Šta je novo?

Pomoc oko kupovine ugradne ploce i rerne

@PJ Sve što si napisao stoji. Problem sa (bar nekim) jeftinim indukcijama je što loše - neravnomerno rade na manjoj snazi, pa su onda praktično neupotrebljive u mnogim situacijama.
Ako su neupotrebljive za kuvanje, to što se lako peru ili što voda brzo provri, ništa ne znači :)
 
Poslednja izmena:
Ovo je kao da si rekao da hoćeš da kupiš komp pa da ti neko da preporuku, da neko od milijardu modela, kombinacija, varijacija i delova izabere najbolje za tebe.
Sudomašina zavisi od: koliko prostora ima za nju, koliko često će se koristiti, koliko osoba treba da opslužuje...
Ploča i rerna: gde će se nalaziti, da li odvojeno ili zajedno, može li zavisna ili mora nezavisna, da li treba na tač ili može sa dugmićima, koliko će se kuvati, da li samo za čaj, kafu ili će se spremati sarme i pasulji 2 puta dnevno, da li je dovoljna mala ploča sa 2 površine ili mora velika sa 6 površina za kuvanje. Šta će rerna u firmi, hoćete peći prasetinu ili treba samo za podgrevanje hrane jer za to ne treba ugradna rerna.
Aspirator: koliko prostora ima za njega, 60cm, 50cm, koje boje će biti kuhinja, ima li iznad elemenata ili nema i neće biti, gde je odvod za aspirator, koliko jak treba da bude, kakve filtere preferiraš, izmenljive ili one koji se peru, ako je element iznad koje je širine ako nije opet koje je širine prostor, jel ploča do zida ili na ostrvu...
Frižider: sa komorom za zamrzavanje ili bez nje, kombinovani sa zamrzivačem (ovo nije isto kao prva stavka), sa zamrzivačem gore ili dole, da budu pola pola ili da bude veći frižider a manji zamrzivač, ili bez zamrzivača ali 180 vidine, ili 200 visine ili nema ni 180cm za njega pa mora neki manji, a koja je širina prostora, manje od 60cm ili više, na koju stranu otvaranje vrata, može li beli ili mora u boji ili inox, Može li obični ili no-frost, jel treba ledomat....

Moja preporuka, odeš u neku radnju gde imaju najveći izbor ovakve tehnike, dać im tu listu i kažeš hoću sve najskuplje što imate od ovoga i rešio si za 2 minuta.
I da dodam, kupiš sve sa tač ekranom i ako ima da je ekran u boji, ljudi neće znati da se snađu i da koriste pa će manje da diraju i duže će ostati novo :D
Hehe, potpuno si u pravu, ali nemam iskustva pa sam zato tako suvise generalno postavio upit :)

Ostavljen prostor za sudomasinu - 60cm, pa max do 6.
Ploca i rerna: nece se nalaziti zajedno, odvojene su, nece se puno kuvati, vec samo caj, kafa i eto.. dovoljna je ploca sa dvije povrsine. Sto se tice rerne, pa ubacio bih, jer ce to biti kao neki hub, pa eto sta znam.. neka ima, a onda ne bih uzimao mikrotalasnu, vec samo rernu.
Aspirator: ima 60cm (crni mi treba zbog boje kuhinje), ima element gdje je odvod za aspirator sirine 60cm, ne znam koliko jak treba da bude. Sto se filtera tice isto ne znam :D - mozes da mi preporucis? Odmah na mjestu gdje ce biti ima poseban odvod za ventilaciju.
Firizder: kombinovani sa zamrzivacem, ali da bude veci frizider, a manji zamrzivac. 60cm sirine, a visine 185cm ili 180cm. Ne treba ledomat, moze u silver boji, a moze i bijeli. Moze i no frost i obicni, moze preporuka, jer imas iskustva. Vrata da se otvaraju na desno ( nisam ni razmisljao o ovom) :D


Da, najbolje je tako otici, ali ne bih nesto skupo da placam ili bi da uzmem sve od jednog proizvodjaca neku srednju klasu i da zavrsim sa tim :D

hvala ti na odgovoru! puno mi je pomogao.
 
Da li ćete imati nekog ko to sve pere/čisti/sređuje, ili će biti prepušteno zaposlenima na samoorganizovanje?!?

Za firmu ti je bolje da imaš mikrotalasnu peć nego klasičnu rernu.
Za ploču, uzmi obavezno indukcionu sa dve zone, od nekog boljeg proizvođača da dobro radi i na manjim snagama.
Frižider, uzmi no frost. Ko će to da pere i odmrzava ako je zajedničko?!?

Prouči ovih par tema o indukcionim pločama i beloj tehnici uopšte. Još uvek nisu predugačke.
 
@PJ Sve što si napisao stoji. Problem sa (bar nekim) jeftinim indukcijama je što loše - neravnomerno rade na manjoj snazi, pa su onda praktično neupotrebljive u mnogim situacijama.
Ako su neupotrebljive za kuvanje, to što se lako peru ili što voda brzo provri, ništa ne znači :)
Da, shvatio sam da neki ljudi imaju problem sa tim. Verujem da bi na tom režimu radi/ne radi supa bila mutna kao Dunav. Probao sam na mojoj Bosch ploči i našao sam poziciju na kojoj čas radi, čas ne, ali podizanjem za pola ili jedan podeok, radi bez tog cimanja.
Post automatically merged:

Da li ćete imati nekog ko to sve pere/čisti/sređuje, ili će biti prepušteno zaposlenima na samoorganizovanje?!?

Kad pomenu čišćenje. Do sada sam jednom uključivao pirolizu, odlična stvar :)
Jeste da traje i da zagreje prostor, zaista ima smisla ona napomena "u toku procesa provetravajte prostor", ali stvarno je dobro očistila.
 
Hvala @NShappy na komentaru.
Iskreno pred nama (mene i žene) opremanje cele kuhinje. Kao i kod većine gledamo najbolji kvalitet i sa što manjom cenom.
Razmišljao sam i ranije za indukcione ploče, ali za kvalitetniju ploču treba izdvojiti malo veći budžet a mi smo za sada ograničeni :\
 
Imaš gorenje ind ploču za 27000din. U tom rangu su i staklokeramičke. A stakokreramicke svakako gledaj da preskocis.
 
Hehe, potpuno si u pravu, ali nemam iskustva pa sam zato tako suvise generalno postavio upit :)

Ostavljen prostor za sudomasinu - 60cm, pa max do 6.
Ploca i rerna: nece se nalaziti zajedno, odvojene su, nece se puno kuvati, vec samo caj, kafa i eto.. dovoljna je ploca sa dvije povrsine. Sto se tice rerne, pa ubacio bih, jer ce to biti kao neki hub, pa eto sta znam.. neka ima, a onda ne bih uzimao mikrotalasnu, vec samo rernu.
Aspirator: ima 60cm (crni mi treba zbog boje kuhinje), ima element gdje je odvod za aspirator sirine 60cm, ne znam koliko jak treba da bude. Sto se filtera tice isto ne znam :D - mozes da mi preporucis? Odmah na mjestu gdje ce biti ima poseban odvod za ventilaciju.
Firizder: kombinovani sa zamrzivacem, ali da bude veci frizider, a manji zamrzivac. 60cm sirine, a visine 185cm ili 180cm. Ne treba ledomat, moze u silver boji, a moze i bijeli. Moze i no frost i obicni, moze preporuka, jer imas iskustva. Vrata da se otvaraju na desno ( nisam ni razmisljao o ovom) :D


Da, najbolje je tako otici, ali ne bih nesto skupo da placam ili bi da uzmem sve od jednog proizvodjaca neku srednju klasu i da zavrsim sa tim :D

hvala ti na odgovoru! puno mi je pomogao.

Ako je za sudomašinu ostavljeno 60cm onda nema puno izbora, bilo koja od 60cm će da odradi posao, najvolje ona što ima komande sa prednje strane gore, ne ona što napred nema ništa a tek kad je otvoriš imaš na gornjoj ivici komande. Moglo je i da se ide sa 45cm jer vas zaista neće biti puno a neće ni svi odjednom da klopaju pa će posuđa za pranje biti još manje. Zapravo ja bi sudomašinu u tvom slučaju totalno preskočio i stavio tu neki element da može da služi kao ostava isl. jer ako ćete samo kafu, čaj kuvati a svako će donositi svoju hranu, eventualno nekad ako se naruči pica isl. tu neće biti puno posla za sudomašinu.

Ploča: moja preporuka je ploča sa dve klasične ringle, bela ili inox. Ne bi preporučio ni staklo keramiku ni indukciju, nema potrebe za tim a može mnogo da se uštedi. Mi na poslu imamo staklo keramiku i ta ploča izgleda očajno zato što je na poslu sve ničije ako me kontaš, niko na poslu ne vodi brigu o zajedničkim stvarima, ostavi se voda da ključa, zaboravi se, ne obriše se, prospe se kafa, šećer, ostavi se, od toga nema bežanja sem ako neko neće biti dežurni policajac pa da upozorava sve redom kako da se odnose prema zajedničim stvarima.

Rerna mislim da je ipak previše, ako nećeš mikrotalasnu, koja ima veliku prednost što je brza i laka za upotrebu onda pogledaj one ugradne grilove ili kako se već zovu, široko je kao rerna ali je niže i brže se zagreva a ako baš mora rerna onda neka sa ventilatorom i infra grejačem jer on zagreva brže nego klasičan grejač. Inače ima i ugradnih mikrotalasnih ali cena ne opravdava kupovinu sem ako nema money to burn.

Za aspirator te nisam baš shvatio! Imaš one što izgledaju kao hauba, veliki metalni usis dole koji se sužava na gore, iznad uglavnom nema elemenata već ide crevo za odvod napolje. A imaš one što se ugrađuju u kuhinjski element i kad ih koristiš samo izvučeš prednji deo, aspirator se automatski uključi, kad završiš samo ga gurneš nazad i izgleda kao deo kuhinje, ko ne zna o čemu se radi mislio bi da nema aspiratora. Ja imam ovaj drugi, on se ugrađuje u kuhinjski element a onaj kao hauba se montira na zid i nisam siguran da ih ima u crnoj boji, nisam video, ima belih i ima inox (možda i ima crnih, nisam davno gledao). Uglavnom aspirator ti u velikoj meri diktira prostor, ako si ostavio goli zid tu onda ide onaj kao hauba. Ne treba ti neki jak nećeš puno kuvati a ako uzmeš ploču sa dve ringle ja bi najradije preporučio onu varijantu kao što ja imam tj. da iznad napraviš kuhinjski element i ugradiš aspirator na izvlačenje (samo guglaj ovaj termin i biće ti jasno kako izgleda). Plus kod ovih je što se vidi samo uzana lajsna koja može da bude bela, inox a može da se napravi i od istog materijala kao što je kuhinja i skine ta fabrička, stavi ova pravljena i izgleda super. Imaš ih sa jednim motorom i sa dva motora.

Što se frižidera tiče ovaj predlog za no frost nije loš, pogledaj ovaj model NRK6192AXL4, to je gorenje-ova verzija ali i drugi imaju sličnih varijanti, ako možeš da nađeš da je još manji zamorzivač tim bolje, zamrzivač je bolje da stoji dole jer se frižider više koristi a da je on dole morao bi da se saginješ često. U firmi obično nema potrebe za velikim zamrzivačem, većinom je to recimo za sladoled ili ako neko nešto kupi smrznuto pre posla pa da mu se ne otopi dok ne krene kući, neće se tu držati ko zna šta tako da je preporuka da nađeš još manji zamrzivač od ovog koji sam ja naveo kao primer. Za vrata kod većine modela mogu da se okrenu na levo ili desno otvaranje, kod gorenja ja mislim svi mogu osim nekih posebnih, ako se na onom modelu za koji se odlučiš vrata otvaraju sa desne na levu stranu pitaj dal može da se promeni, u zavisnosti gde kupuješ nekad će ti prodavac prebaciti vrata ali većinom moraš sam, nije teško...

Poz.
 
Sve gore stoji, osim za ploču. Najbolje je da ideš na indukciju.

Ogromna je razlika u odnosu na staklokeramiku (koja i jeste najgora opcija, nju prekoči svakako).

Indukcija se veoma malo greje, sama ploča, te je gotovo nemoguće da se tu nešto zapeče i ugljeniše. To je teoretski moguće samo kod veoma dugih prženja kada će sud indirektno da zagreje staklo na ploči. Za klasična kraća kuvanja (kafa/čaj) i podgrevanja, staklo indukcione ploče se malo zagreva a samim tim i lako čisti.

Plus, indukcija je toliko brza u radu da nikome neće pasti na pamet da ostavi uključeno i ode negde. Samim tim će i teže da se napravi cirkus na njoj.

Na poslu od nedavno imamo indukcioni rešo. Savršeno izgleda i dalje. Posle svakog kapanja i prosipanja nečeg na njega, papirni ubrus je dovoljan da bude kao nov, a nikada nije toliko vruć da taj papir bude pod rizikom paljenja ili da se neko opeče kroz njega.

Ako nećeš indukciju, idi na obične ringle. Nije da se lako održavaju, ali nisu ni osetljive kao staklokeramika.
Ako ringle, bolje bele nego Inox (ako to postoji). Ove današnje Inox se ogrebu od mrkog pogleda.
Post automatically merged:

Eh da, za firmu?!?

Kupi za tu službenu kujnu i jedan onaj bokal za kuvanje/zagrevanje vode. Može najjeftiniji, ali da je skroz metalni iznutra.
Dalje, zavisi koliko vas ima i šta volite... ...razlislite o opciji da kupite automatski aparat za kafu.
 
Zavisi kako je kuhinja tj. kompletan prostor postavljen.
Kod mene na poslu je kuhinja posebna prostorija, i ono "stavio i zaboravio uključeno" se dešava maltene na dnevnom nivou, svake nedelje barem jednom naletim da neko pravi paru od kafe, stavi se džezva i ode da završi neki posao, u međuvremenu neko zove, nešto treba nekome odraditi, neko se ubaci sa nekim poslom i zaboravi se. Minimum 4-5 puta sam do sad zatekao praznu džezvu na uključenoj ploči, sva voda isparila a ploča i dalje radi.

E sad, ovaj aparat za kafu što je happy preporučio je po meni dobra stvar ali mnogo zavisi od discipline zaposlenih, većina tih aparata koristi razne kapsule za kafu različitih ukusa koje nisu baš ni jeftine, ako će firma to da nabavlja i iste budu besplatne kafenisaće se 7 puta na dan to će odlaziti očas posla a ne piju svi iste kafe tako da uvek mora biti na raspolaganju više ukusa, Postoji i opcija da svako donese sebi kapsule koje najviše voli ili recimo aparat u koji se sipa kafa (recimo u zrnu) pa ti biraš koliko fino mlevenu hoćeš i koliko će jaka kafa da bude što je isto lepa stvar.
Tu ne bi znao šta da preporučim, mislim da je za kuću ovo super stvar, za firmu, hmmm, moraš proceniti sam.
Mi na poslu imam, kako li se to zove po naški?!, iznajmljenu vending mašinu za razne kafe, kapučina isl. i za sokove/grickalice, vrlo brzo smo zaključili da je to odličan biznis, likovi dolaze da dopunjuju te aparate 2-3 puta nedeljno a u proseku sok je 15-20 dinara skuplji nego u prodavnici, na kafi sigurno imaju i veću zaradu nego na sokovima i grickalicama.

Ono što bi za službenu kuhinju preporučio mimo pomenutih stvari je relativno veća količina plitkih velikih i plitkih malih tanjira i dovoljno escajga (viljuške, kašike, kašikice, noževi) toga nikad dovoljno.
 
Indukcija je baš dobra za zaboravljive, jer je brzina rada takva da se niko neće udaljiti od nje. Jedna kafa proključa za 30-45sec. Svako će da sačeka toliko.

Što se aparata tiče, da, kapsule su previše skupe da stoje na izvolte for free. Ali automatski espresso aparati koji se pune kafom u zrnu su ok za manje firme. Mora servis i održavanje sa vremena na vreme.

Dobra je i opcija da vam postave aparat na novce koji onda oni tamo neki pune i odrzavaju. Kafe su 25-65din, i sasvim su pristojne. Nisu to instant praškovi k'o što neki misle, ti aparati zaista melju kafu u zrnu za svaku kafu pojedinačno. Ne odgovaraju samo onima koji su zapeli za tursku kafu i ostale ne priznaju.
 
Zapravo, kapsule mogu baš dobro da funkcionišu u malim sredinama, gde se svi poznaju. Kod poznanika koriste Dolce Gusto i ubacuju 50 dinara za svaku kapsulu, pošto se troši i voda iz flaše i mleko. Kaže da uvek ima svega, nikada problem.

Ja imam svega troje svakodnevnih kolega i svi imamo totalno različite navike, počev od vode koju pijemo. I svako svakome pokriva ono što fali.
OK, Jaffa i još neki konditorski proizvodi su nam zajednički 😊

Da potvrdim ovo za kafu na indukciji. Ako si sipao vodu, nema šanse da se desi da odeš uz rečenicu "samo sa završim nešto", jer bez turbo moda provri za manje od minut, kao što NShappy reče.
 
Indukcija zagreva brže, kada isključiš ploča se brže hladi. Ne bih se vraćao na regularne ploče. Gas priznajem samo ko ima kućnu instalaciju (ja imam na 2 mesta, ali na jednom koristim), a menjanje boca bih izbegao na svaki način. Sa indukcijom sam se malo smorio što smo morali da izbacimo praktično svo Zepter posuđe iz devedesetih, koje smo svakodnesno koristili i dan danas je u vrhunskom stanju, ali stara generacija ne radi na indukciji. Prilikom kupovine novog posuđa smo sada navikli da tražimo logo indukcija, na proizvodu ili deklaraciji, jer test sa magnetom ne garantuje da će idnukcija da radi. Sreća, pa smo to provalili na jeftinom artiklu, džezva za kafu. Magnet se lepi, ploča je detektuje dok je prazna, ali čim naspem vodu, ploča je više ne vidi. Ploča ima test za posuđe i kada pokrenem test, rezultat može biti 0-1-2. Ako je posuda prazna, rezultat 2, ako je posuda puna, daje 0 tj ne detektuje je.

Razlog zašto sam počeo da pišem ovaj reply je površina ploča tj staklo-keramika. Letos sam kupio Bosch ploču, serija 6, ne znam sada oznaku, i nakon prve upotrebe, ploča je pukla u dužini od 38cm duž te ringle koja je radila, pa prema drugom kraju.
Pre prvog uključivanja sam očistio ploču, ispekli palačinke, pojeli palačinke, očistim ploču (ohladila se dok smo jeli), i pošto su ostale sitne muzge, okrenem se da uzmem drugo sredstvo, za staklo, vraćam se nazad, ploča pukla. Prijavim reklamaciju, dođu iz servisa, krene da rasklapa ploču i kaže "ako se ne vidi sa druge strane, ne mogu da napišem da je pukla" i zaista se sa druge strane ne vidi. Nije pokušao da me ubedi da sam ogrebao ploču, jer imam utisak da im se to dešavalo i ranije. Samo je odbio reklamaciju. Novo staklo je 19.000 + 5.000 ugranja. Nisam ga uzeo i nisam se pokajao, jer bez obzira na dužinu ogrebotine, vidim je samo ako želim da je pogeldam :)

Nedavno smo zaista ogrebali ploču, tipa 2cm, i mesto ogrebotine baš izgleda kao ogrebotina. A ona pukotina povrišinski ima vrlo plitak trag, skoro da se ne vidi, a vidi se pod uglom da ide u dubinu. Nema šanse da smo je tako ogrebali. Kasnije čujem od poznanika da su i drugi ljudi imali problema. Ploča drugog brenda je ženi pred očima pukla po dijagonali i iz tog servisa su je ubedđivali da joj je nešto ispalo i da je zato tkao pukla Nije uspela da je dobije drugu, a pukotina je takva da ne može dalje da se koristi. Eto, kome tako nešto može da smeta, možda bolje preskočiti staklo keramiku.
Cekaj, kako se indukciona ploca zagreva? Pa citava poenta je da se ploca ne zagreva.
 
@Apostol, odgovorio je @desp.

Ne bude vrelo, ali nije baš za držanje ruke. Brzo se hladi.

Čime čistite staklo-keramiku? Juče je jedna zona dobila neke fleke od hrane na susednoj zoni. Sredstvo koje inače krostimo, ne skida. Fleke sam delimično uspeo da skinem noktom. Ali ne na suvo, već prvo da bude vlažno, pa noktom. E pošto toga ima dosta i neke veće ne mogu da pokrenem noktom. Čim da to skinem?
 
Mi imamo neki Frosch soda za takve malo tvrdoglave fleke.
 
@Apostol, odgovorio je @desp.

Ne bude vrelo, ali nije baš za držanje ruke. Brzo se hladi.

Čime čistite staklo-keramiku? Juče je jedna zona dobila neke fleke od hrane na susednoj zoni. Sredstvo koje inače krostimo, ne skida. Fleke sam delimično uspeo da skinem noktom. Ali ne na suvo, već prvo da bude vlažno, pa noktom. E pošto toga ima dosta i neke veće ne mogu da pokrenem noktom. Čim da to skinem?
8827595849758.png
sveiciamosios-kempineles-vileda-pur-active-7200.png

:cool:
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Kupio sam danas ugradnu rernu sa pirolizom Gorenje BP737EX za 30.000 di ara na popustu. Nadam se da nisam pogresio.
 
Takođe u potrazi za indukcionom ugradnom pločom. Skapirao sam da nema potrebe da uzimam veću od 30cm širine jer nikad ne rade 3 ili 4 ringle u isto vreme, a dobijam malo više radnog prostora na radnoj ploči. Trenutni favorit mi je Gorenje IT321BCSC pa ako neko ima iskustva sa njom molim da podeli ili neka preporuka za sličan cenovni rang (25k-30k din).
Što se tiče ugradne rerne, išao sam logikom da uzmem neku sa pirolizom, ne zato što mi je neophodna, već iz razloga što se sama piroliza vrši na ~500C pa sama rerna mora biti kvalitetnije urađena zbog toga. Iz tog razloga sam uzeo Gorenje BP737EX jer trenutno može da se nabavi na našem tržištu za ~35k din. Izgleda da je stari model pa ga daju ispod cene jer novi model koji je njen naslednik košta ~50k din (BPS737E301X), a nema nikakve drastične razlike. Sve ostale pirolitičke ugradne idu od ~45k din pa na gore. Čekam useljenje pa je još nisam instalirao kako bih ostavio utiske, još uvek stoji neraspakovana :unsure:, ali se nadam najboljem :giggle:
Kako si zadovoljan sa tom gorenje rernom. Ja sam je kupio pre dva dana ali je nisam uzeo jos dok se ne uselim u stan i napravim kuhinju.
 
Vrlo je moguće da se useljavamo u istu zgradu, jer i ja čekam useljenje koje je obećano za maj (zvanični rok je bio kraj prošle godine) :) Za to vreme rerna stoji u hodniku fabrički zapakovana već nekoliko meseci :) Kupio sam je prerano jer je u tom trenutku bila dobra cena, da sam znao da će i dalje biti u ponudi sačekao bih. Nadam se najboljem ;)
 
Vrlo je moguće da se useljavamo u istu zgradu, jer i ja čekam useljenje koje je obećano za maj (zvanični rok je bio kraj prošle godine) :) Za to vreme rerna stoji u hodniku fabrički zapakovana već nekoliko meseci :) Kupio sam je prerano jer je u tom trenutku bila dobra cena, da sam znao da će i dalje biti u ponudi sačekao bih. Nadam se najboljem ;)
Jel prva zgrada Vocareve livade. Ja je kupio na popustu za 30.000 dinara
 
Nije KV, ne videh odmah lokaciju, BG je, ali srećno sa useljenjem i mi ga čekamo i oteglo se. Ta cena je odlična, ja sam je platio 35k i to je tad bila super cena.
 
Nije KV, ne videh odmah lokaciju, BG je, ali srećno sa useljenjem i mi ga čekamo i oteglo se. Ta cena je odlična, ja sam je platio 35k i to je tad bila super cena.
Srecno i tebi sa useljenjem pa da nas dobro sluzi rerna. Jesi li kupovao jos nesto od aparata? Ja se jos dvoumim oko nekih modela za frizider, ves masinu, sudo masinu i ugradnu plocu.
 
Uzeo sam i indukcionu ugradnu ploču od Gorenja, IT321BCSC, sa dva polja, ne treba mi više, takođe stoji neraspakovana u hodniku :) Nemam gde da držim te veće uređaje, pa ne mogu ništa da uzmem. Gledam sudoperu da nabavim ovih dana, ona nije kabasta, a ovo ostalo tek kad me puste u stan. Veš mašinu ću verovatno neki Beko model, deluju mi kao ok izbor iz te cenovne klase. Isto i mašinu za sušenje. Frižider mi treba što viši (>2m) od 60cm širine pa tu ima više opcija. Sudo neću za sada. Ima tu još i aspirator, mikrotalasna, ma glava me zaboli kad vidim šta sve treba i koliko će da košta. A gde je komplet kuhinja, nameštaj, tehnika, razne sitnice... haos :)
 
S obzirom da su pravi sporeti sa indukcionom plocom retki, mal izbor, a veoma skupi ja sam nesto razisljao da li je moguce napraviti samo kuhinjski element umesto sporeta i u njega staviti ugradnu rernu i odozgo indukcionu plocu? Element kao kredenac od 60x60cm (ili kolika je vec dubina potrebna) sa ta 2 elementa i AKO je moguce ispod rerne da bude i ladica za svakakve kuhinjske stvarcice sitnije, na mestu "tople ladice" koju skoro pa niko ne koristi u svhu odrzavanja toplote hrane...
 
Šališ se?
Naravno da je moguće, pa tako se ugrađuju ugradne komponente zadnjih 20-30 godina!!!
Guglaj "element za ugradnu rernu".
 
Ne salim se, ja sto vidjam obicno su veci elementi, pade mi na pamet da napravim "svoj" sporet velicine jednog malog kuhinjskog lelementa umesto da trazim i kupujem sporet...
A treba li biti ploca korpusa ispod rerne, da li rerne imaju reseno hladenje i ispistanje pare preko svoje poledjine, treba li pozadi da bude otvoren taj element?
 
Sa ugradnim komponentama možeš da radiš šta hoćeš. Može rerna ispod ploče, i onda još jedna fijoka ispod. Baš tako smo imali u starom stanu. Pogledaj attached fotku.

Uz svaki aparat piše u uputstvu koji je minimum prostora za ugradnju, i na čega treba obratiti pažnju. Ali za rerne, sve je vrlo slično.

Ugradne rerne imaju ventilator koji ne dozvoljava da se kućište previše ugreje spolja.
 

Prilozi

  • 3 Kuhinja 04_resize~01.jpg
    3 Kuhinja 04_resize~01.jpg
    260.4 KB · Pregleda: 73
Poslednja izmena:
Mora biti ploča korpusa ispod rerne, cela težina rerne leži na njoj jer rernu kad stavljaš samo je postaviš na tu ploču i gurneš, inače rerna nije teška, tipa 10-15 kg, može bez problema da se nosi (od strane jednog čoveka). Kad gurneš rernu do kraja, otvoriš vrata i imaš sa svake strane rupu ili dve za šrafove kojima fiksiraš rernu.
Ima rešeno hlađenje, vrata rerne nejdu skroz do gore do onog dela gde su dugmići, displej isl. već ima tipa 1-1,5cm lufta, tu se kod rerne nalaze otvori a unutar rerne je ventilator...
Pozadina ne mora da bude otvoren element.
 
Ti elementi za ugradne uredjaje su i meni zanimljivi jer bih ja morao da onda sa stolarom vidim da se menja kopletna gornja radna ploca i dodaje element u koji bi isli ploca i rerna. Doduse u tom slucaju ne bi mogla da se potrefi boja sa ostalim kuhinjskim elementima. Posto trenutno koristim obican sporet. A to je opet krpljenje pa je mozda bolje ona varijanta sa stolarom.
 
Poslednja izmena:
Jel se nesto bitno promenilo za ove dve godine od kada je tema zamrla?
Iskreno licno iz mog ugla nisam za induckione ploce, ali su skoro pa neminovnost. Vidim sad grdne neke akcije u toku, a planiramo renoviranje u avgustu.
Da li i dalje stoji Bosch i to je to? Za oko 500e i manje na akcijama nalazim seriju 4. Ima serija 8, ali to je 1000e na akciji ...
Kakva je situacija sa Gorenjem recimo?
 
Nazad
Vrh Dno