Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Audio knjige uglavnom snimaju razna udruženja slepih i slabovidih osoba, pa ćeš tako najlakše i da nađeš. Na sajtu saveza slepih i slabovidih Vojvodine imaš nekoliko hiljada audio knjiga, sve su besplatne, čitaju ih volonteri. Takođe, imaš i druga udruženja slepih i slabovidih (udruđenje u BIH ima oko 20000 naslova) pa pogledaj šta sve ima od knjiga na njihovim sajtovima. Od foruma možeš da pogledaš na Balkan download, ali mislim da ti je lakše i preglednije na sajtovima ovih udruženja.
Ima i na megasrbija još bolja baza aktuelnih naslova za koje baš i ne znam da li imaju dozvolu izdavača za objavu u audio formatu...

Iskreno, da se ja pitam, uslov za izdavanje knjige u Srbiji bio bi:
  • da se određeni procenat od tiraža pokloni bibliotekama (naravno da se pravi selekcija, ne može Kija Kockar i slične budalaštine),
  • da se daju prava udruženjima slepih i slabovidih za objavljivanje tih knjiga u audio formatu, a država da im kupi opremu neophodnu da se to realizuje i plati ljude koji će to realizovati (mogli bi i glumci probono),
  • ukinuti autorska prava za potrebe udruženja slepih i slabovidih i konverzije ranije objavljenih knjiga u audio format.
Možda bi se narod malo opismenio, ali ovako kad radi 12-15 sati dnevno za crkavicu, pa još treba da kupi knjigu i nađe vremena da je čita, teško, lakše je gledati farmu i zadrugu...
Što naravno ovima gore i jeste cilj jer načitan narod ima "manu" da samostalno misli, a to je nepoželjno...
 
Poslednja izmena:
Ja sam probao sa audio knjigama, ali obzirom da čitaju volonteri baš mi i nije leglo. Odustao sam od štampanih izdanja, čitam na tabletu, podesim consola mod (zelena slova na crnoj pozadini) i ekstra mi je :)
Ma ja jedva PDF nekog casopisa (a ne knjigu od 500 strana da citam) izlistam na tabletu... pokusacu jos sa ovim audio knjigama... al za sad za mene je papir nezamenjiv
 
Pročitao sam u zadnje vreme od Lois McMaster Bujold neki 17 valjda knjigo o Miles Vorkosigan-u. Laki SF romani koji se relativno brzo ćitaju. Ima svego od space opere do ljubavnih romana. Sada čitam od Ann Leckie neki Imperijalni Radč, ali se ne snalazim baš najbolje. Sve nešto na silu. U knjizi su valjda svi ženskog roda. Ili prevod nije dobar. Zanimljivo, ali nismo kliknuli.
 
Ma ja jedva PDF nekog casopisa (a ne knjigu od 500 strana da citam) izlistam na tabletu... pokusacu jos sa ovim audio knjigama... al za sad za mene je papir nezamenjiv

Za knjige samo epub format, osećaj čitanja kao štampanog izdanja, a nudi recimo povećanje fonta do granice koja tebi odgovara, što recimo meni dosta olakšava čitanje jer ne moram da čkiljim.

Da ne spamujem temu dalje, jel može preporuka neke biografije/autobiografije, pre svega ljudi iz IT-a (neka kao Jobs-ova recimo), ali može i iz drugih oblasti ako je interesantna. Sa moje strane apsolutna preporuka za knjigu Irving Stoun-a "žudnja za životom", biografija Van Gog-a.
 
Autobiografija o drugima od Mihiza? Odlična knjiga.
 
👆Hvala za preporuku deluje kao obavezno štivo ,dodato na listu .👌
 
Gde mogu da se kupe e knjige na srpskom jeziku? Bas je ocajna ponuda, tj bar ja nisam video sem onog jednog naseg servisa, koji ne dozvoljava da se cita na kindlu.
 
Ni jedan od malobrojnih legalnih provajdera ne podržava čitanje na Kindle ;)
A i svakako su 95% tih domaćih ebooks samo Laguna izdanja. A ni Laguna ne praktikuje još uvek da baš svako novo izdanje koje izdaju u papirnoj formi ponude i kao ebook.
 
Da odgovorim sam sebi...
Poručio sam danas prve četiri sveske (toliko je za sada izdato kod nas), a nakon gledanja ovog videa gde je čovek sve lepo prezentovao.

Rezime, kvalitet je iznadprosečan za naše standarde i u pitanju je najnovija verzija (izdanje).

Znam da je do sada u svetu izdato 41 sveska (a nije okončan serijal) i kada se sabere da je svaka sveska 500 din, to će popriličan izdatak, ali pošto drugih poroka nemam ;) neće mi teško pasti...

Jedino me je strah da ovi naši ne prekinu objavljivanje...

Da kratko apdejtujem utiske, pa neću više smarat narod, čisto ako neko odluči da počne da kupuje.

Stigle su IZ Darkwood prve četiri sveske i kvalitet papira i koričenja je meh, ono papir je tek-tek malo bolji od hartije dnevne štampe, a koričenje kruto, ne može se čitati bez "lomljenja" hrbata sveske...
Format je standardni manga format 190x130 i vrlo je nezahvalan za upotrebu, nabijen crtežom i tekstom od korica do korica, pogotovo ako neko namerava da kupi zaštitne omote za korice jer nijedan standardni ne odgovara...

Pozitivna stvar je prevod koji je stvarno dobar, znatno bolji od onih fanzin prevoda, kako piše na koricama direktno je prevođeno sa japanskog na srpski (čak ima i lepih objašnjenja pojedinih pojava, idioma i sl).

Što se tiče dinamike izdavanja iz Darkwood-a su mi napisali da će prvih 10 svezaka izdavati na mesec i po, a od desetog broja mesečno.
Pošto je do sada u svetu izdata 41 sveska, spremite se da čekate narednih 4 ili 5 godina da kompletirate serijal, pa ko živ, ko mrtav... Što je za mene jako razočaravjuće.
Očekivao sam dinamiku od bar dve sveske mesečno jer to nije velik finansijski izdatak čak ni za našu gologuziju.
 
Zna li neko gde mogu da pronađem špansko-engleski rečnik za Kindle, koji ce mi kad označim neku rec na španskom prevesti tu reč na engleski jezik?
 
Settings/ dictionary možda?
 
A nemam uopste u tim opcijama da izaberem spanski recnik :(
Ako sam dobro razumeo trebao bi negde na netu da nadjem spanski recnik da ga ubacim u kindle i da ga aktiviram. Ali ne znam gde da nadjem taj spansko-engleski recnik, mislio sam da mozda neko ovde zna gde mogu da ga skinem
 
Ako si taj Kindle registrovao na Amazon nalog trebalo bi da je 20-ak rečnika dodeljeno tom Amazon nalogu i da možeš da ih skineš koristeći Kindle ili da sa Amazon sajta zadaš na koji Kindle želiš da isporuči rečnik . I da među njima imaš Oxford rečnike i englesko-španski špansko-engleski.

Dakle na Kindle : u "Library" sekciji gore u levom uglu prebaci prikaz sa "Downloaded" na "All" a zatim search polje ukucaj npr "Oxford spanish" i onda među rezultatima pretrage pod Your Items" treba da imaš "Oxford Spanish - English Dictionary". Skineš to i eto uživaš.
 
Pročitao sam u zadnje vreme od Lois McMaster Bujold neki 17 valjda knjigo o Miles Vorkosigan-u. Laki SF romani koji se relativno brzo ćitaju. Ima svego od space opere do ljubavnih romana. Sada čitam od Ann Leckie neki Imperijalni Radč, ali se ne snalazim baš najbolje. Sve nešto na silu. U knjizi su valjda svi ženskog roda. Ili prevod nije dobar. Zanimljivo, ali nismo kliknuli.
Ovako iz secanja za Radc - prevod je malo onako, plus imas puno vremenskih skokova tamo/vamo i ako nisi dobro fokusiran - nista od toga. Inace su dobre knjige. Ne secam se da li sam na kraju kupio engleske na amazonu, ali sam zavrsio serijal
Miles - fenomenalan. Napravili su veliku gresku sto su uz neku od poslednjih knjiga dali sve prethodne for free u elektronskom formatu, bukvalno je prodaja otisla na 0...
 
Sad ce mi rodjendan pa preporucite knjige za kupovinu.
Ima li koja interesantna triologija za kupiti u Laguni da se iskoristi popust? Liu Cisin kupljen prosle godine sad zapoceo drugu knjigu.
 
Kakav je Liu?
Poceo sam da gledam seriju ali mi nije legla, pa da probam knjigu jer mi se svidja prica.
 
Da, koliko sam video treba se malo potsetiti fizike da bi se pratila prica.
Sta malo, moram da izvadim onaj doktorat sto sam pisao u srednjoj..zaboravilo se..:LOL:
Salu na stranu, dopada mi se ideja. Pocecu da citam, barem dok je jos ovo lose vreme.
 
Kakav je Liu?
Poceo sam da gledam seriju ali mi nije legla, pa da probam knjigu jer mi se svidja prica.
Ja sam progutao sve tri knjige za jako kratko vreme. Izbindžovao sam ih. Priča mi je baš legla. Teško sam se snalazio jedino sa imenima likova pošto su, jelte na kineskom, a tu nemam iskustva.
 
Vidim da je u laguni 20% popust na 3+ knjige od Jua Nesbea...koje su po vama 3 najbolje njegove knjige ?Nisam ni jednu njegovu pročitao do sada.
 
Carstvo Vampira- Džej Kristof

Ova knjiga nije remek delo ali je prokleto fantastična prepuna akcijom, napetošću, tenzijom. Sve je pisano detaljno, vidi se da je pisac razmišljao o svakoj sitnici i to mora da se ceni i poštuje.Čita se jako brzo, pitak je stil. Psovke i inače ne koristim ali iznenađujuće da su mi te reči prijale, moram da priznam. Zašto- evo ne znam, Boga mi. 😆 Svako ko voli Castlevaniu, Hellsing Alucarda i Vamipe Hunter D će u ovoj knjizi apsolutno, apsolutno uživati. Potpisujem to krvlju.
Preporuka. Velika, velika, velikaaaa preporuka.
Jedva čekam nastavak. PREPORUKAAAAA.
 
Nisam ljubitelj e knjiga iako kontam da ću možda nekada preći na Kindle...
Jednostavno meni je miris knjige i zvuk okretanja strana orgazam.
Prevod je inače apsolutno fenomenalan.
 
Vidim da je u laguni 20% popust na 3+ knjige od Jua Nesbea...koje su po vama 3 najbolje njegove knjige ?Nisam ni jednu njegovu pročitao do sada.

Ju Nesbea je najbolje citati hronoloski (mada mislim da nije moranje? (bolje ce ti reci neki fan Ju Nesbea)), kada je u pitanju Hari Hule, pocevsi od Slepog Misa pa do Krvavog Meseca...

Hari Hule romani​

  • Slepi miš (1997)
  • Bubašvabe (1998)
  • Crvendać (2000)
  • Odmazda (2002)
  • Solomonovo slovo (2003)
  • Spasitelj (2005)
  • Sneško (2007)
  • Oklopno srce (2009)
  • Utvara (2011)
  • Policija (2013)
  • Žeđ (2017)
  • Nož (2019)
  • Krvavi mesec (2022)

Dok su nezavisni romani...

Nezavisni romani​

  • Lovci na glave (2008)
  • Sin (2014)
  • Krv na snegu (2017)
  • Ponoćno Sunce (2017)
  • Magbet (2018)
  • Kraljevstvo (2020)
  • Karusellmusikk (2001)
  • Det hvite hotellet (2007)



Nisam ljubitelj e knjiga iako kontam da ću možda nekada preći na Kindle...
Jednostavno meni je miris knjige i zvuk okretanja strana orgazam.
Prevod je inače apsolutno fenomenalan.

Sve dok ne naletis na onaj 'prljavi' papir, da kad otvoris knjigu cisto osetis kako se prasina rasprasuje okolo...
 
Nazad
Vrh Dno