Šta je novo?

[PS2] Toca Race Driver 3 - prvi utisci

Bane R

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.07.2000
Poruke
6,762
Poena
800
Loše. Užas zapravo.

Ne želim da previše mešam Gran Turismo 4 u celu priču, ali tek kad probate Tocu, shvatite koliko je GT4 u stvari dobra igra.

Poređenja radi, Toca 3 je Fifa serial od EA Sportsa, a GT4 je Wining Eleven od Konamia. To otprilike znači, da su Tocu pravili ljudi koji, bez preterivanja,nemaju vozačku dozvolu, kao što su Fifu pravili neki programeri od 150kg koji nikad fudbal nisu uživo igrali.

Ruku na srce, trud uložen u ovu igru vidno je veliki, ali jasno se vidi da tu nema ni Z od znanja.

Osećaj u vožnje - stvarno loš. Interakcija sa podlogom praktično ne postoji. Jednostavno nemate osećaj kuda auto ide. Koristim DFP volan, ali osećam da bi isto tako mogao da vozim i sa džojpedom. Forcefeedback nekako bez veze cima, a po ponašanju auta uošte ne znate gde ćete se naći za dve sekunde, na travi ili na prljavom delu staze, obično ne na idealnoj liniji.

Fizike - postoje, ali ne znam važe li na ovoj planeti :). Stvarno ne mogu da se otmem utisku da je ovo pravio neko bez vozačke dozvole. Postoje neka pravila po kojima morate da se ponašate, ali to nema veze sa onim kako vozite pravi auto. Dokle vozite pravilno, to još i liči na nešto, ali ako krenete da grešite, auto neće baš da leti preko trave i ivičnjaka, ali će nekako da ide svojim putem i vi baš nećete znati šta treba da radite. Understeer je kao prisutan, mada baš nisam provalio kada se pojavljuje, dok je oversteer misaona imenica. Igra dosta prašta greške, ali ne na način kao što to radi GT4, ovde je jednostavno bitno da ne uđete prebrzo u krivinu, a kroz nju može da se prođe kako hoćete. Nisam dovoljno vozio da bih provalio kako se ponaša i da li uopšte postoji engine guma. Ali vam je zato dovoljno pola minuta da uvidite kakvo je remek delo rad motora :). Apsolutno vam neće biti jasno kako to motor radi, zašto radi, kad vuče, kad ne vuče, gde mu crvena zona, gde limiter, a pri tome pojedini motori se uopšte ne slažu sa obrtomerom, koji je btw totalno neinformativan.

Zvuk - takođe užasan. Pre svega, ne ponaša se kako bi trebalo da se ponaša. Najomiljenije mi je kad recimo usporite i spustite par brzina niže, i dalje ste u crvenoj zoni, znači motor urla, ali se zvuk iz oređenih razloga utiša i onda kad date gas, on se vrati, kao da se neko igra sa daljinskim - sjajno :). Dokle radi zvuk lepo, još i pravi finu buku (koja u dobrom delu slučajeva nije karakteristična određenom vozilu), ali vrlo brzo počne da radi totalno nezavisno od motora, usisa i izduva :) i ne samo da deluje smešno, nego i ometa tokom vožnje.

Grafika - (ne znam kako je na PC i Xboxu, ali...) deluje kao da je totalno bez optimizacije napravljena, a da su onda za PS2 spušteni detalji, kako bi hardver sa mobilnih telefona koji se nalazi u PS2, mogao da sve to renderuje :). U odnosu na GT4, drastično lošije :), GT4 ima milion godina bolje svetlo i senke i milijardu godina bolje modele.

Nisam toliki japanski fanatik, želeo sam da Toca bude dobra igra, ali nije. Sa mnoge nade probam svaku vožnju za PS2 i svakoj dam dosta šanse, ali Toca RD 3 jednostavno ne može da prođe. Pored svega nabrojanog, ima još sitnica koje iritiraju, kao što je maksimalno loš položaj obrtomera i informacije na njemu. Jednostavno pojedinim automobilima limiter "stigne" 1000rpm pre crvene zone, a neki odu i po 3000rpm u crveno. Obrt. možete slobodno da isključite, ne koristi ni za šta, kada auto krene da trokira, promenite brzinu na gore, dok prilikom promene brzina na dole, ne očekujte da ćete da dobijete tork, ma, sve je nekako bez veze. Još jednu stvar sam primetio, vozio sam sad neku trku i bio nešto treći i izgledalo je da će tako da se završi, kad sam naprasno 300m pred kraja prestigao prvu dvojicu, kao da su me pustili... Strašno je ako igra koja hoće da bude (kao) simulator zaista ima taj gameplay (ili kako se već zove) engine kao što ima need for speed.

Ko što rekoh, nisam želeo da Toca RD 3 propadne u očima ljubitelja vožnje, ali to je neminovno. Sigurno ću da probam ovu igru još nekoliko puta, ali kada god krenem da vozim, kažem sebi: "pa zašto trošiš vreme na ovo kad ti je ostalo još mnogo trka u GT4..." koji je 200x bolja igra. Jebi ga, želim više sreće ljudima iz Codemastersa sledeći put i da konačno polože vozački ispit.
 
Evo i drugog misljenja,
http://www.gamerankings.com/htmlpages2/926744.asp?q=toca
avr 85%.

Mozda je Bane previse ocekivao od nastavka, ali ni Toca 2 nije po tome bila bas nesto. Sto se tice realnosti, cini mi se da je najrealniji Gtr, rFactor i RBR. Ostalo su arkade, sa elementima realnosti.
 
85% ?!?!

Mogu da se slozim sa Banetom u svemu. Igra je shit nevidjeni, i loshija je i od prvog dela. Vidi se da su hteli da naprave neshto kao GT4, u igri ima josh vishe vrsta automobila i chini mi se sve staze koje postoje, ali to je tako uzasno sve uradjeno na pola. Na kartingu ili formuli gde se vide volan i tochkovi, bilo kako da okrecete volan, onaj na ekranu nece vishe od 10% levo-desno shto mnogo odvraca paznju, jednostavno je cela voznja uradjena tako da se vozi bukvalno napamet, jer nikakav feedback ne dobijate ni od automobila, ni od zvuka, nema podloge uopshte, a FF bolje iskljuchiti, i on samo smeta. UZAS.
 
Ajde da ne mesamo rFactor, GTL,GTR i ostale, koji su klasa za sebe, i tu RD nema sta da trazi.Ni RD2 nije imao nikakvu fiziku, ali je bio zabavan (bar meni, puno trka i kola) kao igra. Ono sto sam video u RD3 demo-u, mi se ni malo nije svidelo ni sto se tice grafike, fizike ni svega ostalog, tako da ova mala Banetova recenzija tj prvi utisci, vaze i za PC
 
Platforma moze da bude zabavna, a ako vozish automobil, sve shto se ne ponasha kao automobil, ili ne zvuchi kao automobil, je SF, ne voznja...
 
nemojte tako strogo. Igram tocu na ps2. za sad na normalu i samo da predjem world sto je kao neka karijera. ima ukupno 37 takmicenja po 3 trke. Tu je stvarno igra lagana nema mnogo fizike ali otvara pro karijeru gde je situacija mnogo bolja. Ima po nesto za svaciji ukus od kartinga preko dtm i v8, kamiona oldtimera do raznih svetskih gt takmicenja i formule 1000, 3000 i f1 wilijems tima. Kad otvorim pro javljam utiske. Meni licno najvise fali engleski gt kao sto je imala ona stara toca2 sa hondom civic, voksalom, reno lagunom. Ovako videcemo na kraju. Sve u svemu bolja grafika nego u prethodnoj, vise staza, vise automobila. u pro karijeri ima crnih i zutih zastava i tako. trude se ljudi ajmo malo da je igramo pa cemo sumirati utiske. I nemojte da poredite nista sa gt4.
 
U BTCC iz tog vremena te Toce vozio je Accord, a na Civic ;)...
 
Videcu kad mi stigne Pc verzija. Mozda nije tako lose, a mozda se ocekivalo previse.
 
Bane® je napisao(la):
U BTCC iz tog vremena te Toce vozio je Accord, a na Civic ;)...
ma ko ce svega da seti a bio je ipezo 405 ili 406 ko ce ga sad znati :)
 
Sve u svemu, vredi li uzimati PC verziju? Trenutno bas nista zanimljivo da se igra, taman da malo ubijem vreme do Obliviona
 
Stilgar je napisao(la):
...bio je i Pezo 405 ili 406 ko ce ga sad znati :)

U Toca 2-ci je bio Peugeot 406. ;)
 
Spirit je napisao(la):
Sve u svemu, vredi li uzimati PC verziju? Trenutno bas nista zanimljivo da se igra, taman da malo ubijem vreme do Obliviona

[flame] Ako tako gledash, svake godine se cheka jedan naslov a igra djubre za to vreme :D [/flame]
 
pc verzija

probao vozio u pocetku lako ko za decu ali posle sve teze i teze, grafika je lepsa nego u dvojci brdo trka, ali je i dalje polu arkada polu simulacija. Kome se svidela trd2 svidece mu se i 3-ka. Imam utisak da se auto bolje ponasa nego na ps2. Protivnici su bezobrazni vise nego pre i smetaju do bola. trenutno se mucim sa gt70-te sa lancom beta. Ima reno clia u svim varijantama a ja vozim clia tako da :banana:
 
Spirit je napisao(la):
Sve u svemu, vredi li uzimati PC verziju? Trenutno bas nista zanimljivo da se igra, taman da malo ubijem vreme do Obliviona

Star Wars Empire at War?
 
Stilgar je napisao(la):
Star Wars Empire at War?

Ne, i ne, FEAR multiplayer! Juce sam probao i ono je ... ma probajte!
Frka je naci server koji ne trazi pravi ser., ali brate kakvo je ono rokanje!

Sorry na offtopic, ali jos sam pod utiskom
 
Bane® je napisao(la):
Loše. Užas zapravo.

Ne želim da previše mešam Gran Turismo 4 u celu priču, ali tek kad probate Tocu, shvatite koliko je GT4 u stvari dobra igra.

Poređenja radi, Toca 3 je Fifa serial od EA Sportsa, a GT4 je Wining Eleven od Konamia. To otprilike znači, da su Tocu pravili ljudi koji, bez preterivanja,nemaju vozačku dozvolu, kao što su Fifu pravili neki programeri od 150kg koji nikad fudbal nisu uživo igrali.

Ruku na srce, trud uložen u ovu igru vidno je veliki, ali jasno se vidi da tu nema ni Z od znanja.

Osećaj u vožnje - stvarno loš. Interakcija sa podlogom praktično ne postoji. Jednostavno nemate osećaj kuda auto ide. Koristim DFP volan, ali osećam da bi isto tako mogao da vozim i sa džojpedom. Forcefeedback nekako bez veze cima, a po ponašanju auta uošte ne znate gde ćete se naći za dve sekunde, na travi ili na prljavom delu staze, obično ne na idealnoj liniji.

Fizike - postoje, ali ne znam važe li na ovoj planeti :). Stvarno ne mogu da se otmem utisku da je ovo pravio neko bez vozačke dozvole. Postoje neka pravila po kojima morate da se ponašate, ali to nema veze sa onim kako vozite pravi auto. Dokle vozite pravilno, to još i liči na nešto, ali ako krenete da grešite, auto neće baš da leti preko trave i ivičnjaka, ali će nekako da ide svojim putem i vi baš nećete znati šta treba da radite. Understeer je kao prisutan, mada baš nisam provalio kada se pojavljuje, dok je oversteer misaona imenica. Igra dosta prašta greške, ali ne na način kao što to radi GT4, ovde je jednostavno bitno da ne uđete prebrzo u krivinu, a kroz nju može da se prođe kako hoćete. Nisam dovoljno vozio da bih provalio kako se ponaša i da li uopšte postoji engine guma. Ali vam je zato dovoljno pola minuta da uvidite kakvo je remek delo rad motora :). Apsolutno vam neće biti jasno kako to motor radi, zašto radi, kad vuče, kad ne vuče, gde mu crvena zona, gde limiter, a pri tome pojedini motori se uopšte ne slažu sa obrtomerom, koji je btw totalno neinformativan.

Zvuk - takođe užasan. Pre svega, ne ponaša se kako bi trebalo da se ponaša. Najomiljenije mi je kad recimo usporite i spustite par brzina niže, i dalje ste u crvenoj zoni, znači motor urla, ali se zvuk iz oređenih razloga utiša i onda kad date gas, on se vrati, kao da se neko igra sa daljinskim - sjajno :). Dokle radi zvuk lepo, još i pravi finu buku (koja u dobrom delu slučajeva nije karakteristična određenom vozilu), ali vrlo brzo počne da radi totalno nezavisno od motora, usisa i izduva :) i ne samo da deluje smešno, nego i ometa tokom vožnje.

Grafika - (ne znam kako je na PC i Xboxu, ali...) deluje kao da je totalno bez optimizacije napravljena, a da su onda za PS2 spušteni detalji, kako bi hardver sa mobilnih telefona koji se nalazi u PS2, mogao da sve to renderuje :). U odnosu na GT4, drastično lošije :), GT4 ima milion godina bolje svetlo i senke i milijardu godina bolje modele.

Nisam toliki japanski fanatik, želeo sam da Toca bude dobra igra, ali nije. Sa mnoge nade probam svaku vožnju za PS2 i svakoj dam dosta šanse, ali Toca RD 3 jednostavno ne može da prođe. Pored svega nabrojanog, ima još sitnica koje iritiraju, kao što je maksimalno loš položaj obrtomera i informacije na njemu. Jednostavno pojedinim automobilima limiter "stigne" 1000rpm pre crvene zone, a neki odu i po 3000rpm u crveno. Obrt. možete slobodno da isključite, ne koristi ni za šta, kada auto krene da trokira, promenite brzinu na gore, dok prilikom promene brzina na dole, ne očekujte da ćete da dobijete tork, ma, sve je nekako bez veze. Još jednu stvar sam primetio, vozio sam sad neku trku i bio nešto treći i izgledalo je da će tako da se završi, kad sam naprasno 300m pred kraja prestigao prvu dvojicu, kao da su me pustili... Strašno je ako igra koja hoće da bude (kao) simulator zaista ima taj gameplay (ili kako se već zove) engine kao što ima need for speed.

Ko što rekoh, nisam želeo da Toca RD 3 propadne u očima ljubitelja vožnje, ali to je neminovno. Sigurno ću da probam ovu igru još nekoliko puta, ali kada god krenem da vozim, kažem sebi: "pa zašto trošiš vreme na ovo kad ti je ostalo još mnogo trka u GT4..." koji je 200x bolja igra. Jebi ga, želim više sreće ljudima iz Codemastersa sledeći put i da konačno polože vozački ispit.

Probao sam igru. Sve sto si napisao, bio si potpuno u pravu. Nazalost, posle 3h igranja odradio sam cuveni uninstall.Nema nikakvog cara. Kola idu ko po šinama, a podešavanja istih i nema neke suštinske razlike u odnosu kad ih ne "podesis".
 
evo i mojih prvih utisaka (sorry za ozivljavanje starog topica, ali sinoc sam tek nabavio, a veliki sam ljubitelj TOCA serijala)

dobro (u odnosu na rd2):

- vise mogucih takmicenja i staza (bar na prvi pogled), obezbedjena voznja na (jos) duze staze (ko izdrzi), vise vozila
- (bar meni) bolji osecaj brzine
- dobra optimizovanost (nece da mi secne na x550, sa kojom toca2 ili jos gore cmr05 znaju da rezu)
-sankcionisanje 'kabadahijskog' ponasanja na stazi


Lose (sem vec navedenog u preth postovima)

- opsti utisak izbeljenosti (ne znam kako ovo da nazovem), jednostavno ima previse svetla uvek
- ogroman prostor koji zahteva na disku i sporije ucitavanje generalno
- losiji meniji (konfuzniji)
- onaj isti skotski 'glas razuma' (samo malo omatoreli lik) sa apsolutno istim komentarima (katastrofa, bas su mogli da ga promene, kao i ceo koncept 'mladjanog momka')
- sinska voznja (vec pomenuta) i (bar meni) losija upotrebljivost rucne kocnice (mozda je sad realnije, ne znam iskreno ni kako treba da se ponasa auto u tim situacijama)
-nepotrebno jako drndavi force feedback, slabija upravljivost gamepad-om
 
Nazad
Vrh Dno