Šta je novo?

Preporuka za iMac

Sima. Dj

Poštovan
Učlanjen(a)
21.12.2022
Poruke
273
Poena
55
Cerka mi je upala na ETF, pa matori hoce da joj kupe nesto za upis. Izabrala je imac. Posto sam van svih tokova u vezi apple proizvoda, neka preporuka sta gledati, novac nije problem. Vidim u istylu radnji, cene od 210 k, pa nagore, zavisi od konfiguracije rama i ssda. Ali varijanta samo 24 inca. Da li postoji kao 27 incna verzija, jer ako vec daju 2k, moze se dodati jos malo, jer 27 incha je daleko konfornije za rad.Kako imac stoji sa programima za rad, da li idu osnovni uz sistem, ili se kupuju, da li je dovoljno 8 ili ici na 16gb rama.......... Hvala na svakom odgovoru.
 
Ok, hajmo redom.
iMac?
Nov iMac se trenutno proizvodi samo 24”. Nekad je bio i 27” (ja ga imao), više nema.
Može 27”, ali u kombinaciji macmini + 27” monitor.
Što se tiče konfiguracije, šta god da uzmete moja preporuka je 16GB RAM, ne može više da se dodaje/menja, pa to što uzmete, to joj je.
SSD zavisi od toga šta će od programa da koristi, ali bilo bi dobro da uzmete sa 512GB zbog komfora, jer i to ne može da se menja/dodaje (ustvari, ništa ne može, da znate).
Uz svaki Mac dolazi macOS i set Office alata (pandam Microsoft Office paketu), Keynote, Numbers, Pages.

Moja preporuka:
  • ako je iMac jedina opcija bulid to order konfiguracija (koja nije u redovnoj ponudi), 16GB RAM, 512GB SSD, 2 thunderbolt + 2 USB 3 ulaza, LAN.
  • ako može i nešto drugo, macmini M2 Pro + adekvatan monitor (bar 2K, što više to bolje)
Ovo prvo je jeftinija opcija, ali ne toliko, koliko je ovo drugo bolja (bar iz mog ugla).

E sad, tu je i estetski momenat, iMac izgleda elegantnije, pošto je all-in-one mašina, a budući sretan korisnik je devojka, tako da…

Zaboravih… Ako ima ideju da iMac koristi za rad na faxu, može, ali da joj radi Win u okviru virtuelne mašine i to isključivo Parallels (btw, radi super), jer čisto sumnjam da postoji opcija namenskog softvera za macOS.
 
Poslednja izmena:
Ili ovo što je predložio delboy, ako planira da joj mac bude mobilna mašina za rad.
 
Ok, hajmo redom.
iMac?
Nov iMac se trenutno proizvodi samo 24”. Nekad je bio i 27” (ja ga imao), više nema.
Može 27”, ali u kombinaciji macmini + 27” monitor.
Što se tiče konfiguracije, šta god da uzmete moja preporuka je 16GB RAM, ne može više da se dodaje/menja, pa to što uzmete, to joj je.
SSD zavisi od toga šta će od programa da koristi, ali bilo bi dobro da uzmete sa 512GB zbog komfora, jer i to ne može da se menja/dodaje (ustvari, ništa ne može, da znate).
Uz svaki Mac dolazi macOS i set Office alata (pandam Microsoft Office paketu), Keynote, Numbers, Pages.

Moja preporuka:
  • ako je iMac jedina opcija bulid to order konfiguracija (koja nije u redovnoj ponudi), 16GB RAM, 512GB SSD, 2 thunderbolt + 2 USB 3 ulaza, LAN.
  • ako može i nešto drugo, macmini M2 Pro + adekvatan monitor (bar 2K, što više to bolje)
Ovo prvo je jeftinija opcija, ali ne toliko, koliko je ovo drugo bolja (bar iz mog ugla).

E sad, tu je i estetski momenat, iMac izgleda elegantnije, pošto je all-in-one mašina, a budući sretan korisnik je devojka, tako da…

Zaboravih… Ako ima ideju da iMac koristi za rad na faxu, može, ali da joj radi Win u okviru virtuelne mašine i to isključivo Parallels (btw, radi super), jer čisto sumnjam da postoji opcija namenskog softvera za macOS.
Hvala puno ljudi sa par odgovora ste mi mnogo pomogli
Možda je bolje rešenje macbook air M2 16/256 i eksterni monitor od 27 inča ili 32 inča. Cena laptopa je nešto ispod 210 hiljada, što se tiče monitora izbor je prilično šarolik.
Hvala druze
 
Uzesmo iMac, ruzicasti🙃, 8-512.Bio je zadnji na stanju, a 16-512,bi morao da se saceka iz uvoza. A kako to biva sa decom mora sada i odmah, a novac nije moj uzesmo ovu varijantu. Nisam nikada bio u svetu jabuke, ali ne mogu da verujem kakve paprene cene za nadogradnju. Trideset hiljada za dodatnih 8gb rama. Znam da su to slozeni sistemi ali brate, bas delju.
 
Nek je sa srećom. Možda je trebalo sa se sačeka za ovih 8gb, značiće sigurno jednog trenutka a ne može sa se nadogradi, ali kao što si napisao kod dece mora sve i mora odmah :)
Hvala druze na savetima kako tebi tako i Ringeraji, dugujem pivo🙃
 
Jos jedno pitanje da ne otvaram novu temu, kolko je pametno danas kupiti, MacBook Air 13 M1. Supruzi treba za posao, nista zahtevno. Vidim da se na oglasima krecu od 850 pa na gore.

 
Vrlo pametno...jedan od najboljih laptopova danas.
 
Nazad
Vrh Dno