Šta je novo?

Preporuka za internet provajdera

vukotastosic

Zapažen
Učlanjen(a)
03.02.2023
Poruke
4
Poena
11
Pozdrav svima.
Zanima me kojeg internet provajdera bi preporucili, na losem sam mestu pa nemam mnogo izbora, za sada koristim Yettel 4G kucni net i mnogo je lose, planiram da uvedem fiksni, pa me zanima da li da uzmem mts 20/4, ili orion ili total tv net, za supernovu nemam mogucnosti.
Svi imaju 20 mpbs sto mi je dovoljno, e sad najvise mi je bitno za CGNAT da bude iskljucen, za mts se lako resava to znam, a za orion i total tv (sbb) ne znam.
Hvala unapred.
 
Sve zavisi od lokacije i mogućnosti na toj lokaciji. Da uvedeš fiksni šta, telefon ? Ni to nije garancija jer nema svuda ADSL mogućnost.
 
Sve zavisi od lokacije i mogućnosti na toj lokaciji. Da uvedeš fiksni šta, telefon ? Ni to nije garancija jer nema svuda ADSL mogućnost.
Da fiksni telefon.
Ima kod nas dosta ljudi imaju fiksni telefon i mts adsl internet.
Neki imaju max protok 10mbps, a valjda od skoro postoji mogucnost i za 20mbps.
 
Opet mora da se proveri bazna stanica za fiksni, kod mene recimo pola brojeva imaju ADSL mogućnost a ostali ne. To bi pošta trebalo da zna. Brzina je isto ograničena stanjem mreže, negde je baš očajna. Malo lošije žice ili kontakti i brzina ode u bestraga. Moj drugar, u centru Beograda je imao problema dok nisu promenili žice i razvod u celoj zgradi.
 
Opet mora da se proveri bazna stanica za fiksni, kod mene recimo pola brojeva imaju ADSL mogućnost a ostali ne. To bi pošta trebalo da zna. Brzina je isto ograničena stanjem mreže, negde je baš očajna. Malo lošije žice ili kontakti i brzina ode u bestraga. Moj drugar, u centru Beograda je imao problema dok nisu promenili žice i razvod u celoj zgradi.
A koja je razlika izmedju ADSL i VDSL?
 
@vukotastosic Evo ukratko...
Glavni xDSL standardi hronoloski:

1994. HDSL - 784 kbps simetrično - mogućnost kombinovanja 2 parice po 784kbps za servis 1.5Mbps simetrično (T1 linija) - primena prvenstveno biznis
1997. SHDSL - 6Mbps simetrično - primena - prvenstveno povezivanje tadašnjih telefonskih centrala kroz SHDSL parice bez optičkih kablova
1998. ADSL - do 8Mbps download i do 1Mbps upload - primena, biznis, kućni korisnici
2002. ADSL2 - do 12Mbps download i do 1Mbps upload - primena, biznis, kućni korisnici
2003. ADSL2+ - do 24Mbps download i do 1Mbps upload - primena, biznis, kućni korisnici
2001. VDSL1 - do 55Mbps download i do 3Mbps upload
2006. VDSL2 - do 200Mbps download i do 100Mbps upload
2015. VDSL2v+ - do 300Mbps download i do 100Mbps upload

U Srbiji su aktuelni ADSL2+, VDSL2 i VDSL2v+.

Kad neko kaže ADSL, misli na ADSL2+ - kroz njega je moguće ostvariti najviše 24Mbps download (u praksi 20) i 1Mbps upload. Upload veći od 1Mbps je moguć uz VDSL2.

ADSL radi na većim daljinama od VDSL, a maksimalna brzina zavisi prvenstveno od udaljenosti od centrale / isturenog stepena.
 
Pozdrav svima.
Zanima me kojeg internet provajdera bi preporucili, na losem sam mestu pa nemam mnogo izbora, za sada koristim Yettel 4G kucni net i mnogo je lose, planiram da uvedem fiksni, pa me zanima da li da uzmem mts 20/4, ili orion ili total tv net, za supernovu nemam mogucnosti.
Svi imaju 20 mpbs sto mi je dovoljno, e sad najvise mi je bitno za CGNAT da bude iskljucen, za mts se lako resava to znam, a za orion i total tv (sbb) ne znam.
Hvala unapred.

Total TV ti je najbolji za uslugu televizije. Internet ide preko ADSL, znači moraš da imaš MTS fiksni telefon...
 
Nazad
Vrh Dno