Šta je novo?

Problem sa EPOX 8RDA +

Blackgeorge

Slavan
Učlanjen(a)
26.11.2006
Poruke
114
Poena
320
Imam problem sa mat.plochom Epox 8RDA +(nForce 2,socket 462).Prilikom paljenja program se uopshte ne pokrece(windows se ne uchitava),nego se chuje samo zvuk nalik "policijskoj sireni'.Mislio sam da je do grafike,pa sam isprobao sa drugom ali isto.Zatim sam resetovao bateriju na plochi i kompjuter je proradio.Naravno izvrshio sam ponovo setovanja i sve je radilo OK.medjutim kada sam ga ponovo UGASIO (ne restartovao),prilikom ponovnog pokretanja programa cuo se isti "policijski" zvuk.Dosao sam do zakljuchka da je baterija crkla (stara je oko 4 godine) pa sam kupio novu (Varta).Pokrenuo sam sa novom baterijom,ponovo izvrshio setovanja,ali prilikom gashenja pa ponovnog pokretanja cuji se isti zvuk...Da napomenem da prilikom regularnog restarta,program se pokrece bez problema.Tako da mi je komjuter non-stop upaljen,pa,kada vishe ne radim na njemu ostavljam ga u Stand by-u)Inache mi i slika treperi,isprobao sam vec 3 razlichite AGP grafike i isto...Da li neko moze da mi pomogne?Pozdrav svima
 
Poslednja izmena:
Нађи manual за матичну, ако немаш пробај на њиховом сајту, и у њему се најчешће налази опис те звучне сигнализације и квар на који она упућује.
 
Нађи manual за матичну, ако немаш пробај на њиховом сајту, и у њему се најчешће налази опис те звучне сигнализације и квар на који она упућује.

Najcesci problem kod tog piskavog zvuka polcijske sirene na toj ploci je memorija, pogotovo ako je overklokovana. Doduse nisi rekao da li o/c racunar ili je sve na defaultu. Ako je o/c vrati sve na normalu, i ne bi trebalo da se taj zvuk pojavljuje. Ako se pak opet pojavi, onda je najcesi problem kod razlicitih latencija memorije. Ta podrzava rad memorije u DC, pa ako su moduli razllicitih latencija, vrlo ceto se desi taj piskavi zvuk. Probaj na nekom test programu (Sandra, Everest) da proveris latencije memorije. Ako su razlicite, onda rucno podesi na onu memoriju koja ima visu latenciju. Ako i tad pisti, onda su definitivno ti moduli memorije koje imas nekompatiblni, pa bi bilo dobro nabaviti dva ista modula.
 
Najcesci problem kod tog piskavog zvuka polcijske sirene na toj ploci je memorija, pogotovo ako je overklokovana. Doduse nisi rekao da li o/c racunar ili je sve na defaultu. Ako je o/c vrati sve na normalu, i ne bi trebalo da se taj zvuk pojavljuje. Ako se pak opet pojavi, onda je najcesi problem kod razlicitih latencija memorije. Ta podrzava rad memorije u DC, pa ako su moduli razllicitih latencija, vrlo ceto se desi taj piskavi zvuk. Probaj na nekom test programu (Sandra, Everest) da proveris latencije memorije. Ako su razlicite, onda rucno podesi na onu memoriju koja ima visu latenciju. Ako i tad pisti, onda su definitivno ti moduli memorije koje imas nekompatiblni, pa bi bilo dobro nabaviti dva ista modula.

Nisam overklokovao nista,posto mi je kompjuter do sada radio prilichno solidno(imam atlon 2000+ (palomino)).Znachi,trudio sam se da sve bude po default-u,ushao sam u BIOS i svugde sam odradio komandu F7 (optimized) i radi isto.Shto se tiche memorija poshto se bas i ne razumem previshe evo informacija kako su rasporedjene: memory module 1 :137 00303430 256MB 8X(32Mx8) DDR-SDRAM PC3200U-2544-650 (CL2.5 up to 200 MHz)
memory module 2: transcend information 256MB 8x(32Mx8) DDR-SDRAM PC3200U-2533-700 (CL2.5 up to 200MHz) (CL2 up to 167MHz)
S tim da sam Transcend dokupio pre godinu ipo.Drzim ga na 133MHz tako da mi procesor radi na 1667.Takodje da napomenem da sam i menjao pozicije memorija (transcend u glavnu a ovu stariju NO NAME u drugu,i obratno),i ubacivao sam da radi samo transcend i samo ona NO NAME,i opet isto.
 
Poslednja izmena:
pogledaj displej na maticnoj ispisuje neke sifre pa onda vidi u uputstvu od ploce sta je. Kada je sve uredu treba da pise FF,to je neka vrsta dijagnostike ili probaj sa flashom ploce pa vidi
 
pogledaj displej na maticnoj ispisuje neke sifre pa onda vidi u uputstvu od ploce sta je. Kada je sve uredu treba da pise FF,to je neka vrsta dijagnostike ili probaj sa flashom ploce pa vidi

Da,to uvek gledam.Konstantno pishe FF,u toku rada(Drzim otvorenu stranicu kucishta gde je mat. plocha i posmatram ponasanje prilikom paljenja,restartovanja).
 
Poslednja izmena:
Iste simptome imao sam pre dve godine na identičnoj ploči. Problem su bili kondenzatori (što je inače i mana ove dobre ploče).
 
Bash tako,prvo proveri stanje kondenzatora,jer je vrlo verovatno da su se naduli,a mozda i procureli.Klasika kod ove ploche posle 2-3 godine rada.
 
Kol'ko se secam,na ovoj plochi su zelene boje sa srebrnom crtom po sredini....ili beshe crna?:bottle: ,a lako cesh ih videti sa leve strane procesora,smeshteni su u dva reda.Najbolji nachin za utvrdjivanje stanja je ochnim,kao i metodom pipanja kaziprstom :d preko vrha kondenzatora.Ocnom metodom utvrdjujemo da li su kondenzatori pocheli da cure,u shta cesh se lako uveriti ako vidish crvenkasto-smedje tragove pri vrhu.Ako nisu,na red dolazi "kaziprst" metoda koju koristish u vidu laganog prelaska prstom preko vrha kondenzatora.Naravno,ako su ispupcheni,t.j. "nabubreli",vreme je za zamenu kondenzatora,i onda se javish useru CikaPera:smash:
Naravno da se podrazumeva da nishta ne pipash dok je rachunar ukljuchen ,)
 
Nazad
Vrh Dno