Šta je novo?

PoE resenje za pad napona na UTP kablu

jokam85

Slavan
Učlanjen(a)
15.11.2004
Poruke
23
Poena
304
Evo za sada u kratkim crtama kako da napajate vas AP i kroz dugacak kabl bez nepozeljnog pada napona. Ja imam OL 1120 AP koji radi na 9V, tako da cu dati primer za njega.
Ako uredjaj radi na 9V vi kupite neki adapter (mora biti dovoljne snage) nesto veceg napona, recimo 12V. Na drugom kraju UTP-a (na krovu kod AP-a) stavite jedan stabilizator napona, u ovom slucaju je rec o kolu 7809 koje na izlazu daje dobro stabilizovan napon 9V.
Nije na odmet razmisliti i o hladjenju pomenutog kola pasivnim kulerom, ili kupovini jace verzije (zaboravio sam tacnu oznaku). Uz ovo kolo ide jos par komponenti, tacnije 2 kondenzatora tako da je sve ovo veoma jeftino. Cena ovog sklopa se krece oko 50-100 dinara + adapter + neka kutija za sve to da ne pokisne.
Po mom misljenju, ovaj sklop je potreban svakom ko postavlja svoj uredjaj na vise od 10ak metara od kompjutera, jer svako smanjenje napona povlaci sa sobom i smanjenje izlazne snage predajnika. Zasto rasipati snagu ako za male pare moze to da se resi. Uz sve ovo, dobijate jos i stabilisano napajanje (mada, pretpostavljam da gotovo svi AP-ovi ili njihovi adapteri vec imaju ugradjene stabilizatore)
Ako ima zainteresovanih, dacu malo detaljnije uputstvo i nacrtacu shemu pa cu ostaviti ovde. :cigar:
 
Da dodam da je 7809 pravljeno bas za ulaz od 12V izlaz 9V uz struju od 1.5A sto je sasvim dovoljno za pomenuti AP a i za vecinu drugih
 
Napisi bar kolika duzina kabla sme da se koristi a da ne bude gubitaka...Ili pitam bespotrebno ?
 
npetar je napisao(la):
Ili pitam bespotrebno ?

Zasto bespotrebno? Svako pitanje je dobrodoslo. Treba izracunati pad napona na kablu (dacu kasnije formule za to, sad mi se bas spava). Napon na ulazu u uredjaj treba da je od nekih 12 do 14 V, znaci za vece duzine kabla samo povecate ulazni napon tako da na kraju kabla imate 12 do 14V da se uredjaj ne bi grejao previse. Bez obzira na to da li je napon na kraju kabla, tj. na ulazu u uredjaj 12 ili 14V i da li varira u tom opsegu, dobijate na izlazu stabilan napon 9V. Dakle domet ovakvog napajanja je teorijski neogranicen, a prakticno je izvodljiv na vece duzine nego sto je izvodljiv LAN. Za duzine do 100m pretpostavljam (nisam jos racunao, treba da izracunam otpor kabla po metru i jacinu struje koju vuce AP) da je dovoljan ispravljac sa transformatorom od 12V jer i elektroliti u njemu ce povecati napon 1.44 puta ali to je za sada samo pretpostavka.

Voleo bih da cujem jos komentara na sve ovo. I molim vas bez onoga bolje je koristiti fabricki PoE injektor. Naravno da JESTE bolje, prvenstveno zbog manje struje koja se gura kroz kabl, ali ovo je daleko jeftinije resenje.

Evo i sema za uredjaj, a ako ima pitanja, ne ustrucavajte se. Verujem da je ovo malo konfuzno napisano, ipak je pola 3. :bottle:
 

Prilozi

  • PoE stabilizator napona.JPG
    PoE stabilizator napona.JPG
    47.7 KB · Pregleda: 374
Poslednja izmena:
Hvala na informacijama covek.
Aj daj tu formulu za gubitke napona po metru kabla.
Znaci, ako pustim npr. 9V kroz UTP cat5 na 50m(bez PoE-a), koliki napon cu dobiti na drugom kraju ?
Ono sto mene dakle interesuje je, do koje duzine kabla nije potreban PoE (napisao si da preporucujes na >10m, ima li formule za to, kako si dosao do te vrednosti ?
Pozdrav!
 
Evo jos jedna shema za one kojima treba 5V napajanje a dozvoljava veci opseg napona na ulazu : http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_menu.htm

Samo mi treba precnik zice kroz cat5, ne znam tacno a nemam cime da izmerim. To 10m je instinktivno, i vazi posebno za AP-ove koji vuku jacu struju, jer je u tom slucaju pad napona na kablu veci. iMA li ko fiziku, onu sa omovim zakonom i sl?
 
doticni ovisnik 1120AP moze i sa svojim adapterom da radi kroz ~30m UTP-a :D (provereno)
recimo d-link 900+ trpi i do 18V tako da kad mu zveknete i par V vise nije problem....
(nisam siguran dal vazi za svaku reviziju ali to se da proveriti)


:wave:
 
kad mu zveknete i par V vise nije problem

To ne mora da znaci da ce ziveti koliko bi i sa normalnim naponom osim ako nema u sebi neki regulator, sto je veoma verovatno. ja bih te regulatore ugradjivao u sve zivo
 
jokam85 je napisao(la):
To ne mora da znaci da ce ziveti koliko bi i sa normalnim naponom osim ako nema u sebi neki regulator, sto je veoma verovatno. ja bih te regulatore ugradjivao u sve zivo

lik ciji sam text citao ga je rasklopio i kaze da su componente te da moze da radi do 18V sasvim normalno, takodje je napravio i tabelu i cim mu je dao napon ispod 5V uredjaj je postao nestabilan sto nije bio slucaj sa naponima do 18V, nije da ga treba drzati sad na tih 18V ali ako imate adapter 9-12V slobodno ga koristite (ne mogu sad da nadjem taj link ali sa malo googlanja sve se nadje pa kome treba nek potrazi)....

:wave:
 
jokam85 je napisao(la):
Za duzine do 100m pretpostavljam (nisam jos racunao, treba da izracunam otpor kabla po metru i jacinu struje koju vuce AP)

UTP Cables are Unshielded Twisted Pair Cables with a Nominal Impedance of 100 Ohms. Standard Jacket Colors are Gray, Blue, White, Yellow, Red, Green, Orange. Conductor Color Code: Chart 5 Maximum Attenuation at 100 MHz: 22 db/100m Minimum Next at 100 MHz: 32db.

Šta znači ovo BOLDOVANO ako neko zna ? Jel to neko slabljenje tj. umanjenje?

http://www.smarthomeusa.com/Shop/Hardware-Cable/Genesis-Cable/Item/WG-49782101/
 
Vrh Dno