Šta je novo?

pomoć oko servera tj samog odabira (noob)

_/Neo\_

Čuven
Učlanjen(a)
27.01.2002
Poruke
3,930
Poena
710
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 8900k
Matična ploča
MSI Z370 SLI+
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz gSkill TridentZ
GPU
Sapphire RX580
Storage
Samsung 970EVO (500gb) + WD750 2tb
Zvuk
Sound Blaster Audigy FX
PSU
Corsair RM650i
Kućište
Cooler Master 690 1st gen
Monitor
Dell U2422H + HL P24 G5
Miš & tastatura
Logiteck Wave (K350) + MX Master 2s
Laptop
Dell Inspiron 15
Mobilni telefon
Nokia 7.2 + Motorola Edge 40 Pro
Pristup internetu
  1. ADSL
Pozdrav, imam tu obavezu da kod nas u školi na već postojećoj mreži dignem "neki" server, tj da uradim nešto oko mreže (znam da glupavo zvuči, ali tako je :S)

Konfiguracija koja će se koristiti za server mašinu je: Gigabyte B75M D2V ploča (jedan lan na ploči + pci-e mrežna karta, obe su 1gbps) + i5 3330 + 16gb + 2x2tb diskovi.

Ono što sam ja zamislio, tj ono šta bih uradio sa ovom mašinom je sledeće a vi mi recite da li je ovo sve izvodljivo u free varijanti:

  • DHCP server (treba da vodi računa o 70-80 računara, gde će jedan deo biti sa fiksnim ip adresama, a odrećeni računari će koristiti dhcp)
  • web server za intranet (sajt u joomla!-i koji će koristiti svi učenici škole kao i određeni profesori kako bi postavili vežbe na isti)
  • antivirus/firewall/ web filter - ovo verujem da je najzahtevnije, tj najkomplikovanije, ono što mi treba je da svi računari koji imaju fiksne ip adrese (biće ih ne više od 20) mogu da imaju otključane sve adrese, tj da pristupe svom sadržaju na web-u, dok će ostalima (svi ovi sa "random" ip adresama) to pravo biti onemogućeno. Ovo mi treba kako bi svim profesorima, tj računarima koji koriste profesori dozvolili da na svojim časovima mogu da koriste i youtube i google earth i sve što im treba (osim FB naravno :) ) dok će svi i ostali računari, odnosno računari na kojima su učenici imati samo pristup intranet-u i određenim blogovima na kojima neki od profesora drže svoje vežbe. Sledeće je antivirus, da li postoji neki antivirus koji vodi računa o svemu šta se dešava na "mreži" tj neki koji će pošto će veza sa netom ići preko tog računara moći da automatski skenira sav protok?
  • neka vrsta storage servera, tj ovako sam ja nešto zamislio: svi korisnici (i profesori i učenici) će imati svoje korisničko ime i šifru i kada se uloguju neka moja zamisao je da se recimo desktop koji oni vide u stvari čuva na serveru i da se sa njega pokreću fajlovi. Ovo mi je ideja jer određeni profesori predaju u više učionica, a i učenici nisu uvek za istim računarima. Što se mreže tiče trebalo bi uskoro da se sve sredi da cela mreža bude gigabitna baš iz tog razloga.
  • back up svih sistema - čuvaju se slike svih sistema (svi ovi koji su sa random ip adresama su jedan sistem pošto su svi računari identični) koje se za određene računare pokreću recimo svakog petka u 19:00 tako što će krenuti od najmanje ip adrese pa posle 15 minuta pokrenuti sledeći kako bi svi potrebni računari svakog ponedeljka bili 100% spremni za rad (ovo je naravno još jedna od mojih "fiks" ideja)

Mislim da je to otprilike sve, ne planiram da pravim web server pošto nam telekom malo malo pa nešto radi na liniji jer svaki put je "nešto" naravno do nas a i nemamo velik link za tako neke stvari

E sad, vi koji se razumete očekujem neke odgovore, tj predloge šta koristiti za ovih 4+1 nabrajanja pošto mi je ovo poslednje manje više bitno :)
 
Uh. Prve tri stavke su boza za free varijantu. Jedan obican linux box, sa LAMP-om i squid proxiem i dansguardian kao webfilter radi to bez problema. Stavke 4 i 5 su mi je konfuzne. Sta hoces sa file-serverom? Ajde malo jasnije. Isto tako i za backup. Ti hoces automatski imidze particija da pravis i kopiras taj server?
 
Sad ces dobiti 10000 predloga :) ali evo:


5.
http://www.fogproject.org/?q=node/1

4.
Windows + roaming profili. Ali ti za to treba domen. Mozda mozes da prodjes i bez Windowsa sa ovako necim
http://www.turnkeylinux.org/domain-controller

3.
http://www.ipcop.org/ + DansGuardian + ClamAv. Ova dva mozes da instaliras kao add-on kroz http://www.copfilter.org/

2.
Neki LAMP, mozda kao posebna masina http://www.turnkeylinux.org/lampstack

1.
Bilo koji WIndows Server ili Linux.



E sad ovo su ideje, sve ovo moze da se instalira i na isti Linux ili Windows, a opet moze da se podigne i kao nekoliko virtuelnih masina, na tebi je da odlucis pa da se zaigras.
 
Ovo sto imate je obican PS, nije serverska masina, mada moze da posluzi. Ja slican koristin da ganjam tenkice :-devil-: , ali kad se mora...
Ja bih ovako resio:
Mikrotik za DHCP server /firewall/ web filter (ako mozes da dobijes)
U server dodaj jedan HDD od 120GB (ili dva diska RAID 1) na kojem instaliras operativni sistem, moze i web server da stane na njega. Bilo koji Libux zadovoljava Tvoje zahteve.
2 * 2TB HDD iskoristi za podatke.

Za Vase potrebe bi najbolje odgovarala virtualizacija. Jedna virtual masina web server, druga DHCP server /firewall/ web filter/ antivirus (Untangle), treca data server.

Poznavanje Linuxa se podrazumeva.
 
Stavke 4 i 5 su mi je konfuzne. Sta hoces sa file-serverom? Ajde malo jasnije. Isto tako i za backup. Ti hoces automatski imidze particija da pravis i kopiras taj server?

Stavka 4 je da svi korisnici koji se uloguju imaju recimo 200-300mb na serveru i da im to u stvari bude desktop tj da sve što im se nalazi na desktop-u vuku sa servera

Stavka 5 je verujem konfuzna :) Hteo bih da mi on ima klasičnu ulogu file servera na kom će se čuvati slike sistema svih ostalih računara koji se nalaze na mreži (nekih 40-50 računara su identični i na njima trebaju identične stvari tako da bi oni vukli jednu sliku i na tim računarima bi bila "random" ip adresa)

E sad ovo su ideje, sve ovo moze da se instalira i na isti Linux ili Windows, a opet moze da se podigne i kao nekoliko virtuelnih masina, na tebi je da odlucis pa da se zaigras.

Pa za početak pošto sam naravno početnik, tj nikada nisam ovako nešto radio bih iša na varijantu jedne mašine, mada, već sam na taj server stavio windows server 2008 pa bih recimo mogao preko virtuelizacije da podignem i linux, ali ono što me tu buni je tj što nisam znao je da li će tako oba sistema moći nesmetano da rade sa obe mrežne

Ovo sto imate je obican PS, nije serverska masina, mada moze da posluzi. Ja slican koristin da ganjam tenkice :-devil-: , ali kad se mora...
Ja bih ovako resio:
Mikrotik za DHCP server /firewall/ web filter (ako mozes da dobijes)
U server dodaj jedan HDD od 120GB (ili dva diska RAID 1) na kojem instaliras operativni sistem, moze i web server da stane na njega. Bilo koji Libux zadovoljava Tvoje zahteve.
2 * 2TB HDD iskoristi za podatke.

Za Vase potrebe bi najbolje odgovarala virtualizacija. Jedna virtual masina web server, druga DHCP server /firewall/ web filter/ antivirus (Untangle), treca data server.

Poznavanje Linuxa se podrazumeva.

Znam da je klasičan PC ali šta je tu, budžet je bio ograničen pa sam zato išao na ove komponente, sledeći upgrade na tom računaru je ssd za sistem na koji ću kad sve ovo podesim (ako podesim :) ) samo iskopirati sve, a ova 2x2tb će naravno biti za storage, jer će trebati dosta mesta pogotovo ako uspe stavka pod 4, tj da se svaki desktop čuva na serveru, jer pored 50-tak profesora imamo i 700 dece (deci ne treba ni 200mb jer sve što se radi u srednjoj školi nisu veliki fajlovi, osim video obrade, ali za to će koristiti materijal koji se nalazi na serveru i samo snimljen projekat će sačuvati na svoj desktop a naravno neće biti renderinga)
 
Poslednja izmena:
jer pored 50-tak profesora imamo i 700 dece (deci ne treba ni 200mb jer sve što se radi u srednjoj školi nisu veliki fajlovi, osim video obrade, ali za to će koristiti materijal koji se nalazi na serveru i samo snimljen projekat će sačuvati na svoj desktop a naravno neće biti renderinga)

:) ovo je tacno ali samo teorijski. znam skolu koja nije to do kraja odradila kako treba pa deca skidaju preko torenta sve i svasta na svoj desktop ;) a da ne pricam akko se igra online counter
 
:) ovo je tacno ali samo teorijski. znam skolu koja nije to do kraja odradila kako treba pa deca skidaju preko torenta sve i svasta na svoj desktop ;) a da ne pricam akko se igra online counter

baš iz tog razloga bih ovo i da uradim i da stavim limit 200-300mb kako ne bi mogli ništa da skidaju :) a da im naravno isključim varijantu da mogu bilo šta da snime na svoj računar
 
ako stavis limit od 200-300, oni ce skidati sve i svasta ali do tog limita. nije bas prakticno. ako im dodatno zabranis mp3, avi...torent i slicno, onda ces imati manje problema.
 
Ok sada je sve jasnije, mislim da mozes jako jednostavno to da resis, od nekih "dodatnih" stvari ti treba samo jos jedna mrezna kartica koja verujem da nije problem i HDD za hypervisor, ne mora da bude veliki.

Najbolje je da virtuelizujes sve to. Xen ti je free i ima sve sto ti treba, moze i ESXi ako ti se vise svidja, u free varijanti ti opet zavrsava posao. Jedna virtuelna masina za firewall paket (vec je neko predlozio kompletno resenje Copfilter ili Unitangle) druga za webserver, fileserverver i taj backup koji hoces. Uradi bonding dve mrezne a jednu ostavi za menadzment haypervisora. I to ti je to.

Sve dzabaka.
 
dve mrezne zasto ? protok je problem ?
 
Protok ne bi trebao da bude problem, vise zbog redudantnosti. Znam da to nije pravi server ali bas zbog toga sto nije, mrezni adapteri pogotovu ti "narodni" ako se gaze umeju da brljave. Sitna stavka a drasticno podize sigurnosnu marginu.
 
Obavezno promeni napajanje, nije toliko važna snaga, koliko kvalitet. Serveri se nikad ne gase. Stavi i dobar kuler na procesor i 2 dodatna ventilatora, neka prave dobru promaju u kućištu.
 
Protok ne bi trebao da bude problem, vise zbog redudantnosti. Znam da to nije pravi server ali bas zbog toga sto nije, mrezni adapteri pogotovu ti "narodni" ako se gaze umeju da brljave. Sitna stavka a drasticno podize sigurnosnu marginu.

A koju bi preporučio da je pci-e?
 
Vidis lokaciju :) Ne znam sta mozes da nabavis u SRB. Ja uvek gledam nesto sa intelom na sebi npr: Intel EXPI9301CTBLK. Ovde je nekih 15 eur.....
 
Imaš Intel PCI-E mrežne u Netiksu.
 
Nazad
Vrh Dno