Šta je novo?

Pravopis - podsetnik - sve na jednom mestu..

Ja bi pre rekao gramatika i politika, zato smo tu gde jesmo, cenimo papir, cenimo izgled, cenimo sve sto se na prvu loptu moze videt da sljasti i odise "uspehu" (naravno po srbistanskim merilima istog), dok se u normalnom svetu pre ceni motika i posteno zaradjen dinar cak daleko vise od advokata, ekonomista itd.. nazalost niko ti nece reci da si nepismen, svi ce postovat nekog ko je stvorio nesto sam a nije opljackao od ostalih raznim manipulacijama ili krivim vrednostima gde nekima pripada deblji deo kolaca jer eto njihov lobi je uticajniji i oni su svoju "pamet" proglasili daleko vrednijom od ostalih.
Drug mi je pre vise godina otisao za Australiju i nije mogao da veruje kako se ljudi ophode kad vide da si zidar, poljoprivrednik itd, tada su mu se sve kocke slozile zasto je u srbistanu bio niko i nista a tamo je gospodin covek, vec je kupio stan a brat vec dve kuce naravno kao zidari oboje!
 
Poslednja izmena:
Mr Кечап cesto pises ovako :smash:

Ch5UH35.jpg

Šta mu to dođe ,,mrz može da se sluša i šta više od kompa,,?
 
Тај мрз ми је интерни израз из неке мејлинг групе, слично као бтњ и остао ми је као навика, мада се понекад сетим и напишем mp3 за оне којима смета. Ако си мислио шта значи цела реченица ... односи се на слабије компове на којима не може ништа више од ХР (ето, чак и ово је HR написано ћирилицом) а пошто је некима 90% коришћења компова слушање mp3 музике или фејс, онда им није потребан неки јачи хардвер.
Valjda gramatika il' politika?!?
Ја бих рекао граматика ил' писање по форумима. ;) Ако је ово што си написао, онда имамо много политичара на форумима а делује ми да су сви они некаква опозиција јер им смета власта и о њима имају најгоре мишљење.
 
Meni iskreno lakše da provalim mrz i HR nego kad neko piše ošišanom latinicom. Tačno se vidi da im nije tu mesto i mozak sam poveže. Sa ovim ćelavim, malo teže. A tek kad uključe telefone, pa prebace sve na US, jel'te osećamo se amerikanski, pa kad autocorrect uleti, e ondaK smo ga naHebali ko žuti!!!

Ја бих рекао граматика ил' писање по форумима. ;)

Za ovo, svaka ti dala!!!

A da pomenem i južnjački padeži, ako neko ne zna dobro historiju, moderni engleski je "prepisao" promenu padeža iz južnjačkog srBskog. Ko ne veruje,

https://en.wikipedia.org/wiki/Preposition_and_postposition
https://sr.wikipedia.org/wiki/Падеж
https://en.wikipedia.org/wiki/Grammatical_case
http://www.studyserbian.com/proba/grammar/Prepositions.asp

;-)
 
Нема шта да се проваљује, ХР тешко да неко може да разликује од оригиналног латиничног XP а и мрз је реално сличан оном што већина користи. Код ошишаних постоји вероватноћа да се поклопе речи са стварним ошишаним, па постоји безброј примера. Од niskih pevaca до D3 kuce.
 
Evo, ja iskreno nemam pojma šta je pisac hteo da kaže. Niški ili niski, malog rasta, pevci kao petlovi ili pevači kao izvođači novokomponovane pleK muzike, a ovo poslednje je li kuČe kao pseto, kuća kao dom, ili kuce kao maleni psi, psetanca. Jezik nam je bogat za tri prosečna srednjoevroska, ali džaba! Treba pročitati Ćopića, Desanku, Miru Alečković, da pomenem samo ono osnovno. Ma da ne tupim, ko je došao ovde, a nije već uradio to, psi laju, vetar nosi.
 
Postoji stvar koja se zove logika, niko neće da pominje kučiće u podforumu koji je za televizore, zna se da je D3 kuća servis za tv... Između ostalog ko je još lud da nazove kuče D3... Inače ja sam jedan od onih koji pišu ošišanom latinicom na kompu, začkoljice koristim na telefonu zato što ih SwiftKey pamti. Ćirilicu izbegavam u širokom luku na kompjuteru zato što razmesti simbole i izbaci w, q i ne znam šta još... A da ne pominjem qwertz raspored na latiničnoj SR tastaturi, glavobolju čovek da dobije zbog jednog slova... EN-US tastature su standard za upotrebu kompjutera i to je činjenica koju ne može niko da promeni isto kao što je engleski svetski poslovni jezik... Isto tako sam momak od 23 godine koji se seća da ga je jedan lik ispravio na beogrid forumu da se ne piše dali nego da li, to je bilo pre 8 godina... Ne nauči se sve u školi...
 
EN-US tastature nisu nikakav standard, u celoj Evropi se koriste lokalne tastature, kao i lokalizovani programi. Otprilike u vreme kada si ti rođen si već imao punu podršku za naša slova u Windowsu. SR/HR/SL tastature su odavno postale starndardna roba, ne sećam se tačno, ali računam negde od 2001-2002 da koristim SR tastature, a SR kodni raspored od Win98, a možda i 95.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 
Ti koristi niko ti ne brani, vecina nas nece i bas nas briga sto "vama" smeta...... radim sa ljudima koji koriste kompove i moje licno zapazanje je da 90% njih preferiraju EN-US raspored, dok ipak vecina ako radi poslovno i sluzbeno kuca SR rasporedu
A to sto je jos veca zabuna unesena sa zvanicnom cirilicom ni M$ ni srbistanu necu oprostiti pa cu je totalno ignorisat!
 
Ti koristi niko ti ne brani, vecina nas nece i bas nas briga sto "vama" smeta...... radim sa ljudima koji koriste kompove i moje licno zapazanje je da 90% njih preferiraju EN-US raspored, dok ipak vecina ako radi poslovno i sluzbeno kuca SR rasporedu
A to sto je jos veca zabuna unesena sa zvanicnom cirilicom ni M$ ni srbistanu necu oprostiti pa cu je totalno ignorisat!
Štoo, kakve veze ima MS i ćirilica?
 
Pa to sto su masa njih kad biras jezik omogucile jedino cirilicu kao zvanicno pismo, glavni razlog zasto nigde ne podesim srpski jezik a i jedan od razloga sto masa njih podesi na hrvatski, M$ je tako jedno vreme gurao samo cirilicu pa se i masa programa ako se lokalizovala za nas opredelila za istu
 
Ма ОК, мени не смета ни када се неко потписује палцем, свако ради онако како уме и колико је научио. Претпостављам да ови са ошишаном латиницом њу користе и када пишу оловком а и прате Вуков предлог да пишу као што говоре и читају како је написано.
Стандардна EN-US тастатура само показује како неко замишља да је EN-US када користи исто што и његови идоли. Ја ћу ипак и даље да користим српски језик.
Што се остале логике тиче, поменути ниски певци су стварна реклама са локалне телевизије од пре много година, појавио се кајрон са информацијом ... takmicenje niskih pevaca ... па и поред детаља да је тада и на таквом месту коришћена ошишана латиница, није никако могло да се логички протумачи о чему се ради. Могу да буду и нишки и ниски и певци и певачи ... неписмено у сваком случају.
Како протумачити неки оглас на коме пише ... Prodajem kucu? Једино ако пише Prodajem kucu od 100m2.
 
Prodajem kucu od 100m2 obaveznog zaobilaženja? [emoji2]
 
Ja pisem tom osisanom latinicom i ne znam cemu tolika frka.
Tako sam krenuo da pisem jos devedesetih i to mi ostalo, i dan danas kad kupujem tastaturu uzimam sa US rasporedom tastera, jednostavno mi je navika.
Nikad nisam imao problema da prepoznam sta je neko drugi hteo da napise jer uvek pratim kontekst recenice ili celog teksta.
Kad pisem olovnkom pisem regularno, skolski, sa svim stiklama, tackama i apostrofima.
Trenutno u zivotu i nemam nekih idola, mozda cale al on nije amerikanac, jedva da i koristi racunar.
Svaka cast vama koji ste uspeli da se naviknete da kucate ispravno sva nasa slova ili, jos bolje, da koristite cirilicu ali ja jednostavno nemam volje za tako nesto.
Ako nekome smeta moja osisana latinica slobodno moze da preskace moje postove.
 
Mene nervira tvoja osisana latinica, da znas da cu odsad da je preskacem.
 
Када сам поменуо прескакање порука, мислио сам на sh, tj, ch и сличне фазоне, као и 5 уместо љ што је све намерно. Оне који пишу осисаном латиницом нећу да прескачем, нисам сигуран да ли не умеју да подесе оперативни систем или имају проблем да пребаце на другу тастатуру, није то баш толико једноставно да свако може да уради. Знам неке који од детињства нос бришу рукавом, тако научили и не могу да се промене а и зашто да то раде кад им је овако лакше.
Мени не смета да учим целог живота и прихватам боље.
 
Ja pisem tom osisanom latinicom i ne znam cemu tolika frka.
Tako sam krenuo da pisem jos devedesetih i to mi ostalo, i dan danas kad kupujem tastaturu uzimam sa US rasporedom tastera, jednostavno mi je navika.
Nikad nisam imao problema da prepoznam sta je neko drugi hteo da napise jer uvek pratim kontekst recenice ili celog teksta.
Kad pisem olovnkom pisem regularno, skolski, sa svim stiklama, tackama i apostrofima.
Trenutno u zivotu i nemam nekih idola, mozda cale al on nije amerikanac, jedva da i koristi racunar.
Svaka cast vama koji ste uspeli da se naviknete da kucate ispravno sva nasa slova ili, jos bolje, da koristite cirilicu ali ja jednostavno nemam volje za tako nesto.
Ako nekome smeta moja osisana latinica slobodno moze da preskace moje postove.
Za sada možda i nije frka što pišeš ošišanom latinicom, ali kad jednom budeš napisao da da si ženu vozio na šišanje i šatiranje, ispašće da si je odveo na sisanje i satiranje:D
Tada pripazi.
 
Još gore ako ženi pošalješ poruku da vodiš koleginicu na sisanje i satiranje xD
 
А шта би тек било ако себе одведе у берберницу на чијем излогу пише Musko sisanje??
 
Na greskama ce da nauci :p
 
Jeste se uhvatili šišanja i sisanja kao pijani plota. Ja pišem ošišanom ponekad u trenucima kada programiram šta ili radim nešto gdje mi je potrebna engleska tastatura, a mrsko mi promijeniti.

Mislim da je to najmanji problem ovdje, ali očigledno je da ljudi nemaju pametnijeg posla nego baviti se time. Bolje pripaziti na stil pisanja i sam pravopis prije svega, jer može neko i na ćirilici pisati, ali ako rečenica ili tekst nemaju semantičku ispravnost može biti "čupav" i "sintaksno pravilan koliko hoće to jednostavno nema veze, jer je u tom slučaju tekst/rečenica beskoristan/na.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Mrsko ti pritisnuti shift i alt!?
 
Puno je to operacija za jednog programera :D
 
Nije u pitanju operacija promene vec sasvim drugi raspored nebeskog jezika koji ce ionako za 100 godina da pokriva povrsinu jednog sljivika...
 
Nije ti azurirana prognoza, iz danasnje perspektive i 100 godina deluje puno.
 
Сасвим други распоред са y и z који су заменили места? А ако је то некоме проблем, час посла да направи свој распоред са својим словима која користи. Осим ако их не користи, мада тешко да неко и говори ошишано.
Ја сам у нека давна времена користио рљав yuscii распоред и навикао на та места и када сам касније прешао на званичније, направио сам и yuscii распоред за cp1250 све док ми није досадило, онда сам навикао на други и тако је остало.

То што сам некада научио да радим на х86 процесору и 14" CRT монитору ми није сметало да пређем на неки новији кад год се појави.
 
y i z su najmanji problem... (menjaju mesta svi specijalni znaci i to van svakakve logike) jos veci problem je kad iste menjas pa par puta promasis sifru pa te banka blokira...
 
Nazad
Vrh Dno