Šta je novo?

Problem sa protokom na IDE magistrali - MSI KT4V

austin

Čuven
Učlanjen(a)
02.04.2001
Poruke
612
Poena
619
Imam problem sa kopiranjem HDD<->HDD . Imam MSI KT4V i sve je lepo podeseno u biosu. PIO i UDMA stoje na auto, a u Winu (imao sam winXPsp1 pa sam ga skinuo i stavio win2ksp4 ali je problem ostao) je ukljucen DMA za HDD-ove. Instalirao sam i Via4in1 ali to ne menja stvar.
kako god da stavim diskove - na istu ili na razlicite grane , probo sam sve varijante master/slave na obe grane , iskljucivao ostale uredjaje (cd/dvd) - kopiranje sa diska na disk ide ochajno sporo ??? :( Brze mi je da kroz mrezu kopiram nesto sa drugog kompa nego da kopiram sa diska na disk na ovom kompu!!
ajd ako neko ima ideju... pomagajte :?
 
...

Ukoliko imas Total commander
Dodaj u wincmd.ini
u grupu [user] odavde
menu1=SlowCopy
cmd1=C:\(upisi ovde putanju gde ce ti biti slowcopy)\SlowCopy.exe
param1=""%P" "%T" "%L" "
key1=5
dovde
I iskopiraj slowcopy u total commander directorijum.
Standardno se koristi tako sto ces oznaciti koje fajlove hoces da kopiras pa onda ctrl+Alt+F5
Kad ga startujes drzi ctrl najduze jer mu time copy prelazi u pauzu.
Pokusaj da namestis kes kopiranja ukoliko koristis Interni drajver.
Probaj da stavis kes izmedju 1-3-5 mb ,reci mi kakve brzine dobijas ,posto imas interaktivan counter.
 
javicu veceras sta se desava ?
inace koristim TC ? ako sam te dobro shvatio - mislish da je problem mozda do njega ? il si nasao nacin da resis problem pomoci njega :beat: a sta sam ja sad rekao :mrgreen:
 
Koji diskovi su u pitanju?
Da li i u Windows Exploreru tako sporo kopira?
 
...

Slowcopy moze da resi problem izmedju nekih nekompatibilnosti koje nastaju izmedju hardova makar oni bili i na razlicitim granama ,ima negde dokumentovanih stvari npr. Kako Maxtor 8+ kolje sve zivo na magistrali ,pa kako neki stariji Quantumi ne rade dobro sa nekim drugim Hardovima itd.
Ako si siguran da ti je ploca ispravna, i ako si siguran da si izbrao prave slotove za svoje PCI uredjaje(npr. kod VIa ploca treba izbegavati 5 pci slot(Abit) mozda mozes modem ili neku slabiju zvucnu da postavis u njega ali Network kartu,TV tuner i slicno nikako .Pretpostavljam da tvoj MSI nema APIC ,ako ga nema jesi postavio masinu u non acpi mod.
Kako si postavio PCI delay trans., Msi cesto stavlja 64 klokova sa delay probaj na 32 ,u stvari ako ne koristis integrisanu zvucnu obavezno stavi na 32, a da i obavezno probaj ukoliko ti je u biosu "PCI#2 Access#1 retry" na enable da ga disable-ujes ,probaj i sa dzamperima prvo na master i slave pa na cs cs za oba.

Evo linka za neka objasnjenja:
http://www.lostcircuits.com/advice/bios2/10.shtml
http://www.sudhian.com/showfaqs.cfm?fid=2&fcid=15

pa javi

Uzgred od kako odose Italijani nema vise lakog neta, slepci nam zatvorili net kompletno samo It.telekom.yu i nista vise a da i mailovi ko to jos racuna. Sad net radi samo u Loli i Sim.Mil.
 
Re: ...

lucky2001 je napisao(la):
Slowcopy moze da resi problem izmedju nekih nekompatibilnosti koje nastaju izmedju hardova makar oni bili i na razlicitim granama ,ima negde dokumentovanih stvari npr. Kako Maxtor 8+ kolje sve zivo na magistrali ,pa kako neki stariji Quantumi ne rade dobro sa nekim drugim Hardovima itd.
Ako si siguran da ti je ploca ispravna, i ako si siguran da si izbrao prave slotove za svoje PCI uredjaje(npr. kod VIa ploca treba izbegavati 5 pci slot(Abit) mozda mozes modem ili neku slabiju zvucnu da postavis u njega ali Network kartu,TV tuner i slicno nikako .Pretpostavljam da tvoj MSI nema APIC ,ako ga nema jesi postavio masinu u non acpi mod.
Kako si postavio PCI delay trans., Msi cesto stavlja 64 klokova sa delay probaj na 32 ,u stvari ako ne koristis integrisanu zvucnu obavezno stavi na 32, a da i obavezno probaj ukoliko ti je u biosu "PCI#2 Access#1 retry" na enable da ga disable-ujes ,probaj i sa dzamperima prvo na master i slave pa na cs cs za oba.

Evo linka za neka objasnjenja:
http://www.lostcircuits.com/advice/bios2/10.shtml
http://www.sudhian.com/showfaqs.cfm?fid=2&fcid=15

pa javi

Uzgred od kako odose Italijani nema vise lakog neta, slepci nam zatvorili net kompletno samo It.telekom.yu i nista vise a da i mailovi ko to jos racuna. Sad net radi samo u Loli i Sim.Mil.

hvala na stvarno iscrpnom objasnjenju.
koristim integrisanu kartu (a PCI delay mi stoji na 32) ali cu je ugasiti u gurnuti stari live value cisto da vidim dal to menja stvar. sto se explorera tice, da i unjemu postoji problem kad se malo bolje prisetim. u XP-u je i sanjim ocajno sporo kopirao. komponente su dobro postavljene, nema sudaranja. (kad smo vec kod toga na drugom kompu mi secka winamp kad slusam muziku i koristim misha-pritiskam tastere- il tastaturu u isto vreme ) :mrgreen: provericu za "PCI#2 Access#1 retry"
thx i javicu kako je proslo
 
Ajd ovako, imam istu plocu pa mislim da bih mogao da imam ideju sta bi mogao da bude eventualni uzrok usporenja (ukoliko nije do setovanja u samom TC).
Naravno da kt4v ima APIC.
Opcija "PCI Latency Timer" na ovoj ploci (vec) ima default vrednost 32 (dok bi opciju "pci delayed transaction" bilo zgodno ukljuciti ukoliko postoji neka pci kartica, i pogledati da li resava problem). Medjutim, interesantno je da je za Bus Mastering default Off (pa ga treba ukljuciti), a takodje, kod prepoznatih IDE uredjaja 32bit transfer je po defalt-u setovan Off - pa i to treba ukljuciti. Naravno, moguce je da i druga setovanja u biosu ucestvuju u problemu, ali bih ja prvo ovo proverio. Btw, kad smo vec kod kt4v, izasao je novi bios, v1.9, i to vrlo skoro (cini mi se u poslednjih 10ak dana) iako nosi datum 29.7.03 (sto je vrlo verovatno datum kreiranja, a ne datum kada su ga izbacili):

KT4V (MS-6712) & KT3V (MS-6712) V1.9 BIOS Release
----------------------------------

1. This is AMI BIOS release

2. This BIOS fixes the following problems of the previous version:
-Fixed Adaptec 2100S SCSI card cannot be used
-Modify CPU temperature detection
-Support boot from Onboard LAN

3. 2003/07/29

***

Da ne koristis neki antivirusni sw (mada bi opet bilo cudno da je transfer brzi kroz mrezu nego izmedju 2 hd-a na istoj ploci). Takodje, koliko se secam win commander je imao opciju provere CRC pri kopiranju (pa onda ne bi bilo cudno), ali nisam siguran da to jos postoji u TC-u.

Sto se secakanja muzike tice, nisam siguran da je to do same integrisane zvucne karte, osim ukoliko se ne radi nesto vrlo zahtevno, u isto vreme. Bilo bi super da se opise kako se tacno javlja seckanje. Inace, od onih drajvera za tu zvucnu karticu koji stizu na cd-u za plocu, moguce je da se pojavilo nekoliko novijih verzija (u zavisnosti koja je na cd-u), pa to treba proveriti na msi sajtu, a neki ljudi su ovde prijavili i direktan link za (najnovije) realtek-ove drajvere (mislim da je najbolje njih iskoristiti).
 
DS9 je napisao(la):
Opcija "PCI Latency Timer" na ovoj ploci (vec) ima default vrednost 32 (dok bi opciju "pci delayed transaction" bilo zgodno ukljuciti ukoliko postoji neka pci kartica, i pogledati da li resava problem). Medjutim, interesantno je da je za Bus Mastering default Off (pa ga treba ukljuciti), a takodje, kod prepoznatih IDE uredjaja 32bit transfer je po defalt-u setovan Off - pa i to treba ukljuciti. Naravno, moguce je da i druga setovanja u biosu ucestvuju u problemu, ali bih ja prvo ovo proverio. Btw, kad smo vec kod kt4v, izasao je novi bios, v1.9, i to vrlo skoro (cini mi se u poslednjih 10ak dana) iako nosi datum 29.7.03 (sto je vrlo verovatno datum kreiranja, a ne datum kada su ga izbacili):


Sto se secakanja muzike tice, nisam siguran da je to do same integrisane zvucne karte, osim ukoliko se ne radi nesto vrlo zahtevno, u isto vreme. Bilo bi super da se opise kako se tacno javlja seckanje. Inace, od onih drajvera za tu zvucnu karticu koji stizu na cd-u za plocu, moguce je da se pojavilo nekoliko novijih verzija (u zavisnosti koja je na cd-u), pa to treba proveriti na msi sajtu, a neki ljudi su ovde prijavili i direktan link za (najnovije) realtek-ove drajvere (mislim da je najbolje njih iskoristiti).

bus mastering cu proveriti, ne secam se dal sam ga ukljucio, enableovan mi je 32 bit transfer , nemam antivirusni softver instaliran.

sto se zvucne karte tice u pitanju je drugi komp - NF7 (bez S) a ne ovaj sa KT4V a problem sa seckanjem je i nastao upravo sa tim novijim realtekovim driverima (koje sam btw ja linkovao u tom tredu :mrgreen: )
ima i gori slucaj kad osim pomenutog seckanja koje nastaje pri pritiskanju tastature : sa pojedinim verzijama drivera za ALC650 dolazi do nekog konflikta i sve skriptovane scene u igricama - npr. uvodne skriptovane animacije na pocetku nivoa u Jedi Academy, se gushe seckaju i nepodnosljive su za gledanje. a i sama igra povremeno secka i prekida se zvuk. u svim pomenutim varijantama sam proveravao IRq-ove i uvek je sve bilo ok , nije bilo deljenja interaqpta niti nekog sudaranja. :eek:
vrteo sam nekoliko verzija drivera dok nisam naisao na verziju sa kojom mi rade sva 4 zvucnika i sa kojom nema seckanja. inace sa www.viaarena.com sam skinuo neki novi combo za sve ALC650 zvucne karte integrisane na svim plocama.

http://www.viaarena.com/?PageID=328

For all VIA AC97 audio codecs and the VIA Six-TRAC (VT1616 Codec)
"For VIA AC97 codecs incorporated into the VT8231,VT82C686A, VT82C686B, VT8233, VT8233A, VT8233C, VT8235 and VT8237 southbridges"

http://downloads.viaarena.com/drivers/audio/ComboAudio_A1u370b.zip
ovo je link koji dobijete kad kliknete na download verzije 3.8a - to je greska , trebalo bi da stoji
http://downloads.viaarena.com/drivers/audio/ComboAudio_A1u380a.zip

probacu veceras i njega da vidim jel ima nekih poboljsanja
 
Moj drug je skoro kupio istu plocu i novi maxtor od 120GB. Instalirao sam svez xp. Trebalo mu 1h 30min da iskopira 15GB sa jedne particije na drugu. I po meni je to nedopustivo mnogo. Ocigledno je da negde postoji problem. Nisam imao vremena da proveravam.
 
@austin
I sta bi, zivo me zanima.

***

DS9 je napisao(la):
Takodje, koliko se secam win commander je imao opciju provere CRC pri kopiranju (pa onda ne bi bilo cudno), ali nisam siguran da to jos postoji u TC-u.

Btw, oko ovog gore izgleda da sam se zavrnuo, to je u Dos Navigatoru
 
sve probo i proverio 2 puta i nista ne pomaze. da iskljucujem APIC me mrzi , moro bi reinstall wina. inace
IBM 80gb mi ploca prepoznaje kao udma mode 5 dok maxtore standardno vidi ka udma6 (al ne verujem da je u tome stvar , jer mi kopiranje ide ko sa cd-a koji je udma 2 :D )- kolika je bese razlika u protoku izmedju udma 5 i 6 ?
jos jedino ostaje da probam sa drugim diskom, npr maxtorom umesto ibm-a? mozda je do velikog pljavog problem :cuss:
 
Imao sam identican problem sa MSi k7n2. Necete verovati, promenio sam napajanje i kopiranje je sada ok. Probaj stavi neko jace napajanje, pozajmi od nekoga neki chiftek ili dtk samo da probash, pa javi jel pomoglo
 
Uf nemam pojma kolike su razlike u transferu, al` verujem da bi npr. 1G trebalo da kopira za oko 30ak sekundi (ako ne i prilicno brze). Bilo bi super da skines program AIDA32 enterprise edition (ne treba patch) ,ima zgodan benchmark za hd (koji ces moci da pratis), a ceo program nije veliki (oko2MB).Moj quantumlct10 (5400rpm) je udma4 i prema aida32 cita podatke oko 20/MBsek (ima i write test- al to nisam probao).

Btw, jel` u properties od hd-a chekirana opcija "Enable write caching on the disk"
 
Laza je napisao(la):
Moj drug je skoro kupio istu plocu i novi maxtor od 120GB. Instalirao sam svez xp. Trebalo mu 1h 30min da iskopira 15GB sa jedne particije na drugu. I po meni je to nedopustivo mnogo. Ocigledno je da negde postoji problem. Nisam imao vremena da proveravam.

Imam sledecu konfiguraciju:
MSI KT4V
Athlon XP2200+
2X256 Kingston 333
na primarnoj IDE grani:
2 x Maxtor 6E040L0
na sekundarnoj IDE grani:
Asus CDRW4012
Teac 40x
Radeon 9600.
Sve je na default podesavanjima.
PCI Lucent mode
PCI Terratec 1024 muzicka
Kopiranje iz TC-aje sledece:
14,658,999k mesovitog podatka je sa
jednog fizickog diska na drugi prekopirao za 9min i 48 sec.
Stvarno ne znam sta nevalja kod tebe. cheers (D)
 
Ni meni nije jasno. Verovatno neka stavka u biosu. Inace, sat i po je trajalo kopiranje raznih fajlova sa jedne na drugu particiju istog harda, dakle drug nema dva hard diska. Idem ove nedelje do njega, pa cu da ispitam problem.
 
Setih se da je jedan od prvih patcheva za prvi WinXP bio za problem koji je bio opisan kao proces koji se izvrsava i 10 puta sporije nego sto bi trebalo, cini mi se i da je bilo pominjano kopiranje fajlova. Ipak bar sto se austinovog slucaja tice, u pitanju je winxp+sp1 (pa onda tesko da je do tog patch-a)
 
i u mom slucaju je instaliran service pack 1.
 
DS9 je napisao(la):
Uf nemam pojma kolike su razlike u transferu, al` verujem da bi npr. 1G trebalo da kopira za oko 30ak sekundi (ako ne i prilicno brze). Bilo bi super da skines program AIDA32 enterprise edition (ne treba patch) ,ima zgodan benchmark za hd (koji ces moci da pratis), a ceo program nije veliki (oko2MB).Moj quantumlct10 (5400rpm) je udma4 i prema aida32 cita podatke oko 20/MBsek (ima i write test- al to nisam probao).

Btw, jel` u properties od hd-a chekirana opcija "Enable write caching on the disk"

slowcopy mi prijavljuje brzinu transfera (bilo pri kopiranju sa 2 hdd-a ili sa jedne na drugu particiju) od 3.5mb/sec ???????!!!!! :cuss:
trahedija muj grandisima :rolleyes: :( :S :confused:

write caching jeste enablovan. a sto se sistema tice, problem je prisutan i na winxpsp1 i na win2ksp4
e da, i sa drugim hardovim je ista stvar (stavio sam maxtora i isto se desava)
 
Austine.. zovi lokanog popa da malo okadi komp i sobu... neciste sile su mozda u pitanju...
Nego posto imam istu plocu, maxtora 40gb i nemam takvih problema, ajde da vidimo ko sta kojim redom instalira pa da pokusamo da izolujemo problem.
Dakle WinXP SP1 prvo. pa sta drugo, trece, cetvrto... mislim od sistemskih drajvera i sl.
 
...

Cekaj Austine 3,5mb u slow copy-ju ,pa to je katastrofa.Pa ja preko mreze imam 9,5mb u slow copiju ,Na I845pe 36mb/s sa harda na hard prosek A na Nforce-u imam 42mb/s sa Harda na hard.
Cisto jos jedan test stavi samo jedan hard i ukoliko ima dve particije kopiraj sa jedne na drugu pa kazi koliku si brzinu dobio.
Pa onda vezi drugi hard pa u okviru njega kopiraj ukoliko ima dve particije neki fajl.Kakve su brzine.Da li dobijas izmedju 18-25mb/s?
 
prvo win, pa (ako je win2k u pitanju) via4in1 (probo i sa 4.43 i sa hyperion 4.49 - znam da se njesra ali reko da pokusam) , a posle graficka, zvucna i ostalo...
ni na jednom hardu , ni u kom slucaju , bilo da su iste/razlicite particije/hardovi u pitanju kopiranje se ne priblizava ni cifri od 10MB/sec a kamoli 20-30 mb/sec
PS:kaki pop, pocecu da se molim djavolu O:) :boom: O:) sad samo on moze da pomogne jer ovo su ocigledno neka nesvevishnja posla :mrgreen:
 
Vrh Dno