Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Sto, mislis da je bolje ? 😏
Mozda nemam za uredjaj.. 😟

Alo covece opusteno, nova je..ajmo malo pozitivne energije. 🥳
Ne moraju svi da vole i misle isto.
 
Dajte predlog za dobar sf (isključivo sf) napisan u zadnjih tri godine a da ima naše izdanje u ebook obliku.
Valja se nešto pročitati u narednim slobodnim danima, a tv mi je fakat dosadio.
Нема боље НАУЧНЕ фантастике од Andy Weir-a и његовог последњег дела „Пројекат Очајнички покушај” (Project Hail Mary). Од Кларка наовама не памтим да сам читао забавније и научно поткованије дело од овог. Имаш га у еБиблиотеци :p
 
Nego, pitanjce: da li trenutno na Goodreads sajtu imate dostupnu opciju za progress update (X procenata ili na stranici Y) neke knjige koju trenutno čitate?
Kod mene fall već par dana...
Ja ovo uopšte ne koristim. Označim početak čitanja (uglavnom), a onda i završetak.
Bilans za 2023: 39 naslova. Zadovoljan (y)

Edit: ubedio me @malipirat, ovu godinu otvaram sa Project Hail Mary
 
Čitam samo na Kindle, držim ga u Airplane modu, pa ne sinhronizujem progres na Goodreads. Update počeo/završio radim ručno.
 
Svakako za progress update direktno sa Kindle treba da ti knjige imaju ASIN sa Kindle Store, inače ne radi Goodreads integracija.

Kad radim update ručno odradim sa telefonom. Radim obično kad ili čitam više knjiga istovremeno ili kad prekidam jednu na druži period pa da posle imam ideju kakvom sam dinamikom čitao nešto. Da li sam sporo čitao ili je "čitam" 3 meseca jer sam u međuvremenu pročitao 5 drugih.

Tako sam čitao Hyperion 5 meseci 😂😂 A ustvari sam ga pročitao iz 3-4 sešn-a.
Edit: ubedio me @malipirat, ovu godinu otvaram sa Project Hail Mary
Pazi se tako je mene ubedio da kupim Kobo 😂😂
 
Pazi se tako je mene ubedio da kupim Kobo 😂😂

Немој да си кваран као кваран зуб. Стално сам причао да мени одговара KoboAuraOne и да га не би мења. Узео си други модел и сада сам ја крив што му је мала баКтерија...

Него када већ мерите чији је већи, мислим списак прочитаних књига, ево погледах и прошлу годину заврших са 42 прочитане књиге. Што би Даглас Адамс рекао „Смисао живота и тако то

Него, зна ли неко додатак за Calibre који успешно преузима забелешке (Annotation) са еЧитача? Користим онај стандардни (Annotations v1.17.13), али имам проблем да ми не преузима забелешке по редоследу по којем су уношене. Да поједноставим, забелешке користим да обележим текст које треба исправити у ePub фајлу (граматиче и остале грешке). Када преузмем забелешке за неку књигу, добијам измешан текст. Типа: прво је забелешка из 1. поглаваља, па забелешка из 28. поглаваља, па из 15. поглавља, па из 2. поглавља... Ово ми после успорава претрагу и исправку у Sigil. Дакле има ли неки други додатак који би мога да преузме забелешке, у редоследу у коме су уношене?
 
Нема боље НАУЧНЕ фантастике од Andy Weir-a и његовог последњег дела „Пројекат Очајнички покушај” (Project Hail Mary). Од Кларка наовама не памтим да сам читао забавније и научно поткованије дело од овог. Имаш га у еБиблиотеци :p
Hvala za preporuku. :)
 
Нема боље НАУЧНЕ фантастике од Andy Weir-a и његовог последњег дела „Пројекат Очајнички покушај” (Project Hail Mary). Од Кларка наовама не памтим да сам читао забавније и научно поткованије дело од овог. Имаш га у еБиблиотеци :p
Jel ima na srpskom u elektronskom formatu? Ja sam našla samo na hrvatskom.
 
Tu sam i gledala, ali bilo je samo na hrvatskom. Vidim sad da su dodali i na srpskom pre tri, četiri dana.
 
Procitao "Covek po imenu Uve". 10/10 od mene, ocekivao sam manje odusevljenje jer sam vec gledao oba filma ali opet knjiga ima neku svoju atmosferu. Plan je da procitam sve sto je dostupno od Backman-a.
 
Meni taj Bakman nikad nije bio jasan. Taj prosti nacin pisanja, nacin izrazavanja... Nikad mi nije legao, verovatno jer sam pre njega procitao Selimovica i Roberta Dzordana.
 
Mislim da nije toliko stvar u nacinu pisanja koliko u liku kojeg je stvorio. Uve je fantastican lik.
Nikad nisam vodio beleske dok citam knjigu, ovo je prvi put i prva knjiga da sam morao neku recenicu "izvuci" i negde zapisati jer je vredi procitati jednom dnevno.

Skoro sam procitao u Bracu Karamazove od Dostojevskog. I ne bih nikako poredio te dve knjige ali cu samo reci da sam vise uzivao uz Uve-a.
 
Znači sad nećeš da kreneš i sve od Dostojevskog da pročitaš? :D
 
Dostojevski je vec na listi za citanje, pola stvari sam vec i procitao, samo pravim pauze jer ti ruski klasici nisu bas laki za citanje.
Ovaj Bakman je vise kao novije otkrice.
 
Šalimo se, šta se odmah primaš :D
Ја се трудио да препоручим оно што мени одговара, а оно испаде да ће стално бридети уши због тога :p
Де ваљда ће послужити док ти не дође пунокрвни Kindle.
 
Kindle je stigao još 28.12. ;)
Nisam još uvek ni otvorio kutiju. Koristim Kobo da vidim koliko dana će da izdrži drugo punjenje baterije. 8. dan a baterija je na 20%...
Ali nikako da me ubedi da ga zadržim a prodam Kindle... Naročito sam se dodatno smorio od kad mi je stigao i case sa AliExpress-a, koji je baaaaš kršina (em previše budžast em užasno slab magnet koji treba poklopac da drži zatvorenim) u poređenju sa Kindle case koji za dž stigne uz "Paperwhite Kids".

A za uši koje bride: nema potrebe da bride em što sam se samo našalio em nisam malo dete pa da iko može da me ubedi da kupim bilo šta.
 
Мени се исто допала књига „Човек по имену Уве”. Пробао сам оба филма да гледам, али ниједан није успео да ухвати тај црнохуморни дух књиге, нити да дочара самог Увеа. Од Бекмана сам читао и Медведград, али то је класична драма . Та књига је писа потпуно другачијим стилом и личи на хиљаду других које се баве сличном тематиком, једино што је издваја јесте опси тог завејаног Шведскод села, које живи за хокеј. Укратко има много бољих књига...

Допао ми се серијал о Роберту Хантеру од Криса Картера (Chris Carter). Свака књига има једно или два прилично брутално-мучна убиства, али после је одлично написана потрага за убицом. Убиства су обично на самом почетку књиге, па ко их преживи допашће му се остатак књиге, фин крими роман.

Тренутно се чита „Пут краљева” од Сандерсона, недостаје ми Ред магле, па рекох да пробам. После трећине књиге не могу да верујем да ју је писао исти човек који је написао оригинални серијал „Ред магле” као и последње три књиге из серијала „Точак Времена”. Колико је „Ред магле” оригиналан и једноставно неодољив, ово је некако досадно, препомпезно... Још увек чекам да се нешто деси (вероватно да изгубим вољу и одустанем од књиге).

Читао сам и серијал од Михаил Атаманова. Необично искуство, као да читате видео игру. Свакако препоручујем да се проба, ако низбочега другог онда зато што је тотално другачија од осталих. Нисам сигуран да има неку уметничку вредност, али ако је неко некада играо игре можда му ово буде интересантно, остали нека је заобиђу.
Kindle je stigao još 28.12. ;)
Nisam još uvek ni otvorio kutiju. Koristim Kobo da vidim koliko dana će da izdrži drugo punjenje baterije. 8. dan a baterija je na 20%...
Ali nikako da me ubedi da ga zadržim a prodam Kindle... Naročito sam se dodatno smorio od kad mi je stigao i case sa AliExpress-a, koji je baaaaš kršina (em previše budžast em užasno slab magnet koji treba poklopac da drži zatvorenim) u poređenju sa Kindle case koji za dž stigne uz "Paperwhite Kids".

A za uši koje bride: nema potrebe da bride em što sam se samo našalio em nisam malo dete pa da iko može da me ubedi da kupim bilo šta.

А шта мислиш колико тек ја треба да кукам за гаће за мој KoboAuraOne. Ем се на прсте једне руке могу избројати доступни модели, ем не вреде ни да су бесплатни.
Али како што сам више пута рекао, мени се не свиђа Kindle OS, на све стране су рекламе. Имам осећај као да ће сваког тренутка неко да искочи из Kindle-а и да ме бије зашто не купујем на Амазону. Буквално га доживљавам као огласну таблу за Амазонове производе, која узгред нуди и читање. Kobo ми делује орјентисан ка самом читању, те је барем мени знатно пријатнији за коришћење.
 
Poslednja izmena:
Тренутно се чита „Пут краљева” од Сандерсона, недостаје ми Ред магле, па рекох да пробам. После трећине књиге не могу да верујем да ју је писао исти човек који је написао оригинални серијал „Ред магле” као и последње три књиге из серијала „Точак Времена”. Колико је „Ред магле” оригиналан и једноставно неодољив, ово је некако досадно, препомпезно...

Koliko se sećam tipa skoro 70% te prve knjige tog Stormlight Archive knjige je dosadnjikavo i potrošeno na "worldbuilding" a tek posle počinju stvari da se dešavaju. Sećam se definitivno da sam razmišljao da li da batalim čitanje posle 300-ak strana.

Ali zato knjiga #2 mi je bila odlična (naročito završnica & naročito za ljude koji su pre toga već pročitali i "Warbreaker" ;) ) od 3 koje sam pročitao. #4 još nisam krenuo da čitam i zbog toga što mi se nije naročito dopao pravac u kom je otišla #3 i čime je Sanderson postao fasciniran a i generalno se između izdavanja #2 i #3 izdešavalo to i da je mene lično Sandersonova proza počela prilično da smara.
Tako da nisam ni poslednju knjigu Mistborn Era 2 još uvek čitao.

Čekam kao da objavi Stormlight Archive #5 koja bi trebalo da zaokruži prvu polovinu tog serijala pa ću onda da krenem da čitam #4. S obzirom da sam sve pozaboravljao verovatno bi trebalo ponovo pročitati prethodne knjige a to mi baš i ne deluje vredno truda.


Posle duže pauze čitanja Sandersona pročitao sam "Yumi and the Nightmare Painter" iiii, 2.5 / 5 ocena od mene. Nisam mislio da je tako nešto moguće ali eto Sanderson uspeva da još gore piše ženske likove nego kako je to radio na početku karijere. A tek pokušaji pisanja humora...
 
Čekam kao da objavi Stormlight Archive #5 koja bi trebalo da zaokruži prvu polovinu tog serijala pa ću onda da krenem da čitam #4. S obzirom da sam sve pozaboravljao verovatno bi trebalo ponovo pročitati prethodne knjige a to mi baš i ne deluje vredno truda.
Почео сам да читам јер сам видео да је при крају са писањем 5-тог дела (ваљда је на 97%). Де натераћу се да прочитам прву књигу, па ако ваља можда и остале прочитам, тама ће до тада изаћи и 5ти део.

Мени је Вин (из Реда Магле) омиљени женски лик, заправо тамо су ми се допали скоро сви ликови. Али ни у другом серијалу Реда Магле (Доба Легура) нити у овом првом делу Олујних Архива нема карактерисатичних ликова. Сви су некако безлични / лако заборављиви.
 
Kad nekad budeš čitao ponovo Mistborn moguće da će ti onda kao i meni Vin previše cmizdrava i njanjava?
I ona + Elend su mi bili extra nepodšljivi kad sam prošle godine slušao audiobooks, pa sam i batalio taj re-read na tipa 10% druge knjige.
А шта мислиш колико тек ја треба да кукам за гаће за мој KoboAuraOne. Ем се на прсте једне руке могу избројати доступни модели, ем не вреде ни да су бесплатни.

99% rezultata na AliExpess-u za Libra 2 case su sve isti case koji je na fazon zvaničnog "origami" case-a:


Pored tog ima još jedan fazon bez savitljivog poklopca i providne silikonske "gaće" i to ti je sav izbor za Kobo case.
 
Poslednja izmena:
Kad nekad budeš čitao ponovo Mistborn moguće da će ti onda kao i meni Vin previše cmizdrava i njanjava?
I ona + Elend su mi bili extra nepodšljivi kad sam prošle godine slušao audiobooks, pa sam i batalio taj re-read na tipa 10% druge knjige.


99% rezultata na AliExpess-u za Libra 2 case su sve isti case koji je na fazon zvaničnog "origami" case-a:


Pored tog ima još jedan fazon bez savitljivog poklopca i providne silikonske "gaće" i to ti je sav izbor za Kobo case.

Пробај на ебају:
 
Ja sam na trinaestoj knjizi Horusove jeresi i praktično mi je to jedino što čitam od juna/jula prošle godine.
Warhammer knjige su prilično neujednačenog kvaliteta, posebno ovaj serijal, ali ko voli ozbiljnu spejs operu, kompleksan svet i lore, kao i distopijske priče, onda je ovo odličan izbor.
 
Nazad
Vrh Dno