Šta je novo?

Procesor i potrosnja struje

1110

Slavan
Učlanjen(a)
14.02.2008
Poruke
68
Poena
309
Ok, tek ulazim u pricu sa kvalitetnijim hardware-om i dosao sam do podatka da noviji procesori mogu da pojedu dosta struje. Prosto me zanima ova tema jer necu da uzmem nesto pa da mi racunar jede struju ko bojler :)
Primera radi ovaj CPU http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=682 kako se gleda koliko struje trosi (recimo ako komp radi non stop mesec dana)?
Mislim pitanje je verovatno glupo ali eto zanima me ovo.
 
Ok, tek ulazim u pricu sa kvalitetnijim hardware-om i dosao sam do podatka da noviji procesori mogu da pojedu dosta struje. Prosto me zanima ova tema jer necu da uzmem nesto pa da mi racunar jede struju ko bojler :)
Primera radi ovaj CPU http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=682 kako se gleda koliko struje trosi (recimo ako komp radi non stop mesec dana)?
Mislim pitanje je verovatno glupo ali eto zanima me ovo.


Nije ni priblizno kao bojler, a sve zavisi od toga koliko ti je CPU opterecen i koje jos propratne komponente imas u kucistu.

Odokativno
, od nekih 100 - 300W bi ti se kretala potrosnja celog sistema.

Mozes videti neke podatke ovde, mada ih sigurno ima jos na netu, jer je 955 prilicno popularan proc.

http://www.legitreviews.com/article/980/14/

http://techreport.com/articles.x/16796/12
 
Malo koji procesor na default troši toliko struje da bi se zabrinuo, osim toga odavno imaju razne power saving fore koje im obaraju frekvenciju i napon kad stoje u idle ili rade laganije stvari.

Čak i umeren overklok ne pogoršava mnogo situaciju ali što ih teraš bliže granici to eksponencijalno više vuku.
 
Apsolutno tacno,moj Fenom 9850BE fabricki pri 2.5Ghz trosi 125W a na samoj granici od 3-3.1 trosi 200-220w (prema SiSwSandri) ali to je matora arhitektura koja je vise vukla od gore pomenutog procesora tako da cak i sa besnim klokom verujem da sam cpu ne bi vukao ni blizu kao moj (210w)
 
125w je deklarisan tako da verujem da je to njihova oznaka za max potrosnju(pri max opterecenju) na def. kloku,nisma ga nikad testirao na 2.5G jer sam ga odma od kako sam ga kupio pre par godinna cusno na 3g:)
 
Pomaze da uklljucis i CnQ da smanjis ne samo buku kompa nego i potrosnju, pogotovu ako visis po netu :D
 
evo ovako je npr kod mene
 

Prilozi

  • cpuID.jpg
    cpuID.jpg
    194.5 KB · Pregleda: 300
ma bre,neki ok racunar u full loadu trosi tipa 400w max,dok u idlu sa svim sranjima i sejverima trosi 100w ,tako da komp i nije neki potrosac da bi se brinuo.
 
CRT monitori nisu bas stedljivi, sto svetlija slika to blize 120W
 
Kad smo vec kod procesora i potrosnje struje...
Koji je najbolji program za izracunavanje trenutne potrosnje procesora...?
Znam da ima neki Gigabyte utility za GB ploce, ali ja imam MSI, a ne verujem da je univerzalan... :)
 
Mene zanima kolko troši kompletan računar (bez monitora) efektivno
 
Evo moj naprimer...
 

Prilozi

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    57.4 KB · Pregleda: 203
To je sve lepo što pišu ti programi, ali kolko vati kuca na strujomeru
 
meni za proc kaze min 17 W max 74 W al prosecno oko 24 W :p
 
Evo moj Athlon undervoltovan i underclockovan running WCG HCC WUs :)
 

Prilozi

  • 2.6ghz.png
    2.6ghz.png
    154.3 KB · Pregleda: 94
Poslednja izmena:
Znam ja kakav uređaj meni treba, al mislio sam da ima ovde neko stručan da mi kaže a ne sva ova lupetanja. Neću ja zbog toga da kupujem merne instrumente, ima ovde koji već takve svari imaju (a možda i nema)


Ne znam kako si to zamislio da ti neko kaze, al' 'ajde :bottle:
 
A cekaj iskreno zasto si zabrinut koliko trosi procesor ako nije tajna?
 
Poslednja izmena:
prosecan quad procesor trosi od 95w do 140w u full loadu po defaultu.Kako mu dizes klok i napon ,povecava se i njegova potrosnja
 
@schnappy
Ako mene pitaš, ja uopšte nisam zabrinut kolko troši procesor, već me interesuje kolko troši računar, čista radoznalost. Sad da merim ampermetrom, pa da računam, ne znam ni formulu a nemam ni tako jak ampermetar.
 
Pa znam da zavisi od svega, mislio sao otprilike jel može da se kaže sa standardnom konfiguracijom. Jel potrošnja prelazi 300W
 
Nazad
Vrh Dno