Šta je novo?

Racunar se gasi zbog CD-ROMa!

Johnny

Čuven
Učlanjen(a)
27.12.2001
Poruke
16
Poena
604
Komsija ima sledeci problem: pre nekoliko dana racunar je poceo da se gasi kada se ubaci neki data CD u CD-ROM. Posle ubacivanja diska, bilo da je racunar u Windowsu ili se podize sistem, cim CD-ROM pocne da cita disk, racunar se gasi i posle toga ne moze da se upali nekoliko minuta osim ako se ne izvadi i ponovo stavi kabl za napajanje. Ono sto je cudno je to sto se pomenuti problem ne desava kada se u CD-ROM ubaci audio disk. Taj isti CD-ROM na drugom racunaru radi potpuno normalno i ne gasi ga, a drugi CD-ROM na problematicnom racunaru takodje radi normalno. Da li je neko cuo ili iskusio ovakav ili slican problem?

Hvala unapred,
Nikola
 
Shacometrijski, ja bih sumnjao na napajanje. Probajte da ga stavite u pio mod pod bios-om (ako je u nekom dma modu). Il` mozda da probate da na cd stavite eventalno slobodnu drugu granu od napajanja za ide uredjaje.
 
I ja sam pomislio na napajanje, ali iskljucili smo njegov drugi hard disk i probali, opet se gasio. Zatim smo stavili CD-ROM na kablove na kojima je taj drugi hard disk ali opet ista stvar. Najgore je to sto se sve medjusobno iskljucuje:komsijin CD-ROM radi na drugom mestu, drugi CD-ROM radi kod komsije i, sto je najcudnije, gasi se samo sa data diskovima dok sa audio diskovima normalno radi.
 
Mozda neka tupava stvar u vezi autorun-a, u kombinaciji sa automatskim restartom (mada bi se restartovao a ne ostao ugasen). Da je moje, probao bih da npr. smanjim brzinu citanja sa npr. nero drive speed, i iskljucio autorun ako je ukljucen. Jedini logican zakljucak je da kad se okrece brzinom 1x (audio) je ok, a ako proba vece da se gasi. Ili neka aplikacija vezana za startovanje programa zeza. Pade mi na pamet da bih, da sam sklon nerviranju ljudi i programiranju, verovatno napravio nesto sto izaziva ovakav efekat. Pogledaj dal` nema nesto sumnjivo od aktivnih servisa. Mozda drajveri za plocu (via4in1?)...

Valjda ce da se javi neko ko moze da bude sigurniji u to zbog cega se ovo desava. Hm, probaj mozda da pod win (kod komsije) iskljucis power managment, a takodje i u bios-u

&pozdrav!
 
Koji CD? Koji firmware?
 
Hvala na odgovorima. CD-ROM je Samsung, a ne znam tacno koji je firmware. Provericu, pa cu javiti.
 
Iz licnog iskustava sa nekoliko takvih racunara rekao bih da je napajanje, to jest kombinacija napajanja i ploce!
Na primer Hipo-media napajanje i jedna serija MSI KT4V nikako nisu mogli da rade zajedno, problem slican kao i ovde, isto tako i JNC napajanje i serija Asus A7V133-M takodje isti slucaj!
I nisam slucajno rekao serija ploca, posto sam u nekim situacijama menjao i po 4 ploce i uvek isto, cim stavim neki drugi model sve lepo radi!
 
RasetaM je napisao(la):
Iz licnog iskustava sa nekoliko takvih racunara rekao bih da je napajanje, to jest kombinacija napajanja i ploce!
Dobro, ali i dalje ne znam zasto drugi CD-ROM bez problema radi na problematicnom racunaru?
 
E jebi ga, mozda ti je neispravan CD ROM, otkud znam, racunari su chudo neobjasnjivo!
 
Johnny je napisao(la):
Komsija ima sledeci problem: pre nekoliko dana racunar je poceo da se gasi kada se ubaci neki data CD u CD-ROM. Posle ubacivanja diska, bilo da je racunar u Windowsu ili se podize sistem, cim CD-ROM pocne da cita disk, racunar se gasi i posle toga ne moze da se upali nekoliko minuta osim ako se ne izvadi i ponovo stavi kabl za napajanje. Ono sto je cudno je to sto se pomenuti problem ne desava kada se u CD-ROM ubaci audio disk. Taj isti CD-ROM na drugom racunaru radi potpuno normalno i ne gasi ga, a drugi CD-ROM na problematicnom racunaru takodje radi normalno. Da li je neko cuo ili iskusio ovakav ili slican problem?

Hvala unapred,
Nikola

Pozdrav,

Nisam neki stručnjak, ali mogu li da te zamolim da mi kažeš, šta sve tvoj komšija od komponenti ima, da li ima REC i da li je on uključen sve vreme?
Ja sam imao jedan drugi problem, pa možda ako su isti simptomi...


Pozdrav Želislav.
 
Ima Celeron na 600 MHz, nema rezac, ima zvucnu karticu, graficku karticu i modem i to je to. Ima i skener, ali on nije stalno ukljucen i ne pravi problem.

Ako ti trebaju detaljnije informacije o komponentama, videcu sutra pa cu da okacim.
 
DEfinitivno iskljuci autorun opciju i onda probaj.

Skini Windows XP Powertoys i instaliraj program TweakUI. Tamo (u TweakUI programu) pronadji opciju da iskljucis autorun za audio i data CD-ove.

Ukoliko nemas XP onda nadji verziju TweakUI programa za tvoj Windows.

Posle ovoga vise ti se ne bi trebalo desavati da se racunar rezetuje ili ugasi prilikom ubacivanja CD-a.

Takodje prati donji link i pogledaj pod Windows XP services i podesi ih kako je opisano. Glavno je da gledas Indexing Services i da ga iskljucis. Zatim System restore. Takodje klikni desno dugme na My Computer i odaberi properties. Klikni na Advanced tab i klikni na startup and recovery dugme. Kada se prozor otvori, nadji opciju Automatically Restart i iskljuci je.

Javi jel ti nesto od ovoga pomoglo.
 
Žao mi je ali nije to to...

Johnny je napisao(la):
Ima Celeron na 600 MHz, nema rezac, ima zvucnu karticu, graficku karticu i modem i to je to. Ima i skener, ali on nije stalno ukljucen i ne pravi problem.

Ako ti trebaju detaljnije informacije o komponentama, videcu sutra pa cu da okacim.

Hvala, ali ne mogu ti pomoći. Jer sigurno nije to na šta sam ja mislio.
:(

Želislav.
 
Nazad
Vrh Dno