Šta je novo?

Pomoc oko kupovine aspiratora

limontus

Cenjen
Učlanjen(a)
05.05.2018
Poruke
727
Poena
115
Treba mi pomoc oko odabira aspiratora ali treba mi aspirator koji moze da radi bez odvodne rupe ventilacije
Nemam mogusnos nikakvu da napravim ventilacijoni odvod za aspirator
sad koji mogu aspiratore kupiti i usrafiti u zid iznad indukcione ploce
ja gledao ovaj Aspirator BEKO CFB 6433X
da li on moze da radi samostalno bez ventilacijone cevi rupe ili ti odvoda vec kako se to zove i kaze
hvala unapred za pomoc
 
Većina aspiratora ima opciju da se bira da li da odvodi u odvod ili da izbacuje opet napolje, u pitanju je obično klapna unutra koja usmerava vazduh na neku stranu, možeš da odeš u bilo koju prodavnicu i sam otvoriš i pogledaš unutrašnjost. Ali ne vidim suštinu da opet izbacuje u prostor gde se sprema hrana, unutra stoji običan platneni filter koji ničemu ne služi osim da zaštiti da u motor ventilatora ne uđu uljna isparenja od kuvanja.
 
Nisam nikad koristio recirkulaciju, ali znam da Bosch modeli imaju dodatni komplet koji omogućava to. On valjda sadrži dodatni filter sa aktivnim ugljem koji upija mirise.
 
Kada se vraca vazduh nazad stavlja se dodatni ugljeni filter, nevezano za proizvodjaca aspiratora, trebalo bi da se stavi na svaki koji vraca vazduh nazad.
 
Za neke modele filter se menja na par meseci (zavisi od spremanja hrane) i kosta par hiljada dinara, tako da nemoj da se iznenadis ako moras jedno 10 000 din godisnje da dajes na te filtere. Kad kupujes aspirator pitaj obavezno koliko kostaju filteri..
 
Na šta preporučujete da se obrati pažnja kod kupovine aspiratora?
Šta su karakteristike za koje je "obavezno" da budu najbolje moguće a šta su funkcije/opcije koje bi bilo dobro imati, ako je moguće?

Kuhinja je cca 4,5m2, skoro potpuno zatvorena.

Ovo su neka osnovna pitanja a vi dodajte na šta bi još bilo bitno/poželjno obratiti pažnju:
  • koliki je minimum m³/h za tu varijantu (ako bi ispod bile neke standardne indukcija i rerna) a koliki maksimum, da se ne uzima nešto nepotrebno jako?
  • da li postoji opseg snage za ove potrebe koji bi trebalo gađati (ne ići ispod XXX W a preko YYY W nema potrebe ni pri najintenzivnijoj upotrebi)?
  • energetska klasa, gledano po sada već starom sistemu: ima od A do D, slabo A+ ili više. Da li i tu ne bi trebalo ići ispod neke granice a neki prelazi i nisu toliko drastični (tipa A-B)?
  • u vezi s prethodnim, godišnja potrošnja u kWh, neki i donji i gornji limit
  • buka: maksimalna + bust? Da li biste tu mogli dati neki okvirni rang? Ovo što gledam ide od 38/56db do 50/70db i više?

Cilj je uzeti model čije će specifikacije garantovati što pouzdaniji, mirniji rad i relativno lako održavanje uz neke podnošljive troškove.

Hvala svima!
 
Dovoljan je verovatno i od 200-250m3/h (ako je plafon~2,7-3.0m). Ugrubo, zapremina kuhinje pomnoženo sa 15.
U principu što je jači, to je bolji, jer će raditi malo tiše na manjoj snagi. Ako nekad zatreba malo brže, ne može da škodi. Buka će biti uvek bar ~50-55dB da izvlači normalno.
Primer (za buku) Bosch DHL555BL, buka 56dB @ 362m3/h. Prilično je bučno, ali to je to...
Na stepenu 1 je skoro nečujan na 38dB, ali i skoro neupotrebljiv.
 
Da, plafon je takav, hvala puno.

Od brendova: Electrolux, Beko, BOSCH, Whirlpool? Pretpostavljam kod Beka (i Whirlpoola) eliminisati najniže modele?
 
Ja sam gledao dizajn :), kapacitet, buku koju pravi na maks.nivou (normalne) snage i bilo je poželjno da ima metalni (perivi) filter.
Na kraju sam birao između 2 modela Bosch i Faber; ne zato što mislim da su najbolji, već eto svideo mi se dizajn.
 
metalni (perivi) filter
Hvala još jednom. :)

Da, filter periv u sudomašini je poželjna karakteristika.

Dakle, za ove gabarite je 300 m³/h gornja granica, ili recimo 350? Sve preko je čisti overkill koji nikad neće zatrebati?
 
Poslednja izmena:
Standard za izbor aspiratora je zapremina prostorije x10 i aspirator se uključuje pre početka spremanja hrane i isključuje nekih 10 min posle završetka spremanja hrane, znači radi par sati dnevno te ne znam koliki je uticaj energetski razred jer je mali potrošač. Što se tiče održavanja gledaj cenu filtera kao što je napisao doggmania a period trajanja zavisi koliko masnoće prolazi kroz filter, odnosno šta se i koliko sprema od hrane, jer je njemu funkcija da filtrira masne pare. To su ti troškovi za aspirator sa odvodom a ako postavljaš aspirator sa recirkulacijom (vrti isti vazduh koji se samo filtrira i vraća nazad) računaj i na ugljeni filter kao potrošni materijal jer on apsorbuje mirise i zasiti se.
 
Pozdrav, planiram da kupim aspirator ugradni na izvlačenje (teleskopski) do 10.000 din. Preporuke, iskustva?
 
Uzeo sam ovaj aspirator u Ikei u Madjarskoj.... 50% jeftiniji (redovna cjena) nego u Bg.... SAMO
Imali ga neko i kako se pokazao...moj cu montirati tek za 1.5 mjesec
 

Prilozi

  • Screenshot_20220105-001033.jpg
    Screenshot_20220105-001033.jpg
    58.1 KB · Pregleda: 110
Da li da izvodim ventilacioni odvod za aspirator van stana ili da se oslonim ma filtere u aspiratoru?

Nemam iskustva sa filterima, ne obecava mi nesto.... Ili gresim?
 
Ako postoji mogućnost, uvek van stana ima prednost. Nađi samo majstora koji ima odgovarajuću krunicu za bušenje zida.
 
Riknuo mi jedan motor na teleskopskom aspiratoru, posto je neka nepoznata marka, motora normalno nema, aspirator je doso uz kujnu 2020.
Gledah da kupim nov aspirator, medjutim, nailazim na problem ne mogu da nadjem visinu na 13.5. cm. Gledah klip ove godine psotavljen na YT neki masjtor pokazuje kako se montira aspirator i pokazuje Bekov model na 13,5cm i kaze to je neki standard. Ja takve na Bekovom sajtu nisam nasao, gledao Gigatron, Tehnobediju, Emezetu pa cak i WinWin i nema, naso sam na Kupujem prodajem ali nikada nisam pazario sa KP, vise volim da doem u rpodavnciu i vidim licno ono sto kupujem.
 
Da oživim ovu temu.

U procesu sam kupovine tehnike za kuhinju pa mi treba savet vezan za aspirator.
Kuhinja je oko 4 kvadratna metra, plafon visine oko 2.8, postoji ventilacioni odvod.

Naime nedoumica koju imam je razlika u efikasnosti između potpnuno ugradong aspiratora (npr Bosch DHL555BL) i teleskopskog (npr Bosch DFM064A53). Ovaj potpuno ugradni je jači, tj ima veci protok vazduha, ali pošto bi išao u element iznad ploče, cenim da bi pokrivao maks polovinu ploče (ugradni element nije izbačen ili tako nesto), dok je teleskopski slabiji ali bi zbog izvlacenja mogao da pokrije vecu površinu.
Da li imate neki savet šta je bolje?

Nemam iskustva sa aspiratorima, ziveo sam mahom u kucama koje ga nisu imale.

Pozdrav
 
Ja imam Bosch DHL575C koji je potpuno ugradni i zadovoljan sam sa njime. Ništa mu ne smeta to što ne pokriva celu ploču.
 
Ne smeta im to, ali treba obratiti pažnju jer dubina elementa u koji se ugrađuje treba da bude oko 38cm, što je dublje od uobičajenih dimenzija.
 
Mogu da predložim mekappa aspiratore. Imam 50cm ugradni, dva motora, radi kao nov posle 3 godine podstanara... Čisto sumnjam da ih bosch stvarno proizvodi, tako da je verovatno nebitno šta piše od gore.
Imao sam nekad običan gorenje, beli, 50cm, radio je ok, ali je puno slabiji od ovog gore.
 
To su prosti uređaji, tako da ime nije najbitnije. Inače, model DHL555 se proizvodi u Nemačkoj, tako da ih verovatno sam Bosch sklapa.
 
Meni bi trebala pomoć oko kupovine aspiratorima o kojima ne znam ništa praktično...

Znam jedino da mi je budžet do 10.000, poželjno ako može se proći sa manje...

E sad, stan u koji idem ima onu ventilacionu rupu na zidu u kuhinji, pa pretpostavljam da je respirator koji će raditi na to izduvavanje bolja opcija od onih koji cirkulišu vazduh?
A ako sam dobro video dosta su ih 2u1 po tom pitanju, nude opciju?

U suštini, treba nešto da radi posao konkretno i nešto što bi u suštini radilo tek koji sat, dakle kuhinja niti šporet neće biti u komstantnoj upotrebi pa da su sad bitne neke performanse...

Samo me zanima koji brend gledati? Veličina koliki je faktor... Za običan šporet verujem da je ovaj od 60cm dosta?
 
Skoro sam uzeo pre mesec dana
Posto sam vec imao aspirator teleskpski ali mu je crko jedan motor i bilo pitanje kada ce drugi, meni je trebao po tacnim merama da nista ne secem i neprepravljam u kuhinji. Ovaj se uklopio cak i bolje od predhodnog, odlicno radi, jeste malo bucniji ali izvlaci mirise. Nijebila ova cena koja je sada mislim da bese oko 12k,Beko smo uzeli jer nam je sve u kuci od Beka, za aspiratore sam se raspitao kod par drugara imaju Bekove, zadovoljni su a i mene po dimenzijama odgovara. Hteo sam i Bosh, naso neki koji se uklapa ali on je bio sa popustom u Gigaronu 16k cini mi se tada.
Bitno je da gleas dimenzije koji moze da se uglavi kod tebe i normalno precnik odvodne cevi ima ih u dve dimenzije 120 i 150mm
 
Hvala na preporuci, mada mi izlazi iz budžeta...

Nego jedno laičko pitanje... Je l' neophodno da se aspirator kači pod viseći element ili može da stoji na zidu?

Takođe me bune i filteri... Gledam neke Gorenje aspiratore, piše da imaju sintentičke filtere... To je nešto što se menja dakle, samo ne razumem da li se kupuje striktno za konkretan model aspiratora ili se samo kupi posebno bilo koji drugi pa se umetne?

A onda vidim neki Tesla aspirator koji je jeftiniji od Gorenje i koji piše da ima aluminijumske filtere koji se peru u mašini za posuđe, što ako razumem dođe praktičnije od sintetike?
 
Ovj moj ima aluminijumske koji se peru u masini za sudove.
Hm, pa lakse je da se usrafi u samom elementu nego na zidu, ima 4 srafa usrafe se odozdo za dasku i to je to
 
Hvala na preporuci, mada mi izlazi iz budžeta...

Nego jedno laičko pitanje... Je l' neophodno da se aspirator kači pod viseći element ili može da stoji na zidu?

Takođe me bune i filteri... Gledam neke Gorenje aspiratore, piše da imaju sintentičke filtere... To je nešto što se menja dakle, samo ne razumem da li se kupuje striktno za konkretan model aspiratora ili se samo kupi posebno bilo koji drugi pa se umetne?

A onda vidim neki Tesla aspirator koji je jeftiniji od Gorenje i koji piše da ima aluminijumske filtere koji se peru u mašini za posuđe, što ako razumem dođe praktičnije od sintetike?
Teslin imam i tačno je da ima aluminijumske. Masnoća se jedino lepi za filtere ali ne baš idealno pa se mora i unutrašnjost brisati povremeno. Inače je proizvodnja Turska, t.j. Beko. Sasvim zadovoljavajući.
 
Mozda je i Vestel proizvod.Na nekim Beko aspiratorima koje sam gledao na tehnomedijinom sajtu pise zemlja porekla Italija.
 
Teslin imam i tačno je da ima aluminijumske. Masnoća se jedino lepi za filtere ali ne baš idealno pa se mora i unutrašnjost brisati povremeno. Inače je proizvodnja Turska, t.j. Beko. Sasvim zadovoljavajući.

Zadovoljavajući i meni radi posao. 😀

Samo oko montaže... Može da se ugradi samostalno? Mislim na zid direktno bez da ide pod element...

Gledao sam i neke Gorenje, piše podugradni, i sad skinem upustvo, u njemu na slikama kako se ugrađuje pod element...
U onom delu sa upozorenjima piše da aspirator ima priložene tiple za ugradnju na sve zidne površine ali je zabranjeno ugrađivati ga na pločice.
Pošaljem Gorenju mejl, pitam ih da li može na zid direkt ili mora pod element oni mi odgovore pod element.

Pa mi je to enigma sad... Da li aspiratori mogu i na zid i pod element, ili to zavisi od modela do modela pa neki ne mogu direkt na zid.
 
@cassian
Da li ti već imaš kuhinjske elemente ili tek praviš kuhinju? Ako već postoje gornji kuhinjski elementi bez neke prepravke ne možeš da ugradiš ove "ugradne" teleskopske što se spominju u poslednjih par postova.
Ako praviš tek kuhinju onda možeš koji god hoćeš, ugradjuje se u gornji element kuhinje, ne ide na zid.
Ako već postoje gornji elementi i ne možeš/nećeš da ih prepravljaš onda jedino one nadgradne aspiratore možeš, i oni mogu i na zid, ali verovatno mogu da se montiraju i na element.
Postavi sliku/link koji aspirator želiš.
 
Nazad
Vrh Dno