Šta je novo?

Prebacivanje sistemskih fajlova sa HDD-a na SSD

Ulrich

Poštovan
Učlanjen(a)
04.12.2020
Poruke
752
Poena
95
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X & DeepCool AS500
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk Max
RAM
32 GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600Mhz
GPU
ASRock Radeon RX 6900 XT Phantom Gaming
Storage
Samsung SSD 860 EVO 1TB & Kingston SKC 600 512GB & Seagate Barracuda 4GB,2GB
Zvuk
Creative Sound BlasterX G5 & Genius SW-G2.1 1250 & Samson SR850
PSU
FSP Hydro G PRO ATX3.0 1000W
Kućište
Sama Ark
Monitor
Gigabyte M32UC & Philips 325E1 & Philips 272E1GAEZ
Miš & tastatura
A4Tech W60 & Redragon Vishny
Laptop
HP Omen 17
Mobilni telefon
Samsung Galaxy M51
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam jednu konfuznu situaciju sa diskkovima,pa molim za neki savet ili ideju kako to da se resi....

Pre par godina dok jos nisam imao SSD,vec samo HDD instalirao sam WIN 10 na tom HDD i taj HDD je bio glavni sistemski disk.....kasnije kada sam kupio SSD win 10 sam prebacio na njega i on mi je bio glavni sistemski disk,dok sam onaj stari HDD koristio kao storage......medjutim,sada kad sam pokusao da izvadim taj stari HDD da bi na njegovom mestu ubacio veci HDD kao storage,komp nece da bootuje.....ajde pomislim nesto nije u redu sa boot ordeorom u biosu,odem tamo sve lep[o podesim,stavim da prvi bude SSD ali sistem i dalje nece da butuje....opet nesto cackam po biosu,ali win nece pa nece da butuje...

Vratim onaj stari HDD,win butuje bez problema kao i ranije......i onda provalim da mi je win nekako "vezan" za taj stari HDD jer se samo na njemu nalazi ona sistermska particija od 99 mb,koju win napravi prilikom instalacije.......ali ono sto me zbunjuje,taj stari hdd je formatiran i zapravo nema nista na njemu,iako je ostala ta sitemska particija ali prazna......ali u svakom slucaju,win bez tog starog HDD nikako nece da butuje iako je disk prazan,a novi glavni win mi se nalazi na SSD-u....

E sad moje pitanje,kako da prebacim tu sistemsku particiju sa starog HDD-a na SSD,pa da se win veze za SSD?.....mada ustvari,ne znam ni sta da prebacim kada je HDD formatiran,tj prazan....tako da ustvari moje pitanje je kako da butujem postojeci win sa SSD-a?

Znam da je sigurno resenje da sve obrisem i instaliram win ponovo na SSD-u,a povadim sve ostale diskove,ali to bih izbegao ako mogu jer imam 100 igara i programa vec instalirano,pa ako bih sve to ponovo moraqo da instaliram,najbolje da uzmem bolovanje i da se roknem
 
Ako uspe ovo što je dzonihsv postavio - sjajno, ali ne verujem da ćeš moći, jer je ovo uputstvo za PRE nego što prebaciš Windows na SSD što si ti već uradio.

Iskreno, teško da ćeš išta uspeti da uradiš bez reinstalacije sistema jer MBR u sebi ima putanje sa kojih se Windows podiže.

Jedino što mi pada na pamet i što, najverovatnije, neće uspeti, ali možeš da probaš jeste da uz pomoć Total Komandera ili u samom Windows-u uključiš to da se vide i sistemski/skriveni fajlovi i svi oni foldeeri i fajlovi koji su ti nepoznati PREKOPIRAŠ na C particiju. Povadiš HDDove, ostaviš samo sistemski SSD, prekrstiš se i kad pritisneš POWER dugme pomoliš se u ime Bila Gejtsa da ti se Windows podigne. :)
 
Koliko se sećam, oba diska treba da budu u istom formatu, MBR ili GPT, možda je u tome zvrčka?
Ili program koji si koristio nije video hidden foldere ili nešto.
Takođe, negde pročitah da Fast Startup hoće da zeza stvari pa probaj da deaktiviraš to...
 
Ako uspe ovo što je dzonihsv postavio - sjajno, ali ne verujem da ćeš moći, jer je ovo uputstvo za PRE nego što prebaciš Windows na SSD što si ti već uradio.

Iskreno, teško da ćeš išta uspeti da uradiš bez reinstalacije sistema jer MBR u sebi ima putanje sa kojih se Windows podiže.

Jedino što mi pada na pamet i što, najverovatnije, neće uspeti, ali možeš da probaš jeste da uz pomoć Total Komandera ili u samom Windows-u uključiš to da se vide i sistemski/skriveni fajlovi i svi oni foldeeri i fajlovi koji su ti nepoznati PREKOPIRAŠ na C particiju. Povadiš HDDove, ostaviš samo sistemski SSD, prekrstiš se i kad pritisneš POWER dugme pomoliš se u ime Bila Gejtsa da ti se Windows podigne. :)
Kreiranje efi particije može i posle (potreban je samo instalacioni usb sa Win-om sa kojim i butuješ). Radio sam po tom rešenju kad sam naleteo na isti problem.
 
Ja sam probao par puta, ne tačno sa ovim uputstvom, nego sa sličnim objašnjenima, ali nikada mi to nije prolazilo, možda zato što su moji prijatelji/poznanici uspevali da ukake još nešto što nisu smeli/hteli da mi kažu, ali ništa nije pomagalo.
Ja sam počeo sa Windows-ima da se bavim kada sam sa, koliko se sećam, 8 flopija instalirao Windows 3.1, onda i 24 flopija za Win 95, a Win 98 na CD-u mi je bio životni spas. I od tada znam da bitne podatke i sistem držim koliko god je moguće dalje i nezavisno jedno od drugog. Samim tim mi je i "selidba" windows-a je nešto što mi nikada nije padalo na pamet. Pogotovo danas kad je za instalaciju istog na SSD sa sve programima potrebno manje vremena nego "mećanje" 12-og flopija kojeg je teško očitati.
I ja sam bio u sličnoj situaciji što se gomile instaliranih igara i programa tiče, ali sam morao jednom da "prelomim" i kupim zaseban SSD za sistem, zaseban za igre i zaseban za ostale podatke. Danas ako mi se nešto desi pa sistem zablokira ( to mi se nije desilo ne pamtim ) potrebno je BUKVALNO 3-4 sata da sa novom instalacijom doteram sistam u stanje u kakvom je bio pre sa svim igrama i programima. A nekad mi je trebalo skoro tri sata samo za instalaciju sistema i jedno sat i po zauzetog telefona da bi putem 14K modema skinuo ogromni Windows Commander od 1,8 MEGABAJTA.

Nemojte da me shvatite pogrešno, svako ko je proživeo ovo kao sa kompjuterima početkom 90-ih svaki današnji problem sa Windows-ima je trivijalan.
 
To je bilo doba kada su Windows bili samo nadgradnja na DOS, prva 2 diska su bili čisti DOS i to bi radilo i bez Windows-a i tako je i bila instalacija kao DOS. Prilično jednostavno kada se uporedi užas od UNIX-a. W95 je dolazio i na CD-u, tako sam ga kupio u radnji u Torontu i još uvek ga imam u originalnom pakovanju.
Pošto već dugi niz godina radim full system disk backup, prebacivanje na novi disk je posao od 15ak minuta, samo restore sa backup-a i gotovo. Jedino ako je ceo system now i puno drugačiji možda mora (a i bolje je) clean install. Macrium Reflect ima divnu opciju "Deploy to new Hardware" i tako olakša prelazak.
 
U ono vreme nisam mogao da nađem W95 na CD-u, znam da je bilo, nego sam našao samo na flopijima. Srećom, svega dva ili tri puta sam ga instalirao pre nego što se pojavio w98 na CD-u.

Ne znam, MENI LIČNO danas sa brzim SSDovima nije nikakv problem da potrošim 4 sata i reinstalacijom sistema se rešim svih problema.
 
Najbolje rešenje, mada mi je baš smorno da sve ponovo skidam i ispodešavam...
 
Sama instalacija Windows-a je relativno laka ako je sve podešeno i brza, ono ostalo što dolazi posle meni bi uzelo bar 2 dana rada i ko zna koliko download-a sa interneta. Drajveri, instaliranje i aktivaciaj/registracija programa/igara, pa passwords i nameštanja. Mada postoje programi koji pomažu ipak je previše samo zbog zamene diska.
 
Baš tako, Windows je najmanji problem.

Inače, našao sam kod za Acronis na pakovanju KC3000, instalirao, registrovao...i obrisao jer se prokletinja ugnezdila svuda, ima jedno tuce aktivnih procesa a funkcionalno je svega par modula. Ne treba mi takvo nešto na kompu, ima drugih programa koji rade posao bez da mi puste korenje po sistemu...
 
Sa backup programima je u redu da imaju po neki aktivan process kada treba stalni automatski backup. MR ima 3 od kojih je jedan za zaštitu backup fajlova pa je opcionalan. Jedan je aktivan samo kada se backup file "Mountuje" (ne znam kako drugačije da to nazovem) da se izvuku neki fajlovi iz njih ili ubaci/izbaci nešto iz njih. Treći je za automatski backup i ako se to neradi, može da se isključi. Ustvari, sve može da se odradi sa Restore butabilnog USB-a/diska tako da ceo MR može da se izbaci a sačuva samo ovo. Ne bih preporučio ali opcija postoji.
PS: Off topic ali nije uvek preko potrebna nova instalacija W11 (verujem i W10), baš juče sam uradio "In place upgrade". tj skinuo naj noviji W11 ISO i instalirao tako da sačuva sve fajlove i personal settings, 3D graphic score se povećao za 25-30%, pošto ga je nešto kočilo pre toga.
"In place upgrade" samo zameni sistemske fajlove koji su možda oštećeni ili ih je nešto zamenilo/promenilo. Isto tako "In place upgrade" može da napravi Windows potpuno novim bez čiste instalacije. Proces traje duže ali čak ne mora ni da se skida ISO, sve uradi proko interneta.
 
Poslednja izmena:
Naravoučenije: Kada se Windows instalira na SSD (ovo posebno važi za NVMe diskove), svi ostali drajvovi treba da se raskače sa kompa, kako bi Windows prilikom instalacije sve potrebne fajlove i skrivene particije iskopirao samo na SSD.
 
Samo ako je neki drugi disk već butabilan, tj. ima ili je imao windows na njemu a nije dobro očišćen.
 
Sama instalacija Windows-a je relativno laka ako je sve podešeno i brza, ono ostalo što dolazi posle meni bi uzelo bar 2 dana rada i ko zna koliko download-a sa interneta. Drajveri, instaliranje i aktivaciaj/registracija programa/igara, pa passwords i nameštanja. Mada postoje programi koji pomažu ipak je previše samo zbog zamene diska.
Istina.
Ali zavisi od slučaja do slučaja. Meni, lično, za instalaciju Windows-a, drajvera i programa ( Office, Pgotoshop, Premiere...) ne treba više od dva sata. Igre, sa sve launčerima držim na zasebnom disku. Launčere instaliram na ista mesta, sa Steam-a sve može istog trenutka da se igra, dok je za ostale launčere potrebna blaga "doinstalacija" kojima, uz pomoć brzog interneta, treba otprilike pet minuta po igri.
Naravno, svi potrebni i bitni fajlovi su na drugim drajvovima.
 
Naravoučenije: Kada se Windows instalira na SSD (ovo posebno važi za NVMe diskove), svi ostali drajvovi treba da se raskače sa kompa, kako bi Windows prilikom instalacije sve potrebne fajlove i skrivene particije iskopirao samo na SSD.

Pa da sam ovo znao kada sam instalirao win,normalno da bih uradio tako ali ko je,pobogu,to onda mogao znati?.......tj nije mi ni na kraj pameti palo da otkačim HDD dok sam instalirao win na SSD-u sa idejom da mi taj SSD bude novi glavni sistemski disk...

Mislim,tako bitna stvar za funkcionisanje jednog kompa,a nekako totalno "skrajnuta" niti se o tome negde "priča",piše itd......verovatno 98% ljudi na našoj planeti to ne zna...

Koja budalaština,ne mogu da verujem....
 
nije mi ni na kraj pameti palo da otkačim HDD dok sam instalirao win na SSD-u sa idejom da mi taj SSD bude novi glavni sistemski disk...

Mislim,tako bitna stvar za funkcionisanje jednog kompa,a nekako totalno "skrajnuta" niti se o tome negde "priča",piše itd......verovatno 98% ljudi na našoj planeti to ne zna...
Ovde na forumu je pominjana x puta. Nebitno, sada si upoznat, nije pod obavezno ali je dobra praksa da se raskače svi drajvovi osim ciljnog.
 
Pa da sam ovo znao kada sam instalirao win,normalno da bih uradio tako ali ko je,pobogu,to onda mogao znati?.......tj nije mi ni na kraj pameti palo da otkačim HDD dok sam instalirao win na SSD-u sa idejom da mi taj SSD bude novi glavni sistemski disk...

Mislim,tako bitna stvar za funkcionisanje jednog kompa,a nekako totalno "skrajnuta" niti se o tome negde "priča",piše itd......verovatno 98% ljudi na našoj planeti to ne zna...

Koja budalaština,ne mogu da verujem....
Ne mogu da se setim da li sam raskačinjao HDD-ove dok sam imao SATA SSD-ove, ali sam siguran da sam pre kupovine NVMe diska naišao negde na preporuku da se drugi diskovi raskače sa kompa kada se instalira Windows i stvarno nisam nikada imao problema, ni kod sebe, ni kod drugih.
 
Postoji resenje za MBR sam radio vise puta, ako nemas malu particiju aktivnu na SSD-u, skines Sergei Strelec, napravis USB pa butuj sa njega, MiniTool Partion, ides na resize i napravi 500MB prazno na pocetku diska, formatiraj tu malu particiju u FAT32 i postavi je da bude aktivna (Set as Active).
Onda program EasyBCD
Ides na BCD Backup/Repair, reset BCD config
Onda
Add New Entry, izaberi Windows Vista/7/8/10 i dole zeleno +.
On ce da napravi sve sto treba. Ako nece boot prevedi SSD sa Minitool partition iz GPT u MBR.
Postoji i EasyUEFI program isto tu ali mi nije radio nesto.
 
Postoji resenje za MBR sam radio vise puta, ako nemas malu particiju aktivnu na SSD-u, skines Sergei Strelec, napravis USB pa butuj sa njega, MiniTool Partion, ides na resize i napravi 500MB prazno na pocetku diska, formatiraj tu malu particiju u FAT32 i postavi je da bude aktivna (Set as Active).
Onda program EasyBCD
Ides na BCD Backup/Repair, reset BCD config
Onda
Add New Entry, izaberi Windows Vista/7/8/10 i dole zeleno +.
On ce da napravi sve sto treba. Ako nece boot prevedi SSD sa Minitool partition iz GPT u MBR.
Postoji i EasyUEFI program isto tu ali mi nije radio nesto.

da li to radi i sa Win 10/ Win 7 kombinacijom?
Prvo je instaliran W10, pa onda W7 i napravilo se sanje, logično...
a flesh instalacija W7 ni ne vidi W7 uopšte da bi se odradio rekaveri.
dakle ovako da oporavim W7 da se buta samostalno bez W10 ssd-a?
 
Nazad
Vrh Dno