Šta je novo?

Polovni DDR4 memorijski čipovi primećeni u novim RAM kitovima i raznim uređajima

jurodivi

Čuven
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poruke
7,980
Poena
745
https://www.tomshardware.com/news/used-ddr4-ram-chips-are-being-reused-in-new-pcs-dram-sticks

Ne znam kako je to provaljeno ali navodno je primećen talas korišćenih čipova sa serverskih memorija koje neki proizvođači DRAM čipova (sumnja se na Samsung i SK Hynix, ionako ih nema mnogo) skidaju, reflashuju i ubacuju u "nove" DDR4 module (mahom 3200 MT/s) koje, naravno, prodaju po standardnim cenama i nigde ne navode da imaju reciklirane čipove. Ne treba ni da se pominje koliko je to lopovski...

Što je ironično, cene memorija su niske zbog prevelike ponude a sada proizvođači koji su smanjili proizvodnju (i uštedeli velike pare na proizvodnim troškovima) sada sami poplavljuju tržište polovnim čipovima koje prodaju po ceni novih i dodatno zarađuju na prevari...termin "memorijski kartel" pada na um...
 
Ne bi ovo bio nikakav problem da naglase da su čipovi korišćeni.
Poslednja memorija koje se sećam da mi je riknula je bio neki stick od 2gb ddr2.
 
Ne bi ovo bio nikakav problem da naglase da su čipovi korišćeni.
Poslednja memorija koje se sećam da mi je riknula je bio neki stick od 2gb ddr2.
Upravo tako...ipak su čipovi koji su upotrebljeni od samih proizvođača i koliko-toliko sertifikovani. Ali moraju da naglase to i da ih prodaju po nižoj ceni...
 
Zašto moraju?
Ako daju garanciju kako to nas kupce dotiče da li je čip nov ili prepakovan?
Možda već imamo takve u računaru.
 
Pa taj fazon - reciklaza all around. E sad ako daju full garanciju kao i na nove OK.... premda zasto onda rudarske kartice crkavaju da je to tako prosto tj. da ne zavisi od upotrebe. Ali bolje ne otvarati tu pandorinu kutiju sada...
 
Zašto moraju?
Ako daju garanciju kako to nas kupce dotiče da li je čip nov ili prepakovan?
Možda već imamo takve u računaru.
Pa zato sto su reciklirano nije isto sto i nereciklirano - reparirano. Sto se garancije tice svakako je dobro imati je, po meni cekanje, smaranje i zamaranje je meni tu najgore. Kada delimicno nesto crklne a desava se upravo kod memorija da su poluispravne komop se resertuje random zabada i sl. , pa sada ti ajde dokazi prodavcu da je memorija neispravna. Kada je nesto korisceno neko vreme postoji malo veca sansa da ode na garanciju. Iz tog razloga cena za takve delove mora biti svakako manja.
 
Uvek je bilo i bice pokusaja od strane proizvodjaca da uvale nesto sto znaju da je skart, a ako prodje, prodje.

Bilo je toga i sa novim cipovima, svesno su znali da nisu kvalitetni ali su eto radili i guraj, samo neka idu.

 
Ja se pitam vec neko vreme kako je moguce da su cene bukvalno svega skocile u svakom sektoru osim kompjuterskih komponenti koje su tu i tamo pojeftinile, ali mi je sad sve jasno 😁
 
Gde nađu toliko polovnih čipova i da li su stvarno polovni ili samo ispravni čipovi od (vraćenih) škartova. ?
 
Nazad
Vrh Dno