Šta je novo?

PSU fan I ostali

/\_JoE_/\

Slavan
Učlanjen(a)
05.03.2008
Poruke
297
Poena
319
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5-11600K / CM hyper black 212 dual
Matična ploča
Z590 AoRUS UltrA
RAM
32GB Kingston Fury
GPU
Gigabyte RX 6650 xt 8GB
Storage
M.2 Kingston Fury Renegade 1TB, 2x 2TB, Gigabyte ssd1TB
Zvuk
iNtegrated
PSU
Chieftec PolariS 750
Kućište
Gigabyte C301G
Monitor
AoC 32"
Miš & tastatura
Logitech
Laptop
dell
Mobilni telefon
A71
Evo o cemu se radi i kako izgleda

napred 2x 12cm
nazad 2x8cm + psu

Ovo je ispod haube

svi fanovi su na 12v osim gornje 8-ce koja je na 5v (to je stavljeno da se ona i psu nekolju za vazduh)

Na cpu fan je stavljen neznam kako bi nazvao ovo ali neka logika je da usmeri vazduh

Sad mene jako nervira ovaj psu fan koji je jako blizu tj ima fixno usisavanje.
Prednja dva duvaju preko hardova koji su hladni i u loadu
takodje donja 8-ca izduvava hladno gornja malo toplije
a psu malo jace mlako sve pri loadu.

Sad da li je pametno okrenuti psu i napraviti rupu gore na kucistu da nezavisno usisava?
 
Po meni nemas potrebe da busis kuciste i da se sa time zezas ako ti duva mlako... plus sto ti taj kuler na napajanju izvlaci dosta toplote iz kucista...sve u svemu moje misljenje je da nemas potrebe to da radis...poz
 
Ja stvarno ne vidim razlog zasto bi to radio? Pa izduvava topao vazduh, svoj i sav topao iz kucista... Stvarno ne razumem zasto to hoces da radis? Mislim da nista ne bi dobio, mozda bi cak malo i povecao temperaturu u kucistu...
 
A i cini mi se ne da ti je to na procesoru potpuno nepotrebno, samo otezava protok vazduha. Cilj je napraviti sto bolji protok kako bi sveukupno hladjenje sistema bilo efikasnije.
Taj ventilator na napajanju lepo izbacuje napolje zagrejan vazduh iz kucista, nema tu potrebe za daljim budzenjem.
 
Nisam nikada o tome razmisljao ali ja to proveravam tako sto dodirnem napajanje rukom pa otprilike ocenim da li je vruce ili nije :d
 
Kad komp postane potpuno silent i svi ventilatori prestanu da se okrecu, dotakao si donju granicu :)

Shalu na stranu, napajanje se vremenom puni prasinom, koja naleze na hladnjake i otezava hladnjenje. Npr, fan u novom napajanju bez problema mozes da bocnes na 5V, ali posle pola godine, za odrzavanje iste temperature mu mozda treba 7 V, itd itd itd..Mozda je, kao sto predlozi eatmyshorts, testiranje na dodir sasvim dobra metoda :) Ah da...imas i napajanja sa kontrolom obrtaja ventilatora.

Da sam na tvom mestu, preskochio bih tu igranku, otvorio napajanje, ugradio mu tihu 12cm na 12V, i bog da te vidi. To ti je najsigurnije. Meni se 12cm u jbnom ms industrial napajanju ne cuje pri zatvorenom kucistu. Bukvalno.
 
Ma kakvi bre ventovi , kokni bre to u zejtin . da se slatko naslusas tisine:eyebrows:
(naravno nemoj to stvarno da radis):wave:
 
Neka donja granica za "pocetni" rad fan-ova je 5V,ali varira od jednog do drugog,znaci da ispod 5V nece krenuti,i ja se slazem da ne bi trebalo ici ispod 7V

poz.
 
Problem je upravo automatska kontrola rada - ventilator periodicno ubrzava i usporava, nije u pitanju velika buka nego bas taj "nekontinualan" zvuk. Zato i razmisljam, mozda prikljucim ventilator na kontroler i drzim ga const na, recimo 10V, pa neka je i malo glasniji samo neka ima "kontinuitet".:)
 
PSu fan ne bi dirao,jedino ako imas neku temp sondu koja ce da meri temp u PSU.
Lako je moguce da nesto prokuva,probaj pa vidi optimalni odnos temp/buka.
 
Nazad
Vrh Dno