Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

Neki Hasee laptop sa i7 3610qm i Nvidia 640M , menjao sam pastu novu sam stavio Arctic pastu a kad je u Dual Graphic Intel HD 4000 i Nvidia 640M ide do 105 stepeni lagano a kad ga forsiram da pokrece lupam Chrome u Nvidia onda je od 60 do 90 stepeni , svestan sam da je to tezak kinez od laptopa , da mu stavim tečni metal?
 
Nesto nisi dobro sklopio
 
Kuler lepo vrti , hladnjaci na svom mestu i na grafickoj i na procesoru. Mozda je falican primerak procesora? mada i ovaj window update od Windows 10 opterecuje procesor kao da igras igrice.
 
Poslednja izmena:
Mozda je falican primerak procesora?
Tesko. Kojim programom ocitavas temperature? Koristi HWiNFO. Ako si siguran da si dobro sklopio (pod sklopio, mislim da kuler lepo naleze na cipove), onda mi jedino pada na pamet da program lose ocitava.
 
Dešava se, retko, ali se dešava da sama bakarna cevka ne radi svoj posao što se tiče hlađenja. Negde kvrcne i baj-baj gas i nema više vapour chamber sistema (tečno-gas sistema) i sam hladnjak ne prenosi toplotu gde treba (do mesta gde ventilator gura topao vazduh napolje).

Najlakše da proveriš to je da dok laptop radi i dok je pod opterećenjem, rukom pipneš heatpipe (bakarnu cevku) i da vidiš/osetiš da li je celom dužinom vrela ili je neki deo vreo, drugi hladniji ili skroz hladan.

Bilo je i fabričkih problema na različitim laptopovima gde delovi heatpipe-a i nisu dohvatali određene čipove, pa je možda i to problem (kuler ne naleže skroz). Vidi pastu da li se rasprostire kako treba kad skineš kuler ponovo.

Inače, ne reče šta dolazi do 105C. GPU ili CPU?
 
Ugasio se 2 puta na windows update , ipak windows update ga muze kao da igram GTA v , verovatno je vrisnuo hladnjak u upravu si , i na hwinfo64 ide preko 100 stepeni , kineska posla.
Dešava se, retko, ali se dešava da sama bakarna cevka ne radi svoj posao što se tiče hlađenja. Negde kvrcne i baj-baj gas i nema više vapour chamber sistema (tečno-gas sistema) i sam hladnjak ne prenosi toplotu gde treba (do mesta gde ventilator gura topao vazduh napolje).

Najlakše da proveriš to je da dok laptop radi i dok je pod opterećenjem, rukom pipneš heatpipe (bakarnu cevku) i da vidiš/osetiš da li je celom dužinom vrela ili je neki deo vreo, drugi hladniji ili skroz hladan.

Bilo je i fabričkih problema na različitim laptopovima gde delovi heatpipe-a i nisu dohvatali određene čipove, pa je možda i to problem (kuler ne naleže skroz). Vidi pastu da li se rasprostire kako treba kad skineš kuler ponovo.

Inače, ne reče šta dolazi do 105C. GPU ili CPU?
Nvidia 640m ne ali Intel HD 4000 i i7 3610qm idu do 105.
 
Da li je normalno da punjac za laptop bude solidno vruc,tj skoro da pece na dodir dok je prikljucen na laptop (narocito kad se igra nesto)?

Da li ta vrelina moze nekako da osteti punjac?
 
Pa zavisi od laptopa, sa novijim procesorima koji troše 20W u peak-u nije, starije generacije su dosta veći potrošači. Zavisi i od grafike, veličine ekrana, itd...
 
i5 8300h,1060 6gb,17,3" ekran.....HP Omen laptop
 
Pa da, gejming laptop, nema govora o stednji. Tvoj trosi 30W u idle a 140W u loadu, normalno je da se greje.
 
Imao sam problem sa FxSound Enhancer (DFX Audio Enhancer) 13.028 cuo se odjek kada pauziram zvuk na youtube i smanjio sam AMBIENCE na 0 i nema toga vise , ko ima malo slabije zvucnike na laptopu nije los program , meni su malo slabiji nisu Bog zna sta jaki , sa njim su vidi da su malo jaci.
 
Da li je normalno da punjac za laptop bude solidno vruc,tj skoro da pece na dodir dok je prikljucen na laptop (narocito kad se igra nesto)?

Da li ta vrelina moze nekako da osteti punjac?
Normalno jeste ali ako nemas klimu na ovim vrucinama on gori, drzi ga na podu a malo uzdigni sa necim sa strane da ima vazduh ispod da cirkulise a ako mislis da je opet vruc stavi neki ventilator sa strane 8 ili 12cm kao za kuciste pa neka duva preko njega sa strane.
 
Da li je normalno da punjac za laptop bude solidno vruc,tj skoro da pece na dodir dok je prikljucen na laptop (narocito kad se igra nesto)?

Da li ta vrelina moze nekako da osteti punjac?
Skroz normalna pojava. Moja devojka zimi greje tabane na punjacu dok igra stvari posto se bas ugreje haos.
 
Gaming laptopovi na max loadu čak i troše bateriju dok su na struji pa punjač radi kao lud, tako da je normalno da bude vreo kao ringla.
 
Gaming laptopovi na max loadu čak i troše bateriju dok su na struji pa punjač radi kao lud, tako da je normalno da bude vreo kao ringla.
jedino ako se ne koristi adekvatni punjac i ako je modovan laptop da vuce vise struje nego sto je predvidjeno inace taj scenario koj pominjes nije moguc....
 
@smarac Nazalost, nisi u pravu, pa nemoj iznositi netacne izjave. Istrazi malo pa ces videti. Pricam iz licnog iskustva sa fabrickim punjacem originalnim. Recimo Acer Predator Triton sa 2070 i 9750H MaxQ na turbo je lagano praznio bateriju a punjac bio vreo. Proverio i Acer licno kaze da je to normalno ponasanje. S obzirom da si vec mogao izguglati a nisi, evo ja cu ti staviti jedan od primera:

1656589872375.png
 
ne zelim da komentarisem lose serije i OCovane kompove, jednostavno, punjac je uvek fabricki podesen da daje vise wati nego sto sistem moze da povuce u max loadu, mogu i ja na mom kompu da namestim da povlaci vise nego sto je propisano pa ne radim to.
serije koje su jednostavno defektne ne treba da se uzimaju u obzir. Ti si napisao da svi gaming laptopovi trose bateriju dok su prikaceni na adapter a to jednostavno nije tacno, kapiras da bi imao odranicenje gaminga na svim gaming laptopovima sto jednostacno nije tacno.
 
Sad vidim zašto si izabrao taj username...
Napisao sam na gaming laptopovima, nisam napisao na svim. Zavisi koji. Ne mora ni OC da bude, baterija se prazni, a najviše je izraženo sa turbo funkcijom koja je fabrička, a ne neka budzevina.

Ko god ovo da čita, a baterija mu se lagano prazni na laptopu prilikom max loada, to je normalno za gaming računare (ne sve, zavisi od modela), nemojte se tripovati.

Možda može da se uzme jači adapter od nekog jačeg modela da se proba, ali ne vidim zašto bi to neko radio, niti znam kako bi radilo.

Ovo govorim iz iskustva, nešto što sam posedovao a ne pročitao na netu. Imao sam bar 10 jakih gaming laptopova, trenutno sam na Asus sa ryzen 9 5900hx i rtx 3070. On se ne prazni, nije se ni njegov prethodnik praznio ali su oba sa 230 i 240w adapterima, dok Acer fabrički dolazi sa slabijim.
 
Poslednja izmena:
meni je ovo ko zna koj gaming laptop .... trenutno imam zephyrus g14 sa 5900HS i 3060 grafikom i ne prazni se kad se optereti.

kao sto rekoh tesko glupa prica da se prazni baterija kd je laptop max opterecen, to bi znacilo da ne mozes da koristis duze nego sto t baterija moze da bude kao backup napajanju.... da li stvarno mislis da je to tako projektovano?????
 
To upravo i to znači, i nije samo za gaming laptopove. Što se mene tiče, to bi trebalo da bude zabranjeno ali nije.
 
To sto proizvodjaci stede na jacim (tj. skupljim) adapterima, ne znaci da je normalno i da tako treba da bude, jos i krste opciju "hybrid power" kao da je neki feature.
 
Sta je PCH temperatura u Aidi64 , ide mi skoro do 90 stepeni?
 
Imam hp laptop kupljen od prilike pre godinu i po dana u jednoj radnji koje ima svuda Tehnoma.. Elem, pre neki dan da odgledam nešto na yt zvučnici jecaju kao kada ih probušiš. Laptop stoji u radnoj sobi sve tako da ništa nije moglo biti prosuto po njemu da bude od neke tečnosti problem, npr. U garanciji je pa bih ga odneo lično u servis. Imate li preporuku za ovlašćeni servis hp u Beogradu? Ima ih više..
 
veoma drag laptop HP2570p, koristim ih u kancelariji dugo vremena i ovo je prvi problem koji se pojavio.

Verovatno je ventilator vrisnuo i on je bio veoma vreo. Uglavnom ljudi koji su bili uz njega su ga ugasili.
Ja sam idući dan seo za njega, startovao, nisam obraćao pažnju da ne pali, međutim i tad je bio vreo. Ventilator ne radi i dalje.

Sa prednje strane blinkaju tri lampice.
Okačiću tu sliku.
Ekrane kao pokušava da upali al na trenutak.

Vidim da je vreo, ugasim ga.
Probam na bateriju da ga upalim, tu je malo dimilo. Izvadim an brzinu bateriju.
Na kablu ponovo isto. Promenio sam i drugi adapter isto.

Star je laptop.
Da li može nešto da se dijagnostifikuje na osnovu blinkanja lampica ili???
Ostaviću ga svakako da bude donor drugim mašinama :)

Slike kačim.
https://im.ge/i/uH3Fec
Ako ne uspem WIFI i HDD blinkaju žuto. Power blinka belo.
Ekran se na pali.
 
Imam hp laptop kupljen od prilike pre godinu i po dana u jednoj radnji koje ima svuda Tehnoma.. Elem, pre neki dan da odgledam nešto na yt zvučnici jecaju kao kada ih probušiš. Laptop stoji u radnoj sobi sve tako da ništa nije moglo biti prosuto po njemu da bude od neke tečnosti problem, npr. U garanciji je pa bih ga odneo lično u servis. Imate li preporuku za ovlašćeni servis hp u Beogradu? Ima ih više..
Probaj da obrišeš driver za zvuk i koristi Microsoft generički driver.
 
Čim je nešto zadimilo, pregorelo je nešto. Tu nema pomoći bez napredne dijagnostike i provere (napredne u smislu, otvaranje laptopa, provera smd komponenti i sličnog). Nikako dalje paliti laptop preko adaptera, bateriju ni ne približavati laptopu uopšte.
 
Probaj da obrišeš driver za zvuk i koristi Microsoft generički driver.
Živ bio! Postedeo si me gubljenja vremena i nosenja od servisa do servisa. Bio je u drajveru problem. Neverovatno kakav problem kada zvucnici krckaju, cuje se samo pucketanje i zvuk u daljini.sve zbog drajvera.
 
Zanima me da li moze da se kombinuje DDR3 i DDR3L , imam modul 8GB obican DDR3 i ubacicu mu DDR3L 8GB da bi imao 16GB , DDR3L radi na 1.35 da li moze to da uspori laptop ili nema to veze?
 
Zavisi od laptopa i same memorije. Ako je default 1.5v i ti ubaciš ddr3l sa 1.35v, postoji velika šansa da sve bude ok (osim grejanja modula koje možda bude preveliko, ali ne mora da znači).
To grejanje ti možda posle donese nestabilnost, možda ne. Ja sam se susretao sa različitim situacijama, i gde je 1.35v radio na 1.5v bez problema i tamo gde je bilo random zakucavanja a memtest prolazi.
 
Nazad
Vrh Dno