Šta je novo?

Podešavanje jumpera na retro ploči

Ulrich

Poštovan
Učlanjen(a)
04.12.2020
Poruke
752
Poena
95
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X & DeepCool AS500
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk Max
RAM
32 GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600Mhz
GPU
ASRock Radeon RX 6900 XT Phantom Gaming
Storage
Samsung SSD 860 EVO 1TB & Kingston SKC 600 512GB & Seagate Barracuda 4GB,2GB
Zvuk
Creative Sound BlasterX G5 & Genius SW-G2.1 1250 & Samson SR850
PSU
FSP Hydro G PRO ATX3.0 1000W
Kućište
Sama Ark
Monitor
Gigabyte M32UC & Philips 325E1 & Philips 272E1GAEZ
Miš & tastatura
A4Tech W60 & Redragon Vishny
Laptop
HP Omen 17
Mobilni telefon
Samsung Galaxy M51
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam retro konfu sa pentium 1 na 100 mhz....ali pošto sam rešio da "nabudzim" mašinu nabavio sam pentium 1 200 MMX procesor,svojevremenu zver :D

E sad,nije mi problem da fizički zamenim procesor,ali koliko vidim po netu,kada se to radilo trebalo je čačkanje po ploči i premeštanje dzampera,pomena množioca itd....jer za pentium 200 MMX treba podesiti dual voltage ili podesiti jumpere po uputstvu iz matične ploče jer neće da radi ok ako ostanu podešavanja prethodnog procesora,a i navodno može da se spali ili šta već........a ja se tu opšte ne snalazim,nikada to nisam radio ni kad sam bio klinac 90tih godina...

Imam Lucky Star Pegasus socket 7 ploču,evo i slika iz uputstva i za podešavanje napona i za podešavanja samog procesora (jedva sam na net-u našao neko rusko uputstvo za tu ploču).....i šta sad treba raditi?

Pretpostavljam npr kad u uputstvu stoji za JPW1 5-6 ja trebam onom plastikicom da spojim peti i šesti pin?.......Ali šta znači ON ili OFF kod tih dzampera?.....kako se i gde podešava množilac i FSB procesora?

HVALA



lucky-star-5v-2-front-627a4a5874af9711869325.jpg5v-2-russ-6197ed862cc90688283102_Page_3.jpg5v-2-russ-6197ed862cc90688283102_Page_4.jpg5v-2-russ-6197ed862cc90688283102_Page_5.jpg?
 
Baš si ubo ploču o kojoj nema ništa osim toga na netu. 😬 Jeste konfuzno to ON-OFF podešavanje. Da nema podešavanja 1-2, 3-4 za iste džampere, ON bi bio upravo to, a OFF sve prazno, ali ovako stvarno jeste malo nejasno.
Možda mi naiđe neka ideja u toku dana ili se neko drugi seti šta je u pitanju. 🙃

Edit:
Svakako 3,3V ne bi trebalo da bude uopšte problem za taj procesor, ako je malo masivniji kuler, pa možeš da probaš samo da skineš džamper JBF2, JPW1 da staviš na poziciju 5-6. Kad uđeš u win, pogledaj napone, pa vidi koliki je za Ядро. 🙃
Neka samo neko potvrdi sve oko, jer sam malko već zaboravio šta i kako. Uglavnom sam sklapao konfiguracije sa Cyrix i AMD procesorima u tom periodu, jer su bili povoljniji. Sa Intelom sam počeo više da se družim od PII Celeron procesora.
 
Poslednja izmena:
Vidim da za neke druge ploče iz tog vremena kao pozicija za jumpere stoji "open" ili "close"...verovatno je to isto što i na ovoj mojoj ploči "on" ili "off".....a šta mu znači,stvarno nemam ideju.....i meni je palo na pamet da bi "off" moglo biti biti sve prazno bez plastikice,a "on" sve puno,svi pinovi povezani...

Kuler(ćići) tadašnjih procesora su tako mali,da to izgleda smešno za današnje kuler(čine).......ne znam da li bi taj fabrički kuler od pentiuma na 100mhz ohladio i ovaj pentium 200mmx...

Btw,ne mogu nikako na toj ploči da provalim da li ima podršku za USB 1.1 i gde su pinovi?
 
Poslednja izmena:
Mislim da je to previše matoro za USB, a i ne vidi se nigde konektor. USB su imale ploče pred kraj Socket 7 ere, a normalna stvar je, koliko se sećam, postao sa PII procesorima i ATX standardom.
Ja bih probao sa spojenim pinovima kao na uputstvu, a za JV2 bi ostavio spojene 1-2 i 3-4 pinove, kao što bi trebalo da jesu za P5 100.
Ako je sve bilo podešeno kako treba za 100-tku, onda samo treba da se skine džamper sa JBF2 i JPW1 prebaci sa 1-2 na 5-6.

Kuler proveri na dodir, pa ako je vruć, onda ga ne teraj dugo. Verovatno on može da ohladi dovoljno da se uđe u win i provere naponi. Za neko ozbiljnije korišćenje svakako nije loše imati veći kuler. Tu odgovaraju modeli za Socket 370/Socket A, pa ima dosta izbora, ako hoćeš bolje da ohladiš procesor. Naravno mora da se pazi na veličinu, da ne smeta za okolne komponente.
 
Poslednja izmena:
Ali šta u praksi znači ON/Close i OFF/Open?.....kako trebaju da budu podešeni džamperi npr tamo gde stoji da je ON?...a kako za OFF?
 
Kad bolje razmislim kuler i hladnjak nisu ni tako mali obzirom kakve sam kulerčiće vidjao na drugim konfama iz tog doba20221130_170616.jpg20221130_170514.jpg
 
Kuler i heatsink su onakvi kakvi treba da budu, za USB koristiš PCI USB karticu, instaliraš Win 98SE isključivo sa CD-a koji mora da narežeš jer logično ne postoji boot opcija sa USB-a. Takodje je poželjno da ti je floppy drive ispravan i da imaš DOS boot disketu da bi mogao da napraviš particije na HDD-u preko FDISK-a i pripremiš ga za instalaciju Windows-a.....to ako ideš sve od nule logično.
 
Već imam win95,nekako mi je više autentičan (a i cool) za konfu iz 1996/1997 😁

Čudno,kad sam skinuo stari procesor,vidim da uopšte nema termalne paste ni na njemu ni na hladnjaku....da li se tada koristila termalna pasta?...sad ću malo da mu dodam artic silver ceramique 2 😁20221130_174326.jpg
 
Poslednja izmena:
Није се користила паста, то је дошло мало касније уз Целерон и оверклоковање. Win98 је бољи избор од 95-ице, и радио је одлично (мислим пре свега на брзину, сви знамо колико колико су и 95 и 98 били нестабилни) на 200 Mhz MMX.
 
Win 98 je dosta stabilniji, samo treba bar 32MB RAM-a da bi lepo radio, pogotovo SE.
 
Instalirao sve,pratio uputstva o jumperima,win se normalno podigao prepoznao procesor MMX ali na 150mhz 😂...a trebalo bi da bude na 200mhz...

Izgleda da nešto nisam OK podesio oko množioca...dakle,da li neko zna iz onog uputstva gde i kako se podešava množilac?....da li preko jumpera ili u biosu?.....trebalo bi da bude 3.0
 
Делује да ЈPW1 није добро подешен ако лепо видим на слици. Џампер је на 1-2, а треба на 5-6.
 
Ispada da je 2.5 množilac. Njega podešavaš preko JBF1 i 2 pinova. JBF1 treba da ima džamper, a JBF2 ne.
 
То сам и ја прво гледао, ок су ти џампери постављени, као и JCK секција која одређује фреквенцију.
 
Heh, iz nekog razloga mi nije učitavao slike. Jeste, u pravu si, JPW1 treba da bude na 5-6, a trenutno je na 1-2.
Može da bude i da ovo upustvo nije baš od tog modela.
 
Instalirao sve,pratio uputstva o jumperima,win se normalno podigao prepoznao procesor MMX ali na 150mhz 😂...a trebalo bi da bude na 200mhz...

Izgleda da nešto nisam OK podesio oko množioca...dakle,da li neko zna iz onog uputstva gde i kako se podešava množilac?....da li preko jumpera ili u biosu?.....trebalo bi da bude 3.0

Jel ovo uopšte tvoja slika ploče koja ti je sada unutra ili si sliku skinuo sa interneta ?
 
Делује да ЈPW1 није добро подешен ако лепо видим на слици. Џампер је на 1-2, а треба на 5-6.
Slikao sam ploču pre ikalvog menjanja jumpera....kad sam promenio procesor,stavio sam te dzampere 5-6
Jel ovo uopšte tvoja slika ploče koja ti je sada unutra ili si sliku skinuo sa interneta ?
Baš moja ploča,evo kako je sada20221130_203946.jpg20221130_204351.jpg
Jel ovo uopšte tvoja slika ploče koja ti je sada unutra ili si sliku skinuo sa interneta ?
Baš moja ploča,evo kako je sada20221130_203946.jpg
 
Koliko me sećanje služi: ja sam stavljao na ove procesore neku termoprovodnu mast, koja je bila u kutijicama, kao manja pomada. Mast je bila providna i radila je posao. 🤓
 
Обрнуо си распоред JCK секције, то је сад погрешно.
 
Probao da spojim oba jumpera (kao da su ON) na JBF2 i JBF1 i sad se podigao win a procesor radi na 190mhz20221130_210306.jpg
 
То сам му и ја написао
 
Evo sad sam tako uradio i podigao je sistem a procesor na 133mhz...20221130_212729.jpg🤔
 
Пробај чисто као тест да зaтвориш други пар пинова са црвеним џампером, да буде ЈBF2 ON, a JBF1 OFF.
 
A pazite sad ovo...Na JBF2 i JBF1 sam skinuo jumpere,kao da su OFF....i sad je procesor na 233mhz....ispada da sam ga overklokovao...gde da najlakše proverim kakvi su mu naponi?...na dodir hladnjak je jedva mlak20221130_213721.jpg20221130_213406.jpg
 
Имаш на овим таблицама како да подесиш џампере, ако оно упутство није ок.
Screenshot_20221130_214433.jpg
 
Nazad
Vrh Dno