.
 
Windows je u pitanju (bar za sada)! Nisam znao da na funkcionisanje ovih spravica utice i OS!?
Imas li mozda neko od tih PCI-e resenja za koje znas da radi fino a koje mi mozes navesti kao referentni primjerak?
 
alfa, sad ste me zaintresovali... jel mozes da iskopas neko jeftino, a solidno (za kucnu upotrebu) resenje npr sa newegga?
 
Windows je u pitanju (bar za sada)! Nisam znao da na funkcionisanje ovih spravica utice i OS!?
Imas li mozda neko od tih PCI-e resenja za koje znas da radi fino a koje mi mozes navesti kao referentni primjerak?

alfaunits je spomenuo mdadm (odnosno soft raid) pa te zato pita za OS. OS ne utice nikako na hardware raid.

Inace, i windows stize sa soft raid-om u mnogim verzijama (koji nemam pojma kako radi). Takodje, ako zaista nemas neku veliku potrebu za hardverskim raid-om razmisli i o fakeraid-u.
 
Zbog moje pocetne neupucenosti, nisam to odmah ukontao... Ali evo u toku dana konsultovah malo Wikipediju i jos neke opise ( http://www.mythtv.org/wiki/RAID ), pa mi je sada sve malo jasnije, sto se tice software/hardware/fake RAID-a i pomenutog mdadm-a kao jedne od opcija.

Recimo da mene interesuje hardware RAID - znam da ce me malo jace udariti i po dzepu, ali svakako mi je fleksibilnost kljucna stavka, jer sam covjek koji vrlo cesto mijenja PC hardware u poslednje vrijeme. Tako da me interesuju preporuke iz ove kategorije?

Btw, trenutno koristim RAID na Gigabyte-ovoj ploci (ako sam dobro upratio, on je zasnovan na nekom Sillicon Image kontroleru) - je li u pitanju pravi hardware RAID ili je tzv. fake-RAID (analogno onom Intelovom koji neke ploce podrzavaju kroz chipset)?
 
Poslednja izmena:
Sva onboard resenja su fakeRAID kako ih drugi nazvase.

3Ware kartica ima vani podosta jeftino jer su end of life (vise se ne prave). Ali doneti iste u Srbiju je preskupo - samo posiljke istih cak i u neku EU zemlju su skupe.
Jedina realna opcija je ko ima nekoga van da moze sa eBay-a da posalje kod njega pa onda nekako u Srbiju. Ne isplati se gledati drugacije, kostace >300e. A za 3 diska te kartice ili nece biti brze od Intel ICH10R ili nece se videti neka primetna razlika.
Hardverski RAID5 je koristan samo za vise diskova, ili kad se dosta random radi na diskovima. Inace, pogotovu za cuvanje podataka samo, Intelov ICH10R je dovoljan.
 
OK, shvatio sam poentu, alfa - te kartice su prilicno skupe, a sto je jos bitnije nedostupne i neisplatne kod nas!

Da li je tvoj savjet onda da se drzim Intel-ovog RAID-a? Ako da, kako ovdje stoje stvari sto se kompatibilnosti tice, ili drugim rijecima:
1) Da li ce niz na ICH9R biti kompatibilan sa onim na ICH10R?
2) Da li ce niz kreiran na ICH10R u kombinaciji sa P45 raditi sa recimo ICH10R u kombinaciji sa X58?
3) Kakvo je stanje sa familijom chipset-ova za Socket 1156 (P55, H57, H55, Q57) gdje je northbridge integrisan u procesor, svi osim H55 imaju podrsku za RAID u samom chipset-u (ako se ne varam) - koji je ovdje RAID uopste u pitanju, Intelov? Da li je kompatibilan sa onim iz ICH10R southbridge-a na starijoj arhitekturi?
4) Da li ce niz kreiran, recimo na Asus-ovoj ploci sa P45/ICH10R, moci da se ocuva na Gigabyte-ovoj kombinaciji, recimo sa identicnim chipset-om, P45/ICH10R (i obrnuto)?

Malo sam ugnjavio banalnim pitanjima, ali vidim da imas mnogo iskustva, pa zelim biti siguran kako ovo funkcionise!?
 
Intelov RAID radi iskljucivo preko drivera (IaStor.sys).
Iako ne mogu da garantujem da uvek radi, moje iskustvo je bilo da je radio ICH5R->ICH6R->ICH7R->ICH na server ploci->ICH8R.

Posto isti driver u sustini radi RAID posao za sve ICHxR chipsetove, trebalo bi da RAID5 sa jedne ploce radi direktno na bilo kojoj drugoj Intel ploci koja ima RAID 5 podrzan.


Moje licno iskustvo je takodje da je mnogo lakse vratiti podatke sa ICHxR nego sa hardware RAID kontrolera ako nesto debelo se zezne - hardware RAID kontroleri umeju da sjebu, bukvalno, boot i signature sector i posle toga moras da isprobas sve kombinacije povezivanja da bi bio siguran koja je u pitanju.
Mada bi bilo dobro da duksa88 kaze svoje iskustvo po ovom pitanju posto se covek ovim bavi ;) Ja sam ipak imao samo korisnicko iskustvo.
 
Hvala puno, alfaunits, Intelov RAID mi se onda cini kao OK resenje... Mijenjam taktiku, gledacu da promijenim plocu!

Btw, nadam se da ce i duksa88 uociti ovu temu, pa da napise koju korisnu!? ;)
 
Intelov RAID radi iskljucivo preko drivera (IaStor.sys).
Iako ne mogu da garantujem da uvek radi, moje iskustvo je bilo da je radio ICH5R->ICH6R->ICH7R->ICH na server ploci->ICH8R.

Posto isti driver u sustini radi RAID posao za sve ICHxR chipsetove, trebalo bi da RAID5 sa jedne ploce radi direktno na bilo kojoj drugoj Intel ploci koja ima RAID 5 podrzan.


Moje licno iskustvo je takodje da je mnogo lakse vratiti podatke sa ICHxR nego sa hardware RAID kontrolera ako nesto debelo se zezne - hardware RAID kontroleri umeju da sjebu, bukvalno, boot i signature sector i posle toga moras da isprobas sve kombinacije povezivanja da bi bio siguran koja je u pitanju.
Mada bi bilo dobro da duksa88 kaze svoje iskustvo po ovom pitanju posto se covek ovim bavi ;) Ja sam ipak imao samo korisnicko iskustvo.

Uh , ajd da kazem. Ja nikad to ne bih radio. Da bi podigao drajver moras da podignes sistem. Znaci uslov je da krene da se dize windows ili nesto drugo. E sad sta je bitno i koji je redosled koji je tip raida i koji je claster size nekom logikom se odredjuje. Nazalost ja odgvor ne znam prosto zato sto se bavimo tim kad se nesto zezne. Ono sto je bitno za raid je . Redosled , cluster size , tip.
E sad ja nikad ne volim da prepustim to logici koju je neko drugi programirao da to radi automatski. Ono sto bih ja uradio. Stavio bih na nov kontroler pa ako nece, trazio drugo resenje ( slozio bih ga off line ). NIKAKO ali nikako ne ici na neki rebuild, ili sinhronise ili bilo sta slicno. Racunar ne zna koji je disk pun a koji prazan, moze da se desi da jednostavno preslika ili iskombinuje pogresne ( vise puta pokazano u praksi ). Donesu ljudi prost raid 1, prazan, sinhronizovali nule na podatke...
Mislim da je veca sansa da proradi na softverskom nego na hardwerskom raid-u.
Mada ima jako dobrih kontrolera. Nazalost ja stojim sa druge strane zice i nemam veca iskustva sa postavljanjem raid sistema mi obicno gledamo one rasturene.
POzz
 
Ja koristim "DS-33102" u poslednjih par godina:

http://www.digitus.info/en/products/accessories/?c=1202&p=15613

zadovoljan sam kako rade, kupujem ih u www.telephant.rs tj. www.logo.rs. To ti je varijanta za SATA diskove. Ima i za PATA diskove, mada ako vec hoces RAID na novom racunaru, onda najbolje kupis plocu koja ima integrisan RAID, inace ovaj PCI Raid kontroler je oko 20-25 evra.

Drajver sa nLite-om implementiras u instalaciju, i to savrseno funkcionise. Mozes da kupis i USB floppy pa drajver snimis na disketu pa ga tako instaliras tj. preko USB floppy-a.


BTW U RAID-u su mi se najbolje pokazali WD diskovi, i najjeftiniji WD da kupis radice ti bolje i duze od drugih proizvodjaca.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim "DS-33102" u poslednjih par godina:

http://www.digitus.info/en/products/accessories/?c=1202&p=15613

zadovoljan sam kako rade, kupujem ih u www.telephant.rs tj. www.logo.rs. To ti je varijanta za SATA diskove. Ima i za PATA diskove, mada ako vec hoces RAID na novom racunaru, onda najbolje kupis plocu koja ima integrisan RAID, inace ovaj PCI Raid kontroler je oko 20-25 evra.

Drajver sa nLite-om implementiras u instalaciju, i to savrseno funkcionise. Mozes da kupis i USB floppy pa drajver snimis na disketu pa ga tako instaliras tj. preko USB floppy-a.


BTW U RAID-u su mi se najbolje pokazali WD diskovi, i najjeftiniji WD da kupis radice ti bolje i duze od drugih proizvodjaca.

Ajd elaboriraj zivota ti , bice poucno za sve one kojima su crkavali WD diskovi . :wave:
Nece raditi nista boje ako vec nece gore.
 
Pricam o najjeftinijim hardovima raznih proizvodjaca, nisam mislio na server varijante hardova. wd raptor nisam pominjao :)

npr. "hitachi deskstar" diskove u opste nisam mogao da nateram da rade u RAID-u, jer nisu predvidjeni za to...
 
Pricam o najjeftinijim hardovima raznih proizvodjaca, nisam mislio na server varijante hardova. wd raptor nisam pominjao :)

npr. "hitachi deskstar" diskove u opste nisam mogao da nateram da rade u RAID-u, jer nisu predvidjeni za to...

izvini ali opet moram da te ispravim. Veza izmedju hard diska i raid-a u tom smislu e postoji. Tj hard disk i kad je u raid-u ne zna da je u raidu.
 
Vidis iskustvo ljudi sa hardverskim RAID kontrolerima je bash obratno - Hitachi skoro 100% rade (najobicniji), dok WD skoro 100% NE RADE (non-RAID edition).
Ali.. nasao si kome da pricas o "iskustvu" sa diskovima;) (duksi :D)

Pricam o najjeftinijim hardovima raznih proizvodjaca, nisam mislio na server varijante hardova. wd raptor nisam pominjao :)

npr. "hitachi deskstar" diskove u opste nisam mogao da nateram da rade u RAID-u, jer nisu predvidjeni za to...
 
U poslednjih 9 godina se igram sa Raid-om, trenutno imam preko 200 racunara na kojima je RAID i ti racunari mi rade 24h 365 dana u godini. Pocelo je sa SCSI diskovima i ti hardovi mi rade dan danas. Pa je bilo tu softverskog RAIDA, sa dinamickim diskovima... ali hardverski RAID je zakon... Ima tu brendiranih servera (IBM, HP, ASUS...) sa server varijantom hardova, raznih kombinacija PCI RAID kontrolera pa raznim kombinacijom hardova. Pa razne ploce sa RAID-om na sebi....

Uspevao sam ja da nateram da mi radi i hitachi u RAIDU ali nije radio duze od 6 meseci.

BTW Sta ste vi coveku preporucili, ja sam za privatnu varijantu preporucio DS-33102 i WD diskove i rekao mu KONKRETNO gde ima da kupi PCI Raid kontroler i koliko kosta, to provereno radi a nisam naleteo ni na jedan WD koji nije hteo da mi radi u RAID-u a mnoooogo je diskova proslo kroz moje ruke.
 
Poslednja izmena:
U poslednjih 9 godina se igram sa Raid-om, trenutno imam preko 200 racunara na kojima je RAID i ti racunari mi rade 24h 365 dana u godini. Pocelo je sa SCSI diskovima i ti hardovi mi rade dan danas. Pa je bilo tu softverskog RAIDA, sa dinamickim diskovima... ali hardverski RAID je zakon... Ima tu brendiranih servera (IBM, HP, ASUS...) sa server varijantom hardova, raznih kombinacija PCI RAID kontrolera pa raznim kombinacijom hardova. Pa razne ploce sa RAID-om na sebi....

Uspevao sam ja da nateram da mi radi i hitachi u RAIDU ali nije radio duze od 6 meseci.

BTW Sta ste vi coveku preporucili, ja sam za privatnu varijantu preporucio DS-33102 i WD diskove i rekao mu KONKRETNO gde ima da kupi PCI Raid kontroler i koliko kosta, to provereno radi a nisam naleteo ni na jedan WD koji nije hteo da mi radi u RAID-u a mnoooogo je diskova proslo kroz moje ruke.

Jel si siguran da je proslo vise nego kroz moje ako cemo o praksi?
 
BTW Sta ste vi coveku preporucili, ja sam za privatnu varijantu preporucio DS-33102 i WD diskove i rekao mu KONKRETNO gde ima da kupi PCI Raid kontroler i koliko kosta, to provereno radi a nisam naleteo ni na jedan WD koji nije hteo da mi radi u RAID-u a mnoooogo je diskova proslo kroz moje ruke.

Nisi ti imao dovoljno iskustva...
Super je WD za ICHxR, ali za hardverski RAID, WD izbegavati.
 
Ja imam WD u hardverskom RAID-u koji mi rade preko 5 godina. Za hardove je najbitniji stabilan napon, tj. kvaliteno napajanje i obavezno dobar UPS.
 
Nisi ti imao dovoljno iskustva...
Super je WD za ICHxR, ali za hardverski RAID, WD izbegavati.
zasto? evo meni dva wd bleka rade super vec treci mesec... mislim ne kazem da si pogresio, samo zelim iskustvo neko ako imas, obzirom da razmisljam da izbacim ESX i stavim sve na Win2008 sa ICHR... ako si imao nekih vecih problema, da razbijam ja ovo dok je vreme :)
 
ma ljudi disk je disk, on upisuje podatak, bas njega briga da li je u raidu ili nije.
Njemu kontroler popunjava memorijske lokacije i to je to.
Dal popunjava jos nesto drugo to je apsolutno sve jedno.
 
@Miroslav, ICH nema problem. Hardverski RAID kontroleri imaju.
@Pajser, pa sta ako tebi rade? Idi na 2cpu.com->Storage section i videces podosta problem sa WD diskvoima, jer em ne vole SATA300, em ne vole NCQ, em ne tolerisu vibracije... (pricamo o obicnim WD diskovima, ne RE/RE2/RE3/RE4 koji su za RAID).
Ja sam i sa Raptorima cak imao probleme na hardverskom RAID kontroleru, UPS imam vec 12 godina stalno, a napajanje nikad nije bilo neko slj. - kao i vecina sistema koje ces naci na linku.
 
@alfaunits
Koje ti diskove koristis? Kako mislis ne podnose vibracije? Ako nema rek ormana, server stavim tako da niko ne moze da ga zakaci tj. nisam ih testirao na vibracije :)

Meni cak i plavi WD u hardverskom RAID-u, radi super. Ovo ti je iz moje prakse, ja licno proverio i ne verujem tamo nekim sajtovima.
 
@alfaunits
Koje ti diskove koristis? Kako mislis ne podnose vibracije? Ako nema rek ormana, server stavim tako da niko ne moze da ga zakaci tj. nisam ih testirao na vibracije :)
To nisu vibracije, to su vec potresi ;)
Mislim na same vibracije - kad stavis npr. 8 komada, vibracije medju njima, ventilatori koji ih hlade i samo napajanje su dovoljno da diskovi osete vibracije koje im remete rad ako nisu testirani na iste.

Meni cak i plavi WD u hardverskom RAID-u, radi super. Ovo ti je iz moje prakse, ja licno proverio i ne verujem tamo nekim sajtovima.
Aman... rade i meni WD20EADS (Green), 8 komada, ali da bi radili morao sam na svakom da postavim jumper da limitira na SATA150 i da na kontroleru iskljucim NCQ, jer inace ispadaju iz array-a kao Jelen na Adi.

Raptori nisu hteli da rade kad se koristi SATA konektor (za napon), ali rade na PATA/Molex konektoru. (Raptori imaju oba konektora za napon - problemi na vise kontrolera).

Znaci, ti ili nemas iskustva dovoljno ili si imao srece.

WD je odlicna firma. WD odlicno radi u RAID-u na ICH. Ali non-RAID WD diskovi su problematicni na hardverskim kontrolerima.
 
Ja koristim "DS-33102" u poslednjih par godina:

http://www.digitus.info/en/products/accessories/?c=1202&p=15613

zadovoljan sam kako rade, kupujem ih u www.telephant.rs tj. www.logo.rs. To ti je varijanta za SATA diskove. Ima i za PATA diskove, mada ako vec hoces RAID na novom racunaru, onda najbolje kupis plocu koja ima integrisan RAID, inace ovaj PCI Raid kontroler je oko 20-25 evra.

Drajver sa nLite-om implementiras u instalaciju, i to savrseno funkcionise. Mozes da kupis i USB floppy pa drajver snimis na disketu pa ga tako instaliras tj. preko USB floppy-a.


BTW U RAID-u su mi se najbolje pokazali WD diskovi, i najjeftiniji WD da kupis radice ti bolje i duze od drugih proizvodjaca.

Sa zakasnjenjem, hvala na vrlo korisnim linkovima... Iako sam vec uzeo drugu plocu, sa Intelovim RAID-om, vjerovatno cu uzeti i jednu ovu karticu, cijena je sasvim ok, pa s obzirom na to, taman cu malo da se poigram i sa hardverskim RAID-om! ;)

@duksa88 i @alfaunits
Vase znanje i iskustvo je svima neupitno, a ja prvi izuzetno cijenim Vase savjete... Ali jedna opaska u ovom slucaju: kartica koju mi je Brigada preporucio, uz konstataciju da radi dobro sa WD-ima, je SATA I (150MB/sec), pa kontam da je to razlog zasto mu je provjereno dobro radilo! Alfa, cak si i sam spomenuo da WD-i ne vole SATA300, ali da ti vec sa SATA150 rade - vjerovatno je u tome fora, tako da bih rekao da ste ovdje sva trojica u pravu, samo se niste razumjeli od starta. ;)
 
Nazad
Vrh Dno