Šta je novo?

Pomoc oko clean instalacije Win 8.1 na SSD ( Uefi )

Sirena

Slavan
Učlanjen(a)
02.03.2008
Poruke
1,095
Poena
350
Pozdrav
Nisam u toku, ne pratim pikanterije i detalje oko operativnih sistema a i nemam bas previse vremena da skupljam odgovore sa raznih tema.
Trenutno sam na Win 10, hocu da se vratim na 8.1 ( razlozi su nebitni za ovu temu ) ali clean instalaciju.
SSD - Samsung 840 Evo 120GB
Ploca - Sata 3, Uefi...
Nisam bas siguran u tacan raspored koraka koje moram da uradi kako bi instalirao taze 8.1
Zamolicu da me neko ispravi ako pravim pogresan ili suvisan korak :
1 - Prema ovom tutorijalu :
http://www.eightforums.com/tutorials/15458-uefi-bootable-usb-flash-drive-create-windows.html
pravim bootabilni flash od nekog 8.1 iso fajla sa integrisanim updateovima.
( To mi je jos misterija, koji tacno ISO da skinem pa ako bi mogao mali tip )

2 - Sledeci korak je secure erase Samsungovog SSD-a iz Magiciana.

3- U Biosu podesavam UEFI ( gde god je dostupno :D ) zatim secure boot ali mislim da secure boot nisam nigde video u biosu i naravno, bootovanje sa flasha.

4 - Instaliram Win prateci ovo uputstvo:
http://www.eightforums.com/tutorial...e-firmware-interface-install-windows-8-a.html

5 - Molim Boga da sve bude u redu.

Mislim da nisam nista zaboravio i da je ovo pravilna procedura ?
Prihvatam sve sugestije i kritike :d
 
Prvo ne bih koristio niti koristim UEFI već samo native mlogo je bolja varijanta lakše se sa njom radi itd. Zatim u biosu podesiš da ti SSD bude butabilan disk i izabereš AHCI. Digneš sistem nekim partition managerom kao moj omiljeni Acronis Disk Director. Njime napraviš na početku diska malu primarnu particiju od 200MB da ti bude bootabilna i aktivna i pored nje napraviš od ostalog diska samo primarnu particiju i nazoveš je win 8.1. Ubaciš flešku sa win 8.1 ili posle restarta disk šta već koristiš. U boot meniju windowsa izabereš particiju win 8.1 i stisneš enter i to ti je to. To je najbolja varijanta i tako uvek radim bez problema godinama. Isto imam ssd.
Đe ćeš naći win 8.1 ne znam nekoristim ga niti bih se sa win 10 vraćao na 8.1. Meni desetka radi odlično.
 
Najlakse, skines Rufus, iz njega izaberes fles i iso... odradi on sve sam za 15min i to je to.
Dok se pali komp, udjes u boot manager i izaberes fles i to je to. Mislim da nema dodatnog zezanja na novim plocama, ranije je moralo da se namesta da fles bude hdd,pa da butuje sa hdd-a...
 
Takodje... :)

@Sirena
Pretpostavljam da znaš kako da butuješ sa flešića?
Ok, evo ostatak uputstva, skini Rufus i sa njim napravi butabilni fleš, podešavanja da budu baš ovakva kao na slici (bitna stvar).
Za iso gde da skineš se snadji.
rufus.png

Kod većine novih matičnih ploča ahci je uključen po defaultu, ako nije uključi ga.
Butuješ sa fleške, iz custom installation menija (druga minuta videa pa na dalje) prvo izbriši sve particije sa ssd diska.

Naravno ne i data particiju ako je imaš i bitni su ti podaci na njoj.
Pogledaj video, slobodno pitaj ako ti nešto nije jasno.

[youtube]o3UbKWOzXRI[/youtube]
 
Vala, baš se svašta može pročitati ovde. Kao da particija na kom se nalazi windows 8.1, ne može da sadrži bootmgr PBR bootcode, kad je u pitanju MBR.
 
Ma ne treba mu GPT , kao da ce on nekad koristiti hard diskove vece od 3TB , ako ne planira vise od 3TB dovoljan je MBR i Legacy boot a ne UEFI.
 
Ma ne treba mu GPT , kao da ce on nekad koristiti hard diskove vece od 3TB , ako ne planira vise od 3TB dovoljan je MBR i Legacy boot a ne UEFI.
GPT ne zato što mu treba (ne znamo da li mu treba ili će mu zatrebati).
Već zato što ne znamo da li mu treba ili će mu zatrebati.
Od GPT-a ne boli glava, pa zašto da onda ne uradi gpt instalaciju.
 
Meni je morao GPT da bi butovao uefi. Ne znam da li je to kod svakog.

Inace,razlika izmedju legacy i uefi vremenu boota.... na uefi ne stigne monitor da mi se ukljuci,vec je na desktopu... A mislio sam da je na legacy bilo brzo (koristio godinu i po tako :D )
 
Znam sve da pripremim : bootabilni flash u Rufus-u, podesavanja u biosu, bootabilni flash sa secure erase-om i sve sam to vec odradio samo sam pitao sam dobro nabrojao, da nisam nesto vazno prevideo ali ocigledno nisam. :)
Ok, back up se podrazumeva po defaultu. :d
Hvala :wave:
 
Može li meni neko od vas da objasni zašto nepotrebno sebi i drugima komplikujete život???
Toliko nekih alatki za pravljenje "boot diska".....to je neverovatno.

Windows 7 USB/DVD Tool

w7usbtool.png

To su svega tri JEDNOSTAVNA koraka, a alatka uvek kreira bootabilan disk ili fleš.


P.S. Odrađuje BOOT lagano i za Windows Vista i 7 i 8 i 8.1 i 10.
XP nikad nisam probao niti ću ga probati.
 
Poslednja izmena:
Windows 7 USB/DVD Tool je program iz 2009 i nema podrsku za UEFI/GPT boot.
 
Nazad
Vrh Dno