Šta je novo?

Pomoc u vezi VPU Recovery-a! (Thanx God for nVidia)

A1200

Čuven
Učlanjen(a)
06.03.2003
Poruke
419
Poena
619
Danas sam instalirao Sapphire x600XT PCI-Ex na Intel plochi sa 3.0 GHz Prescotom. I malo malo pa izleti: VPU Recover...the card is going into software mode. I naravno kartica strasno uspori. Ili pak se pojavi BSOD koji informishe da ati2vag nije u redu.

Shto je najgore tog ATI-ja je dobijo kao zamenu za drugog ATI-ja koji je crkao posle par meseci rada. :wall:
Mashina je nova sa kvalitetnim napajanjem (Tagan 480W) i Gigabyte matichnom (Intel 915 ? chipset sve mi se chini).

Prvo sam mislio da nije neshto sa fast writes ili sidebinde addressing ali toga ima samo na AGP karticama i ne na PCI-Ex karticama !? :S:
Pokushao sam sa najnovijim ATI-vim drajverima, Sapphireovim, drivercleaner itd. i nishta ne pomaze. Sve je na default vrednostima.

Da mi je neko prichao da je VPU Recovery :crash: toliki "pain in the ass" nebih mu verovao. A ovako:

THANK YOU GOD FOR NVIDIA! :banana:
 
A da si samo iskljucio VPU Recover? :beat:
 
Nemoguce :zgran:

Mora da je neka hardverska greska...?
 
Vule je napisao(la):
Nemoguce :zgran:

Mora da je neka hardverska greska...?

Da ali chega....GPU, CPU, matichna, RAM.....?

Prijatelj nemoze da veruje da mu dvije nove ATI kartice za redom od dva razlichita proizvodjacha nisu u redu...

Life's a bitch. :whip:
 
Poslednja izmena:
Jako jako chudno... Rekao bih da je grafika, ali da se isto desi sa dve?!?

Mada, ko zna... Svasta se ovih dana desava...
 
BTW, shta je uopshte "GPU recovery" (recovery my ass :D ) ?

Kakva je svrha tog *ranja ?

Zar nije bolje da ti izbaci "You got scrued, get a new card" nego neki fancy text "software mode....bla bla bla...." ?
 
A1200 je napisao(la):
BTW, shta je uopshte "GPU recovery"

Treba da bude neka vrsta zastite protiv pregrevanja/crkavanja kartice... Klasika, kad on misli da se pregrejala, usporava se klok jezgra...


A1200 je napisao(la):
"You got scrued, get a new card"

:D
 
Desavalo mi se na raznim racunarima da se "VPU recover" javi u nekim igrama naizgled bez razloga, igra je radila do tog momenta savrseno.
Nakon iskljucenja sve i dalje radi savrseno, ali se VPU naravno ne javlja. Nakon nekoliko ponavljanja, ustanovio sam pravilo da to iskljucim prilikom svake nove instalacije Windowsa ili samo Catalyst drivera.
 
Vule je napisao(la):
Treba da bude neka vrsta zastite protiv pregrevanja/crkavanja kartice... Klasika, kad on misli da se pregrejala, usporava se klok jezgra...

A ovo nije tacno.
VPU recover bi navono trebao da prepozna gresku na relaciji softver-drajver-graficka karta i da predupredi restart masine/blokiranje softvera/OS-a.

Po mojim iskustvima, previse cesto se ili pali "lazni alarm" ili ova funkcija jednostavno ne funkcionise tj. pravi probleme.
 
A1200 je napisao(la):
Prijatelj nemoze da veruje da mu dvije nove ATI kartice za redom od dva razlichita proizvodjacha nisu u redu...

100% su u redu tj. ova koju sada ima(š). Čemu služi VPU Recover objasnio je Sasa a moja iskustva sa njim su sledeća:
Na R9000 mi je toliko pravio problema da sam kao novi ATI-jevac pomislio da kartica nije u redu i reklamirao sam "firmi" od koje sam je kupio. Dobio sam karticu drugog proizvođača sa istim čipom i simptomi su bili siti. Shvatio sam da ja nešo ne radim kako treba i onda sam se obratio za pomoć ovde na forumu. Jedino što su mi ovde predložili a što mi u prvi mah nije palo na pamet jeste da promenim drajvere. Isključivao sam VPU Recover iz samih drajvera, tražio procese pa ih gasio - ništa nije pomoglo. Odlučio sam se da poslušam predlog(e) drugih. Nekako (naj-verovatnije download-om :d) sam došao do verzije Catalyst-a 4.5. Posle instalacije drajvera ostavio sam "uključen" VPU Recover ali sam ugasio notifikaciju. Nikada više nisam imo problema sa njim!
Sada imam R9550 feat. Omega 4.8. Kako imam 2 sistema, 1 mi služi za igre (Win XP SP1) a drugi (Win XP SP2) za .net, obradu slika, office i sve ostalo. Na oba sitema su isti drajveri. Na prvom nemam ama baš nikakvih problema dok na drugom mi iskoči VPU Recover posle nekih 1h vremena provedenih na Internetu. Kada nisam na WWW-u ne reaguje?!? I šta sad da radim? Čekam dan kada će mi to više neću moći da podnesem, probaću nove drajvere pa sve dok ne ubodem one koji mi neće praviti problem a do tada... ,)

P.S. Probaj nove / druge drajvere. Probaj sve kojie imaš pri ruci.
 
Poslednja izmena:
Negde sam vec opisao slican problem...uglavnom imao sam Asus ati 9600XT koji je 6 meseci radio savrseno(default sve) a onda jednog dana prilikom igranja HL2-e upalio se VPU.Sve to nije bilo zabrinjavajuce...doduse desilo se jos par puta narednih dana.E onda mesec dana nakon prvog paljenja,VPU je poceo da se pali na svaka 2 min. u igricama.Probao sam sve zivo sto mi je palo na pamet...iskljucivao sam notifikaciju i sam VPU ali u oba slucaja su igre zabadale i racunar takodje.Pomagao je samo fizicki restart :crash: Probao sam milion drivera ali se situacija pogorsala tipa VPU je poceo da se pali na svakih 30 sek a vrhunac gluposti je bio kad je poceo da se pali na "desktopu".
Poceo sam da sumnjam i na memoriju,procesor...plocu.
Uglavnom vratio sam grafiku prodavcu i posle duzeg cekanja rekli su mi da je crkla :mad:
He trenutno imam 9200se (cekam 9800XT) i nema VPU-a vise.
Vrati kartu.
 
Najchudnije je shto se to pojavilo posle nove instalacije WinXP Pro SP2 sa Sapphirovim original drajverima (sa CD:a). I to na desktopu ili pri surfanju bez malte ne ikakvog opterecenja GPU.

Bilo kako bilo to nebi trebalo da je neki software problem vec hardware problem. U suprotnom bi trebalo da znachi da ATI:jevi drajveri qrcu nevaljaju. :mad:

@SuperStar:
Da nije mozda do SP2 ? :trust:
 
Poslednja izmena:
VPU recovery radi posao. Kada se pretera sa OC ili kada nesto nije u redu sa grafickom (prestane da odgovara na zahteve drajvera) lepo iskoci prozor (drajver posalje zahtev za reset GPU-a), vrati taktove na def. i mozes lepo da nastavis sa igranjem, snimis poziciju, izadjes i "konsolidujes" redove, tj. ili smanjis OC ili jednostavno montiras bolje hladjenje :)
Kod mog 9550 sve lepo radi na 450 za GPU, na 460 se vide greske u nature testu, ali se (ako je ukljucen) VPU recovery "javlja" u neki igrama vec na 445Mhz, dakle drzim GPU na 430 i nema problema. Do sada mi VPU recovery nije pravio probleme, samo je pomagao. Na NVidia grafikama kada preteram sa OC jednostavno ostane slika i pomaze samo reset.
 
@GoranM:

Prochitaj prvo thread pa onda postiraj. :wall: SVE ja na DEFAULT (kucishte poluotvoreno). Kartica radi posle VPU recovery ALI je u software rezimu tj. u rangu sa S3 Virge 1MB karticom.

Elem, ja nebih dopustio da me ATI vodi zedna preko vode.

Svi koji imaju problema sa tim treba da vrate djubre nazad. Pa da vidimo onda kad ce takvi "features" da im ponovo padnu na pamet. :smoke:
 
Poslednja izmena:
Skrati sebi muke, probaj modovane omegine drajvere www.omegadrivers.net
Imao sam 9600pro i 9800SE@PRO i ni sa jednom od navedenih kartica nisam kuburio sa VPU recovery-jem, al zato sada me zato sada je*e NVIDIA sa svojim Nforce3 cedom u kombinacji sa 6800 :(
 
imao sam problem sa VPU recoverom na svom r9700.Dok nisam kupio novi komp koristio sam ga na staroj plochi (via kt133) gde je svaki drugi put odbijao da se probudi (krastavac-a 3.3 naspram 1.6 V :)) i radio je samo sa jednim drajverima normalno. Elem kada sam ga stavio na novu plochu krenuo je da brljavi sa VPU recoverom dok mu nisam podigao voltazu na agp slotu (valjda bio navikao na onih 3.3 V)...
 
A1200 je napisao(la):
@SuperStar:
Da nije mozda do SP2 ? :trust:

Ne znam. najgore je kad` te nešto muči a ne znaš šta je. Svašta mi pada na pamet a to su: novi WinAMP, sada koristim Operu za surf, novi (nova verzija) firewall, FlashGet, Trillian (dešavalo se i pre Trilliana, 99% nije on krivac)... U bedaku sam, nigde na stranim forumima nisam našao ni predlog za rešenje ovakvog problema. A vidim i da se ljudi ne žale baš mnogo.
U svakom slučaju, moje lično mišljenje glasi: "Ubeđen sam da je softverski problem u pitanju, samo još da ga otkrijem!"
:crash:
 
Poslednja izmena:
Kartica, odnosno GPU se pregreva! Instaliraj ATi Tray Tool i proveri koja je frekvencija i koja je temperatura GPU-a (nova verzija ovog sjajnog utila omogucava ocitavanje temperature)!
Reklamiraj karticu ukoliko se to zabadanje nastavi!
Drajveri, a ni VPU recover ti nista nisu krivi...
 
U sobi mi je 5-10C, Procesor ne opterećen drži na 20C, HDD1 je na 17, HDD2 na 21C. Koliko može onda da bude temperatira VPU-a ako uzmemo u obzir temperaturu i to da je ventilator na grafičkoj naj-bučniji odnosno okreće najbrže u celoj konfiguraciji. :trust:
BTW, možeš li objasniti zašto u igrama (Win XP SP1, Omega 4.8) kada je i sam VPU najviše opterećen a pri tom i OC-ovan na 505Mhz ne "iskače" VPU Recovery? :zgran:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno