Šta je novo?

Provera mrežnog adaptera

Kritika

Slavan
Učlanjen(a)
26.02.2010
Poruke
5,273
Poena
320
Kako na lapotpu da proverim koji je mrežni adapter ugrađen tj. da li podržava standard Integrated 802.11 b/g/n ili pak samo 802.11 b/g
 
On daje nazive čipa i daje za mrežni adapter (žičani) koji je u pitanju ali za wireless osim naziva čipa ne i koji standard podržava
 
Aida64 EE rezultat:

Mrezni adapter: Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller
Brzina veze: 100 Mbps

Mrezni adapter: Atheros AR9285 Wireless Network Adapter
Brzina veze: 54 Mbps


Ovo onda znači da ovaj laptop ima samo ovu jadnu g varijantu:

Networking:
-Integrated 802.11 b/g/n or 802.11 b/g
-Built-in Bluetooth™ V2.1+EDR (Optional)
-10/100/1000 Base T

I još me buni da li je logično da za gigabitni mrežni kontrolor stoji 100
 
zavisi koji je kabl unutra, tj. ako je nakacen na 100Mbps mrezu, toliku brzinu prijavljuje
 
cat5 do rutera mada kako mi se cini cat5e podržava i gigabitnu mrežu
 
Trebalo bi da podržava. :)
 
Ako je port na ruteru 100Mbps onda je to brzina i mrezne karte
 
to je ona razlog zašto prikazuje stotku.

A što se tiče wirellesa ima li neka express card koja bi bila sa N standardom
 
TP-Link TL-WN861N
TP-LINK-Netzwerk-WLAN-Adapter-WLAN-TL-WN861N-0.jpg

Wireless 300Mbps miniPCI adapter, Atheros, MIMO 2x2, 2.4GHz, 802.11n, 802.11g/b - MIMO (Multiple Input, Multiple Output) tehnologija sa boljim prostiranjem signala i većim pokrivanjem uz stabilniju vezu, CCA tehnologija za izbegavanje konflikta kanala, 64/128/152-bit WEP, WPA standard(TKIP/AES), QSS (Quick Secure Setup), izlazna snaga 20dBm = 100mW

izvadis G i ubacis N
 
Ovo je namenjeno baš za laptop? Jel m ideluje totalno različito od ovoga:
 

Prilozi

  • laptop wirelles.jpg
    laptop wirelles.jpg
    134.5 KB · Pregleda: 45
onda mora nesto ovako:
NET011-1A.jpg


al to je pitanje gde naci...
 
@IzNoGooD
Ona prva verzija može da se kod nas nađe za manje od 20 evra

@Swiper
Problem garancije recimo?

@alfaunits
Intel je unutra, trenutni ruter je žičani TP 460

Sam prozvođač kaže seledeće:Networking:
-Integrated 802.11 b/g/n or 802.11 b/g

Link koji si ostavio kaže da podržava do 150 a AIDA64 EE daje info koji sam naveo. Znaš neki siguran način (osim stavljanja rutera sa N standardom) kako tačno proveriti ovaj info
 
Kakva crna garancija, to košta par dolara :p
 
Neshvataj bukvalno komentar jer nije naglasak na novcu već nemaš garanciju u smilu naručiš, čekaš da stigne maltretiraš se sa i sporukom i ono neradi, PA ti ponovo sve isto a vreme prolazi i živci se tanje:d
 
Ja sam maksimalno zadovoljan svim što sam do sada kupio preko ebay-a. Jednom mi se samo desilo da jedan modul RAM-a za server nije bio OK, poslali su mi drugi u roku od par dana, ja njima nazad i to je to :) Ali, izbor je tvoj... :D
 
ja nikako da nadjem vremena da dignem mrezu u stanu na N, i nekako moram da resim zenin laptop. mislio sam da ce onaj TP-link pasovati, ali sada moram da jurim Swiperovo resenje...
 
Meni je tu još jedna stavka bitna linux. Za neke kartice treba bukvalno da se oteliš d abih ih naterao da rade pod linuxom a neke po defoultu rade fenomenalno bez ikakvih dodatnih podešavanja. OVa koja je trenutno u računaru radi pod linuxom i najviše bi mi odgovarala identična samo brža koja bi dakle sigurno bez problema radila sa linux OS
 
Karta koju vec imas je 802.11n:

http://www.qca.qualcomm.com/technology/technology.php?nav1=47&product=79

To sto je trenutno stavljena na 54mbit je posledica njenog setovanaj da radi u b/g/n modu, tj. da se konektuje na onaj standard koji mreza zahteva ili sa kojim ima najbolji signal.

Ako si na Win-u najbolje idi u Device Manager, pa nadji tu karticu, deni klik - properties - advanced i tu imas stavku zove se "Wireless mode" ili nesto slicno za koju bi trebalo da stoji postavka tj. "Value" IEEE 802.11b/g/n. Tu mozes odabrati da bude striktno n i cao.
 
Pod Wirelles Mode Selection može da se bira ili Auto ili 801.11b/g Nigde se nepominje
 
Tako je napisan drajver, jedino da probaš neki drugi stariju ili noviju verziju. Meni je smetalo što nisam mogao da setujem brzinu na najmanju moguću nego mi je sama kartica povećavala brzinu, samim tim veza je sa povećavanjem brzine postajala neupotrebljiva.
 
Znbaš li kako na linuksu da proverim ovu mogućnost kako bih izbegao prčkanje oko drajvera cna Windowsu
 
Nazad
Vrh Dno