Šta je novo?

Problem sa WD3TB Green, pun podataka odjednom pukao, win7 nudi format

vladalesje

Cenjen
Učlanjen(a)
09.06.2010
Poruke
76
Poena
159
HDD mi je bio u USB Rack-u, kopirao sam sa njega neke igrice na drugi HDD koji je takodje bio u USB Rack-u, oba prikacena na istom racunaru, hteo sam da udjem u jedan folder na ovaj hdd od 3tb i nije mi dozvolio, kao da folder ne postoji, ja probam u drugi folder, opet nece, i izbaci mi na Desktop opciju da ga formatiram, odem u Manage, pa na Disk Menegamnent i tamo ga vidi u RAW formatu... Poludeo sam... Prikacim HDD direkno na plocu, upalim komp, on odmah sam odradi Check disk, sistem se podigne i opet nece da ga vidi, samo sto sada ne nudi format, a u NTFS formatu je...ali opet ne mogu da mu pristupim. Na njemu sam imao Filmove, Muziku, Slike, Programe, i 3 svadbe u ISO fajlu(oko 60gb video materijala)... Backup Filmova, Muzike i Slika imam na drugom hdd-u, a ovo drugo nemam, da li mogu nekako da ga oporavim, da mi vidi foldere, da izvucem programe, svi programi u zadnjih 10 godina su mi bili tu, to mi je vrlo bitno, kao i snimke od svadbe, verovatno tu ima jos nesto sto ja ne mogu da se setim...

Hvala unapred
 
verovatno je otisla samo tabela particija. probaj sa 'testdisk'-om da popravis. odlican, besplatan programcic. malo mu je interfejs arhaican.
posle proveri disk sa 'chkdsk particija: /F'
 
Probaj za pocetak da testiras disk da vidis dal ima bed sektora.Kazes nudio ti je check disk a to obicno kad nudi desava se da ima bed sektora.Proveravanje diska mozes da odradis informativno sa hdd sentinel a skeniranje odradi sa hdd regenerator.Imas hdd regenerator da skines windows verziju ili skini hiren boot 9.9 i tu pod hdd tools nadji regenerator.Kad utvrdis dal ima bed sektora onda ide 2 faza.

2 faza je izvlacenje podataka sa diska.Ukoliko disk nema bed sektora to je odlican znak.To znaci da je u pitanju neki softverski kvar.Ukoliko ima bed sektora moli se bogu da ih ima jako malo.Ako ih ima previse onda jako tesko da ces bilo sta postici.Trenutno sam na poslu pa ti ne mogu reci imena svih dobrih programa.Ali evo ti za pocetak 2 odlicna programa - recovery my files profesional 4.9.4 1296 i GetDataBack 4.3.Ne bi da ti na pamet govorim kako da koristis ove programe jer ne znam napamet ali ako zaglavis javi se u ovoj temi pa cu ti pomoci kad dodjem kuci.Ima jos jedan program koji je odlican al njemu ne znam ime.Sustina price je da ovi programi ne mogu da skeniraju disk koji ima lose sektore.Tako da prvo uradi ono sto sam ti prvo rekao pa tek instaliraj programe za recovery.

I jos jedna jako vazna stvar.Pozuri da skeniras disk sa hdd regeneratorom.Zato sto ako disk ima bed sektore u nekim slucajevima postoji sansa da se oni prosire.Tako da svaki sekund je kod diskova dragocen.Imao sam slucajeve gde su bed sektori gutali foldere i fajlove.Ako nema bed sektore onda nije tako hitno.I nemoj slucajno da formatiras disk ili da instaliras bilo sta na njega i da upisujes podatke.Kad je disk u raw podaci su i dalje tu samo on nema particiju.A ako ga formatiras i pocnes da pises podatke po njemu i instaliras nesto postoji rizik da izgubis deo podataka.Predpostavljam da neces to uraditi ali bolje da ti kazem preventivno nego da posle bude kasno.
 
HDD nema bed sektore, hdd sentinel mi je uvek instaliran na racunaru, to sam prvo i proverio, zaboravio sam da napisem gore u tekstu. Mislim da mi je celu zbrku napravio USB HDD RACK, a u njemu sam stavio HDD iz razloga da mi ne bude stalno ukljucen, da bi mu sacuvao radni vek, ali sam se z..... HDD Regenerator nisam pustao, mislim da nema potrebe, jer nema bed sektore, on ima da mi radi 2 dana.

Probacu sa nekim od programa da izvucem podatke, samo sto mi je problem jer nemam toliko prostora, imam nekih 250gb slobodnog prostora na drugom hard disku, probao sam sa EASEUS i Recuvom, iskopali su neke podatke, ali sve je u rar formatu, ne vidim sta je sta, moram sve da izvucem, pa da otvaram jedno po jedno i to mi problem, ne znam kako rade ovi drugi programi za izvlacenje podataka...

ili prvo da probam 'testdisk'-om, sto mi je napisao orange47
 
Programi vide fajlove onake kakvi jesu.Tu mislim da vide normalno fajl a ne kao rar i sl.Recuva je generalno sr... program.To je free igracka koja ne nalazi nista.Ova 2 programa su odlicna.Recovery my files nalazi fajlove i posle formata.Ako oces da popravis particiju probaj sa paragonom.Meni je jednom uspeo da vrati iz raw u ntfs particije.Ja sam probao da popravljam particije i nisam u dosta slucaja imao uspeha.Ako uspes da popravis pariticiju i vratis je u ntfs napisi kako si uradio jer me to jako zanima.
 
Realtivno skoro mi se desilo da greškom umesto flesh-a od 1GB obrišem disk od 1TB, pričao mobilnim dok sam radio u Disk Manageru, nisam obratio pažnju i za čas ode 1TB serija i filmova. Srećom, uradio sam samo Quick format.

Pošto me mrzelo da sve ponovo skidam sa EASEUS Partition Recovery sam uspešno povratio celu particiju, malo je potrajalo, ali su mi posle toga svi podaci bili na mestu.

Inače poslednja vertzija je 5.6.1 i program je besplatan.
 
Poslednja izmena:
Pošto me mrzelo da sve ponovo skidam sa EASEUS Partition Recovery sam uspešno povratio celu particiju, malo je potrajalo, ali su mi posle toga svi podaci bili na mestu.

Inače poslednja verzija je 5.6.1 i program je besplatan.

Doima se kao odličan softver, probao sam ga na mom Macbook Pro-u sa OSX Mountain Leopard-om i bez greške je našao sve fajlove na obrisanoj fleški, ali nažalost nisam mogao da isprobam kako vraća podatke, pošto se verzija za Mac plaća, a ne daje mi se 90$ za probu.
 
Doima se kao odličan softver, probao sam ga na mom Macbook Pro-u sa OSX Mountain Leopard-om i bez greške je našao sve fajlove na obrisanoj fleški, ali nažalost nisam mogao da isprobam kako vraća podatke, pošto se verzija za Mac plaća, a ne daje mi se 90$ za probu.
++++++ za Easusa, neznam koliko TBa sam izvukao sa njim do sada.
Easus Recovery Wizzard ima sve to i više
 
Jos uvek nisam upseo nista da uradim, za Easusa mi treba jos jedan hard od 3tb, jer nemam prostora, pustio sam da mi radi od nocas Recovery my files, pa ce da vidimo danas rezultate kad se vratim kuci sa posla...
 
Zašto ti traži još jedan disk? Ja sam u EasyUS izabrao partition recovery, complete scan, izabrao particiju koja je bila obrisana i on je povratio na istom disku, sve je bilo tu, nije ništa kopirao negde drugde.

Evo sada sam probe radi namerno obrisao particiju sa svog USB HDD-a i povratio je na gore opisani način.

Kad uradiš Complete scan, jel vidiš u listi particija NTFS particiju sa labelom koju si imao?
 
to isto bi trebalo da moze i 'testdisk'. uz to je jako malen programcic, postoji verzija win/linux/.., ne mora liveCD.
 
meni nije jasna jedna stvar, Easus mi vidi hdd u kapacitetu 736gb ako se ne varam, 700 i nesto gb, ne znam tacno, a veci je, skino sam zadnju verziju programa, hdd sentinel mi takodje vidi isto hdd, 700 i nesto giga, tako ga vido i pre, a hard je 3tb...

hdd nisam jos uvek formatirao, zbog podataka, Easus mi skenirao, i izbacio 20-30 particjia od 500 i nesto giga, i sve je u rar...
 
Šta kažu BIOS i Disk Manager u Windows-u, koliki oni kapacitet prijavljuju? Ako je 700+GB, biće da ti je malo zveknula elektronika od diska.
 
Izvini, my bad. Nisam razmišao o tome da imaš 3TB disk na kome je jedna particija.

Sada sam proverio i nažalost EASEUS Partition Recovery (free) ne podržava GPT particije, samo MBR. Za GPT traže da se kupi EaseUS Data Recovery Wizard koji je 70$. Ili da se snađeš nekako ili da menjaš program.

TestDisk koji je orange47 predložio izgleda da podržava GPT particije, pa probaj sa njime.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ti vidi OK disk jer tebi u menagmentu pokazuje disk kao 3 TB tj 2794 GB.Pogledaj jos u hdd sentinel , hdd regenerator ili samom BIOS-u sta kaze.Ja mislim da je to sto pokazuju recovery programi nema veze sa stvarnom velicinom hdd-a.Moje misljenje je da on to pobrljavio zbog toga sto je particija ostecena i kad se odradi format da ce pokazivati normalno kapacitet onakav kakav jeste.Ne verujem da je hard disk neispravan.Dok sam kucao ovaj post setio sam se da sam otvarao na bechmarku temu povodom slicnog problema:

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?254442-Problem-sa-vracanjem-podataka-sa-hard-diska

Kao sto vidis program se zove power data recovery.Kod power data recovery kad otvoris program odes na advanced scan i kad skenira disk on ce ti ponuditi listu particija koje su izgubljene.E sad tu ti je malo zeznuto da nadjes koja je particija sa najvise podataka.U sustini probaj vise particija a mislim da ce ti one sa najvise podataka biti u vrhu ponude i pisace ti 99% pored particije.Takodje odlican je program i GetDataBack for NTFS 4.3 samo sto sam kod njega zaboravio napamet kako da skeniras disk.Testirao sam 2 programa kod jednog diska i GetDataBack for NTFS 4.3 i recovery my files profesional 4.9.4 1296 i oba su mi nasla 100% sve izgubljene podatke.I bili su normalni fajlovi bez rar extenzije.
 
Poslednja izmena:
Probao sam sa GetDataBack , on mi ne nalazi nista, tj nesto sitno, ili ja ne umem da ga koristim, probao sam TestDisk njega tek jos gore ne razumem... Recover my files je kao nasao nesto, ali nisu normalni fajlovi, vidi se na slici...

ja sam odradio brzi format diska, pa sta bude bude, hdd sentinel ga normalno vidi, hdd je potpuno ispravan...

imao sam jednu particiju, u sustini sta sada da radim, treba mi samo dobar program koji ce da mi vrati podatke, da skenira hard disk i da ih odmah snimim na isti hdd, posta sam hdd formatrao, i sad je u upotrebi
 
Nazad
Vrh Dno