Šta je novo?

QA Testing

Nije dobro, kao sto nije dobro ni da svako iz tima radi development, niti da svako menadzerise. Zamisli da ode dev na odmor, iskrsne production incident, svi su zauzeti i uleti scrum master da prcka po kodu....

Pozicije postoje sa razlogom i svako zna sta radi na svojoj poziciji. Kad ljudi koji nisu na poziciji prckaju po poslu te pozicije, samo nastaju problemi i konfuzija.

Ako QA postoji, placen je da radi taj posao. Ako ne moze sve da postigne, fali jos QA u timu i to je to.

Ne testira se napamet. Pisu se test planovi, scenariji, postoji kompletna procedura sta se radi i kako. To sto ce neko da uleti, kao PM u primeru koji sam naveo u proslom postu, je samo kontraproduktivno za tim.

Zamisli da svakom u timu kome je dosadno i uhvatio je nesto da prcka treba da objasnjavas da nesto nije bug samo zato sto se njemu ne svidja implementacija, da se dizajn promenio u odnosu na neku zastarelu dokumentaciju za koju je on cuo pre 2 meseca, da gleda na pogresnom okruzenju, da gleda pogresnu verziju, da ne supportujemo uredjaj na kom gleda, itd itd...

Svako treba da radi iskljucivo svoj posao i to je to. U firmama se to resava davanjem pristupa samo odredjenim ljudima za ono sto rade. Tako da ne moze QA da petlja po repozitorijima koji nisu za automatizaciju i scenarije, dev ne moze da petlja po QA repozitorijima. Ostali clanovi tima nemaju pristup i kredencijale za dev i testna okruzenja, odredjene delove baze, itd itd...

Radio sam jednom u tako jednoj firmi gde testira ko je slobodan, znam par ljudi koji su isto radili ili jos uvek rade u takvim firmama. Te firme su zauvek ostale zakucane na miki maus projektima, sa miki maus klijentima i radnici rade za miki maus plate.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno