Šta je novo?

Pomoc sa konkretnim zadatkom u Excel-u

vizionar

Čuven
Učlanjen(a)
22.05.2002
Poruke
442
Poena
619
Imam komplikovaniji problem koji pokusavam dugo da resim ali ne mogu - mozda to oni bolji od mene u Excelu mogu.

Cilj je identifikovati postojanje unakrsnih jednakosti – donji primer pokazuje podatke u koloni A i B a pored toga šta bi trebalo da identifikuje a šta ne:

kolona A_______kolona B_______trebalo bi da identifikuje
pero___________janko_________da
mujo___________pero_________ne
alfonso_________janko_________ne
pero___________ivana_________ne
janko__________pero__________da

Drugim recima, treba da mi pokaze samo slucajeve za koje su imena u koloni A i B jednaka (npr. pero=janko i janko=pero)

Interesantno pitanje, zar ne :) Ima li neko ideju?
 
Poslednja izmena:
Sa VLOOKUP proveravaš da li je vrednost prve celije prve kolone A2 sadrzana u bilo kojoj celiji druge kolone (rang B2:B6), isto radis sa prvom celijom druge kolone B2.
ISNA proverava da li je rezultat VLOOKUP funkcije error value, #N/A (onda daje TRUE) ili nije (onda daje FALSE)
=IF(ISNA(VLOOKUP(A2,$B$2:$B$6,1,FALSE))=ISNA(VLOOKUP(B2,$A$2:$A$6,1,FALSE)),"da","ne")
 
Sa VLOOKUP proveravaš da li je vrednost prve celije prve kolone A2 sadrzana u bilo kojoj celiji druge kolone (rang B2:B6), isto radis sa prvom celijom druge kolone B2.
ISNA proverava da li je rezultat VLOOKUP funkcije error value, #N/A (onda daje TRUE) ili nije (onda daje FALSE)
=IF(ISNA(VLOOKUP(A2,$B$2:$B$6,1,FALSE))=ISNA(VLOOKUP(B2,$A$2:$A$6,1,FALSE)),"da","ne")

odlicno resenje, samo umesto zareza po sintaksi ide tacka zarez, nisam video da moze da se promeni sinatksa da ide zarezi...ako je neko setovanje excel-a u pitanju molim te reci gde je moguce izabrati ili podesiti...

=IF(ISNA(VLOOKUP(A6;$B$2:$B$6;1;FALSE))=ISNA(VLOOK UP(B6;$A$2:$A$6;1;FALSE));"da";"ne")
 
@zorand, hvala na predlogu. jos uveko pokusavam prokljuviti kako tvoja formula funkcionise :)

U svakom slucaju, formula ne radi bas dobro (jer izbaci da i za 4. red u kojem su u kolonama A i B "pero" i "ivana"). Mozes li je korigovati da daje trazene odgovore? Hvala ti mnogo unapred!
 
@zorand, hvala na predlogu. jos uveko pokusavam prokljuviti kako tvoja formula funkcionise :)

U svakom slucaju, formula ne radi bas dobro (jer izbaci da i za 4. red u kojem su u kolonama A i B "pero" i "ivana"). Mozes li je korigovati da daje trazene odgovore? Hvala ti mnogo unapred!

radi ok...samo ima blank u drugoj vlookup funkciji izmedju vlook i up...pogledaj malo bolje u funkciju...izbrisi taj blank i radice.
 
@exste, stvarno radi, hvala, previdio sam taj space totalno! :)
@zorand, hvala jos jednom, ovo mi je od velike pomoci!

Pozdrav!
 
Nema na cemu @vizionar, i drugi put.

Predlozena formula lepo radi za podatke iz tvog primera, ali ima jedan nedostatak.
A to je slucaj kada se u istom redu nalaze imena koja nigde nisu sadrzana. Tacnije, u nekom redu u koloni A moze da bude ime koga nema nigde u koloni B, a u istom redu u koloni B moze da bude ime koje takodje nije sadrzano nigde u koloni A.

Tada funkcija ISNA u oba VLOOKUP slucaja daje logicku vrednost TRUE (zato sto je rezultat obe VLOOKUP funkcije #N/A), a funkcija IF poredi te dve logicke vrednosti i posto su iste kao konacan rezultat daje "da", sto nije dobro.

Predlazem drugo resenje:
A to je kombinacija funkcija IF i COUNTIF sa operatorom AND

=IF(AND(COUNTIF($B$2:$B$6,A2)>0,COUNTIF($A$2:$A$6,B2)>0),"da","ne")

Jednostavno, Countif izbroji koliko puta se zadata vrednost iz jedne celije prve kolone sadrzi u drugoj koloni, isto to se uradi sa drugom Countif funkcijom samo sa suprotnim kolonama, a sa IF se ispita da li su oba rezultata veca od nule.

@exste, sto se tice separatora zarez, a ne tacka-zarez, nisam vrsio nikakva interna podesavanja, koristim stari office 2003 i to lepo funkcionise

Pozdrav svima
 
Nazad
Vrh Dno