Šta je novo?

Predlog za borbu protiv reklamnog spamovanja na forumu

nocniduh

Slavan
Učlanjen(a)
07.04.2008
Poruke
700
Poena
345
Često ujutru primetim teme na kineskom koje promovišu neke sajtove. Uredno prijavim svaki put, ali to nastavlja da se povremeno dešava mesecima, pa stvara ružnu sliku.

Moj predlog je da se novim korisnicima (pod novim mislim na korisnika koji prethodno nije ništa pisao) prva tema ili post ili oba ne odobre dok se ne pregleda njihov sadržaj i ne potvrdi da nije spam i nije mašinski preveden na srpski. Mislim da to nije težak posao za moderatore jer ne verujem da se toliko naloga otvara dnevno.
E sad, problem koji ja vidim je ako se kasni sa odobravanjem. U slučaju teme, može se desiti dupliranje tema, a u slučaju postova takođe dupliranje ili konfuzija, ili neprimećivanje odobrenog posta (npr. ako neko već piše u temi dok post još nije odobren, a pretplatnik na temu ne dobije obaveštenje o novom postu; trebalo bi voditi računa o tome)

E sad, zbog ovih komplikacija, imam jednostavniji ali manje efikasan drugi predlog, a to je da se posle prve teme ili posta novog korisnika zamrzne dalje pisanje dok se taj sadržaj ne pregleda i uveri da nije spam/mašinski prevedeno na srpski.
 
XenForo nudi dosta dobru zaštitu od spem registracija preko CloudFlare Turnstile integracije.
Ima i opciju da prvih X postova idu automatski na moderaciju, što je po meni manje zlo i pored potencijalnog problema sa duplim postovima koje spominješ (pošto ima i "živih" spamera koje klasična zaštita od bot-spama ne blokira, normalno), a da se posle X odobrenih postova član automatski prebaci u grupu korisnika koji ne podležu manuelnoj kontroli ("User group promotions" opcije).

Ovde sam pisao o svom igranju sa tim (na engleskom samo):

Relja
 
Nazad
Vrh Dno