Šta je novo?

Pomoc oko dual boota, W7 i XP

nikola1970

Slavan
Učlanjen(a)
16.07.2009
Poruke
1,639
Poena
210
Pozdrav svima,

imam jedan problem sa instalacijom XPa, naime skinuo sam onu verziju SP3 sa sata drajverima, instalirao sam W7 na jedan ssd, i sada hocu xp na drugi, pored ta dva ssda, imam i 2 hhda (na jednom je xp, ali to cu sve da izbrisem kada ga instaliram na ovaj novi ssd), svi su sata. Stavio sam XP na flash pomocu Rufusa, medjutim imam jedan problem koji nikako ne umem da resim. Kada izaberem na koji drajv hocu da se instalira xp, uvek mi izbaci sledecu poruku: Setup was unable to format the partition...

U biosu mi je podeseno sledece:
Sata configuration: compatible
Confugure sata as IDE

Ne znam vise sta da mu radim, ubilo me je u pojam :/

Hvala unapred

edit** pokusao sam da instaliram i na onaj drugi hdd na kome vec ima xp, ali i tamo je ista greska.
 
Poslednja izmena:
Da li je "unlocated" prostor na drajvu ili ima već formiranu particiju?

Послато са GT-I9195 уз помоћ Тапатока
 
Probao sam i sa unlocated i kada je formatiran, neće nijedno ni drugo

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
To sam mislio da probam, probaću pa javljam šta se desilo

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Prošao onaj deo, ali sada mi kaže ovo:

IMG_20170218_233622.jpg

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Било како било, што каже Аца, приликом инсталације имај само један диск. Немам искуства са ссд дисковима, ал ја би инсталирао на обичном харду, а после би покушао са Акронисом да прекопирам партицију другде.

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Извини, ал нешто нисам лепо разумео. Имаш на једном ССД-у вин7, а хоћеш на другом хп. Јел физички другом ССД-у? Где је ту дуал бут? Ја на једном харду имам вин10 и седмицу, три партиције, једна 10-ка, друга 7-ица и трећа партиција подаци. Са јутјуба сам скинуо клип о дуалбуту и прошло из прве. Изгуглај, ако не, могу линк да ти пошаљем.

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Da da na drugom ssdu, nije isti u pitanju.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Takodje, ja bih prvo instalirao XP pa onda Win7 kada sredis taj problem. Tek nakon Viste je mislim redosled nebitan pa mozes da saras sa redosledom.
 
Zaglavio se na nekom drajveru koji nema. Moguće je i da je to neki sakati XP. Jel' ima SP3 ?
 
Skini program easy bcd i instaliraj na win 7 a vidi na youtube kako se koristi....on sve pripremi za instalaciju 2 os-a...
 
jeste da je malo kasno, ali da bi taj dual boot radio, treba prvo xp da se instalira...
Pa na odvojenim diskovima su, nema veze koji se prvo instalira ako se drugi disk isključi privremeno.
 
Очигледно је да је наслов погрешан. Дуалбут подразумева два различита оперативна система на истом или једном диску. Све остало, другачије се ради илити инсталира. Два или више харда, преко Ф-неки број, зависи од плоче, а дуал бут је друга прича. Било како било, сви задовољни и што је најважније, све шљака.
 
Ali ne mora. ;)

Može se prvo staviti Windows 7 na jednu neku primarnu particiju, pa potom Windows XP na neku drugu primarnu particiju.

U čemu je fora?

Fora je u tome, da se, nakon instalacije Windows 7, ode u diskmgmt.msc i označiti onu primarnu particiju, na kojoj će biti Windows XP, aktivnom.

Ako se želimo vratiti u Windows 7, opet u diskmgmt.msc i označiti particiju na kojoj se nalazi Windows 7, aktivnom.

To važi samo ako niste dozvolili one male besmislene particije koje napravi sama instalacija Windows 7. U suprotnom, označite particiju aktivnom, gde je njegov bootloader.
 
Poslednja izmena:
Odvojeni diskovi svaki sa svojim OS-om, ako je svaki instaliran kada je bio sam onda nema nikakve veze koji je OS ni kojem partitionig i boot systemu. Evo kod mene imam 3 stalna OS-a svaki na svom disku, W10, W7 i Linux Mint mada po nekad uacim i stari HDD sa XP-om. Na prva dva sam stavio BOOT menu pomoću EasyBCD, Mint ima svoj menu. Koji god da izaberem radi sam za sebe, nema mešanja kao kada bi sve bilo na jednom disku.
 
Poslednja izmena:
Tako je.

Kod mene na 3 HDD imam win, na 2 HDD imam XP i na jednom 7-cu, svaki je posebno instaliran kad je bio sam u sistemu tako da se ne vide medjusobno. Bootovanje biram u BIOS-u i nikad problema.
Najvažnije je otkačiti sve ostale HDD osim onoga na koji instaliraš OS.
 
Ali zaista nema potrebe za takvom radikalnom intervencijom.

Gotovo uvek savetujemo krajnjim korisnicima, prvo stariji Windows, pa noviji, jer je tako vazda najlakše.

Iako je potpuno svejedno.

Ključ je tome, da se ne pregazi, PBR (Partition Boot Record) aktivne particije. Zato se lepo izabere druga, koja će biti aktivna i nema tu nikakvog "mešanja".

Da li će PBR da sadrži GRUB, NTLDR ili BOOTMGR PBR bootcode, je na korisniku.
 
Po meni je lakše da isključim struju na ostalim disk(ovima) dok ne instaliram OS na disku namenjenim za to.
 
Aposlutno je nebitno kojim redosledom ce se instalirati operativni sistemi bilo da su na jednom hard disku a na vise particija ili na vise fizicki odvojenih diskova. Ono sto je bitno je da se podigne odgovarajuci bootloader preko programa easyBCD (na primer) moze i iz konzole ali easyBCD-om iz grafickog okruzenja je lakse. Kada je bootloader uspesno upisan na primarni hard disk onda ostaje samo dodati adrese ka ostalim operativnim sistemima sto je decja igra. Kakvo prebacivanje iz BIOS-a, kakvi redosledi aman ljudi..
 
Ja sam "furao" dualboot jos od 98/2000 dana i nikada nisam koristio easyBCD i slicno, komandne linije itd. Apsolutno najlaksa metoda jeste pravilan redosled instalacije, ne kazem da je tesko ovo sto ti predlazes ali, eto.. Moze i ovako i bez toga.
 
U vremenu win 98 nije bilo bez znacaja (ni tada nije bio obavezan redosled) koji ces win prvi da instaliras. Od tada se podosta toga promenilo.
 
Nazad
Vrh Dno