Šta je novo?

Problem sa wireless routerom

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

goranagf

Cenjen
Učlanjen(a)
01.11.2009
Poruke
516
Poena
170
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5950x / Dark Rock Pro
Matična ploča
Gigabyte B550 Aorus Pro AC
RAM
Corsair Vengeance 4x16GB 3200Mhz
GPU
ASUS GeForce RTX 4070 DUAL OC
Storage
Samsung 980Pro/Kingston A2000/2x WD Red Plus
PSU
Phantex Revolt Pro 850W
Kućište
Ms Titan II Pro
Monitor
3x Dell P2317h
Miš & tastatura
Logitech MX Keys S / MX Master 3s
Mobilni telefon
Samsung S20 Fe
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Uzeh neki dan iphone, pa mi prijatelj dade TP-LINK WR542G router...
Prvi put se srecem sa ovakvim uredjajem, a nakon nekoliko sati beskorisnog trazenja i citanja, primoran sam da otvorim novu temu i priupitan strucnije i iskusnije od mene za savjet...
Elem, koristim telekomov adsl modem Huawei MT882, i skopcao sam ga u WAN port na ruteru, a racunar sam povezao preko jednog od 4 ostala LAN porta, medjutim ni na racunaru ni telefonu nemam neta (s tim sto telefon vidi mrezu, ali je ne moze koristiti).
Pokusavao sam vise puta, resetovao podesavanja na ruteru, davao mu drugi IP (jer je na adsl modemu i na njemu isti, 162.168.1.1), iskljucivao DHCP, ali nista...
Molio bih raspolozene da daju bilo kakav savjet sta da uradim...hvala u naprijed!
 
Pretpostavljam da kada ubodeš kabl iz modema direktno u računar, net radi?
 
Da, da, radi!
Evo pokusao sam sa nekoliko razlicitih uputstava, i opet nista, ne mogu preko rutera dobiti internet nigdje...
 
Probao sam gasenjem dhcp-a na modemu a paljenjem na ruteru ?

Radi ti kad spojis modem direktno jer racunar dobije IP od njega, ali modem ne zna koliko si uredjaja spojio na ruter jer je ruter "ispred" njega i modem misli da je samo ruter taj koji treba da dobije IP...

Znaci ugasi dhcp na modemu,daj ruteru adresu 192.168.1.2, konektuj se na njega preko web browsera. Pod dhcp stavi opseg 192.168.1.10 - 192.168.1.15 npr i restart oba uredjaja.

Takodje treba pored toga podesiti wifi parametre, SSID mreze i enkripciju.
 
Probao sam gasenjem dhcp-a na modemu a paljenjem na ruteru ?

Radi ti kad spojis modem direktno jer racunar dobije IP od njega, ali modem ne zna koliko si uredjaja spojio na ruter jer je ruter "ispred" njega i modem misli da je samo ruter taj koji treba da dobije IP...

Znaci ugasi dhcp na modemu,daj ruteru adresu 192.168.1.2, konektuj se na njega preko web browsera. Pod dhcp stavi opseg 192.168.1.10 - 192.168.1.15 npr i restart oba uredjaja.

Takodje treba pored toga podesiti wifi parametre, SSID mreze i enkripciju.

Pokusao sam sve, ali i dalje nista, samo se jos veci problem javi jer ne mogu imati net ni na racunaru kad je spojen direktno preko modema nakon sto iskljucim DHCP na modemu, moram ga resetovati da bih vratio na staro jer mu ne mogu ni pristupiti.

Evo kako sad izgleda:
WAN settings na ruteru sam pokusao i automatic IP i PPPoE.

 
Ne treba ti sigurno PPPoE.
Koliko vidim, problem je u tome što ruter ne dobije IP adresu od modema.
Jesi li probao da restartuješ modem dok je povezan na ruter?
 
Hmmm ja sam imao slican problem jer su mi se razlikovale MAC adrese doduse modema i rutera resio sam tako sto sam povezao modem na racunar da dobijem izlaz na net,iz command prompta nasao MAC adresu te internet konekcije (ipconfig je komanda ali me nemoj drzati za rec) i onda povezao modem i ruter i u posavanjima rutera namestio identicne MAC adrese. Posle toga mi je istog trena proradilo.
 
Uh, sto ne daju glupave modeme pa da ljudi sami mogu da kace sta hoce i kako hoce dalje od modema :-devil-:

Ovako, upali taj prokleti DHCP na modemu.

Start IP nek bude 192.168.1.5.
Size, pretpostavljam da kad ukljucis DHCP, dobices da upises/biras neki broj. Stavi 1. Dakle samo jedan klijent ce dobiti adresu od modema a to je ruter.

Ta adresa ce pretpostavljam biti 192.168.1.6.

To je to sto se tice modema.

Na ruteru stavi taj Dynamic IP ili kako vec. IP adress ti nakon ovog "Obtaining network..." mora biti 1.6 (ona koju je modem dao a i ona ce ti sluziti za pristup ruter).
Kad to upalis, subnet mask ce biti sam upisan u formi 255.255.255.0 a default gateway ce biti adresa modema tj. 192.168.1.1. Ako slucajno ne bude nista upisano, upisi rucno.
DNS ce se takodje sam pojaviti (nakon restart mislim)

Ona idi na ovo DHCP, upali ga i postavi prvu IP adresu 192.168.1.10 a krajnju recimo 1.15 (ako ti je dovoljno 5 klijenata).

Ne zaboravi dugme Save na svakoj strani podesavanja rutera, posto pretpostavljam da ne pamti ono sto je upisano.

Nakon toga,restart i modema i rutera i javi da li radi.
 
Poslednja izmena:
Svaki put kad nesto promjenim restartujem oba uredjaja, nekad nesto zaglupi, ne mogu ici u podesavanja pa moram i racunar...
Ovako,
uradio sam kako si rekao za modem, kasnije kad sam ga direktno spojio na racunar, opet je pravio probleme, ali proradio je nakon minut-dva, to je rijeseno
to je ovako:

WAN IP adrfesu automatski nece da ubode, a kada idem na static (jedino tada se otvore polja za unos) i unesem ovako

izbaci mi ovo

tu sam pokusao LAN IP staviti subnet drugi koji mi je ponudio 255.255.0.0. ali opet isto izbacuje...
Btw, hvala na trudu i pomoci...
 
Poslednja izmena:
Ahm... pa stavi onda za LAN 192.168.0.1 i subnet mask 255.255.255.0.
Moraš onda ručno da podesiš i DNS. Stavi recimo Google-ov, tj. 8.8.8.8.
 
Skoro sam imao identican problem sa istim ruterom u kombinaciji sa HG520C. Najvise sto sam uspeo da uradim jeste da racunar koji je spojen na TP-Link ima pristup HGu i to je to - od neta nista. Elem, u medjuvremenu sam procitao da se moze koristiti obican LAN port na ruteru kao ulazni port - ne WAN, te ce tada ruter da se ponasa kao AP. Nisam ovo probao ali cak i da ta glupost radi opet je to najmizernije resenje.
 
@dandy, to nece moci - jer ruter ne dozvoljava da mu LAN adresa bude ista kao login adresa, cak ne moze da bude ni u istoj subnet masci.
 
Nije meni toliko vazan net na racunaru koliko da osposobim wireless, jer imam na modemu usb port, na racunaru instaliram usb driver i koristim net preko usb-a, a ruter ce ici preko utp kabla...
 
@dandy, to nece moci - jer ruter ne dozvoljava da mu LAN adresa bude ista kao login adresa, cak ne moze da bude ni u istoj subnet masci.
Pa zato sam mu i rekao da stavi 192.168.0.1, što je u potpuno drugom subnet-u.
 
Ahm... pa stavi onda za LAN 192.168.0.1 i subnet mask 255.255.255.0.
Moraš onda ručno da podesiš i DNS. Stavi recimo Google-ov, tj. 8.8.8.8.

Evo ga radi...:)
Ovako sam u radio i sad sve sljaka.
Hvala puno svima koji su pomogli!
:beer:
 
Nemojte imageshack ljudi ... Svaki svaki sajt na internetu je bolji/brzi i ima manje reklama od njega
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno