Šta je novo?

Problem u obliku italic ćirilice

dbaja

Čuven
Učlanjen(a)
06.02.2001
Poruke
657
Poena
619
Da li neko ima rešenje za promenu oblika IDIO*SKI urađenih italic ćiriličnih malih slova: g, d, p, t i c?
Ova slova je pravio neki nepismeni ****** a u unicode tabeli sam uspeo da pronađem kodove za slova:
g=299 (012B), malo g sa crticom iznad a ne ono glupo izokrenuto latinično "s",
p=363 (016B), p sa crticom gore a ne kao latinično "n".

Gde se nalaze d sa kvakom na dole (a ne na gore), t sa crticom iznad slova koje je kao "š" ćirilično, a ne kao "m" latinično, i "c" koje bi trebalo da ima pravu kvačicu ispod slova?
Najradije bih, ako saznam ostale kodove napravio neki makro u Wordu. Ne znam da li je dobro rešenje remapiranje tastature.
 
Poslednja izmena:
ja iskreno ne znam resenje za tvoju boljku. ali mi se cini da si pitanje postavio na pogresno mesto. ovde vecina ljudi mrzi cirilicu (na zalost)!
 
Nebitno je da li je neko mrzi ili ne, ona je zvanično pismo u ovoj državi pa mogu samo da "joj" pljunu pod prozor ti koji je mrze. Nego ima li neko rešenje za onaj problem?
Jako je ružno kad nešto napišem u italic-u ovako.:mad:
 
A da li ti treba u svim fontovima ili samo u ponekom, tj. da li imas odredjen font/fontove u kojima radis? Imam neke od fontova na drugom compu koji izgledaju srpski, obzirom da je i meni cesto kao uslov postavljan takav zahtev kod kucanja tekstova (doduse i meni se licno vise svidjaju).
 
adobe pro fontovi imaju ove varijacije za b,g,d,p,t, ne znam kako je u drugim programima, ali u InDesignu mozes da im pristupis bez problema, potrazi ko ima Minion, Myard, Warnock, te italic varijante su iz ruske cirilice.
 
Нажалост проблем са италик (курзив) ћирилицом у видндози је што је Били као сваки рационалан Амер искористио руска слова и за српску ћирилицу, иако се разликују графеме за нека слова. (управо она која тебе муче). :)
Пробај да решиш проблем као што неко горе написа са Адоб или чиме већ.
 
Јеси то сам закључио или је већ било говора на тему ћирилице?

bio sam kritikovan davno sto pisem cirilicom. al dobro de, vazno je da ja nikad nisam pisao latinicom (u pravom zivotu) sem kad su nas terali da pisemo pismeni iz srpskog na latinici ili na casovima stranih jezika! cak se u inostranstvu potpisujem cirilicom!
 
Dobro de ljudi nije uopšte bitno ko koje pismo voli, niti se valjda ovaj forum bavi tim pitanjem.
Ko će kako da piše bo trebalo da bude njegova stvar, njegov izbor i ništa više.

Mene samo interesuje rešenje dbajinog preoblema, da li ono što je punkass predložio radi?
 
Hvala ljudi, ovo dosta pomaže. Mislio sam da ću nekako uspeti da dođem do unicode kodova nekih slova pa da napišem makro koji bi u Wordu odradio zamenu dotičnih slova pravilnim slovima, ali i dalje nisam našao te kodove. Fale mi oni iz prvog posta.
Ali i ovo rešava stvar. Ionako u 99% slučajeva koristim Times Roman i Arial koji su tu.
 
Mene samo interesuje rešenje dbajinog preoblema, da li ono što je punkass predložio radi?

Iako nije onako kako bih ja to voleo da rešim (makro u Wordu, koji će zameniti ova "felerična" slova), rešenje je pomoglo.
 
Jel hoces da kazes ta imas taj makro. Ako sam te dobro razumeo da ga imas, da li ga je moguce dobiti na PM. Ujedno ako je problem oko direktnog imputa preko tastature stvar je resiva pomocu programa domacih autora Keyboard Layout Manager http://solair.eunet.yu/~minya/Programs/klm/index.html

Ne, makro nisam uspeo da napravim iz prostog razloga sto u osnovnim Windows fontovima nisam uopšte našao kodove slova t, g, b, i još nekih koja valjaju. Ako uspem, javiću sigurno.
 
Ne, makro nisam uspeo da napravim iz prostog razloga sto u osnovnim Windows fontovima nisam uopšte našao kodove slova t, g, b, i još nekih koja valjaju. Ako uspem, javiću sigurno.

Vici, dobro bi doasao takav makro. Mada bi mozda radilo i da se sam font edituje, sa nekim font kretorom. Ja sam svojevremeno pokusao nesto da uradim, ali je sve ostalo na pokusaju.

KLM (Keyboard Layout Manager) moze da posluzi da se aktiviraju nama nedostupna kodna mesta u Adobe fontovima. Program je u potpunosti vredan paznje i radi po principu kreiranja kbd.dll-a tako da je moguce uneti novu tastaturu sa tim proizvoljnim kodnim rasporedom i koristiti je po potrebi.
 
Nazad
Vrh Dno