Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Kakav kabl taj eksterni koristi? Da nije on oštećen možda pa nema usb3 sinhronizacije...?
 
Taj disk ima teoretski transfer do 140 MB/s, tako da je rezultat, u praksi, dobar.
Kapiraš da je razlika ~100 mega između teorije i ovde prikazane prakse? Kako je to onda "dobar rezultat, u praksi"?

2 tesseract:
Ovakve grafikone sam redovno dobijao kada sam gurao brze USB 3.0 fleske u USB 2.0 port(ove). Tipičan "levak" sindrom.
Probaj drugi kabl, kao što ti je predloženo... probaj obavezno i na drugom računaru. A za početak - proveri radi li uopšte taj USB 3.x port na kompu, tj. da li je drajver u funkciji.
 
Drajvere možemo odmah da eliminišemo, jer evo rezultata USB fleške Transcend JetFlash 790

Ploča je Asus PRIME B660M-A D4

USB 3.2 Gen 1 (front)

Capture1.PNG

Interesantno, duplo brži USB 3.2 Gen 2 ima nešto lošije rezultate.

Capture2.PNG

Jedino preostaje kabl, ali u je pitanju originalni kabl, USB-A to USB-A
 
Promeni kabl radi probe, ako imaš drugi pri ruci. Ako ne, probaj sam usb konektor tog malo da nagneš gore/dole na delu koju ulazi u sam disk i onda upali neko prebacivanje (da vidiš u realnom vremenu da li se povećava/smanjuje brzina). Možda je loša kontrola kvaliteta, pa se delimično odlemio konektor sa ploče... To se obično desi korišćenjem, ne baš odmah dok je nov.
 
Drajvere možemo odmah da eliminišemo, jer evo rezultata USB fleške Transcend JetFlash 790
Damn, bio sam uveren da je to. Obicno i bude nesto tako banalno, da ne kazem kako je znalo bas ovo da mi se dogodi i onda glavolomke satima.

Probaj onda i kabl, bas da vidimo sta je na kraju uzrok ovog interesantnog problema. Posto zaista odbijam da poverujem da hard od 2TB u 2022-oj godini ima transfer od cirka 40 mega. Pa nije ubogi Maxtor, pobogu.
 
Hahahaha, znači ne mogu da verujem koji sam bilde ispao.

Kabl je u pitanju, kabl je ispravan, ali fora je što sam mislio da je kabl utaknut do kraja, međutim, ostalo je možda dva milimetra još u dubinu, taman toliko da USB 3.2 konektori budu off, a što sam izvalio tek kad sam malo jače zapeo. Kabl je kao škljocnuo i ušao do kraja. A vadio sam i gurao kabl više puta, ali je svaki put ostalo dva milimetra 😂 Samo mora da se malo jače zapne, dok ne klikne i problem rešen 😁

Znači... da ne verujem.

20181031144010_color_4.jpgCapture.PNG
 
Treba pripaziti i na USB kabl. dužinu i kvalitet:
 
Pozdrav, da li ima veze koliko se ssd i m.2 i hdd puta pale i gase, za 9 meseci mi nvme 980 pro pao na 99%, pa zato pitam da li im skodi, jer sam u poslednje vreme poceo da ga gasim svaku noc. Inace taj nvme koristim samo za sistem i jedna igrica koju retko igram ima samo 20tb upisanih
 
Nikakve.
 
Ali pitanje je za NVME.
 
Pozdrav, da li ima veze koliko se ssd i m.2 i hdd puta pale i gase, za 9 meseci mi nvme 980 pro pao na 99%, pa zato pitam da li im skodi, jer sam u poslednje vreme poceo da ga gasim svaku noc. Inace taj nvme koristim samo za sistem i jedna igrica koju retko igram ima samo 20tb upisanih
Nema veze, a na 99% je zato što se koristi, sve je normalno.
 
a i tema je za HDD, ne za SSD 😎
 
Poludio sam danas... Imam u staroj mašini gomilu nekih fajlova na tri HDDa:
  • 1.5TB WD Green izvađen iz USB2 eksternog kućišta, koristi se preko 10 godina bez ikakvog problema
  • 1TB WD Blue iz 2015, ima bučne vibracije tipične za taj model, isto bez problema
  • 4TB Seagate Barracuda, star dvije godine, sve normalno
Krenuo sam svaki dan po par sati da kopiram s njih, jedan na drugi, da izdvojim sve što mi ne treba na dva WD drajva i prebacim Seagate u novi komp kao dodatni storage... I sve je bilo okej dok odjednom Seagate nije prestao da kopira i prijavio grešku... Prvo pokušam da nastavim, pa onda da prekinem transfer, i na kraju restart... I po restartu HD Sentinel krene da alarmira, sektori, greške, health sa 100 na 13%... Okej, uradim read čitavog diska, utvrdim na mapi koja četiri bloka su problem, i probam repair nedestruktivni, jer, kao - to je zdrav disk koji ni najmanji problem nije pokazao ranije. I on "reparira" 42 sektora, ali disk sada pokazuje 5% health, irreparable sectors, sve crveno... A svi vrijeme čita i piše normalno, nema nikakav zvuk, ne grije se, sve normalno. I sad ne znam šta da radim... Da kupim novi da odradim backup i onda probam obnavljanje površine, da vidim da li će da resetuje šta god se desilo? Suludo mi je da matori diskovi i dalje guraju kao prvi da a novi koji sam uzeo da ih odmijeni sad mi pravi haos. Ima li neko bolju ideju, iskustvo?
 
Kupi novi, nema tu pomoci. I nije taj SG nov ako je 2 godine star, on je nov samo u odnosu na te bas vremesne.
 
Pa "nov" u smislu ne samo što je puno noviji, nego i jako malo upisa, korišćen kao četvrti, kvalitetno napajanje...
 
Nema to veze, SVE može da ugine - a slabost i ima da pokaže prvi većem upisu!
 
Ovo i nije bio upis nego čitanje, ali ajde... Kupio sam dva komada WD Red Plus 4TB, CMR su, backup na oba u dvije odvojene mašine pa da vidimo koliko će oni trajati.
 
Ili čitanju; nije previše bitno, veći je rad, opterećenje i grejanje diska.
 
Prepiska sa chatgpt
usb dock doesnt recognize hdd
i have tried different hdd 2.5 and 3.5 and they both work
  1. Check the drive letter: If the HDD is not showing up in File Explorer, it may be because the drive letter is not assigned. To fix this, right-click on the Start button, select Disk Management, and locate the HDD in the list. Right-click on the HDD and select "Change Drive Letter and Paths." Assign a drive letter to the HDD and see if it appears in File Explorer.
none of these solutions work
no it isnt usb dock, other hdd 2.5 and 3.5 are working fine with usb dock
  1. Update the firmware on the HDD: Check the manufacturer's website for firmware updates for the specific HDD that is not being recognized. Install any available updates and see if the issue is resolved.
  2. Check the format of the HDD: Ensure that the HDD is formatted in a way that is compatible with your operating system. For example, if the HDD is formatted for Mac, it may not be recognized by a Windows computer. You can format the HDD by connecting it directly to your computer and using the Disk Management tool on Windows or Disk Utility on Mac.
Dakle, preko usb docka kačim hddove na laptop. LC-DOCK-U3-HUB - HDD docking station
Radi mi 2.5 inča 5400 rpm i 3.5 inča 7200 rpm. Jedan HDD 3.5 inča 7200 rpm se ne pojavljuje, probao sam sve.
Da li postoji neki način da mu pristupim?
 
Jedino da probaš direktno na SATA, da izbaciš USB iz računice.
 
Počeo je. Imaš dva loša sektora u "pending reallocation" statusu.
 
@Novicki : ne mora da znači. Svakako treba izolovati te "slabe" sektore.

To što Sentinel predskazuje da taj disk ima još 99 dana života, to je zbog toga što ima tako dug "radni staž".

Svakako nije (još) za bacanje. Pitanje je da li će se broj slabih ili loših sektora povećavati. Prati. Razmišljaj o zameni.
 
Kada igram Remnant II mnogo mi sporo ulazi u igru i takodje sve sporo ucitava.
Posto nemam mesta na M.2 NVMe morao sam instalirati na HDD.

Mozete li mi reci brzina ovog HDD da li je solidna za takve igre?

dsdsds.png
 
Hard disk postaje spor za pasijans, a kamoli malo zahtevnije igre. 😅
U ovom slučaju može da bude do harda, a može da bude i do same igre, jer ima žalbi da se nekad sporo učitava iako je instalirana na SSD-u.

Svakako HDD i moderne igre nisu dobra kombinacija.
 
Koji app preporucujete za pracenje SSD-eova i HDD-eova? Koristio sam CrystalDiskInfo, delovao mi je ok ali da proverim da li ima jos nesto vredno paznje
 
Za SSD je najbolje koristiti software od proizvođača, a za HDD bilo koji program koji čita S.M.A.R.T. vrednosti, kao što je CrystalDiskInfo.
 
Za sve koji pitaju za pending pa i za bad sectore sve ispod 5-6kom je sasvim normalno ako nestane struja ili gasite racunar na restart, sasvim normalno je da se pojave jer su "seftverski".... sve vise i ako se broj uvecava u radu je NO NO
 
Nazad
Vrh Dno