Šta je novo?

Pomoć oko početka.

Jev

Poštovan
Učlanjen(a)
04.12.2016
Poruke
5
Poena
52
Pozdrav narode, unapred se izvinjavam jer tražim da mi neko lično objasni šta i kako.
Ukratko, razvio sam neki privatan biznis još dok sam bio u srednjoj (koju sam sa zakašnjenjem završio iz ličnih razloga) a onda sam se spremao za FON, opredelio sam se za IT jer me suštinski u životu zanimaju dve stvari - automobili i tech. Međutim tada se desio mali preokret, roknuo sam prijemni za koji sam se spremao (ali očigledno nedovoljno dobro) i onda sam se opet odlučio za rad, pritom van Beograda. Započeo sam samostalan život sa devojkom, kupio kola itd. međutim sam se razočarao, odnosno video sam realnost života i sada želim da se vratim na edukaciju, odnosno želim da se upustim u IT vode.

Zanima me šta, kako i gde. Da li akademije, kursevi i sl. nešto vrede (faks mi je poslednja opcija jer ne bih voleo 4 godine da budem u poziciji da ne mogu da radim, sada imam 23); Odakle početi, šta su osnove i koji je redosled; Na šta bi mi neko stručan preporučio da se fokusiram ako se uzme u obzir da imam 0 iskustva u sferi kodiranja?


Hvala na odgovorima!
 
Poslednja izmena:
osnove ako trazis kurs mozes da savldas brzo ako trazis pravo znanje onda fax jer mozes da razvijas logiku i potrebna ti je za sutrasnji posao
ipak najvise stvari ces nauciti na forumimam sajtovaima za edukaciju youtube i sll napred samo sibaj
 
Hvala na odgovoru!:)

Za sada sam polako krenuo od HTML-a, prvo od web-a pa cu stici do prog. ako savladam ovo sve kako treba.
 
Poslednja izmena:
Mlad si, nije uopste kasno da sada krenes da programiras. Postoji milion puteva kojima mozes da krenes, da li fax, da li da samostalno ucis, sve ima prednosti i mane. U svakom slucaju ako zagrejes stolicu i 6-12 meseci ozbiljno krenes da ucis programiranje (ali zaista ozbiljno), to bi trebalo da bude dovoljno da mozes da dobijes npr. tromesecnu praksu u nekoj firmici, pa ako se pokazes ok onda bi verovatno dobio i posao. Mozda se nekom ovih 6-12 meseci cini malo, ali programiranje je pre svega zanat i za taj period mozes nauciti dovoljno da za neke firme budes koliko toliko koristan. Naravno da sa tako kratkim iskustvom neces moci da konkurises za posao u Microsoftu, ali trziste je veliko, programera nedostaje sve vise i vise, tako da su firme primorane da primaju i ljude bez nekog iskustva. A kad se prvi put zaposlis, dalje sve zavisi od tvog truda koliko ces uspeti da doguras.

Previse cesto se javljaju ovakva pitanja, samo ovde na forumu je bilo nekoliko slicnih pitanja u poslednjih godinu dana. Niko ne moze da nacrta sta tacno da radite, jer je sve individualno. Ali citajuci teme gde su ljudi imali vec slicne dileme mozes otprilike da vidis sta i kako.

U svakom slucaju sustina je da nije kasno i bez problema mozes da uletis u programerske vode u tvojim godinama.
Takodje ja bih se ostavio tog html-a (ili bih gledao da sto pre proletim kroz to) i krenuo da ucim neki programski jezik.
 
A šta se smatra za kasni početak u programerskom svetu?
 
Standardno za Srbiju, do 30 edukacija i lutanje, od 30-40 kakva takva karijera, posle 40 poljoprovreda, ali može voćarstvo. Oni su gospoda medju poljoprivrednicima [emoji15] . Ako ne postaneš dobar voćar do 50, ne ostaje ti ništa drugo nego stočarstvo, koze, ovce..a ako baš nemaš sreće/znanja, onda baštica i par kokošaka, jedna koza za mleko pošto su krave skupe. Dakle, zaključak je da do 30 nije kasno da se neko opredeli za programiranje, 23 svakako nije kasno.[emoji6] [emoji2]
 
Sve u svemu, dobar odgovor :)
 
Ostavio sam ja u nekoj od tema u ovom podforumu neku vrstu uvoda u koncepte programiranja sa posebnim osvrtom na programski jezik C. Nisam sve pomenuo, samo neke stvari. Novajliji to naravno nece biti nista jasno. Fazon je u tome, ukoliko izdrzis to da procitas sto sam napisao ajde da kazemo da si prosao prvu stepenicu. Sledeca je da izguglas pojmove koje sam koristio u tekstu, da vidis sta oni znace. Ako ti u objasnjenju nije nesto jasno izguglas i to. Dok ne dodjes do necega sto razumes. Pa onda se vracas unazad da bi skapirao sta sam ja tamo napisao. Na kraju bi trebalo da budes u stanju da ispravis greske u mom tekstu.

Kada sve to odradis moze se reci da imas nesto malo stofa za ucenje programiranja jer si pokazao volju i radoznalost. Inace se nemoj ni truditi, nece ici ama bas nikako. To sto imas godina ne bi trebalo biti prepreka sve dok ti je um bistar. Ali moras biti spreman na visecasovni rad ispred kompjutera gde cesto porodica trpi. Cak i ako si spor izvrsavajuci neke zadatke za pesake, imaj na umu da je programiranje kreativni posao, da je internet nesaglediva riznica i da se svaki problem moze resiti na veliki broj nacina. Na kraju krajeva, poenta je problem resiti sto elegantnije, u sto manje koraka, sa sto manje rada. Oni koji cuketaju jedan te isti ******ski kod sa puno linija i misle da su face jer su brzi u prepisivanju, oni nikada dalje od juniora nece otici.

HTML nije programski jezik vec markup jezik.

Jos jedna stvar, u Srbiji bi mnogi da uce PHP. Iz mog iskustva, PHP je grozan jezik. Koristi se na serverima, evoluirao je tokom godina u nesto sto u pocetku nije bio mada ga niko ne koristi van web programiranja. Koncepti su nejasni, nabacani, u pitanju je kreacija programera poreklom iz Izraela sto znaci da sintaksa nije uvek na engleskom jeziku kao sto je obicaj kod vecine programskih jezika vec se koristi i hebrejski. Sve u svemu za izbegavanje. Ko hoce da radi taj posao koji rade PHP programeri, nek uci Node JS. PHP ce da hvali samo onaj koji hleb zaradjuje vise od decenije sa PHP-om i koji nije spreman da predje na bolje. Zato postoji toliko poslova koji traze PHP programere, jer citave firme nisu spremne na tranziciju. Jos uvek koriste XAMP, dizu Apache servere. Sto na kraju radi kao ona stvar jer su to tehnologije za neko drugo vreme kada je websajt bio nesto mnogo jednostavnije.

Mada pre svega se moraju pohvatati osnove. Nikada neces skapirati programiranje ako ne skapiras LOAD/STORE arhitekturu prvo, pa ces onda da skontas i koncept registarske memorije. Pisaces vecito bangav kod ukoliko ne budes razumeo sta se desava iza kulisa, sta otprilike kompajler ili runtime rade sa tvojim kodom. Koliko dugo objekat ostaje u memoriji, koji su koncepti organizacije memorije i kako funkcionisu. Nista to nije komplikovano, mada zavisi od kvaliteta literature. Na primer na Fonu su te stvari objasnjavali strasno lose dok na internetu ima razne dokumentacije gde je to jako fino objasnjeno. Mozes i da naucis kako se enkoduju bitovi, kako funkcionise asembler, kako izgledaju instrukcije za razlicite arhitekture. Stvari postaju mnogo jasnije kada skapiras sta se zapravo desava kada napises taj kod i pustis runtime ili kompajler da ga procesuira.

Ako na to nisi spreman, gledaj da zaobidjes programiranje.
 
Poslednja izmena:
A šta se smatra za kasni početak u programerskom svetu?

30+ je kasno, mada znam za nekoliko situacija gde su ljudi i u tim godinama usli u pricu i danas uspesno rade taj posao. Dakle moze i u tim godinama ako ima volje, jer je sve individualno.

@G@W
Nemoj prepadati coveka :) Svakako da su low level stvari korisne, ali nisu uvek neophodne. Ako neko nema mnogo vremena na raspolaganju (kao sto je pokretac ove teme, ako sam dobro razumeo njegovu situaciju) onda ne mora da se ide previse nisko, a ni previse u dubinu. Za neki quick-start je dovoljno da se savlada solidno neki programski jezik, da se savladaju osnovne strukture podataka, da se dovoljno ovlada nekim frejmvorkom za koji se odluci - i to ce biti dovoljno da dobije neku praksu, a posle i juniorski posao u nekoj ne previse zahtevnoj firmi.
Ovakav quick start ga nece uciniti dobrim programerom, ali ce biti dovoljan za pocetak i donece mu hleb na sto u relativno kratkom roku. A posle toga kad ima kakvu takvu finansijsku stabilnost moci ce se usavrsava dalje (pa i ka low level stvarima) ako za tim ima zelju.
 
Poslednja izmena:
Logika iza svega toga je jednostavnija od ucenja nekog ultra komplikovanog frejmvorka, sto praksa da se uci danas. Mora biti, jer je to sve nadogradnja. Sa masinskog koda na asembli, sa asemblera na C, sa C na neki dinamicki ili managed jezik. To su samo slojevi, nema tu nikakve revolucije, izmisljanje tople vode. Ako izbacis samo jedan sloj, kompjuter nema pojma sta ti zelis da uradis. Jer on ne kapira ni programski jezik visokog nivoa, niti asembler. On samo zna nule i jedinice. Sve ostalo postoji da bi nama bilo lakse, kompjuteru je to nepotrebno. Apstrakcija je tu zbog nas, jer nismo u stanju da procesiramo neki sistem u svoj njegovoj kompleksnosti. Kada mislimo na automobil, zamisljamo vozilo na cetiri tocka, odredjenog oblika i boje, sa prozorima na tacno utvrdjenim mestima koje se krece po putu. Mi nismo u stanju da zamisljamo klasu automobil u svoj njenoj kompleksnosti. Svi delovi koji ga cine, sve varijacije tih delova. Na kraju, to ukljucuje i sve moguce automobile koji su ikada napravljeni, pa ako cemo da gledamo i buducnost i one koji ce ikada biti napravljeni. Zato postoji apstrakcija, jer nismo u stanju da razmisljamo na nivou potpune kompleksnosti svega. Apstrakcija je verovatno najbitniji koncept u racunarstvu.

Na primer, kako se odredjuje kompleksnost algoritma se nauci relativno brzo ako je neko ucio matis u srednjoj. O notacija je prosta ko pasulj. Sta nekome vredi sto je naucio da je kompleksnost Quicksort algoritma O(logn) ukoliko ne zna sta to znaci? Brzo se skapira sta je O(n[SUP]2[/SUP]), sta O(n) a sta O(1). Na dnu, u osnovi moraju biti najjasniji i najprostiji koncepti, inace bi cela ideja apstrakcije pala u vodu.

Edit: Da se razume flip-flop kolo i slicne stvari, to nije neophodno.
 
Poslednja izmena:
Ako krene tim putem, trebace mu godine dok stigne do trenutka kada moze da pocne da zaradjuje od programiranja. Njemu ne treba ni kompleksnost algoritma, ni asembler, ni C jezik da bi mogao da bude koristan za neku firmu.

S druge strane covek moze recimo da nauci osnove programiranja u Java jeziku, da krene da pravi proste Android aplikacije i tako polako siri znanje o Android frejmvorku. Za 12 meseci vrednog rada ces imati coveka koji ima dovoljno znanja da bude interesantan za neku firmu, pogotovo sto je potraznja za mobile developerima ogromna.

Dakle glavni kriterijum ovde je sta je najbrzi nacin da dodjes do trenutka da mozes da zaradjujes od programiranja. Pitanje nije sta je sve potrebno da naucis da bi bio odlican programer. Za status odlicnog programera potrebne su godine ucenja/rada.
 
Poslednja izmena:
Razumem ja sta ti pricas, ali se ne slazem da je lakse i brze savladati frejmvorke i alate nego osnovne koncepte. Ulog u vremenu potreban da se savladaju osnove je manji nego ulog u vremenu potreban da se ovlada alatom da bi se mogle zaradjivati pare. Na kraju, pitanje je koji je nivo znanja koji je potreban firmi?

Kutija bese ima firmu koja pruza hosting? Ja ne znam koji je njegov minimum koji trazi za novog zaposlenog ali znam da mu sigurno treba neko ko zna asinhrono programiranje. To je nesto sto zavisno od implementacije u alatu koji firma koristi, moze biti relativno podnosljivo za savladati a moze biti i pakao. Na primer, u C# je to elegantno reseno. Ne bih rekao da je ista situacija u Node JS. U C++ je reseno kroz Futures API i poprilicno je zaguljeno. U Javi se interfejs za to zove Future. Taj nacin programiranja po sistemu dodjem ti, nije jednostavan, ali donosi velike benefite.

Ko to zna cenim da moze sutra da nadje posao u bilo kojoj IT firmi u Srbiji jer je to nesto sto svima treba. Jer je visenitno programiranje zaguljena rabota, async resava mnoge od problema a zbog potrebe za softverom koji se izvrsava na vise procesora, niti, sistema, koji ne moze biti izdeljen na zasebne celine koje se skalarno procesiraju (kao sto radi GPU sa shaderima) je mast hev znanje za jednog programera.

Mozda je bolje, umesto da se uci sto i svaki mali Perica, da se zagreje stolica i polome zubi. Ali da se nauci nesto zaista korisno, sto ljudi treba, sto ce server da ubrza, smanji troskove, nesto zbog cega ce gazda da vuce za rukav, moljaka da ostanes kod njega i ponudi ti platu koju ti zelis.

Mora makar malo da se razume, a ne ko Maksim po diviziji bubaj Angular a ono firma trazi React, Angular 2 ili nesto trece. Gadno je zavisiti od frejmvorka, IDE-a, tako nekih alata, zato je dobro nauciti sta stoji ispod toga jer je onda tranzicija laksa na novo.
 
G@W je u pravu.. frejmwork je danas popularan, a već sutra izlazi neki novi. Ko ne zna kako stvari funkcionišu iznutra teško prelazi na nove stvari. Ukratko, potrebno je poznavati osnovne stvari i koncepte koji se primenjuju u programiranju. Svi jezici imaju te zajedničke osobine, razlika je u finesama.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Previse skaces s teme na temu. Poslove o kojima pricas nijedna normalna firma ne bi dala da rade pocetnici. Sve ce neko da zaposli pocetnika koji pre godinu dana nije znao sta je for petlja da mu radi optimizacije (cak i kad bi ovaj bio dobar u tome, a ne bi bio dovoljno dobar). Navedi konkretno sta tacno od osnova mislis da neko moze nauciti za 6-12 meseci i da mu je to dovoljno da moze da dobije posao (covek koji nikad pre nije programirao). I pokusaj to da napises sto konciznije. Kao sto sam ja napisao da se osnovi Jave, osnovne strukture podataka i dovoljno znanje iz Android frejmvorka mogu nauciti za 12 meseci ozbiljnog rada (covek se s tim znanjem zaposlio, situacija iz prve ruke).

@yooyo
Nije stvar da li osnovi treba da se znaju ako zelis da budes dobar programer. Stvar je u tome kojim redosledom uciti da bi sto pre dosao do posla. Drugim recima: da li prvo uciti na nivou C-a i upravljanja memorijom, kako racunar radi na masinskom nivou ili odmah uciti npr Javu + Android. Ako se odlucis za prvu varijantu sansa da ces za 6-12 meseci znati dovoljno da dobijes posao u Srbiji je po mom misljenju mnogo manja nego u drugoj varijanti. Razlog je to sto je potraznja za junior Java+Android programerima mnogo veca nego sto je to slucaj sa C programerima. U sustini firme i kada traze C programere uglavnom ne traze juniore koji su pre godinu dana poceli da programiraju.
 
Poslednja izmena:
Dobar tutorijal, svaka cast na izdvojenom vremenu. Obzirom da se vecina pocetnika jednako muci sa engleskim koliko i sa programskim jezikom, ovako nesto napisano na nasem jeziku je vrlo korisno za novajlije.

Podrzavam i fokus na frontend development, iako vidim da se malo spominje i backend. Sto rece @Nothingman par poruka iznad, ipak je izgradnja webservera/webservisa u Node.js (samo dajem primer, ne mora se koristiti JavaScript) i njihovo fino tjuniranje posao za nekog malo iskusnijeg. Naravno moze se koristiti vec gotovo resenje i to prilagodjavati, kao na primer nginx. Ali kako znati sta da prilagodis ukoliko ne znas sam to da izgradis od nule?

Cim najdem malo slobodnog vremena bacam se na hobi projekat, izgradnju web servera u Rust-u. Vec postoji web framework, pa bih voleo da ga testiram. Doduse ORM biblioteke su jos uvek u beta fazi.
 
Hvala.

Sa frontom ce jako lako naci posao a nakon godinu dve dana ce imati i dovoljno iskustva na webu i dovoljno znanja (dosta fundamentalnih stvari se prolazi i uz linkovani vodic) da moze preci i na neki serverski/ozbiljniji programski jezik a da to ne padne bas tesko. Python mi prvi pada na pamet kao najlaksi za prelaz bez obzira da li bi se tu zadrzao ili ne.

Nisam nesto mnogo vremena posvetio Rust-u ali sam probao malo letos i koristio sam neki kao ORM, mislim da se zvao Diesel ili tako nesto, mada ne znam koliko je dobar, koristio sam ga samo za obican crud.
 
Ja sam bio na A+ 2005. Jako profesionalno sve pohvale....
 
Ako te zanima programiranje, klasicno obrazovanje u domenu IT-a je neprikosnoveno kao osnova.

Ali nije neophodno.

Ako te zanima web razvoj, mozes poceti odavde: https://blog.petrovic.gr/sr/2016/12/vodic-za-ucenje-web-programiranja-frontend-pristup/

klasicno obrazovanje u domenu it ne obuhvata te osnove nesto posebno, ali ih obuhvata computer science

i racunarstvo je nauka kao i svaka druga i ima 5 oblasti

jednu naucnu, dve inzenjerske i dve tehnicarske

it, kao tehnicarska oblast je najnepodobnija za pocetnike i zapravo je ogromna zamka u koju upada vecina studenata zbog toga sto su neinformisani, ne znaju sta hoce i culi su samo za termin it, koji se toliko pogresno upotrebljava u skolstvu i domacim medijima, da bi za to trebalo da se ide u zatvor
 
Trebao sam da budem precizniji mozda... Mislio sam na obrazovanje tipa RTI ili SI na ETF-u npr.
 
etf ti spada u computer engineering i software engineering

to su ti one dve inzenjerske grane
 
Hvala vam narode na tome sto se ova tema pokrenula. Jos sam tu, shvatam sve sto govorite i razumite me, nije mi primarni i jedini cilj zarada, iako sam u zivotnom problemu (nije first world problem vec nesto potpuno ozbiljnije, kao npr. da nemam posao jer nakon 50+ poslatih CV-a dobio sam 5 poziva na interview, kao npr. da je zivot skup kad si samostalan, kao npr. da sam radio za >dve prosecne plate i opet bio dekintiran na kraju meseca iako se ne bahatim itd.), vec da sve to shvatim jer samo tako mogu stvarno doprineti necemu i biti dobar u tome. Ja nisam tip koji samo zeli da vozi, ja moram znati i kako automobil funkcionise. Mozda sam pun bs-a, mozda i nisam, ne znam ni sam. Svakako, odnekud se mora krenuti samo mi je zao cinjenice da mi je trenutno sljaka preko ili tako nesto jedina opcija, makar privremeno. Ne verujem u ucenje ovako kompleksnog zanata na prazan dzep.

Malo sam depresivan i izvinjavam se na tome, valjda sam previse mlad i previse rano sam otkrio sta je samostalan zivot u ovom haosu ovde. Smatram da je to ipak dobra stvar, izvinite na off-u.


Vodic je super, hvala! :)
 
Poslednja izmena:
Hvala vam narode na tome sto se ova tema pokrenula. Jos sam tu, shvatam sve sto govorite i razumite me, nije mi primarni i jedini cilj zarada, iako sam u zivotnom problemu (nije first world problem vec nesto potpuno ozbiljnije, kao npr. da nemam posao jer nakon 50+ poslatih CV-a dobio sam 5 poziva na interview, kao npr. da je zivot skup kad si samostalan, kao npr. da sam radio za >dve prosecne plate i opet bio dekintiran na kraju meseca iako se ne bahatim itd.), vec da sve to shvatim jer samo tako mogu stvarno doprineti necemu i biti dobar u tome. Ja nisam tip koji samo zeli da vozi, ja moram znati i kako automobil funkcionise. Mozda sam pun bs-a, mozda i nisam, ne znam ni sam. Svakako, odnekud se mora krenuti samo mi je zao cinjenice da mi je trenutno sljaka preko ili tako nesto jedina opcija, makar privremeno. Ne verujem u ucenje ovako kompleksnog zanata na prazan dzep.

Malo sam depresivan i izvinjavam se na tome, valjda sam previse mlad i previse rano sam otkrio sta je samostalan zivot u ovom haosu ovde. Smatram da je to ipak dobra stvar, izvinite na off-u.


Vodic je super, hvala! :)


zarada ni ne treba da ti bude primarni cilj, pogotovo kada je obrazovanje u pitanju
zarada, zapravo i ne treba da bude cilj, jer je ona po svom tipu rezultat nekog cilja

obrazujes se radi sebe, doktoriras kako bi bio vrhunski strucnjak, a ne da bi imao zvanje

racunarstvo je dosta mladje od ostalih nauka, ali je dosta opsirno i potrebno je i vreme pored novca, pogotovo kada je u pitanju programiranje, posto ceo koncept programiranja i posle ovoliko godina nije bas jasno formiran

zamisli samo kako bi svet izgledao kada bismo zidali kuce, pravili puteve i vozila, na nacin koji programiramo i bice ti jasno na sta mislim

ti mozes biti i computer scientist bez neke preterane vestine u programiranju, takodje mozes biti i programer bez preteranog poznavanja racunarstva, ali to kao sto kazes nije ono sto zelis

trebalo bi da na computer engineering i software eingineering smerovima steknes dobro znanje i iz jednog i iz drugog

ovde se doduse nailazi na jedan drugi problem u nasem skolstvu, a to je raznolikost kadra koji ne predaje tamo gde bi zakonski trebalo da predaje

tako imate ljude koji predaju na fakultetima koji se bave potpuno drugacijom sferom racunarstva od onoga sta je njihova struka, ali su tu eto, zato sto se u ovoj zemlji sve to zove IT

na kraju samo nastaje konfuzija usled pogresne interpretacije pojmova, pa studenti pri upisu pojma nemaju ni sta zele, ni sta da ocekuju, posto im sam koncept racunarstva nije predstavljen onda kada bi to bilo potrebno

ako osetis da ti nesto na fakultetu nije dovoljno, nece ti skoditi da pogledas cs50 i druge kurseve sa harvarda, jer se bave bas onim sto treba, jako su dobri, a opet moze da ih prati svako
 
Vrh Dno